Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iulie-august 2004 (54)


Veve

Recommended Posts

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns

draga kim, iti tin pumnii cu daycare-ul. eu l-am dus la gradi in baza la air force, unde si locuim. erau 8 bebei in camera, cu varsta intre 6 luni si un anisor. si educatoare. a facut initial o raceala care apoi s-a complicat cu infectie la ambele urechi si acre nu ceda la amoxicilina, asa ca am trcut pe augmentin, apoi rsv, virusul ala la plamani care nu-i da voie sa respire, asa ca ca lua destul oxigen (doar 82%, din 95-100% cat e normal), asa ca am facut tratament nu nebuliser-un fel de inhalator cu un anumit medicament. iar, ca sa puna capac, a facut si rotavirus (enterocolita, cred, in romania), cu voma si diaree uraaaata, vreme de o saptamana.

asta e. cred ca am sa-l tin acasa pana o sa fie vremea de scoala.

daca mai ai intrebari, nu ezita

 

philip[pk]&andreea[usa]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri....exact de aceea noi am ales un daycare mic ...la cineva acasa. Luca este singurul bb (mai vine unul dar doar 3 ore /zi si nu zilnic) si asta m-a bucurat. Am avut de ales intre asta si unul obisnuti ,mare...dar educatorele de acolo mi-au spus ca ele sint una la 4 bb si in plus in primul an o sa fie mai mult acasa, bolnav...

Asa ca nu stiu ce sa zic.....ori Philip a avut ghinion ..ori Luca al meu noroc....Eu nu puteam sa renunt la servici. Dar am facut invitatii la 2 persoane din Ro,,....sper s-o rezolv cumva...

Ma bucur ca acum si-a revenit..unde-i mai bine decit acasa?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim lui Rain si tuturor de urarile de sanatate. Bubu este deja mai bine insa nu prea mai doarme ziua. sper ca in seara aceasta sa o faca.

Bun venit lui Philip si sa aveti un voiaj frumos in Romania!

Multa sanatate tuturor bebicilor bolnaviori si sa aveti o noapte linistita

Va pupam!

Ioana si Bubu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

 

Am vazut poze fruuuuumoase foc [bis] [bis]. Andreea - Alexia este o scumpica, Nicole - ce pot sa spun de Andreea, dulce ca de obicei si niste obrajori frumosi, numai buni de pupacit, la fel ca si Codrut, numai bun de smotocit. Maria Alexandra este fetita mare deja si cei mai place in pielea goala! Cristalina, in locul tau numai goala as tine-o [:D]. Si pe Tudor l-am vazut, si el este baiat mare, vad ca stie sa bea si singur din sticla, poti sa-l insori mitzura [:D].

 

Andreea (Philip) eu sunt din Iasi si poate ne intalnim (da un PM daca vrei nr. de telefon). Eu fac aprovizionarea din Metro si la pampersi si la borcanele. Pampersi - 600.000-650.000 (pachetul mare de 94 de bucati), borcanase intre 40.000-60.000, in functie de marime. Oricum gasesti mai in toate magazile si farmaciile din Iasi. Cerealele in jur de 140.000 cutia (nu prea stiu ca nu prea folosim).

 

Olivia, eu nu-i mai congelez mancarea pentru ca nu prea stiu cum sa o decongelez. Sa o las sa se decongeleze singura dureaza prea mult, iar la microunde nu imi place pentru ca in mijloc incepe sa se arda, iar pe margine inca are gheata.

 

Am uitat, vineri i-am dat peste. Nu am gasit nimic proaspat, asa ca i-am luat file de merlucius si a fost OK. Nu s-a strambat, a mancat tot ce i-am pregatit (adevarul este ca i-am pus un pic pentru inceput si nu se prea simtea). Si i-am cumparat periuta de dinti de la Farlin (pt. 4-9 luni), ii place la nebunie sa o roada. Poate asa apar si la noi dintisorii.

 

Sa avem o noapte buna si calma.

 

Pupici,

Andrea si Stefania (13.08.2004)

Stefania - printesa mea

 

[cit] O poveste despre o raza de soare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru raspunsuri si ca sa vedeti ce repede ma misc miine vine dr la 8.30.Sper sa nu fie nimic ...azi l-am urmarit si numai la soare avea ochiul sting mai micsorat, in casa erau aproape la fel.

 

Acum ref la micarica congelata - Olivia - legume pina la 6 luni, fructe pina la 6 si numai cele amestecate cu lapte se tin 2luni..asa ca nu cred ca le tii mai mult de 2saptamini oricum. Si apeles la varinata asta , ca sunt zile in care daca nu as avea mincarica congelata as fi in aer.

 

Ref la imbolnaviri copii in State, pot sa va spun ca prietena mea cu gemeni care nu-i duce la gradi , ci numai la joaca - deci in colectivitate - si care are baby sitter de-acasa, mama..etc tot i s-au imbolnavit ambii copii de au stat in spital cu diaree ...asa ca daca e sa se imbolnaveasca o face oricum.

 

.... aseara dupa ce v-am citit si ma minunam cum de copilul meu nu e afectat de schimbarea de ceas....s-a hotarit sa se trezeasca la interval de 30-45 min si sa urle efectiv asta pina la ora 4 am. Pe la 2 i-am dat un panadol ..dar a durat pina a adormit . De ce credeti voi ca a facut asa scandal? O sa am confirmarea probabil miine de la dr. I-am lasat salteaua la patut si mai jos ( e deja a doua modificare ) si asa a fost de frustrat ca el nu se mai poate ridica, ca aincercat toata noaptea in somn. Si ce ne mira cel mai tare e nu ca se ridica, cum poate sa o faca bagat in sacul de dormit ?! Azi dimineata , cu forte noi era tot un zimbet ca-i reusise in sfirsit din nou !!! Spuneti si voi ...

 

asa ca azi am fost m,ai mult in reluare si ca sa pot sa-l fac sa doarma..pus in carut si afara...asa ca nu am apucat sa mai vad nici o poza !

 

noapte buna si o zi usoara la tura 3

 

Mani si [copil] Alex

http://community.webshots.com/user/manihall

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

F frumoase pozele cu bebici,Nicole vezi ca Andreea e data lui Alex[:D][:D],sa nu mai accepti oferte[:D].

Philip cum ziceau si fetele preturile variaza...Pampers nr 3 sunt cam 660.000 94 buc(dar voua va mai sunt buni nr 3?)mai gasesti Libero care mie mi se par mai buni si sunt si mai ieftini,cam 450.000 in Metro.Borcanele mici de 125 gr saunt intre 40.000-50.000,iar cele mari intre 50.000-70.000.Nu e obligatoriu cu scaun de masina...

Chiar asa fetelor ce nr folositi la Pampers?Ca noi suntem acum la nr 4 dar il cam strang pe picioruse si ma gandeam sa iau Libero intre 10-14kg.Or fi prea mari?Ultima data mi-a luat sotul Pampers ca erau la promotie in Metro,i-au si schimbat,acum sunt Active Baby dar mie mi se pare ca sunt mai rai ca inainte?Oare doar mie?

Sunt in pana de idei cu pranzul copilului,de fapt azi n-a mancat prea bine,i se vad toti 4 dintii de sus prin gingie,nu vrea nici macar suzeta in gura,sa nu cumva sa punem mana pe gingia lui ca se apuca de urlat[bang],sta tot cu degetelul in gurita,mai plimba limbuta pe gingie,mai roade buza...o mai dura mult ca mi-e mila mie deja de el saracu[q].A adormit la 9 si la 9 jumate s-a pus pe urlat...acum e la mama in brate si se vaita saracu...sper totusi sa doarma ceva la noapte...i-a dat mama si un pic de nurofen sa nu-l mai doara asa(eu coordonez prin telefon ca-s la servici in locul sotului [zz])

Fetele am vazut niste hainute asa frumoase in Cora azi...bineinteles a cele mai haioase erau pt fetite!!!Normal ca m-am suparat putin dar mi-a trecut cand am vazut costumasele cu pantaloni scurti[:p],abia astept sa vina vara si sa-i vad piciorusele grasanele in pantaloni scurti[:)][pofta]

Offf nu s-o mai face cald odata?Ca am innebunit eu de atata stat in casa...ne-am obisnuit plimbati in parc[olala]

Mncarea congelata ori o bag la microunde pe decongelare,ori o pun intr-un vas pe foc,la bain-marie...dureaza mai mult dar se dezgheata...Spanancul l-am facut cu cartof si cu putin lapte,iar in aceasta amestecatura care mie mi s-a parut oribila am pus juma de galbenus de ou...dar Alex a mancat cu pofta!

Haideti ca mai revin eu ca sigur am uitat ceva!

 

Adina si bubu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai , mai ce de mai copii frumosi .. este o adevarata delectare sa te uiti pe poze !!!!

de Andreea (rain)pot sa va spun ca este si mai frumoasa live

Alexandra are niste ochi minunati iar de Tudor nu mai vorbesc este un scump si ... ce mai , de toti m-am indragostit!!!

 

Olivia , eu nu-i congelez mancarica .. ii fac odata la 2 zile si o pun la frigider .. parca intrebai de branzica :500ml lapte cu 4 tablete pisate de Ca lactic (sau cateva pic de lamaie ).. dai laptele in clocot odata , lasi putin sa se raceasca , pui Ca sau lamaia si apoi mai dai oadat in clocot ..se va separa barnzica de zer .. eu de aici ii dau doua zile dar am observat ca se cam constipa de la ea si am mai rarit-o .. oricum i-am dat 10 zile Ca gluconic ..o sa-i cumpar din comert .. sa vad ce ma inspira !!!

am vazut si cu fructe

 

ma enerveaza vremea asta de nu mai pot .. de 2 zile nu am iesit din casa .. nici piata nu am putut sa o fac ... de motz ce sa mai zic .. e ca un leu in cusca ... si si-a dat si programul peste cap de la ora asta .. doarme dimineata pana la 9 ii dau laptic si apoi doarme iar pana la 11-12 ...

in rest , nu avem cu ce sa ne laudam ...

vroiam sa va intreb .. este prea devreme pentru a-l invata sensul cuvantului NU ... ca am senzatia ca intelege si-mi face in ciuda .. eu ma amuz , chiar ma bufneste rasul si ma gandesc ca cer prea mult de la un pici de 7 luni...

e puturos , nu vrea sa se ridice decat sprijinit de mine ...cand va aud cum povestiti parca mi se pare ca sunt mai multe luni diferenta intre ei ... l-a mai pus in premergator si este tare fericit dar nu-l las mult

 

zice ba-ba , pa-pa , apa .. nu ma-ma , nu tata ...

 

pupici si sa aveti o seara frumoasa

 

Simona si bb Luca

http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...