Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sondaj : ati facut injectii dupa nastere?


light

Recommended Posts

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu, dupa cum sti am nascut prin cezariana, la aceiasi maternitate ca si tine, cu acelas dr. si da, langa perfuzie prin branula mi s-a dat 3 zile antibiotic preventiv (nu simtem nimic cand il faceau) ... in rest mi-au facut mai mereu Oxistin (oxitocina cred - nici nu stiu daca am scris corect denumirea) - ptr stimularea lactatiei si eliminarea lohiilor... si dureaaa ... dar a fost ok; eu ceream si papaverina injectabil ca nu vroiam sa inghit algocalmin. Atunci si pana atunci chiar preferam injectiile dar acum asa frica imi e ca eram sa rup acul la vaccinul antigripal, ca am tras mana (desi doar putin durea).... cred ca frica a aparut de la prea multe injectii si internari pe sarcina.

 

Helenid="red"> si[copil]Dan Cosmin id="blue"> (21 Ianuarie 2004)id="purple">

Albumul nostru nr1

Albumul nostru nr2

Albumul comun cu bb-ii de ian-febr 2004id="size2">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu am facut injectii 7 zile de la cezariana, am ramas cu doua cocoloase mari si tari. Le pomenesc si acum pe asistente, desi am fost foarte amabila, dar degeaba [:(!] Detest injectiile, preferam sa mi le puna in perfuzie [V]

 

Leoaicele Daria & [copil]Giuliaid="size3"> (2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red">

"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"id="navy">

[cit]Povestea-nasterii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, dupa cezariana si aici in Germania se fac injectii, 7 zile parca am facut si eu; sint preventiv pt. tromboza si se fac in picior si purtat si ciorapii aia nesuferiti, tot pt. tromboza. Injectiile probabil depinde cine ti le face, ce mina are, eu n-am avut nici o problema. In rest n-am luat nici o pastila.

Dupa nasterea naturala nici eu n-am facut nici o injectie, in afara de vaccinul pt. RH negativ.

toate cele bune

narcisa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by adrianangi

Am nascut prin cezariana si nu mi s-au facut NICI UN FEL DE INJECTII.De ce sa-mi faca? Ca doar alaptam copilul si stiu ca, daca mama ia vreun medicament, ia si bebe, fara sa vrea...http://adriana.freewebspace.com/photo.html"Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau


id="quote">id="quote">Lucia Mirela spunea ca i-au facut ampicilina si, din cate stiu eu, acest antibiotic nu este contraindicat in caz de alaptare. Cristinahttp://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut normal si nu am facut injectii dupa nastere. Am facut inainte de nastere pentru membrane fisurate preventiv Ampicilina si Dexametazona si Fitometadiona pentru maturarea plamanilor lui bb pentru ca nu era sarcina la termen. Dupa nastere bb a mai facut Ampicilina preventiv pana a iesit rezultatul la proteina C reactiva.

Cu drag,

 

 

[pup]

 

[mamica]Andreea & [copil] Octaveatza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut cu cezariana si n-am facut injectii, poate sa fi fost ceva in perfuzie dar nu cred.

 

ampicilina nu e daunatoare la alaptat, dar scade mult secretia lactata, ca toate celelalte antibiotice de altfel. Poate ca insotita de oxitocina mai compenseaza ceva, dar nu sunt sigura. Am luat insa o fiola sau doua ergomet (pe gura, nu injectabil, din cate imi amintesc) care ajuta la retragerea uterului.

 

Pupici si nu te speria, caci va fi totul bine!

 

 

Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 23 saptamani + (DPN 1 august)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...