Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ianuarie-februarie 2004 (71)


Veve

Recommended Posts

Buna fetelor! Nu am scris de mult timp, am avut fel de fel de pobleme dar am citit pe fuga ce mai scriati voi. Printre probleme s-a numarat si varsatul de vant la mine si apoi la baiat. Vad ca bolile copilariei sunt ultimele subiecte de actualitate. Eu am fost in februarie in vizita la nasii de cununie pe care nu-i vazusem de mult timp si Robert a luat o raceala cu rosu in gat [V] (abia scapasem de un antibiotic puternic pentru ca a avut un stafilococ in gat) si a trebuit sa o luam de la capat. Au trecut 2 saptamani si m-am trezit cuvarsat de vant. [:(!] Dupa alte doua saptamani il vad si pe Robert buburos. [:(!][:(!][:(!] Saracul de el! Mi-a fost asa mila de el![:(][:(][:(] Am spus ca nu mai merg pe-acolo mult si bine. Acum suntem sanatosi si voiosi. Am sarit peste ultimul vaccin pentru ca e inca sensibil dupa boala, dar il vom face luna aceasta. Alte vaccinuri nu cred ca o sa ii fac. Eu am supravietuit fara atatea vaccinuri.

Alte noutati ce sa spun? Robert spune mama, tata, tati, papa, bavo (bravo), goo(gol), hau,hau, pa si face din mana, da la intrfon si la telefon, aa(alo), cu cu (cucurigu), incearca sa-si puna sosetele, incearca sa deschida usa cu cheia (bineinteles ca nu ajunge), a mai spus Chiti (Cristi, unchiu-sau) cand l-a vazut intr-o fotografie si multe alte povesti pe care nu le intelege decat el.

Este foarte activ si atent la toate. Imita o multime de actiuni ale noastre. Sa-l vedeti cand trage cate o convorbire la telefon ce caraghios e![tel] Vorbeste cu intonatie si cu pauze sa-i raspunda celalalt de la telefon.

Are 8 dinti si 3 maselute si acum asteptam 2 canini (cei de jos).

Am incercat si eu sa va prezint copilasul meu. Suntem foarte mandri de el. [cool] Ma bucur si eu pentru toate nazdravaniile copiilor vostri pe care le povestiti aici.

 

Ramona si Robert

pozele noastre http://community.webshots.com/user/ramonaa105

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Salutare!

 

Ce activitate slaba pe forum[V]. Sper ca de maine sa reveniti cu forte proaspete[^].

 

Am reusit si eu sa fac doua poze cu masinuta si o puteti vedea la adresa asta:

http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=viewall&albumID=313120784

 

Noapte buna tuturor!!!

 

Adrianaid="blue">[sofer] si [:o)] Raresid="red">id="size3">

 

(13.febr.2004)id="orange">id="size2">

poze cu Rares

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

Mav,id="red">si voi sunteti vorbareti![cool]La cat mai multe cuvinte.!

Adriana,id="red">dr.mi-a zis sa asteptam putin sa-i faca mai intai pe cel de la 1 an[dtp,antipolio].Maine sunam !

Despre noi;[:(]pe Edi l-a ciupit rau un purice pe spate, are cam 7-8 bubite,erau mari si rosii,acum i-au mai trecut dar unele s-au facut asa urate:s-au micsorat dar au un pic de lichid in varf;mi-a fost teama sa nu fie alergie de la o napolitana sau varsat de vant[mariaj][mariaj][bang][bang]dar l-a vazut soacra-mea care-i asistenta si mi-a zis ca-s ciupeli,si ca sa ma linistesc definitiv m-a piscat si pe mine de mama-mama!nu stiu ,zau, de unde-i tot culegem!?[aiurea![bang][bang]din parc,ca doar s-a incalzit un pic vremea1]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana,id="red">sa stapaniti sanatosi si voiosi masina!Citisem dar am uitat sa iti urez:la cata mai multi km.frumosi!Dar, intradevar,nu se vad pozele!

Micky,id="red">ce mai face Gery?parca tu erai[duel][neand] cu el?ori ati ajuns la[berica][cina2]??Suza-ma,dar nu-s ce-mi veni!!Fereasca Sfantul sa se intoarca roata!!!

 

 

V-am pupicat!Pe altadat'!

[pup]Dalia&Edi[roker]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata!

 

Fetelor, puteti vedea pozele in poze cu Rares ultimele doua albume:

"A doua luna peste un an"

"Machinetta"

 

Eu am reusit sa racesc k lumea. Am umblat cam dezbracata zilele astea si a fost soare cu dinti. Sper sa nu ia Rares id="blue">raceala din nou[bang].

 

Firutzaid="blue">, copilasii fac reactii alergice la intepaturile de insecte. Asa ca nu te speria. O vecina de-a mea patea la fel cu fetita ei daca o pisca un purice. Cu timpul va face anticorpi si nu va mai reactiona asa. Multa sanatate!!!

Cu Jerry id="blue">noi eram[:D]. A disparut pur si simplu[fuga]. Cred ca si-a gasit vreo gaurica pe unde sa evadeze. Bine ca am scapat de el[pk].

 

 

Adrianaid="blue">[sofer] si [:o)] Raresid="red">id="size3">

 

(13.febr.2004)id="orange">id="size2">

poze cu Rares

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

pfii ce de copii isteti!

Ce de lucruri stiu sa faca! Bravo parintilor care ii invata!

 

Eu zac in pat de 3 zile cu o raceala crunta. Febra peste 39, dureri de gat nasoale, nas incarcat. Mai nou ma doare si stomacul pt ca nu pot manca nimic si de la atatea medicamente (iau si antib) a inceput sa protesteze.

Asa ca in we am chemat o bona sa stea cu Arturicii, si samb si dum. Eu cu masca pe fata. Poate vor scapa totusi.

 

In rest baieti cuminti, crizati din cand in cand, dar haiosi in general.

 

Revin sper mai tarziu - acum s-au trezit si navalesc peste mine sa butoneze.

 

 

 

Ioanaid="size3">id="blue">id="Book Antiqua">,

mama Arturicilorid="Book Antiqua"> YANNid="Book Antiqua">id="blue"> & PHILIPid="Book Antiqua">id="blue">id="size1">id="size1">

_______________id="beige">28.01.2004id="size1">id="purple">_______id="beige">id="Comic Sans MS">id="green">id="Andale Mono">id="Century Gothic">

id="right">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Roxana, mersi pentru sugestii!

 

Vic, pana acum si eu ii tratam cu indiferenta, dar ma gandesc ca la o viitoare sarcina ar putea fi mai rau. Acum nu ma dor, doar sunt acolo. Multa sanatate lui Sebi!

 

Ioana, insanatosire grabnica!!!

 

Multi [pup] copilasilor isteti si [flo] parintilor lor.

 

Ieri a fost o zi superba! Toata dupa masa am fost afara, in parc si in padure, cam 4 ore. In padure, Clara a cules frunze uscate si pietricele si le depozita in carucior [:D]. Am ajuns acasa obositi, mai ales Clara, c-ar fi trebuit sa doarma dupa masa (n-a dormit decat o ora inainte de pranz).

 

Ieri a fost si ziua accidentarilor [V]. In primul rand i-am prins un deget cu usa, eu o tineam de o mana si cu cealalta se tinea de tocul usii, dar n-am observat [bang]. Noroc ca n-am inchis-o cu forta si cand am simtit ca nu se inchide, am si deschis-o repede. A ramas urma, dar nu s-a invinetit. Iar seara, in timp ce-i pregateam apa pentru baie, de oboseala, s-a impiedicat si-a cazut cu gura pe parchet. Am auzit-o plangand, dar daca sotul era acolo, n-am mai iesit si eu. Dar au venit ei la baie, Clara cu gura plina de sange - noroc ca nu suntem slabi de inger. Si-a ranit gingia si buza de sus. Dupa cateva minute de joaca, i-a trecut supararea.

 

A dormit de la 20 pana la 8, cu intrerupere pentru portia de lapte de la ora 3.

 

Am cules urzici si vreau sa-i fac mancare de urzici, sunt curioasa daca-i va placea.

 

 

 

 

[mamica] Tatianaid="purple"> si [copil] Clara Mariaid="red">id="Comic Sans MS"> (31 ian 2004)

 

[foto] Album Clara 1 Album Clara 2[foto]Album grup 1 Album grup 2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata-pranzu'!

 

Ioana, multa sanatate, ai grija de tine si mananca orice poti.Dar musai tb. sa te hranesti. Paine prajita ai incercat??Si stiu ca ffff. buna atunci cand iei antibiotice este ecoflorina- un hepato/gastroprotector naturist, f eficient. Costa cam 270.ooo lei 7 tuburi(unul pe zi), dar e bun tare.te pune pe picioare...pe burta buna. La Anduta luam pt. ca saracuta lunar ii dadeam antibiotice.

Uite ce am gasit:

Flacon cu dop dozator a cate 7, solutie buvabila.

Caracteristicile produsului: Ecoflorina este un preparat constituit dintr-un amestec de fermenti din familia lactobacililor, prezenti in mod obisnuit in intestin, lipsiti de patogenitate. Administrati pe cale orala, acestia parvin in intestin, unde intalnesc un mediu ideal pentru reproducere, repopuland astfel flora enterica fiziologica. Acestia produc vitaminele complexului B, in special B12, favorizand absorbtia. Administrarea ecoflorinei contribuie la refacerea sintezei enterice a acestor factori proenzimatici si favorizeaza corectarea disvitaminozelor datorate antibioticelor si chimioterapicelor in general.

 

Indicatii terapeutice si mod de administrare: Se recomanda in mod special in terapia auxiliara a refacerii florei microbiene intestinale, alterata in urma tratamentelor cu antibiotice si/sau chimioterapice, 1-2 flacoane pe zi, preferabil intre mese. In timpul unei antibioterapii se recomanda administrarea de Ecoflorina in intervalul dintre doua doze de antibiotic.

Mod de utilizare: Dupa deschiderea capsulei de plastic, se preseaza dopul pentru caderea continutului in lichid. Se agita inainte de administrare si, eventual, se poate dilua in putina apa.id="size1">id="blue">

 

Bibi, cred ca are inclinatii nudice[:D]-toate papusile le dezbraca si apoi ma cheama sa le imbrac eu...N-am reusit s-o vad cum si ce face, dar reuseste de fiecare data, fara sa strice papusile. Azi mi-a mancat prima oara 4 feliute de portocala, curatate de pielita. Ea nu bea nici sucul pana acum. Doar fellile pe care le sugea. Azi a acceptat sa le manance. Sunt f. multumita de ea de o saptamana mananca f bine si frumos, fara strambaturi, jucarii prin jur si insistente. Baita am inceput sa o facem in cada mare, dar tot in cadita ei.Adica cadita pusa in cada mare.Am astfel posibilitatea sa-i reincalzesc apica cand se mai raceste si sta astfel mai mult si se joaca cu apa si ratustele. Nu s-a speriat deloc de dus si e incantata cand o spal pe cap cu el.Linge la greu apa prelinsa pe nasuc. Anduta a fost terorista pana pe la 5 ani, n-a suportat dusul in cap.Trebuia s-o spal si clatesc cu o galetusa si o cu mana mea facuta strasina deasupra fruntii ei.

Tatiana si eu am probleme de vreo 9 ani cu hemoroizii.Inca dinainte de a ramane gravida cu Anduta. La mine au aparut dat. unei constipatii cronice. Intre timp am reusit s-o reglez cu fructe si iaurt zilnic, dar dusmanii au ramas acolo! Si cam o data pe an trec la atac. Singura alinare in perioada de criza hemoroidala sunt cataplasmele cu rivanolul(vata imbibata in rivanol) si supozitoarele cu catina(mi le procura cineva din Chisinau). Sunt singurele eficiente. Am incercat cu orice tr. alopat sau naturist si nu si-a facut efectul.La mine...

Mai, dar ce copii vorbareti avem...Costin are o vorba: <Pana la 2 anisori facem eforturi sa- i facem sa mearga si sa vorbeasca si apoi nu stim cum sa-i facem sa stea locului si sa taca...[:D]>

 

 

Taniaid="blue"> cu Andreeaid="red">(14 sept'96)+ [iepu] Biancaid="purple"> (14 febr'04)

 

Poze noiid="red">!

 

Ce nu poti controla...evita!id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Tania, am auzit ca se poate face iaurt cu Ecoflorina. Ai incercat? Daca da, spune-mi si mie cum se face.

 

Bibi, cred ca are inclinatii nudice

 

[:-)))][:-)))][:-)))]

 

<Pana la 2 anisori facem eforturi sa- i facem sa mearga si sa vorbeasca si apoi nu stim cum sa-i facem sa stea locului si sa taca...>

 

cam asa e... o vad pe prietena mea, copilasii au trei ani jumate - gemeni - si se oftica de cat de mult vorbesc, mai ales fetita, si de cata energie au - ar alerga tot timpul

 

Mersi pentru sugestii!!! [flo]

 

 

 

 

 

 

 

[mamica] Tatianaid="purple"> si [copil] Clara Mariaid="red">id="Comic Sans MS"> (31 ian 2004)

 

[foto] Album Clara 1 Album Clara 2[foto]Album grup 1 Album grup 2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...