Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

bebelusi de ianuarie-februarie 2005 (6)


adita

Recommended Posts

Avem 5 kile si 57cm!

Vaccinul ne coace intr-o veselie.

Mami are laptic si bb e indragostita de tzatzi.

Dr. pediatra mi-a zis ca pot sa-i dau suc de portocale sau mar: incep cu o lingurita si cresc pana la 4/zi

Bebeta gangureste, zambeste si pedaleaza

Colici mai rar...e un pic nervoasa si maraita cand face kk dar in rest e ok

Ce metode aveti voi pentru sughit? Apa a scuipat-o de parca o otravisem. Suzi nici atat-degetelul e sfant

 

 

www.ubi.ro/alexandra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Bine ai venit, Florinaid="red">. Sa stii ca bebele meu asa si-a facut programul cum spui tu: mamanca la 4 ore, imediat dupa masa e vioi tare si ne jucam, cantam, dansam, vorbim si apoi adoarme pana la masa urmatoare sau motaie el acolo. Noaptea doarme de pe la 10 pana pe la 5 sau 6 dimineata. Eu nu l-am infasat deloc pe Dragos si e foarte bine ca da din picioruse, face parte din etapa asta de dezvoltare. Gandeste-te ca trebuie sa faca si el putina miscare, nu poate sa stea imobil 24 din 24.

 

Crinutaid="red"> eu am niste lingurite de la Carrefour de la Primii Pasi (galbene) siliconice si micute ovale, spre deosebire de altele de la alte firme care sunt mai mari si rotunde. Dragos a baut din ele laptic in a doua saptamana de viata deci le-a acceptat usor.

 

Corneliaid="red">, eu dupa ce m-am indoit de spate cu fecioru' in brate am descoperit .... caruciorul in care sta in casa cu mult succes. Si bineinteles ca il mai plimb sau scutur in el. Asa am mai scapat de greutate. I-am agatat si niste jucarii la el si e tare incantat, da cu manuta in ele si face un zgomot.... ba chiar si adoarme uneori in carucior, ziua evident. Daca nu ai incercat pana acum, poate mai scapi si tu...

 

Pupici,

Lali si bebe Dragos (27 decembrie 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

Multumim de primirea in rindul vostru. Gabriel ( baby Gabe cum ii spun eu in gind, ca de altminteri are numai porecle :) s-a nascut pe 4 feb la 23:14 si a avut 47.5cm si 3.200kg. Acum la aproape 2 luni cred ca are peste 5kg, ca un bolfos ce este. Voi vedea cu exactitate saptamina viitoare cind mergem la cintarit. Azi i-am facut poze pt pasaport si falcutzele sint cu fala in prim plan. Mersul in masina de obicei ii linisteste pe bebei, desi daca le e foame sau au o problema acest lucru nu se intimpla. Am avut si noi destule episoade plingacioase in masina, singura solutie a fost sa dam radioul mai tare ! Alta solutie pt adormit este scosul in carut, cu draperia trasa ca sa nu intre lumina. Bine ca aici este cald deocamdata, voi vedea cind incep ploile. Iar alta gaselnita a fost suzeta. Eu aveam unele de silicon de la Avent pe care le-a refuzat cu indirjire si asistenta de la circa mi-a recomandat unele de latex maroniu care au forma ca de cireasa. Pe asta o molfaie pt ca e moale si fiind mare ii cade mai greu din gurita.

In seara asta a fost o emisiune la tv cu o siper nanny care avea un copil de 2 ani de adormit si a aplicat metoda urmatoare: pui copilul in patut si stai linga pat fara sa te uiti la el pina adoarme. Il ignori in totalitate daca plinge. Daca se da jos din patut, il iei si il pui la loc. Repeti procedura la nesfirsit. Lor le-au trebuit 25 de minute in prima seara. In serile urmatoare parintii se muta din ce in ce mai departe pina ies de tot din camera. Bineinteles ca noi nu putem aplica asa ceva la bebeii nostri mici. Eu il mai pun in patut, mingii, legan, pun suzeta apoi plec si il urmaresc pe monitorul din sufragerie ( cea mai buna investitie a nostra, sotul sa traiasca, putem sa vedem ce se intimpla si pe intuneric ). Daca se agita prea mult si plinge ma intorc si repet procedura. In cazurile cele mai rele il iau in brate, dar nu-l scot din dormitor unde e intuneric. Eventual il pun la sin pentru citeva minute sa il linistesc. Eu zic ca merita sa incercati.

Voiam sa va mai spun ca doctorul meu mi-a prescris anticonceptionale. Sint asa numitele mini pills care pot fi administrate pe perioada alaptarii cu conditia sa fie luate in fiecare zi aproximativ la aceeasi ora. Cind incetez alaptarea pot trece pe pilulele normale microgynon.

Uite ca iar m-am lungit la vorba.

Va pup pe toate si numai bine la mamici, tatici si bebei.

 

Florina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

 

Intru doar sa va salut si sa va scriu un picut pt. ca tb. sa-l culc pe Eric (suntem in intarziere pt ca am fost plecati).

 

Bine ai venit in gashca noastra, Florinaid="red">!

 

Alina Maria id="red">nu stiu daca se scot maselele atunci cand doare locul (da` parca totusi nu), iti doresc sa scapi de dureri ca tare`s naspa...

Sa-ti traiasca nepotelul! Mult curaj surorii tale sa-si creasca pruncul sanatos si frumos !

 

Cornelia id="red">Diacrampul se da de 3x/zi, dim., pranz, seara, 3-4 bilute pe care le pui intr-un capacel de plastic/ceramica/sticla si le dizolvi in apa fiarta si racita/apa plata, NU in ceai. Nu le atingi cu mana si nici cu altceva metalic. Inainte cu 20 min si dupa cu 20` nu ii dai nimic sa pape (decat apa plata/fiarta racita daca e cazul).

Alternezi cu Chamomilla daca ti-a cumparat (1 zi Diacramp, 1 zi Chamomilla). Daca nu ai Chamomilla sa alternezi, ii urmaresti scaunele (nr. si consistenta) sa nu-l constipe pe BB Diacrampul.

 

Bestutza id="red"> nu mai dizolva Diacrampul in ceai, vezi ce am scris mai sus. Cum ii merge cu el?

 

Fetelorid="red">, eu nu fierb sucurile de fructe, dar eu zic mai bine sa fiti atente sa cumparati fructe romanesti, chiar daca nu-s asa aspectuoase, cele de import sunt stropite si super tratate chimic si nu fac deloc bine. (Sugestie valabila pt fetele din tara.)

 

Pup,

 

Dana, Eric (3.2 ani) si Ruxi (2 luni)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ii dau sucul de mar ori dintr-o lingurita de silicon ori din masura e la Efferalgan (parca merge mai bine asa). Lingurita cu care masor cantitatea (inainte de a o baga in masura de la efferalgan) este mica. Am cumparat si una mai mare, dar probabil o voi folosi mai tirziu.

 

ii place sucul de mar. In prima zi s-a strimbat putin, dar acum plescaie de placere dupa ce il papa.

 

Leta si un bebe

 

Want my life back...

 

http://community.webshots.com/user/letadeea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Erica ,Crinuta , sincer nu stiu ce sa spun in privinta maselei , nu mi s-a facut radiografie . Astazi am luat Nurofen si mi-a prins f. bine in 10 minute nu mai aveam nimic . E minunat , nu am stiut .

Florina asa fac si eu cu Mandy insa de obicei nu e nevoie la ora 19.00 este asa de obosita ca adoarme aproape instantaneu . De la 19.00 pana la 6.00 nu am probleme , la 6.00 ii dau sa pape si o pun in pat cu noi ca sa o am la vedere si mai atipesc si eu putin pana pe la 9.00 cand iar vrea sa pape si coboram jos in sufragerie unde stie f. bine ca e timpul de joaca .

De vreo 2 zile a inceput sa doarma si ziua cate putin si ma bucur ca am si eu parte de liniste .

Cand plange tare si nu vrea nimic o pun in brate pe o parte cu fataspre mine si cu suzeta in gura astfel incat nu o poate scoate afara si pana la urma renunta si oboseste si adoarme . Desigur nu insist continuu ci vad si eu cat de tare o vrea scoasa , daca plange o pun inapoi .

 

Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 10 saptamani[copil]

 

http://home.wanadoo.nl/w.deroo/

[fetita][floare3][flo][floare3]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mona, m-ai linistit spunandu-mi ca a trecut cu curatatul nasului. Si cat l-a tinut? Dar dormea tot pe burta? Ca azi noapte abia respira si azi am incercat sa-l pun pe spate, a adrmit plangand in patutul lui, ca nu-i place pe spate, dar nu doarme mult asa. mine doarme in scaunel in masina si uneori in casa, dar cand e el obosit, balanganit putin.

 

Anda, unde esti?

 

Stiti ce face mai nou Seb? Dupa ce, de doua saptamani isi priveste mainile in orice loc si pozitie, desface pumnuletzul, il strange...acum imi baga mie mana in gura mea, in ochi, ma apuca de nas si eu ma stramb si el lesina de ras si noi dupa el.:))

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

"Si maine mai este o zi..."

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ericaid="red">, multam fain!

 

Laliiiiiiiiiiiiid="red">,minunata ideea ta dar la printesa mea mofturoasa a tinut exact 5 minute dupa care tine-te chiraiala. [bang]

Asa ca inapoi la vechea metoda.[q] Numai ca deja ma doare si un genunchi de vreo 2 ore si de coloana nici nu mai zic nimic.[mariaj]

 

Oana, precoce rau Seb al tau!!! Ma oftici zau, ca a mea mititica abia acu a inceput sa zambeasca si sa gungureasca pentru ca au lasat-o durerile alea infernale.[q]

 

Cornelia, Dan si Ioana-Alexandra (01.02.2005

http://community.webshots.com/user/corneliaa100

http://www.alex.dan-cornelia.com/

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cornelia, imi pare rau pentru Ioana, ti-am zis, a avut de suferit mult, dar ai sa vezi ca-si va reveni. Legat de Seb, cat de precoce este, este intr-adevar, dar, lasand modestia la o parte, uneori ai vrea sa fie si el mai bebelus, prea are toate gesturile de mai mare decat este...Imi place, dar uneori il vreau mai bebelus, sau poate ca imi este dor de zilele din maternitate...Desi de atunci era cu urechile ciulite si curios tare...In fine...O sa vina si la voi, ai sa vezi aceste momente! Pupici!

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

"Si maine mai este o zi..."

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...