Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Tutunaru ( 5 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fetelor, va multumesc pentru incurajari, dar verdictul este asa cum ma asteptam: injectii cu clexane in doza de 40mg zilnic, pana la nastere si eventual si dupa, monitorizare saptamanala a sarcinii, la cel mult 2 saptamani INR. Problema mea nu este SAFL, ci o anomalie congenitala de coagulare a sangelui (se pare), trombofilie prin APCR(rezistenta le proteina C activata). Dl dr mi-a spus ca si cu si fara acest tratament lucrurile stau la fel, adica totul poate sa fie bine, sau f rau. Nu exista inca un tratament care sa influenteze aceasta stare a lucrurilor, dar pt linistea mea (cata va mai fi) si pentru "a-mi face datoria" voi incepe tratamentul. Acum pb este sa gasesc o sursa de finantare, pt ca in total pana la nastere m-ar costa 20000000, nu stiu daca se da compensat.

 

Daca voi stiti ceva in acest sens, sau farmacii care mai acorda retete compensate imi puteti spune si mie?

 

Si indraznesc sa va mai stersez cu o intrebare: cum vi se pare greutatea de 1567g pt bb le 30sa? Am facut o eco morfologica...

 

Va multumesc inca o data pentru sustinere si sper din tot sufletul sa ne auzim cu bine!

 

Ioana [gravi] si bblina 30+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana,

Nu te impacientasi mergi pe mana lui ...|LUcrurile vor fi cu siguranta bune, cu ajutorul lui Dumnezeu!

UIte m-am uitaat acu pe echo a mea si am vazut ca Focutza mica avea 1266 g la 28 saptamni si s-a nascut ce 3100g la 38 s! Si a fost sanatos si crede-ma ca nu a avut pana acum nimic! Asa ca stai linistita! Asa il intrebam si eu pe T de cate ori mergeam la el:" e cam slabutz , nu?"Eu nu mancaam carne si ma gandeam ca privez sarmanul copil de o gramada de proteine si bla, bla!

Uite KIta de pe forum are aceleasi diagnostic cu al tau si a fcut clexane de la inceputul inceputului ! A nascut pe 10 feb , natural cu dr Badiu si a facut clexane si pe eprioada alptarii!

Stai linistita si vezi-ti de comoara !

Si mie mi-a fost monitorizat INR pana in ultimul moment!Si tot a scazut de la 1.21 la 1.01.,0,90 si Focutza mica a venit pe lume repede si fara probleme!

Pupicei si stai linistita!

 

http://community.webshots.com/user/bestuta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am si eu o ? Sunt pacienta lui T de 1 luna si ceva, dupa ce am migrat de la alt doctor...am reusit sa ramin gravida dupa monitorizarea cu el o singura luna iar simbata s-au implinit 5 sap. de la ultimul cm..Intrebarea mea este: miercuri ma duc la prima eco.. Ce se vede acum exact?

 

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Cafeluta

[gravi]5 +

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nique, ai incredere in dr! Stie cu siguranta ce face!!! Daca a zis Clexane, sigur a avut un motiv bine intemeiat!

 

Cat despre greutatea bebelui,am un grafic cu evolutia normala a fatului salvat de pe net...Conform acestui grafic,la 30 saptamani fatul ar trebui sa aiba 1400gr, iar la 31 saptamani 1600gr.Deci, stai linistita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clio, Bestutza multumesc pentru sustinere! Am incredere in dl doctor, m-am mai linistit... si sa vedem cum va fi cu injectiile...

 

Clio, te rog trimite-mi si mie pe mail mcondrea@gmail.com (daca poti) graficul cu greutatea fatului... eu am cautat peste tot si nu am gasit... si am atatea discutii in familie ca nu mananc paine si nu ma gandesc la copil [bang][bang][bang]

 

Ioana [gravi] si bblina 30+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catalina, pe mine m-a ascultat doctorul in nerabdarea mea imensa, inca de la 4 saptamani de la UM. Saracul l-am innebunit, totusi m-a calmat si mi-a interzis sa ma prezint la spital pana nu implinesc 40 de zile de la UM, asta inseamna 5 saptamani si 5 zile. Ei, eu am ajuns la 39 de zile (si-asa mi-a fost greu sa ma abtin, stiam ca ma da afara ca ma amenintase, daca ma vede devreme la control).

Cica inainte de 40 de zile nu vede nimic, la mine la 39 de zile a vazut sacul embrionar, un punctulet mic mic si negru, pe peretele uterului care se vede la ecograf asa, gri-deschis.

La 8 saptamani am vazut un punctulet alb , ca un crevete, in mijlocul sacului negru si o palpaire in crevete: inimioara.

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kid2003id="red"> mercic scump...eu miercuri o sa am fix 40 de zile...si am inima in chiloti de mult...l-am sunat si de Paste atunci sa-l intreb cind prestez...noroc ca a inteles ca sunt "dusa"....acum sa dea Domnul sa fie bine...sanatate multa!

 

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Cafeluta

[gravi]5 +

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...