Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2004 (34)


Recommended Posts

'neata la toate fetele!

 

Apropo de baita si bubiteid="blue">...stiti cu ce i-au disparut lui Vladut toate bubutele aparute pana in 3 luni (piodermita, etc...) cu baita in care puneam o mana de tarate de grau fiarta vreo 2-3 ore. Nici eu n-am crezut, ptr ca mi se parea ceva babesc, dar a avut un efect etribil. Mai adaugam cateva linguri de amidon (desi din tarate iese amidon),musetel si iarba de pelin tot fierte ca ceaiul inainte. Ce piele catifelata a facut baiatul meu si am tinut-o asa pana la 3 luni. de atunci n-am ami avut probleme...incercati si voi, fetele...stiti doar ca masca cosmetica cea mai buna e din tarate...

 

Ne-am speriat degeaba cu mancatul...cred ca copilu' era umflat de ceai, dar asta noapte a mancat, desi ma hotarasem sa nu-i dau decat daca vrea ( a vrut!), a mancat la 7 si al 11.Ce mai vreau????Cand vad cate spuneti de diversificare...oare al meu o sa vrea sa papa? Ca incepem si noi peste 2 saptamani cand facem 5 luni...sa vedeti atunci show...

 

tryid="red"> frumuselu' tau e tare bine crescut, cat are? ma refer la lungime, greutate...are par cat si Vladut [:D] si smecherii cat incape, chiuieli si tipete scoate si Vladutu, cand ma uitam la Alex in poze, parca-l vedeam pe al meu la o mpartida de trantaneala si chiuiala...sa fie sanatos[bis]

 

felisid="red"> draguta, da Mihaita arata bine, iubita, e cu falcute, nu e slabut...nu te mai stresa, ca arata excelent...si bineinteles si al sau prieten Silviu...ce ghidusi sunt...

 

fulguletzuleid="red"> ai grija cu "nemtalaul"...va rupe multe inimioare de nemtoaice [il]...

 

puiutul meu doarme acum, se simte mult mai bine (cred si eu cu atatea medicamente)...problema e ca am luat-os i eu...imi curge nasul...of nu mai vine caldura asta odata...capricioasa vreme...

 

va pupicim

 

mamiid="blue">[9cer] si [bibe]vladut(15 nov.2004)id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ad_rianna,nu-ti ramane decat sa le dai sucul la masa urmatoare si supa mai pe dupa-amiaza.Problema e ca sucul deja facut nu poti sa-l tii mult timp ca se oxideaza marul.

 

Pe mine ma framanta o intrebare : cand se va face timpul mai frumos (daca se va mai face vreodata ) ma gandesc sa plecam cu Radu,cu masina,sa luam si caruciorul si sa mergem intr-un parc,sa zicem Herastrau,unde sa stam mai mult,adica sa plecam dimineata pe la 10 si sa ne intoarcem pe la 5-6 seara.Da,frumos,dar cum sa fac eu cu papa?Ca el are in meniu suc si supa.Cum sa iau la mine sucul si sa-l tin mai mult timp,fara sa se schimbe la culoare din cauza merelor?Supa pot sa o iau fara probleme.Aaaa,si ma mai gandesc ce distractie o sa fie ca el papa sucul si supa cu linguritza,dar se murdareste la botic,pe barbie,pe babetzica,pe haine....cum va fi tot show-ul asta in parc?Dar cu schimbatul?E frumos sa dezbrac eu baiatul la funduletzul gol ca sa-i schimb pampersul?Si daca face kk,da-i cu servetele umede,cara-te cu crema,cu schimburi....Offf,pare complicat,dar parca as vrea sa mergem cu el la aer cate o zi intreaga.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

try si alte feteid="red"> David nu e chel, ci e tuns cu masina de tuns cu numarul 2. Chiar de doua ori l-am tuns pana acum. E blond blond (eu aveam parul alb cand eram mica).

 

Ad_drianaid="red">, pai ideea cu "nemtzalaul" am furat-o de la Bitsoneid="red">[:I][:I][:I]care tot imi zice ca fii-miu are fatza de nemtztalau. Asadar astept sa fiu judecata si pedespsita pentru plagiat[sm] dar mie nu mi-e frica [:p]

Baia cu amidonul nu stiam..dar de cate ori pe saptamana?

si pe bune ca e bubos tare..ba ii trec si cand ma bucur si eu tare[bis] , atunci ii reapar..[bang]

 

aimeid="red">, si eu ii dau de cateva zile cu apa fiarta cu taratze , doar pe un piciorush. Si nu vad deocamdata nici o diferenta....dar mai astept, poate poate..Si nici nu stiu daca taratzele de aici sunt la fel ca cele din Romania.

 

[mamica] lui David voinicelu', tras ca prin inelu' (1 dec. 04) id="Arial Black">id="size1">

pozitzeid="green">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi i-am facut vaccinul si a fost mai bine decat ma asteptam, adica n-a plans decat putin cand i-a bagat serul..si cand i-a scos acul a tacut instantaneu...[:D]..nu pot descrie in cuvinte ce emotii am avut eu..eram palida la fata, mi-a fost mila rau de el!!!!

In schimb nu sunt deloc multumita de greutate, are la patru luni 5.700 kg si 64 cm. Doctorita a zis ca nu discutam il bagam pe mancare, adica: la masa de 10, sau la cat mananca el dimineata, dar sa nu fie prima masa cand se trezeste, sa-i dau sucul de fructe cu pireu semilchid din pulpa fructelor...aopi peste o sapt., in ideea in care primeste bine masa asta, sa-i introduc si supa de zarzavat care sa contina: morcov, postarnac, patrunje, doclecel, cateva boabe de orez , fara sare sau ulei. SI din pulpa legumelor fierte sa -i fac pireu stins cu supa fiarta , dar legumele ca postarnacul, patrunjelul ,se ia decat ce se curata mai del asuprafata nu continutul mai tare...pentru pireu, ma refer. Si a zis sa-i dau o lingurita de pireu, una de supa, si tot asa, in jur de 200 ml. Asta sa fie masa de pranz...cam atat, ochisorul nu i-a tercut, continui cu genticol...

Aaaaa..stiti ce mi-a mai spus? ca pot sa-i fierb o lingura de orez si sa amestec cu pireu de mar si sa-i dau ca e foarte bun...voi ce ziceti?

Nu stiu deloc ce sa fac...m-as duce si la Ana Culcer sa vad ce-mi spune, cum sa incep diversificarea si daca sa ii dau mancare.

DIn experienta voastra, ce sa fac...sa incep cu mancarea sau...sa mai astept????? Stie cineva cand are la municipal..decat marti???

Azi-noapte nu s-a trezit sa manance, a mancat la 7 de dimineata...ma gandesc ca nu e nici un copil care sa-i place sa manance....el le are cu somnu' doarme si ziua si noaptea... id="size2">

 

Onitza-mami lui Paul

http://community.webshots.com/user/fix_indiferent

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fulgutz dragutzid="red">, eu fierbeam tarata cam 2-3 ore inainte, cand bagam mana in apa era asa alunecoasa...si cauta pelin la farmacie, scrie si in prospect ca e ff bun ptr piele, eczeme...puneam putin, cam o lingura la cadita de baie si fierbeam...faceam un coctail adeva [alcool]...la noi a mers, acum depinde si de bubute cred...noi ne-am chinuit cu piodermita, dadeam cu Fusidine si cu albastru de metil si degeaba...apoi am incercat cu coctailul respectiv si cu banalul praf de saprosan (si cand te gandesti ca la inceput nici n-o bagasem in seama pe mama care mi-a dat sfatul...ziceam ca umbla cu babisme...etc si amd[bang])

 

Fetele, da' chiar, Felis mi-a adus aminte de impartasanieid="blue">...tare as vrea sa ma impartasesc si eu, dar ce fac cu postu' ca nu tin din motive de laptic pte copilic...de obicei tineam chiar si tot postul. Dar sa va spun, inainte cu o zi sa nasc, am fost la Mitropolie si am vorbit cu un preot si i-am zis ca a doua zi sunt programata la cezariana si vreau sa ma impartasesc, da n-am tinut post. si stiti ce mi-a zis, ca gravidele si mamele care alapteaza sunt "scutite" de post, ptr ca ele dau viata si cresc cu laptele lor viata...acuma nu stiu, cred ca o sa merg sa mai intreb odata, ptr ca n-sa vrea sa treaca postul asta fara impartasanie...voi ce stiti????

 

mamiid="blue">[9cer] si [bibe]vladut(15 nov.2004)id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor,

fulguletz[pup]...sa ne traiasca baietzelul-ginerelul hi hi...tare frumushel este...dar de ce l-ai tuns? chiar ii crescuse perisorul? alex la 1 an abia a avut de unde sa-i luam si lui din motz hi hi...si cum ai facut cu fontanela?

fetelor eu azi de dimineatza m-am umplut de nervi...am fost sa-l isncriu pe alex la gradinitza pentru la toamna si d-na directoare mi-a zis din start ca sunt locurile ocupate...nici nu a vurt sa stam de vorba...ma intelegeti voi desi am auzit ca ia spaga ca la balamuc...dar o tipa mi-a zis ca asteapta sa mai treaca vremea sa fie parintii disperati ca nu au unde-si duce copilasii si sa dea cat mai mult...acum am vorbit cu cineva din inspectorat sa-mi puna si mie o pilutza ceva sa-l primeasca pe alex aici la gradinitza...e f frumoasa si noua si educatoarele sunt f bune si inimoase cu copilasii...si mai mult este f aproape de casa mea, adica nu trebuie sa-l trezesc pe alex cu 2 ore inainte sa ajungem acolo...in sfarsit...om vedea.

ruxitza este bine...cam rasfatzata ce-i drept dar mananca bine si doarme bine si asta ma bucura cel mai mult.

a venit mama si am scapat de agitatie ...

try...f frumushel alexutzul tau[pup]

ma duc sa-i dau sa pape lui ruxi si mai intru mai tarziu...va pup sa aveti o zi buna[pup]

 

monica

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, ce viteza aveti.[grup]

Eu nu pot sa scriu asa repede ca voi, zau, si cind vad ca deschid forumul si deja s-a deschis alta lista...m-apuca bitu. Eu sint singura cu bebita mea, si mai am si-un sot de hranit [vase]si-o casa de tinut[rufe]. Voi cum va descurcati?

 

Brotacica mea si-a dat toata bruma de program pe care o avea peste cap. Mai rau: ieri n-a vrut sa doarma decit la tzitzi, altfel, urla cit o tinea gura. Dimineata pina acum dormea pina la 7. Acum nu si nu. la 5,30-6 cel tirziu vrea tzitzi. Groaznic! E si-ntuneric afara..Dupa care mai adoarme cam o ora, dupa care Dumnezeu cu mila...cind o vrea sa doarma/manince si cit...nu se mai stie. Iar vremea buna nu cred ca mai vine, cel putin nu in viitorul apropiat: vine gerul[*]. Diseara ma duc la Miniblu sa ne luam scaunel de masina, pentru ca noi nu posedam. Am zis ca n-are sens sa-i iau deocamdata, peste o luna face 6 luni, asa ca-i iau direct unul din asta mare. Nu de alta, dar de Paste mergem la tara, la "mamaie", si mamai nu e dispusa sa ne duca-n brate...

uuuff..de ce naiba se trezeste tipind???

iar la capitolul bale, fetelor, cred ca a mea ii intrece pe toti!! O schimb de 3 ori pe zi!

Apropos de piodermita...sa stiti ca eu am stat 10 zile cu bebe in spital cu gentamicina pe chestia asta...nu vreti sa stiti prin ce-am trecut si cit am putut suferi, nu vreau sa va povestesc, nu avea saracu copil decit 6 saptamini. Pe linga antibiotc ii faceam de 2 ori pe zi baie in apa, in care turnam o cana mare de apa de orez. Este foarte bun, si, cred eu, cel mai la indemina. Nu se spala cu nimic altceva timp de o saptamina. Nu se clateste. va mirosi ca un chinez dupa[asia]....:))glumesc. [:X]

va pup si spor in ale voastre; promit sa intru mai des pe forum.[(pc]

 

 

Siminna si Maria (1 noiembrie 2004)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminna123/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ONITZA id="red">e bine ca nu a plans asa mult dar sa ai grija acasa sa-i pui compresa cu apa si supozitorul cu paracetamol. cam asa le dau si eu sa manance, de saptamana viitoare le voi da si branzica de vaci si chiar mamaliguta mi-a zis ca le pot da. orez da si mie mi-a zis sa le dau

JASMINEid="red"> le-am pus azi in supica brocoli!!! [pk]Si le-am dat un pireut mai subtire din albituri si brocoli. Tudor a mancat bine, insa Bianca...se stramba pupe mami pe ea parca as fi eu cand eram mica[:D]

FULGULETid="red"> eu le fac baie la 2 zile si asa le alternez baita

SIMINAid="red"> punem pariu ca nu o intrece pe Bianca la balutze. [:D]deja azi i-am schimbat a doua bluzita

 

 

[mamica] gemenusilor BIANCA id="red">si TUDOR id="blue"> - 03.11.2004

 

pozele noastre

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am delectat cu pozitele voastre, Try, Fulguletzid="red">! Ca baieti frumusei aveti.

 

Fulguleid="red">, Davidutz o sa se incadreze perfect in peisaj, are figura de nemtalau 100%[il]. Nici eu nu-i vad bubitele, dar daca zici tu...

 

Tryid="red">, ce maricel s-a facut Alex! Cati cm are, ca pare un lungan? Ce misto sunt pozele in care incearca sa se ridice din pat!

 

M-ati umplut de invidie amandoua cu ochisorii lor albastri.

 

Si noi producem balutze din greu, il schimb de cateva ori pe zi, acum a invatat ca decat sa se chinuie sa se tarasca in patut dupa jucarii, e mai usor sa traga cearsaful si vin singure[cool], asa ca in afara de rotatiile permanente, acum se mai ocupa si cu aceasta activitate!

 

Fetelor care dati bebeilor supica, dupa ce le dati piureul, le mai dati si supa chioara apoi? Ca Mihnea dupa ce mananca un castronel nu f mare de piure, nu mai poate si supa, asa ca ma multumesc numai cu supa pe care i-o pun in mixer cand ii pasez legumele.

 

Onitzaid="red">, nu inteleg , de ce vrei sa mai astepti cu diversificarea? Doar Paulica are deja 4 luni, si poate asa va lua mai bine in greutate . Desi la noi, de cand am inlocuit 2 mese , a mai scazut si ritmul de crestere (bine, era si cazul!)

 

Monicaid="red">, asa am patit si noi cu gradinita anul trecut, dar am inscris-o pe Bianca prin mai, nu ne-a zis insa ca n-ar mai fi locuri, dar am si cotizat mai mult decat era cazul, cred.Drept pentru care pe la directoare n-am mai trecut de atunci cu nici o atentie, n-am vazut sensul, am prestat numai la educatoare , careia i-am dus cate ceva de placere , e tare draguta!

 

Ma duc sa-mi intind un pic batranele oase, cred ca ma paste o intepeneala, e tot ce imi doream[xx(]

 

[pup]

Roxana&Co

 

http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...