Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi iunie-iulie 2003 (48)


Recommended Posts

02 iunie Selina si mami AdynaB 07 iunie Vanessa si mami Renisor 13 iunie denisa si mami Calina73 13 iunie Vlad si mami Martta 13 iunie Tudor Mihai si mami Anamaria, plus Bogdan 14 iunie Ruth si mami Lya 14 iunie Alex Victor si mami Marox 16 iunie Daniel si mami Doinna 18 iunie Flaviu si mami Pojogam si tati Pojogao 18 iunie Anne Marie si mami Iselin 19 iunie Vlad Teodor si mami Danacaltan 22 iunie Marius Cristian si mami Romana, plus Alin 24 iunie Tudor Andi si mami Bobi 25 iunie Luca si mami Andra 27 iunie Maria si mami Adi 27 iunie Stefania si mami Kehleyr 02 iulie Maria si mami Cornelia 04 iulie Matei Andrei si mami Romana_74 05 iulie Matei si mami Madishor, plus Ana 06 iulie Cindy si mami Catan, plus Rayan 06 iulie Denisa si mami Addiana 07 iulie Maya Alexia si mami Carmenutza 08 iulie David si mami Bibi 08 iulie Tudor Stefan si mami Crisotexa 08 iulie Teodora si mami Nicol74 10 iulie Alexandra si mami Amik 13 iulie Stefan si mami Cgaby 18 iulie Taisia Eliana si mami Gio 19 iulie Razvan Petru si mami Magdone 21 iulie Alexandra Maria si mami Alinuta 21 iulie Mihai si mami Elena_ltd, plus Oana 22 iulie Alexia si mami Crixia 24 iulie Jasmina si mami Adinag 24 iulie Briana Gabriela si mami ana_radu 25 iulie Emma Maria si mami Claudya 27 iulie Paula si mami Maria_m_m, plus Miruna 28 iulie Tiberiu si mami Bychi 28 iulie Maria Ianina si mami Madic 29 iulie Mara si mami Ama (Pufulet) 29 iulie Maria Catalina si mami Ioana Sora 30 iulie Irina si mami Aditzu 31 iulie Alexandru Eduard si mami Magda Uite ca nu am mai rezistat sa nu incep si eu subiectul anul asta ... Mihaela si [copil] Flaviu [url="http://community.webshots.com/user/pojogao"]Poze Flaviu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna,mamici![hopsieu] Imi este rusine sa recunosc ca in ultima vreme v-am citit mai mult pe diagonala,dar tot am pricipit ceva. Mi-am pierdut elanul de a va scrie intr-o zi,cand vroiam sa va arat si niste poze cu masutza noastra noua,dar tocmai atunci se discuta aprins pe forum despre punerea pozelor cu bebeii nostri pe internet.Nu vreau sa par paranoica,dar pentru ca nu ma pricep la multe cand e vorba de net,din ce am citit si ascultat,am decis sa-mi fac albumele private. Marta,Sunt si eu alaturi de tine!Dumnezeu sa va ajute sa luati deciziia corecta!Asta este vestea care m-a tulburat cel mai tare. Sa va povestesc putin si despre Emma. De o saptamana este racita.Ii curge nasul ca la robinet,ca i l-am facut cat o patlagica de cat i l-am sters.Deja fuge de mine cand ma apropi cu servetzelul de ea.Mi-e o mila de nu mai pot.Tuseste si stranuta.Asta a fost in prima faza,apoi parca a mai lasat-o si tusea si stranutul,acum cand ar fi trebuit sa treaca,a luat-o din nou.Asta se intampla fara febra.Doctorul nu ne-a dat nimic,decat sirop de tuse si acela doar daca nu poate dormi noaptea de tuse,dar nu a fost cazul chiar asa.Ce e mai rau e ca nu poate respira calumea pe nas,pentru ca e tare mucos si ea nu stie sa-l sufle.Intzelege cand ii spun "sufla",insa nu vrea sa faca asta.Stie ce inseamna.I-am mai tras eu cu pompitza,dar e mare chinuiala.Sper sa-i treaca,ca mi-e tare mila de ea.Ceai nu bea sub nici o forma,degeaba i-am facut ceai cu lamaie si miere.Offffff! In alta ordine de idei,Emma mea nu se inghesuie la vorbit,insa intzelege absolut tot si ma asculta.De dimineatza pana seara ruleaza caseta cu desene animate cu personajul ei preferat,Dora.Nu va imaginati ca se uita toata ziua,insa trebuie sa se auda pe fundal Dora,ca altfel nu merge treba.In ultimul timp a mazgalit toti peretii.Degeaba i-am pus eu foi colorate pe masutza cea noua,ca ea a mazgalit foile si a trecut la mazgalit si masutza si scaunelul si peretii si usile.Cand prinde cate un pix,isi trage si ei dungi pe burta si picioare.Ne jucam cu plastelina si ii place foarte mult,lipim tot felul de chestii pe hartie(asa numitele colaje ),se joaca cu apa la chiuveta de la baie,ii place sa se vizioneze pe ea in duferite filmuletze si-mi spune "abi",adica mai vrea o data si inca o data.Se da pe tobogan si mai nou a inceput sa se dea cu fundul inainte[indecent],si-l urca tot pe unde se da.E ca o maimutzica. Hai,ca v-am facut capul mare...nu va mai retin decat un minut,sa va dau o veste MAAAAREEEE!!!De Paste venim in tara[bis].Stiu ca nu mai e decat o luna si ca va trece foarte repede,insa mie mi se pare un secol.Eu o sa stau cu Emma pana-n iulie,inainte de ziua ei si sunt tare fericita!!!Sper sa fiu la fel de fericita si cand ma intorc si sa nu mai vin frustrata ca am stat numai cu soacra,ca data trecuta.De data asta stau prima perioada la socrii si apoi,doua luni la ai mei. Vreau sa va rog sa-mi spuneti daca se gasesc scaunele de masina si unde?Cam cat costa?Ma gandesc ca acum Emma nu mai are 5 luni s-o tin in brate,in masina.Acum o sa ma rupa.Plus ca nu e safe pentru ea.Spuneti-mi ,va rog si cateva locuri de joaca placute pentru copii,in Bucuresti,ca sa mergem si noi la sigur...sa nu orbecaim,ca venim din Otopeni,cand venim la plimbare in Bucuresti.Si daca nu cer prea mult scrieti-mi si ceva magazine care merita atentia,pentru copii. Va multzumesc si nu va suparati ca am ocupat cred toata pagina asta. Oare a avut cineva rabdare sa citeasca ? Aaaa si daca in perioada cat ma aflu in Otopeni(~o luna)o sa o puneti de vreo intalneala,bineintzeles ca suntem si noi prezenti. ps.Cornelia,ma gandesc la tine.Stiu ca nu mai e mult si-ti doresc sa ai o nastere usoara si-un Stefanel sanatos!!! Mami si Emma cuculica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

claudya - gasesti scaune de masina, la Metro, Carrefour sau orice alt supermarket. costa cam la fel ca in strainatate, cel putin acum, 2 ani, cand am fost noi in Italia, erau la acelasi pret. Cred ca acum sunt vreo 3 -5 milioane, in functie de model, sunt convinsa ca fetele vor sti poate mai bine. anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003 poze: http://photos.yahoo.com/mirmirion http://community.webshots.com/user/miremirion
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Martta, imi pare tare rau ca s-a ajuns aici. Din pacate viata ne supune la incercari pe care nu ni le dorim si la care nu ne asteptam... Nu trebuie sa te simti vinovata, tu nu ai vrut sa se intample asa, era prea mare riscul. In astfel de cazuri nu stii niciodata de ce s-a intamplat asa si este cumplit de nedrept [:(]. Claudya, pai in mod sigur daca stati atat de mult prin tara aranjam noi o intalnire, cu bb-ii in parc preferabil. Sunt scaune de masina cate vrei, iar preturile variaza de la 3 la 8 milioane, depinde mult de calitate si de firma. Despre magazine sunt convinsa ca iti da detalii Andra si mai aproape de sosirea in tara... Noi punem picaturi in nas cand are nasucul infundat, sau daca vrei ceva mai natural poti sa incerci cu ser fiziologic, dar la mine nu prea are efect. Anamaria - Turcia este mai ieftina decat Grecia si este frumos si acolo. Diferenta majora este ca e mult mai departe si nu poti ajunge doar intr-o zi cu masina, trebuie sa iei avionul. Iar eu sunt pentru vacante cu masina ca sa te poti plimba... Ca si preturi, variaza foarte mult, in Grecia o sa gasesti si oferte din alea cu 20 eur/camera (cred ca mai sunt!) dar eu nu am incredere in ele. In general te costa cam 50 eur/camera si nu ai masa inclusa, nimic. Poti sa cumperi de la supermarket (gasesti de toate daca vrei sa gatesti in camera, si carne, si legume, nu sunt probleme) sau poti sa mananci in oras, unde iarasi preturile variaza de la 3-4 eur/gyros sau 4-5 eur/pizza la mai scump... Mihaela - Paralia Katerini este foarte plata si plaja pe care am vazut-o eu este foarte ingusta si aglomerata. Ce-i drept, poate nu am stat eu decat 3 zile si de-asta nu mi-a placut, plus ca veneam de dincolo. Este mai saracacioasa zona decat in Halkidiki si statiunea este plina de rusi si de ... magazine de blanuri chestie care pe mine m-a enervat cumplit. Asa ca poate nu sunt obiectiva... Am masurat-o si noi pe Stefi de ziua ei (duminica) are 81 cm si 11 kg. Nici prea-prea nici foarte-foarte [;)]. Cautam in continuare tricicleta, astept sa aduca la First Bike. Am fost si pe Mosilor dar sunt mult prea scumpe... iar pe la Cora/Carrefour/Metro/Selgros fie nu aveau, fie erau taaaare urate... Va pup si multa sanatate copiilor raciti [;)].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, bine ca s-a reparat forumul, ieri cind mi-a aparut "accesul la acest forum v-a fost restrictionat" am intrat in panica si am inceput sa ma gindesc "oare ce-am facut?", apoi am vazut ca nici pagina principala nu merge, si m-am calmat, dar tot am intrat de douash de ori sa vad... poate-poate... Martha - [flo] Pojo - n-ai mai avut rabdare, nu? [:D] Bine ca ai inceput subiect nou, poate ca asa cu un nou inceput incepe si primavara asta pe bune. Si eu am auzit ca Paralia Katerini e naspa, desi e cea mai populara in Romania, deci cauta mai bine altceva...S-o treci si pe mami Calina73 cu Denisa Maria pe 13 iunie Calina - chiar vroiam sa te intreb daca totusi nu te intorci la noi, bine ca ne-ai mai scris! Claudya - de scaun mai bine cauta unul de inchiriat pe perioada respectiva, eventual de la un bebe mai mare care nu-l mai foloseste, ca n-are rost sa cumperi unul ptr citeva luni. Locuri de joaca sint in parcuri, in Herastrau ca-i mai aproape de Otopeni, ca-i vara si cald, apoi cred ca mai poti merge la Zoo unde va fi fascinant ptr gingurica, poate ne dai un semn cind esti in Bucuresti si ne vedem, sper ca ai acces la net daca nu sa zici sa-ti trimitem telefoanele pe PM. Romana - in spate la Ruby Tuesday e un bloc de patru etaje unde stau socrii mei, iar in spatele blocului e un mic loc de joaca, cu groapa de nisip si bancute, te poti duce pe acolo cu copii, ca alte "parcuri" prin zona nu stiu. L-am lasat pe Luca acasa cu mama, ca Tanta are concediu saptamina asta, cind a vazut ca ma incalt a inceput sa se crizeze, si-a scos repede papucii si a venit glont cu adidasii lui sa-i pun sa mearga cu mine. Noroc ca ii luasem saptamina trecuta plastelina din Cora cu niste sabloane ptr facut animale, am scos-o si i-am dat de lucru (lui si mamei [:D]) si am putut sa plec...Mi-e si mila de mama, ca are un ghinion, nimereste sa stea cu el numai pe vreme proasta, sau cind e racit, dupa ce ca sta 3-4 saptamini pe an [bang] Acum sint combinate, ca e si urit afara, si Luca tuseste. Ii dau de vineri Stodal si ImunoBaby, plus oribilul Sinupret, si parca e mai rea tusea, in week-end tusea de citeva ori pe zi si uscat, acum tuseste mai des si s-a copt, uuuf, parca nu-i mai trece odata!!! Dar el e vesel si maninca bine, ieri seara chiar m-a uimit, ca a mincat si cascaval, si pui rece, si un Cremoso, plus o banana, nu stiu unde mai intra [:D] Am descoperit cu uimire ca stie cuvinte pe care nu i le-am mai spus demult, adica animalutele din carte, inainte il intrebam eu "care-i cirtita? unde-i veverita?", iar acum il intreb "cine-i aici?" si-mi raspunde cu "citita, veveita" etc., din ce-si aduce aminte. Si a inceput din nou sa spuna "povesti" pe limba lui, de cind se trezeste vorbeste singur, se joaca si vorbeste cu jucariile, surprind si cite-un cuvint recognoscibil, dar mai mult aiureli care par vorbite in romana. pup u, Andra [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mc_andra/album?.dir=/9f13&urlhint=actn,ren%3as,10%3af,0"]Luca Pitu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-am ramolit: Calina - cu mincare stam in general "nu te da, nu te lasa!", adica uneori maninca bine de ma minunez, ca aseara, alteori iti vine sa-l stringi de git. Duminica am fost la socrii la masa si a mincat cu circ, iar la un moment dat a scuipat pur si simplu mincarea din gura, asa ca l-am luat de-o aripa si l-am dus in camera lui, se jelea de mama-focului, dupa un minut l-am intrebat daca s-a potolit, a zis "da", "maninci?", "nu", "atunci mergi inapoi in camera", iar jale mare, "maninci?", "da", si uite-asa a mincat, a mai incercat dupa 3 imbucaturi corecte sa scoata mincarea si i-am zis "vrei iar in camera ta?" drept care m-a privit suav si s-a pus pe mestecat...[bang] Dupa tot circul a dormit si cind s-a trezit nu-i mai ajungeau minutele sa-si indese mincarea in gura (e drept erau prajituri), ba a avut si supliment de iaurt cu fructe. Eu (sper) ca m-am obisnuit cu fitele lui, incerc sa nu-l fortez mai ales ca stiu ca nu-i mare gurmand, si ce nu maninca la o masa va minca cel mai probabil la urmatoarea. E fan carne de pui, nu-i place conopida, rosii minca in toamna, acum le refuza si in principiu "stie" ce vrea si ti-o spune clar.[:D] tot ea...Andra [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mc_andra/album?.dir=/9f13&urlhint=actn,ren%3as,10%3af,0"]Luca Pitu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata! Martta....te imbratisez cu mult drag...[flo] Eu ma simt in concordanta cu vremea de afara..n-am chef de nimic... In we am fost la munte, pe langa Nucsoara....foarte misto zona, izolata si linistita....inca mai era zapada pe portiuni mici. Mai ca am uitat, mai intentionat..nu i-am luat olita Mayei si saracul copil s-a tinut si nu a facut kk decat duminica seara, in masina fix cand intram in Bucuresti..si a spus imediat....de abia cum am realizat cat de tare s-a obisnuit cu olita...si ca de acum trebuie musai sa o luam cu noi la drum.... Era la munte o fetita mica, de trei luni..si Maya cand a vazut-o a botezat-o imediat:"puiul mamei"..numai asa ii spunea, si cand nu o vedea ma intreba "puiul mamei unde-i?" Mai nou avem conversatii....o intreb cand ne culcam seara: eu:Cine mai este afara acum? ea:nimeni eu: unde sunt totzi copiii? ea:acasa eu:cu cine ea:mama lor si tot felul de conversatii de astea Aseara am tuns-o...la Harry Kids..gata, avem freza..suntem frantuzoaice.. revin... ________________________ Inteligenta ma urmareste mereu, dar eu sunt mai rapida!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra: Stiu parculetul de care zici . Am fost de multe ori acolo. Martta: Nu te mai simtii vinovata ca nu e bine pentru nimeni. Ai grija de tine si o sa vina si bebe2 cind va fi momentul potrivit. Intreba cineva in ce luna sint. Sint in saptamina 16. http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marta ai luat o decizie buna, ma rog sa-ti revii repede, Doamne ajuta, imi pare tare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva ! Romana sanatate multa si pupici pt. Alin, Cristi, bebe burtica ! Claudya si eu zic sa imprumuti scaunel, pentru o perioada asa scurta nu are rost sa cumperi ! Locuri de joaca sunt multe prin zona. Eu stau in apropiere de Zoo Baneasa si sper sa ne intalnim desigur ! Kehleyr intru si eu in vorba, am luat tricicleta cu maner de impins (1 mil. Cora) dar am si daramat-o, nu copilu', sincer, dar a fost foarte proasta ! Asa ca acum avem Per Perego de la Chico depozit (cred ca e aproape de tine, Floreasca, Billa), e de plastic dar mult mai solida, ce-i drept nu are maner de impins dar oricum Teo ajunge la pedale si cred ca pana in vara invata sa pedaleze. Si oricum ideea e sa munceasca ei, nu ? Am mai luat si masuta cu scaunele de plastic tot de acolo, foarte utile. si noi ne-am tuns in Amzei, la tati in brate ! sa nu uit, bine ai revenit Calina !! Alinuta, Bibi ce mai faceti ?! salutari mamicilor, si celor care doar ne spioneaza [8D] , cu drag, nicol
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Desi cu mare intarziere va multumesc pentru urarile facute de ziua mea. Joi si vineri am fost plecata iar de sambata nu am mai putut intra pe forum (acces restrictionat). Noi suntem bine, doar ca ne luptam cu vremea asta. Noroc ca il cam trage la somn. Dimineatza ne trezim dupa ora 9,30, la pranz doarme 2 ore si jum sau 3. E cam rau sa stai toata ziua in casa, dar incercam sa facem ceva placut. A inceput si el sa repete tot dupa mine. Il cheama Ali (Alex) si are 2 ani (pe degete). Stie ca eu la ureche am tzetzei.... si multe care nu-mi vin in minte. Deocamdata nu face propozitii dar cred ca in curand o sa inceapa si el. Martta: va doresc putere multa si sunt sigura ca veti gasi resurse in voi sa faceti fata situatiei, mai ales ca aveti o mare minune langa voi. Andra: eu deja ii dau lui Alex doar mancarurile care ii plac (e adevarat ca sunt multe).Nici macar nu baga in gura ce nu-i place, pt ca deja cunoaste alimentele, nu doar dupa gust, ci si dupa aspect. Calina: ma bucur ca mai dai vesti. Mihaela : sa o treci si pe Calina pe lista cu copilasi si mamici. Va pup si sper sa vina o data primavara asta. Magda si bb Alex puisor http://community.webshots.com/user/edyalex http://photos.yahoo.com/magdacorlea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...