Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de sept-oct 2004 (34)


Recommended Posts

Doamne ce mi-ati mai lipsit!!![bang]...

 

s-o luam cu inceputul: multa sanatate la bebeii bolnaviori[pup] si la multe lunisoare celor sarbatoriti in ultimele zile!!!

v-am vazut pozicile noi: Doamne ce copii mari avem!!! mama lui licurici, dar esti artista la facut poze, ce m-am mai amuzat!

 

si apoi m-am intristat citind povestea cu bebelusul de la metrou... fara comentarii, in tara asta parca nimic nu functioneaza asa cum trebuie!

 

in legatura cu iaurtul: noua ni s-a recomandat iaurt simplu de la napolact, covalact sau danone, in care sa-i pun eu fructe. inca n-am inceput insa zilele astea dam startul si la iaurtel. Am inceput sa papam galbenus de ou: iami, iami ce ne-a mai placut! Si, cat de repede incepem si cu carnea de vita. Stie cineva de ce se recomanda carne de vita si nu de vitel? Ca n-am mai apucat sa-l intreb pe dr[bang]

 

s-a trezit alex, dar revin!!!

 

 

 

 

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)

ALEX cantaretul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 160
  • Creat
  • Ultimul răspuns

pai mie mi-a zis de PULPA DE VITEL!!! [bang][bang][bang]

 

nu stiu ce sa mai cred...id="Comic Sans MS">id="green">

 

 

Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there. id="Comic Sans MS">id="limegreen">

 

[loveyou] Cristinaid="pink"> & Vladid="blue">[baietel] (23 septembrie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">

 

me, my family and MY SONid="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Herra, eu am termometru pentru ureche Philips si nu sunt deloc multumita. De trei ori se masoara si la bebelusi se ia in consideratie valoarea cea mai mare. Vreau sa spun ca diferentele intre cele trei masuratori sunt f mari. Uneori i-a masor si de 5 ori si daca una din valori e peste limita (beep-aie) ii masor si rectal cu termometru cu mercur.

 

Danina, eu la inceput i-am pus un morcovel, cate o bucatica nu prea mare de pastarnac si telina, o felioara de ceapa si un pic de dovlecel. I-am dat in prima zi pasat doar morcovelul si pastarnacul. Apoi i-am adaugat si dovlecelul. Si apoi treptat mai multe legume.

 

Angela id="violet">[il] si [bonjovi] Licuriciul ei micid="orange">id="size3">

DAVID LICURICI mic (3 sept)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimic se pare ca bb nu au mai papat supa, asa ca Dienuta mea azi v-a manca supa a la Mama [:D].

 

Am vazut pozici cu Deannaid="red"> si sunt impresionata bravo se vede ca sta bine in fundulet si ce sa mai zic de tinut de canapea. Noi abia am inceput sa ne chinuim sa stam in fundulet si sa ne papam piciorusele asa ca pana o sa stam si in picioruse mai e.

 

Pozici cu ziua Dianei avem si noi ca le-am recuperat adica mi le-au pus pe net cumnatelul, sper sa recuperez si aparatul curand.

 

 

Danina&[zana]Dianaid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aissa, tind sa te contrazic in legatura cu laptele...asa ca sa fiu si eu acra ca tot m-am trezit cu noapte in cap si am beut vreo 3 cafele...nu vad nici o problema in a schimba laptele copilului, ba mai mult, testeaza si el gusturi noi, si ca sa complectez, eu nu i-am dat direct alt lapte, ci combinat, drept pentru care azi noapte am avut 2 masuri de Similac pentru 120 ml lapte fara vitalact.Problema mea este doar laptele vitalact si nu faptul ca am schimbat laptele.

 

Stefan e bine, in sfarsit a adormit, a baut ceai de chimin, am incercat sa-i dau banana cu branzica dar lui nu-i place banana si nu a vrut, asa ca i-am copt 2 mere si le-a papat rapid cu branzica calcica.Pentru amiaza am pregatit tot branzica dar de data asta cu orez si morcov, sper sa am succes cu combinatia asta si sa o manance.Lapte nu-i dau azi, de fapt nu i-as da lapte decat daca vad ca azi de exemplu nu mai are scaun deloc.Inca nu a facut de azi dimineatza, deci ma gandesc ca daca era diaree trebuia sa fi facut.Sper sa scapam cu bine si de aici am tras o invatatura...cu laptele asta de la primarie!

Acuma nu stiu daca pot sa-i dau carnita de pui...din cate stiu eu as putea, dar va mai intreb si pe voi...pentru ca tare ma tem ca nu va accepta morcovul si branza fara carnita....

 

In ceea ce priveste jucariile cu animalute...eu tind sa-i dau dreptate Elianei, nu ca ar afecta psihicul copilului neaparat, dar fiecare varsta are jucariile ei, pana pe la 7-8 luni cele mai indicate sunt zornaitoarele din plastic, viu colorate, bilute, cercuri, chestii dastea, cuburi, si alte minuni, si probabil ca dupa 11 luni copilul stie sa arate ochii gura si alte chestii asa ca pana atunci e bine sa-si dezvolte desteritatea cu cuburile si jocurile constructive.Asta e parerea mea si probabil asa a vrut sa zica si doctorita Elianei dar nu a stiut cum sa se exprime.

 

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICIid="green">id="size2">id="Arial">

[flo]flori din gradina meaid="red">

"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

herra noi avem termometru de ureche dar arata temperaturi diferite de la o ureche la alta in interval de cateva secunde. Am inteles ca cel mai bun e termometrul clasic.

 

Banana pentru diaree si daca nu, mucilagiu de orez.

 

 

 

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria (DN 02.10.2004)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

Revenim si noi ! Am mai pus cateva pozici!

 

Fetele ce stiti de Danonino? Eu i-am dat ieri un borcanel din acela micut si acum cred ca nu trebuia. Noi avem aproape 7 luni si am auzit ca se poate da. Oricum o sa intreb doctora maine, ( dar ea nu prea este de acord cu mancare din borcanele , este mai mult pt mancare facuta in casa).

 

Noi pana acum nu avem nici un dintisor, nu stam nici in fundulet (credeti ca ar trebui sa ma ingrijorez?), si in picioruse nici atat.

 

Maine o sa mergem sa facem vaccinul de 6 luni ca l-am tot amanat, dar acum ne-a trecut raceala si il putem face.

 

Pupici la bebici!

 

http://photos.yahoo.com/cami0582

Cami-florina si bebe Ben (02.09.04)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de mancarea la borcanele, mie mi se pare foarte scumpa (parere personala). Eu i-am luat un borcanel de piersici si l-a mancat dar mie nu mi s-a parut ceva deosebit. Si nici n-am observat sortimente atragatoare. Cu banii pe care ii dau pe un borcanel ii cumpar un kg de mere, portocale sau mandarine si manaca doua zile din ele sau chiar mai mult. Un mango sau un avocado costa 37.000, mai putin decat un borcanel si manaca din el trei zile. Am vazut ca un suc de la hipp pentru bebelusi de 150 ml e intre 60-70.000. Daca ii fac eu sucul din fructe ies mult mai ieftin si mai sanatos. Probabil ca voi apela la borcanle cand vom fi in vizita sau in vacanta pana atunci o sa-i gatesc singura pentru ca deocamdata am disponibilitate.

 

A, noi nu avem nici un dintisor si nici nu dam semne. In schimb suntem grasana.

 

Nu ne-a trecut candida din gurita cu bicarbonat, miercuri mergem la vaccin si cerem alt tratament. Mai nou ne curge si un ochisor.

 

 

 

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria (DN 02.10.2004)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, ca m-am trezit cu fundul in sus, e clar. Dar tot nu tac.

Ana, draguta, nu stiu daca am mai auzit pana acum pe cineva sa spuna ca schimba laptele ca sa simta copilul alt gust. Plus ca, chiar tu ai deschis un subiect in care intrebai daca e ok sa-i dai alt lapte cand l-ai primit pe cel pe care i l-ai dat pana acum. In plus, fiecare spune aici din experienta proprie si din ce-i spune medicul ei. Mie dr. mi-a zis sa nu i-l schimb daca ii merge bine cu asta. Si eu nu am vrut sa schimb firma ci doar sortimentul si sa nu-i mai dau din cel contra refluxului ci normal. Si nu m-a lasat. Adica mi-a recomandat sa nu.

Despre jucarii sa nu polemizam. Toate avem zornaitori si animale si nu am auzit vreuna sa-i dea jucarie care se da la un an. Nu despre asta era vorba, despre varsta, ci despre posibilitatea ca, copilul sa fie derutat vazand aspectul lui fata de cel al animalului. Si discutia a deschis-o ellen nu elyana.

 


Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">

[foto]cu printesa id="violet">[ispita]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana eu n-am zis nimic de jucarele... era vorba de Elena (Ellen). [:D] Si daca tot veni vorba, eu nu stiu daca gasim papusi pentru varsta lor... pe majoritatea scrie peste 3 ani pentru ca au diverse parti care se pot dezmembra si isi pot face rau... De ex. daca ii scoate ochii papusii si si-i indeasa in nas, sau ii inghite? Si inca ceva... eu cu pisoiu ce fac? Il dau afara din casa, ca are coada... [:D] Glumesc... sa nu va suparat pe mine!

 

Cami am vazut pozele... ce grasut e bebe Ben... s-a facut baiat mare. [pup]

 

 

 

[foto]Eliana si [copil]Elenaid="red"> (23.10.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...