Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cine a nascut prin cezariana la Elias ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna Miruna,

in primul rand iti urez sa ai o sarcina usoara.

In al doilea rand de ce te gandesti neaparat la cezariana?

Si in ultimul rand daca chiar nu ai cum sa nasti normal,eu ti-l recomand pe Mateescu,cu toate ca la moda acum este doctorul Tutunaru.Daca nu te deranjeaza ca e cam ursuz,si te intereseaza doar ca e medic bun, Mateescu e super ok. Eu am facut cezariana acum 7 ani si nu am avut nici un fel de problema.

Sanatate maxima.

 

Mihaela [gravi], [zana]Mara si [fetita]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna!

Ca tot veni vorba ca Tutunaru ar fi la moda - o fi, dar este intr-adevar un bun chirurgid="red">, cum spui tu Miruna!

 

Dar in Elias mai sunt o gramada de dr...Vladareanu, Parvu, Doctorita Andrei...

 

Sa tot alegi!

 

Pupici

 

Gabriela

 

MARIUCA

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Miruna.

Intru de mult pe acest site, insa nu prea scriu.

Acum am o clipa libera si vreau sa-ti raspund pentru ca si eu am folosit in perioada sarcinii informatiile, parerile si tot ce a aparut pe acest site.

Am nascut prin cezariana la Elias in aprilie 2004 cu dr. Tutunaru. Am vrut anestezie epidurala, voiam sa-mi vad copilul imediat... Am intrat in sala la orele 18.00 si la 18.20 am auzit-o pe fetita mea...Mi-a aratat-o domnul doctor imediat, mi-au adus-o apoi si infasata...Nu am simtit nimic, anestezista a stat tot timpul la capul meu, mi-a vorbit, cand au inceput sa ma coasa mi-au pus ceva sa adorm, m-am trezit pe urma auzindu-l pe domnul doctor spunand ca e o cusatura de nota 10... cred ca era ora 19 cand am ajuns la terapie intensiva, a doua zi la 11.00 m-au dat jos din pat, a fost singura zi mai grea, seara am mers deja singura si apoi tot mai bine. Nu am avut dureri deloc dupa a treia zi, nu am luat nici un calmant in afara celui administrat prin cateterul montat pentru epidurala. Acum incizia aproape ca nu se vede, nu cred ca e mai mare de 10 cm. Si sotul meu a fost in sala de operatie, a luat-o in brate pe fetita chiar atunci.

Cam asta a fost...si nu e vorba de o moda, doctorul Tutunaru e un bun profesionist, pune suflet in ce face, are rabdare sa-ti raspunda atunci cand esti speriata de multele probleme ce pot aparea in timpul sarcinii, are o echipa buna si, un lucru pe care multi doctori nu-l fac, atunci cand e cazul te trimite acolo unde stie ca esti tratat cel mai bine.

Numai bine si o sarcina usoara.

 

Dia

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vi-l recomand pe dr Vladareanu, medicul meu.

E un super-chirurg. Scolit in State, la curent cu tehnicile de acolo, in plus el e seful de sectie la Obstetrica.

 

Mamaruta, esti o norocoasa ca ti-a iesit bine cu Mateescu. Eu am fost in salon cu o pacienta careia Mateescu ii facuse cezariana. Avea o taietura mare, in forma de H si tub de drenaj...

In plus, Mateescu nu e doar ursuz, ci de-a dreptul badaran. Nu ma cunostea, dar, din simplul motiv ca eram pacienta lui Vladareanu, rivalul lui, s-a purtat f urat cu mine. Nu mai vorbesc de cum o repezea pe pacienta lui si ce urat ii vorbea.

 

Ea a stat cu bandajul pe burta cateva zile. Eu l-am scos din prima zi, n-am avut nici un tub de drenaj si am fost cusuta cu fire resorbabile si inauntru si afara.

 

Operatia mea are vreo 10 cm, e f subtire si e situata sub linia bikini-ului. Si, foarte important, muschii mei nu au fost taiati. Vladareanu nu incizeaza decat pielea, da muschii la o parte si apoi incizeaza uterul.

Asta e tehnica folosita in State si e unul dintre motivele pentru care acum se pot face mai mult de doua cezariene, daca te-a operat cine trebuie, bineinteles.

 

Si Tutunaru e f bun, atent si intelegator. Cred ca si el foloseste o tehnica asemanatoare.

Vladareanu are cabinet pe strada Polona, aproape de intersectia cu Stefan cel Mare. Cat despre Tutunaru, ca sa afli mai multe, intra pe reclama mascata.

 

Numai bine,

 

Raluca mamica, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca, nu-i iau apararea lui Mateescu, ca exact de aia nu ma deranjeaza 'ursuzenia' lui, ca nu vreau sa-l iau acasa, vreau doar sa nasc, si sa fim ambele sanatoase, dar chestia cu vorbitu urat eu pot sa spun ca mie nu mi-a vorbit niciodata urat.

In alta ordine de idei calitatea unei operatii nu cred ca tzine daca ai sau nu tub de dren sau la cat timp ti-ai dat jos pansamentu. Eu am avut rotula sparta si am fost operata de doua ori. O data am avut tub, a doua oara nu, deci tubu se pune daca e nevoie nu daca e medicul expert sau nu. La fel si forma operatiei, cezariana mea nu e mai mare de 10 cm. Am sa va povestesc dupa a doua cezariana cum a fost si daca am un H pe burta sau un Y sau ce am.[:D]

In rest sa fim noi sanatoase

 

Mihaela [gravi], [zana]Mara si [fetita]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mihaela,

Imi pare rau daca te-am suparat, nu a fost intentia mea.

Am fost sincera 100%, din pacate asta a fost experienta mea.

Am recomandat doctorii despre care stiu eu ca sunt cei mai buni. Cineva din familia mea lucreaza acolo asa ca ii cunoastem foarte bine pe doctori, inca o data, nu am vrut sa supar pe nimeni.

Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine si sa fiti sanatoase si voioase, tu si fetitele tale!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...