Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (33)


Veve

Recommended Posts

salut, fetele!

caruciorul l-am luat de pe o pagina cu anunturi de obiecte la mana a doua (desi caruciorul e nou, dar cu ocazia asta am aflat cata lume cu bani, nu ca noi:)) are cate 2-3-4 carucioare, pentru ca se plictisesc de un model si vor altceva:)

 

este foarte bun, l-am probat inainte pentru ca am citit ca va chinuiti cu cele cu 3 roti la viraje, al meu nu are problema asta, ia virajele perfect, ia si bordurile si hopurile ca un jeep:)) pentru ca are roti pe perna de aer, in fine, e ceva...:)) ne batem care sa-l plimbe pe copil[:D]

 

inca o data va recomand inainte sa luati un lucru din magazin sa dati un gugal ca nu aveti idee cate lucrui noi cu pret de second hand sunt! mai ales pentru copilasi!

 

sa nu va ganditi ca sunt la mana a doua si ca sunt mai asa sau mai pe dincolo, in canada, de ex, asta e o practica supernormala, toata lumea vinde lucrusoare si cumpara altele, tot asa, la pret de nimic, cred ca din plictiseala, plus ca e un mijloc de a cunoaste alti oameni:)

 

in rest suntem bine, ioachim deja isi roade degetul mare de la picior:)) cand il las gol, inainte de baie, se intoarce de pe spate pe burta, se roteste ca un titirez, cand il prind de manute se ridica drept in piciare, rade si apoi se mira si el de rasul lui, e minunat, sunt asa de fericitaaaaaaaaa

 

ile e pt 2 saptamanai la bunici si eu ma plictisesc fara ea, nu am cu ce sa imi umplu timpul:((((

 

ce bine e cu 2![:D]

 


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)


ajutati-l pe mihaita!id="Book Antiqua">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Va salut din nou cu drag, fetelor! Le urez La Multi Ani tuturor sarbatoritilor pe care i-am ratat, imi pare tare rau, dar intru rar, ca nu mai am timp.

Mamaluidavidid="size2">id="red">, draga mea cuscra, sa ne traiasca sanatosi bebelusii! [pup]

Din pacate, la noi a revenit vesnica problema a lipsei chefului de papat! Am inceput sa ii schimb laptele, am sa trec la Humana (in loc de nan) dupa capul eu si al mamei, nu la indicatia pediatrei. Pediatra mi-a spus ca bebeii nu prea fac diferente de gust. Atunci...de ce mi-a zis sa ii dau faina de orez cu aroma de fructe sau sa ii fierb un varfulet de lingurita de zahar in lapte? Daca tot nu simte diferenta de gust? Credeti-ma, sint aproape disperata. Cand o schimb pe Bianca de scutecel aproape ca ii vad coastele! La controlul de 3 luni avea 5.500kg si 60cm, iar asistenta (ca doctorita nu era in ziua aia) a zis ca e ok copilul. Numai ca imi mananca din ce in ce mai prost, realmente nu stiu ce sa ma mai fac! In rest e vioaie, rade, gangureste, da din maini si din picioare si se impinge in cap si umeri sa se ridice!

Cuscraid="size2">id="red">, Davidutul ce face? E cumintel si ascultator?

Sper ca sinteti bine cu toate, si bebii la fel. Din pacate reusesc tare greu sa va citesc, mai mult imi vars si eu aici supararea si frustrarile, sper sa nu va suparati pe mine ![sm]

Va pup pe toate, si ne auzim curand!

 

 

Ioana si Bianca pui (22. dec. 2004)

 

http://photos.yahoo.com/ioana_du

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si noi dupa cam multisor. Cand am avut timp nu mergea DC-ul...ce ti-e si cu dependenta...[:D]

MIKIid="red"> mi-a zis medicul sa nu ii prea dau mancare din borcanase doar cand mergem de acasa, atunci da sunt foarte bune. Nu mi-a zis ca ar fi alergic la lapte, cica inca nu e alergic e doar o reactie alergica care o poate face de la lapte sau de la o gramada de alti factori, dar laptele e cel mai probabil. Si nu la lapte ci la o anumita proteina din lapte...ceva de genul asta

 

Voi ati auzit de lapte ALFAREI ( ceva de genul asta ) de la Nestle???Ca mi-a zis ca pot sa-i dau lui Tudor si dintr-asta in loc de NAN HA. Insa nu am gasit nicaieri asa ceva.

Si inca o intrebare...PLIIIIZZZZ!!! A facut cineva branzica de vaci pt. bebelasi? Si daca da imi ziceti cum? Mie mi-a zis ca pot face din lapte slab de la pravalie cu 8 pastile de calciu lactic la 1l.

 

[mamica] gemenusilor BIANCA id="red">si TUDOR id="blue"> - 03.11.2004

 

pozele noastre

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as vrea sa stiu daca cineva a facut branzica de casa si cum. Eu am incercat, doar asa ca sa vad daca imi iese. Dar asta nu inseamna ca nu vreau sa mai stiu si alte retete, mai ales ca parerile sunt impartite in privinta calciului care se pune in lapte. Unii medici spun ca nu e bine sa pui calciu, pentru ca raportul este prea mare fata de nevoia copilului si ii faci rau, la altii nu conteaza.

Uitati cum am facut eu: un litru de lapte din comert l-am lasat peste noapte la prins. Asa cum l-am cumparat, dar l-am desfacut din ambalaj si l-am pus intr-un vas, pe care l-am acoperit doar cu o panza curata. Am inteles ca e bine sa-l pui intr-o ulcica de pamant. Pana dimineata era branzit si intr-o panza pe care am fiert-o inainte l-am rasturnat si am facut o sidila in care a stat pana s-a scurs tot zerul. A iesit o branzica untoasa tare buna.

Si am mai incercat o varianta. Am pus intr-o jumatate de litru de lapte 2 tablete de Ca si in baie de aburi am prins laptele, dar asta este o metoda fortata si cu supliment, la greu, de Ca. Si nu-i face bine bebelui. Este prea mult Ca o data si i se inchide fontanela prea repete plus ca in raport cu celelalte minerale si vitamine nu pica bine. Dar laptele se mai prinde "fortat" si cu cateva picaturi de lamaie, nu numai cu Ca, deci se poate folosi si varianta asta si atunci nu mai este atat de rau.

 

Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ad_rianna,branzica de vaci se face asa :

1 l lapte pasterurizat DEGRESAT (nu se urmareste ca sa ia din branza copilul grasime ci doar calciu) se da in clocot si se pun 8 tablete calciu lactic dizolvate si se mai da inca intr-un clocot. Se lasa putin sa se raceasca si se pune la scurs intr-un tifon si se mai da prin zer ca sa nu iasa prea uscata. Se pune apoi intr-un vas etans la frigider si se poate folosi cam 2-3 zile.

 

Dar eu cred ca mai bine facem doar din jumatate de litru de lapte,ca sa fie branzica proaspata.

 

Noi inca n-am inceput cu branzica.Papam la a doua masa suc de mar+morcov+portocala (marul cu pulpa,deci sucul iese ca un piureu mai subtire.Pe urma la a treia masa supa : morcov,albitura,broccoli,dovlecel,fierte bine si pasate cu mixerul.Iese o supa groasa,pe care o papam cu linguritza.

Si seara,in ultimul biberon ii pun o masura de cereale orez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

GANADCELU...id="red"> sa stapaniti sanatosi carutul!... Mi-a placut tare mult!...[pup]

Eu am luat de la mica publicitate sterilizator si sunt tare multumita ca m-am hotarat sa iau. E doar pt 3 biberoane, dar ma descurc f bine cu el...

 

Nu stiu ce are piticul meu ca doarme 10 min si se trezeste urland (nu plangand). Il iau in bratze- se calmeaza imediat. Il adorm, il pun in patutz, 10 min somn si iarasi urlete... Si tot asa... Parca l-ar durea ceva... Sau asa plange cand face kk, dar asa?... Non stop?... Plus ca daca il tin in brate 1 ora, e linistit, dar daca il pun in patutz in 10 min [bang] Nu stiu ce poate avea. Mai ales ca azi am fost la dr si era bine!... [bang]Temperatura i-am luat-o, nu are... Am aerisit putin gandindu-ma ca e prea cald... Nimic, Acum e pe perna pe picioarele lui taica-su! Ma doare sufletul cand il aud cum urla...[q]

 

ANDREAPid="red"> [pup]

 

PAXELA, FLORYPOP id="red">pt ieri : La multi aniid="purple">, sa va traiasca puii si sa fie sanatosi...

 

ONITZA...id="red"> la multi ani si multa sanatate lui Paul...id="green">

 

 

Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ioana_du

Pediatra mi-a spus ca bebeii nu prea fac diferente de gust. Atunci...de ce mi-a zis sa ii dau faina de orez cu aroma de fructe sau sa ii fierb un varfulet de lingurita de zahar in lapte? Daca tot nu simte diferenta de gust?


id="quote">id="quote">

 

IOANA...id="red"> intr-o singura privintza te pot lamuri... Zahrul nu ti l-a recomandat pt gust ci pt aportul caloric, pt a lua mai repede in greutate... Si pe mine m-a sfatuit medicul cardiolog sa ii pun o linguritza de zahar la biberon (si pediatra la care am fost azi mi-a zis ca se pune zahar in laptele praf), desi al meu mananca bine, dar nu ia in greutate. Nu am facut asa... Acum mi-a zis sa-i pun 1 ml de ulei la biberon... Deci nu are treaba cu gustul.[pup]

 

Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,salutare!

Bianca nu are somn,asa ca stam pe DC.

Mai ales ca zilele astea,cind nu a mers,mai aveam un pic si ma certam cu sotul meu ca nu ma lasa sa incerc din 5 in 5 minute daca s-a rezolvat problema.El era bucuros,credea ca poate sa se joace linistit....

Gindacelulid="red">,mai da' ce carucior avem!sa-l stapiniti sanatosi.

Paxelaid="red">, [s] pentru Silviu si multi [pup] de la Bianca.

Felisid="red"> ma bucur ca Mihaita e bine si ca nu aveti nevoie de "suplimente".sanatate!

Pentru toate fetele [pup]

 

Violeta mami de printesa Cristiana Bianca

http://pg.photos.yahoo.com/ph/violeta_avon/my_photos

 

Daca plingi ca ai pierdut soarele...,lacrimile te vor impiedica sa vezi luna.id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bine v-am regasit fetelor![bis]

 

LA MULTI ANI id="red">tuturor bebeilor care si-au sarbatorit lunisoarele[pup]!

 

de ieri am inceput si noi diversificarea cu supitza de morcov.era cam obosit(ca eu natanga am terminat supa pe la 11 si ceva)si nu avea rabdare sa i-o dau cu linguritza,asa ca i-am pus 30ml intr-un bibe si a supt cu o pofta[pofta].

 

eu am facut anul trecut branzica din lapte+zeama de lamaiesi a iesit super.

 

 

AIMEEid="red"> de uinde ai luat granulele acelea?noi avem umidificator si am tot folosit iarna asta WICKS lichid pt aroma teraphy.a fost superr!

 

am citit intr-o carte ca de la 5 luni bebeilor este bine sa li se arate diferite animale pt ca le memoreaza fff repede.zis si facut:duminica era ffff frumos afara asa ca ne-am dus la o gradina zoologica(am pus si poze)numai ca al meu copil era interesat de frunze si de umbrele de pe asfalt[V]c`est la vie dar ne-am plimbat si am luat aer asta e cel mai important.

 

octy,KEN(1nov 2004)

dolofiid="blue">[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gandacicoid="red"> frumos carucior,sa-l stapaniti sanatosi!am o mare rugamine:sa ai mare mare grija cand v-a mai creste IOACHIM si va fi neastamparat in carucior,nu prea au stabilitate carucioarele astea in 3 roti.am vazut cu ochii mei cand a cazut copilul cu tot cu carucior[pup]

 

octy,KEN(1nov 2004)

dolofiid="blue">[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...