Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru ( 5 )


Recommended Posts

Auraid="red">, curaj mama si nu uita ca prin DR MINUNE lucreaza mana lui Dumnezeu! Serios!Eu m-am convins! Uite DUminica am botezat Focutza si preotul ne-a spus ca Tudor este prescurtarea de la Teodor care inseamna Darul lui Dumnezeu! Si asa inconstient asta am stiut si de aia mi-a picaat mie cu tronc numele asta!

 

Valen,id="red">

Ma bucur tare ca ai avut incredere si taare ma bucur de puiul tau!!Dar cel mai tare ma bucur ca nu a trebuit sa te intepi fara motiv!!!Si este tare bine sa stai linistita ca in momentul nasterii va fi ceineva vaare va fi langa tine!

 

Ukiid="red"> mama focutza e din ce in ce maai bronzata!! La botez era un bb bicolor!Fata e neagra si capul alb! Al fel si cu mainile ! Sa mori de ras! O sa pun si pozele de la botez sa vedeti ce copii haiosi aduce pe lume DE MINUNE!

 

 

http://community.webshots.com/user/bestuta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Hola lume,

O intrebare am la gravidele mai vechi ale lui Tutunaru. Pana in ce saptamana v-a facut eco transvaginala? Eu trebuie sa ajung saptamana viitoare la el (voi fi in s. 12+1 zi) si nu stiu daca sa ma umflu cu apa sau nu. Pana acum nu mi-a facut decat eco transvaginale si de aceea nu stiu exact cum vor sta lucrurile saptamana viitoare. Mi-e oarecum sa-l sun doar ca sa-l intreb chestia asta.

 

Bafta la toata lumea![pup]

Lordra[gravi]11+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lordra, mie ultima eco intravaginala mi-a facut-o la 13 saptamani si 5 zile. Urmatoarea data cand m-am dus la control (la 18 saptamani) mi-a facut abdominala. Si eu m-am ofticat la aia de la 13 saptamani, eram convinsa ca "am trecut clasa" si chiar i-am zis doctorului cand m-a pus sa ma dezbrac, ca eu am peste 13 saptamani si credeam ca am scapat. Mi-a zis ca asta a fost ultima data... Asa ca, nu cred ca iti face abdominala...Prietenei mele din saptamana 16 nu i-a mai facut intravaginala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva: nu trebuie sa te umflii cu apa ca pe vremea cand faceam ecografii cand nu eram gravidutze. Acum se vede f bine uterul si fara sa ai vezica plina. Mie nu mi-a zis niciodata sa ma umflu cu apa si nici nu s-a plans ca nu bausem apa inainte de eco. M-am dus chiar la toaleta inainte sa intru in cabinet si bebe s-a vazut f bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kid, sar'na pt. pontul cu apa. Ei, atunci o sa ma pregatesc de inca un dezbracat luni, cand ma duc la eco. Cred ca va fi ultimul: urmatoarea eco va fi cea morfologica si aia sigur e abdominala (apropo, o sa-ti pun pe privat o intrebare in legatura cu eco morfologica).

 

Ura!

Lordra[gravi]11+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Este pe aici vreo pacienta a dl doctor care a facut tratament cu clexane in sarcina??? Sau stiti pe cineva (cunostinta/prietena) care l-a facut...

Ma intereseza cum a influentat acest tratament nasterea si alaptarea... si sarcina in general...

Foarte probabil va fi nevoie sa fac si eu aceste clexane si sunt fff speriata [q][q][q]

 

Multumesc.

 

Ioana [gravi] si bblina 29+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Nique, tot eu iti raspund. Pacientele care aveau diferite sindroame si ajungeau sa ia anticoagulante in sarcina au ajuns (unele) la dr Tutunaru. Una sunt eu si una Valen. Dr nostru nu da Clexane daca tu vii cu analize de la Fundeni, el are 2 spitale pe care le agreaza la testele de trombofilie: Coltea si Instit. de Hematologie.

Eu eram deja pacienta lui cand am ramas insarcinata si i-am zis ca am fost diagnosticata cu ceva timp in urma cu deficienta de proteina S si trombofilie. Mi s-a spus ca fara Clexane nu o sa pot duce sarcina la bun sfarsit. Valen s-a intepat pana prin luna a 4a, adica pana a ajuns la dr Tutunaru. Amandoua am repetat analizele unde ne-a trimis el. Pana la rezultatul analizelor, ne-a scos de pe Clexane si am luat doar Aspenter una pe zi (in caz ca...) Rezultatul a fost super bun, suntem ok.

Deci...daca ajungi la un consult la dr T. ai sa vezi ce crede el despre Clexane si restul de anticoagulante. O sa rada si o sa te trimita la analize...Eu zic sa le repeti la dr Simona Avram de la Coltea sau la dna dr Ioana Culea de la Institutul de Hematologie.

Nu merita sa te intepi cu Clexane toata sarcina. Nu vei putea naste normal, se recomanda cezariana ca sa poata controla pierderea de sange, copilul se va dezvolta mai incet si va fi mai mic, iar riscurile de hemoragie la orice accident minor sunt destul de mari! Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kid, multumesc pentru sfaturi si incurajari, dar eu am ramas insarcinata dupa o monitorizare la dr T si sunt pacienta dlui de la inceputul sarcinii, am mers pe mana d-lui de la inceput, am facut tratament de sustinere in primele 14sa. Asa incat dr T este cel care mi-a propus acest tratament (dupa analize la Coltea si inst. de Hematologie)... de aceea am pus intrebarea. Se pare ca la mine problema este reala!

 

Ioana [gravi] si bblina 29+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nique15, ma indoiesc ca va trebui sa faci tratamentul cu clexane...

Banuiesc ca este vorba de vreo trombofilie sau de sindromul antifosfolipidic...Nu?!

 

In general, Tutunaru nu este de acord cu acest gen de tratament, el mergand pe un altfel de tratament imunomodulator si angiogenetic, tratament ce influenteaza pozitiv toate functiile organismului, astfel incat acesta sa nu actioneze impotriva sarcinii, considerand-o o semigrefa si sfarsind prin a o expulza!

 

Si eu am avut ceva probleme la inceputul sarcinii si asta din cauza unor analize facute la unul dintre laboratorele de unde in cazul in care ajungi, sigur pleci cu vreun sindrom din asta sau cu trombofilie...Este vorba despre Fundeni...

 

Eu zic sa stai linistita! Tutunaru nu este sustinatorul tratamentului cu clexane...Eu nu am facut nici un clexane, in conditiile in care celebrul laborator mi-l recomanda! Si am nascut un copil perfect sanatos, fara nici un fel de probleme, complicatii, etc...Mai grav este faptul ca dupa repetarea analizelor la Coltea si Institutul de Hematologie, s-a dovedit ca nu aveam absolut nimic, iar mie mi se recomanda clexane!

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...