Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi iunie-iulie 2003 (48)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna Fetelor,

 

Gio - am vazut poze, dulce foc Taisia, multa sanatate.

Claudya - n-am vazut poze ca n-a mers nici a doua oara, ma pune sa ma loghez

Romana - si eu stiam la fel cu Vigantolul, ca principiu pana la 1 an jumate, dar daca asta se intampla iarna se continua pana la prima luna fara R, adica mai.

 

Asimilarea Ca e in legatura directa cu Vigantolul (Vit D) pe care o data i-l dam noi si a doua oara se formeaza la nivelul oaselor cand copilul sta la soare. Deci din cauza asta se da Ca in lunile cu R ca atunci e iarna si e frig si copilul sta infofolit, deci productia de vit D e scazuta, si Ca se asimileaza mai greu, dar Ca se poate da in orice luna daca e lipsa in organism.

Oricum eu cred ca Cristi si Alin ling pereti pentru ca ii distreaza ca nu ii lasi tu.

 

Sa va spun eu cum am facut cu olita: cum o vedeam pe Irina ca face kk, o intrebam daca vrea pe olita si imi zicea "nu" categoric, binenteles eu ii bagam placa ca copii mari fac kk la olita bla-bla, ei bine s-a intamplat ca la un moment dat cand am intrebat-o daca vrea pe olita a acceptat, spre surprinderea mea. Au urmat laudele de rigoare si de atunci face kk la olita. Un alt pont, de la o mamica din parc este sa ii dati pe olita o carticica noua, care sa fie numai pentru olita, alta data nu i-o dati si aia e carticica pt olita si cu povestea aferenta.

cgaby - am vazut ca mi-ai scris sa ne intalnim week-end-ul trecut in parc , dar noi am fost la Poiana Brasov la nunta unei verisoare, fara Iri, asa ca nu a avut cand, sorry. Ramane pentru alta dat, eu am retinut oricum ca Stef are un costumas albastru si pe tine te-am retinut din poze. Noi stam in general la locul de joaca dinspre strada intre 11 pana pe la 12.45.

Felicitari pentru kk la olita. [bis]

La faza cu vorbitul , eu zic sa nu va strestai ca am vazut copii care n-au vorbit pana la 2 ani jumate, dar cand si-au dat drumul nu-i mai opreai.

Mihaela - nici noi nu folosim noaptea nici canita , nici biberonul cu lapte, foarte rar daca maraie ii dau sa bea putin ceai, dar in rest nimic ca nu cere copilul, doarme bustean.

 

Pupici, Adi

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/irinuca03/my_photos

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adi - noi azi nu iesim ca stef e putin mucios...si nu vreau sa se agraveze..ne pastram pentru sambata si duminica! mai vb oricum.

azi mi-a cerut sa-i citesc poveste! a venit cu carticica si a stat cuminte pana s-a terminat povestea!(punguta cu 2 bani)

la el e o mare realizare!

pupici

abia astept sa ne intalnim!!!!!!!!!!!!!!!!

 

cgaby

http://community.webshots.com/user/cgaby100

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si am luat rez. la analize si sunt cam ingrozita de ele; la incep lui martie erau ok! si nici intr-o luna ...adica acum la sf de martie sunt groaznice

nu mai spun ca e anemic!

acum cand e primavar si apar atatea verdeeturi si oua bune.. si copilul asta nici nu vrea sa varieze mancarea!

de oua nici nu mai spun ca nu vrea deloc sa mai serveasca; trebuie sa-i dau vitamine musai. si eu nu prea voiam sa insist cu vitaminele astea!

ce sa fac?

 

Mihaela si [copil] Flaviu

Poze Flaviu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua dragi mamici!

Am venit si eu sa semnez condica. Sunt in concediu medical pana marti, asa ca o sa stau atarnata de internet toata ziulica.

Noi am luat o pacatoasa de viroza si am pasat-o de la unul la altul: Dadi (bona) si Ana in prima etapa, eu si Matei in a doua. Tati a scapat, inca. Daca tusiti de simtiti ca o luati razna dar nu faceti temperatura sa stiti ca ea e. Si cica nu trece decat daca stati cuminti acasa, cu ceaiuri si micul dejun in pat. Eu ma simt ca in copilarie - sunt usor belaliu de cap din cauza boleshnitei, a venit mama si ma ia de urechi daca incerc sa fac ceva, asa ca stau cuminte si ma dau pe net (in copilarie citeam dar senzatia de chiul e aceeasi).

Matei e si el mucos si tusitor, dar din fericire nu foarte tare. Doamna doctor ne-a dat ambroxol si nurofen, si clasicul 5 zile de stat cuminte in casa. Si ne-a mai dat si Viusid pentru intarirea sistemului imunitar. Nu am mai auzit de el pana acum - voi stiti ceva?

Matei vorbeste oarecum, dar nu se intelege mare lucru. Recunosc cu rusine ca nu ma pot abtine sa-l compar cu sora-sa care la aceeasi varsta turuia ca moara stricata (si corect), stia culorile si o parte din litere etc. Ma consolez cu clasicul "baietii sunt mai lenti" (desi imi strica Luca teoria) si cu faptul ca Matei este, in mod evident, mai indemanatic decat ana. Si nu doar decat Ana la varsta lui, dar in unele chestii chiar decat Ana acum.

Despre olita nu pot spune nimic - o folosim pe post de mobila si nu am incercat decat de vreo doua ori sa-l pun pe ea. Astept caldura sa il las in chilotei si presupun ca o sa invete atunci la ce si cum se foloseste.

Apropo de concedii - si noi ne gandim la Halkidiki anul asta - stim niste vilute misto la Vourvouru. E aproape, misto, ieftinut, mancare buna in zona si, mai ales, o laguna cu apa de vreo 25 cm unde pot sa las copiii sa se balaceasca pana se plictisesc. Mai departe de atat nu am curaj sa ma aventurez cu doi copii. Anul trecut am fost in Spania, doar cu Ana si a fost cam obositor cu avioane de noapte, cozi la vama, statiune aglomerata etc. O alta chestie nasoala este ca am stat la hotel asa ca la ora de culcare a Anei nu prea mai aveam ce face, pe cand la viluta poti sa stai in curte cat poftesti. As fi vrut sa mergem in iunie, ca sunt prea obosita sa stau mai mult, dar s-ar putea sa trebuiasca sa amanam. Daca mai vrea cineva acolo, sa-mi dea un email pt adresa.

Despre triciclete: am ajuns la concluzia ca cea mai buna tricicleta e o bicicleta. Cand avea Ana varsta alor nostrii acum, am hotarat sa cumparam tricicleta - eu am luat o tri cu maner, suport bla-bla, prietena mea i-a luat lu' fi'su o bicicleta cu roti ajutatoare. Amandoi au invatat sa mearga intai pe bicicleta si doar vreun an mai tarziu pe tri. Pana atunci noi am tarat tricicleta de colo colo dar nu am folosit-o. Acea parte a familiei care nu a chiulit la orele de fizica spune ca e normal pt ca bicicleta are lant si efortul e mai mic decat la tri, unde pedalezi direct pe roata (ceva cu scripeti, forte si alte alea).. Oricum, daca va hotarati la tri' luati una cu maner care misca ghidonul, ca altfel e greu de carat.

Matei a intrat in "anii teribili" asa totul trebuie sa se faca dupa ideile lui,iar altfel se tavaleste, chiraie si se incapataneaza. E foarte capos si doi bani nu da pe interdictiile noastre. Trece si asta...peste vreo doi ani.

Mamelor fara bunici pe aproape, voi cum reusiti sa va descurcati? Noua uneori ne vine sa ne dam demisia, dar nu au invatat copiii sa citeasca inca sa ne-o aprobe. Dupa mai mult de o luna in care Matei ne-a trezit in fiecare dimineata intre 5 si 6, duminica trecuta la 5:30 am cedat - i-am dat lapte si jucarii, l-am incuiat in camera si ne-am culcat la loc. A scartatit un pic la usa dupa care s-a gandit sa foloseasca oportunitatea de a fi singur in camera si a intors totul pe dos. Cand ne-am dus la el era fericit nevoie mare, noi eram mai odihniti, iar camera arata ca dupa o tornada.

Alta solutie e dormitul in ture - ma scol eu la 6 cu matei, ne jucam pana la 9 cand il sculam pe tati si eu ma culc - doar ca in felul asta am cam stricat toata dimineata asa ca e doar o solutie de vreme rea.

 

pe curand,

madishor tushitor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata.

 

asa mai merge...

 

Mihaela, incerca sa-i dai mai multa carne, tu din cate stiu eu nu prea i-ai dat carne..incerca si cu ficat..peste, spanac...

 

Taisia este frumoasa foc.

Alinutza, olita plinata suna tare bine intr-adevar. ce mai face scumpica?

Claudya, fa ceva ca tot nu merge albumul.

 

Dana, felicitari pentru stelutze.[bis]

 

Ne-am cumparat aseara pantofi...i-am luat de la Andy din Unirea, 2 perechi..de abia primisera marfa..asa ca am avut de unde alege...cred ca probat pitica mea vreo 10 perechi...pana la urma i-am luat o pereche sport, gen adidas..foarte dragutzi...in jur de 500.000 lei si inca o pereche mai eleganta ..850.000 lei...marimea 23.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

________________________

Inteligenta ma urmareste mereu, dar eu sunt mai rapida!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!!!

Alinuta, misto olita aia plianta!!Are si hamuri (glumeam)? Ca eu am una cu hamuri, ca daca nu o leg pe fi-mea se ridica, acum mai nou se ridica oricum, cu olita cu tot[:D]

 

Madishor, stim viroza, cum sa nu[:D]..a luat-o tati, apoi puiul, si pe mami o doare rau gatul, si pe bona..uff...si luni incep serviciul, sper sa-i treaca pana atunci. Puiul a facut si febra, azi de dimineata, 39,1, sper sa nu se mai repete. Are mucii in gura si vine periodic la mine sa-i sterg[:D](mutii, mutii!!!!). In rest..noua ne-a dat Eurespal, Nurofen si Peritol (sa nu dea in ceva alergic) si fara legatura cu boala, cea mai tare faza!!!De azi pana in sept, nema Vigantol, nema Calciu[bis]Io ii spun dr ca are fontanela, el o pipapie si ca rezultat ne-a intrerupt tot tot..Ce bine!!!Voi cum stati la capitolul asta???

Mihaelace analize au iesit proaste in afara de Hemoglobina...cat despre mancat, mai ales cu raceal asta, nici fi-mea nu se omoara...ieri scuipa stevia din gura: ptuuu; ptuuu si a mancat la pranz masline[:D], ca alea macar ii plac....

 

Si am mai intrebat despre cresa si dr ne-a recomnadat un...abonament saptamanl la el in caz ca o dam[:D]Cica sa ne facem de la sambata la alta[bang]..Asa ca, mai reflectam asupra problemei[:D].

 

va pupam

 

If a have a bag of rocks to carry as I go

I just want to hold my head up high....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gio: Sanatate Taisiei. Banuiesc ca o doare gitul. Stie sa zica ( cu vorbe sau cu gesturi) unde o doare?

 

Claudya: Ce bine ca o sa stai la casa la parintii tai. Va fi mult mai bine si pentru Emma si pentru tine. Iti doresc sa ai vreme frumoasa aici in Romania .

 

Alexandrueduard: Nu e o superstitie in sine ci mai degraba o teama a mea ca pozele pot fi folosite cine stie pe unde si in ce scopuri, ca mai toate informatiile de pe net.

 

Alinuta: Deci nici voi nu aveti olita? Am crezut ca doar noi sintem mai inapoiati si chiar ma gindeam ca treaba asta e privita cu un ochi critic de celelalte mamici. Las’ ca recuperam noi si cu olita si cu vorbitul, ca de numarat degetele le numaram in gind, asa ca sa nu auda nimeni.

Acuma chiar olita portabila!!!! Nu cred ca o sa ajungem la asa ceva. Si cred ca doamna aceea era cam "zapa", daca ar fi sa-mi dau cu parerea. Cum sa te dai in topoganul copilului? Si au venit cei de la “911”?

 

Kehleyr: Eu nu am citit topicurile cu pozele pe net, mi-a venit mie asa un gind .

 

Madishor: Eu sper sa nu treaca si pe la noi viroza asta cu obligatoriu repaus la pat ca nu am voie “repaus la pat”, desi mi-as dori un repaus de o luna.

Mamelor fara bunici pe aproape, voi cum reusiti sa va descurcati? Noua uneori ne vine sa ne dam demisia, dar nu au invatat copiii sa citeasca inca sa ne-o aprobeid="Century Gothic">.”

In privinta asta……………..no coment………..Dupa ce ne enervam si ne trec nervii ne simtim vinovati, dar asta e viata si asteptam sa creasca mai mari ca sa nu mai stea asa de agatati de pantalonii nostrii.

Cand ne-am dus la el era fericit nevoie mare, noi eram mai odihniti, iar camera arata ca dupa o tornada”. La noi e o permanenta tornada ca mai noi nu mai am timp/chef/putere sa string totul la loc ca pina pun eu un lucru la loc Cristi trage de altele si tot asa, ca sa muncesc eu in zadar, asa ca am hotarit ca locul fiecarui lucru e unde-l pune Cristi. Mai rau e cind trebuie sa dau cu aspiratorul ca atunci le adun o juma de ora si mai bine, dar atunci nu mi le rastoarna ca e nerabdator sa punem in functiune aspiratorul.

 

pe curand,

madishor tushitor”----------imi era dor de semnaturile astea simpatico. Poate ai putea sa-ti iei concediu medical o data pe saptamina !?!

 

 

Ma duc sa fac de mincare si sa spal sticlele pentru lapte. Daca am timp va mai vizitez azi , daca nu pe luni.

 

Romana, Cristian (22.06.2003), Alin (25.06.2004) si burtica de 111 zile

 

 

http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

 

si mail pentru poze

bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

 

******************************************

 

Nulla dies sine linea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

He, he, cum incurc io borcanele (astea sunteti voi..). Era vorba de site-ul cu pozele Claudyei (ca nu merge), nu de al Alinutei. Si oferta de scaunel e tot pentru Claudya [pup].

 

Madishor, sanatate multa! Abia asteptam sa ne mai scrii cate ceva ca ai un stil teribil. Si Elena facea parte din categoria asta, dar ne-a sedus si ne-a abandonat....

 

E foarte faina ideea cu carticica noua pentru stat pe olita. O sa incerc sa o aplic!

 

Pojo, dar ce ti-a iesit asa nasol? Pacat ca esti departe ca mi-a recomandat cineva un medic foarte bun (care are si cabinet particular, el fiind medic la spitalul Budimex). Daca vrei imi spui ce si cum si imi dai copii dupa analize si ma duc eu la el, sa vad ce va recomanda (poate suna aiurea, dar e o idee).

 

Weekend placut

Crisa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am primit mesajul asta pe mail:

sange ptr. un prunc !!!!!

 

 

 

Rugaminte mare B3 negativ sau O negativ ? Faceti, va rog, ca aceasta

scrisoare sa circule. Chiar daca , sa zicem, nu puteti fi donator, ajutati

dind un simplu click pe mouse... Un copil are nevoie de noi.

 

tel. Andrei 210.82.82

Va multumesc!

 

vad ca e si la umanitare...

 

 

Magdone si Razvan (19.07.2003)

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...