Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

bebelusi de ianuarie-februarie 2005 (6)


adita

Recommended Posts

[bis][bis]in sfarsit, merge netul...[bis][bis] Mi-a(ti) lipsit 3 zile, da` cu ocazia asta am putut incepe si eu curatenia de Pasti[:D] Legat de diversificare, va spun cum am procedat eu cu Eric, alimentat numai cu formula, la sfatul pediatrei noastre. - la 4 luni: dim. cate 1 lta de suc de mere, mesele de lapte la fel ca inainte, iar seara adaugate cereale Hero Baby sin gluten in lapte (ii tineau mai bine de foame peste noapte); zilnic maream cant. de suc de mere cu o lta pana la 7, apoi combinam sucul de mere cu cel de portocale (treptat introduceam cate-o lta) si cu cel de morcov. Spre sfarsitul lunii a 4a am introdus si 1/2 banana pasata (ii placea f. mult) dupa-amiza pe la ora 16. - la 5 luni: dim. mar + 1 biscuite popular + 1 lta branza dulce de vaca (facuta in casa); dupa-amiaza: 1/2 banana sau piersici sau mere piure; seara: cereale in lapte - la 6 luni: dim. mar + 2 - 3 biscuiti pop. + branzica dulce pranz legume pasate + carne pui sau branza (niciodata si carne si branza la aceeasi masa/in aceeasi zi) dupa amiaza: 1/2 banana seara: cereale in lapte - la 7 luni: dim. mar + 2 - 3 biscuiti pop. + branzica dulce pranz legume pasate + carne pui sau branza sau galbenus de ou (nu mai mult de 1 galb. la 3 zile) dupa-amiaza: 1/2 banana (de multe ori papa 1 intreaga) seara: cereale in lapte ...si tot asa pana aproape la 1 an. Lui Eric i-a mers f. bine cu schema asta. A fost sanatos si a luat bine in greutate: la 6 luni avea 10 kg, la 9 luni 12 kg si 73 cm, la 1 an vad ca n-am scris (eu ma uit in Jurnal acuma). Cu Ruxi nu stiu cum voi proceda pt ca o alaptez. Dar suc de portocale i-am dat deja 2 lingurite pt ca e constipata si ma gandesc sa-l introduc si pe cel de morcovi. Are 2.5 luni acum. [pup] sa fiti sanatosi si fara colici ! Dana, Eric (3.2 ani) si Ruxi (2 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sa facem distinctia dintre bebelusii alimentati natural si cei alimentati artificial. Daca Rayan ar fi fost alimentat exclusiv la san, nici nu m-as fi gandit la diversificare inainte de 6 luni, dar asa, voi incepe inainte de 4 luni, cu suc. Atentie la banana, nu prea este recomandata inainte de 1 an. Portocala nu este alergogena insa poate provoca eritem fesier. Asta nu inseamna ca toti bebeii care beau suc de portocala vor avea problema asta. Depinde de la caz la caz. Nu putem sti pana nu incercam. De aceea trebuie sa introducem alimentele unul cate unul si sa observam cum sunt tolerate. Interesanta schema ta, Saphir. Am sa o notez. Merci mult. pupici Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Eu azi fac placinta cu mere. Crinuta, azi duce tata pachetul, ca a luat si de la adita dimineata, dar pleaca vineri si ajunge sambata seara. Dar mai am lapte de la fetele de aici, oricum.:) Lali, si aici se incepe la 4 luni diversificarea cand nu sunt la san si 6 cund sunt, din acelasi motiv. Eu ma iau dupa ce imi spune pediatra si ce scrie in carti aici, ca, consider eu, e cel mai bine asa. Oana si Seb [copil] (10.01.2005) "Si maine mai este o zi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta ecografia a costat 400.000 lei (sau 40 lei noi [:D], am calculat bine, nu ?). Oana, asa mi-a spus si doctorita mea ca asta e noua tendinta cu cu diversificarea intre 4 si 6 luni in functie de tipul de alimentatie. Deci eu asa voi face, mai ales ca trebuie sa i le introduc cu mare grija toate si vreau ca organismul lui sa fie cat mai pregatit pentru noutati. Dragos a facut o dermatita in prima luna care i-a trecut abia acum si am suspectat ca e pe fond alergic asa ca trebuie sa fiu foarte precauta. Alina Maria sa iti traiasca nepotica si mamica ei sa aiba puterea de a o creste! Cred ca are nevoie de mult sprijin inclusiv moral asa ca ii trimit si eu un gand bun tinerei mamici !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lali, si eu sper. atunci nu am mai avut timp sa vin acolo, si am iesit mai aproape ca trebuia sa ma intorc repede, venea mama la mine. cu prima ocazie, cum se face iar frumos afara. vreau sa zic ca primaria sect 2 funct f. bine: atit laptele cit si banii i-am luat f. prob in ziua in care m-am sus. [mamica] Patricia si [copil] Rebecca (05.02.05) http://pg.photos.yahoo.com/ph/danana_me/album?.dir=90e9
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...