Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ianuarie-februarie 2004 (71)


Veve

Recommended Posts

Hop si eu![:D]

 

De bine ce l-am laudat ieri, mai pe seara, a reusit sa zica si "buuu-buuu", adica buni, ca pe ea o arata cu degetul!!!![:D] E mortal! [:D]

 

<Pana la 2 anisori facem eforturi sa-i facem sa mearga si sa vorbeasca si apoi nu stim cum sa-i facem sa stea locului si sa taca...>

[cool]Cata dreptate are sotul Taniei!!!!!

 

Ioana, multa sanatate!

 

V-am pupat si spor la treaba![pup]

 

[pup] Vic & [bis] Sebi (04.02.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Bina v-am regasit, mamici frumoase cu copilasi superbi!

 

N-am scris de multa vreme, am inceput serviciul de la 1 martie si din acceasi zi mi-am si schimbat firma la care lucrez, cu tot ce inseamna asta: job, management, colegi, obiceiuri...E greu!

Am vazut ca sunteti f. harnicutze la scris, nu am reusoit sa citesc chiar tot, insa voi incerca sa ma bag si eu putin in seama...[:D]

 

Mavid="red">, felicitari pentru vocabularul in dezvoltare al Andreiutzului, cred ca s-ar intzelege de minune cu Maysuca mea...au cam aceleasi cuvinte...dc stau sa ma gandesc bine Maysa mai stie cateva si ar face schimb de experienta![:D] Nu vorbesc de frazele interminabile, cu tot cu interpretare artistica, pe care ni le "varsa" Maysa la greu...stam si ne miram, nu intzelegem nimic...ea ii da in continuare cu sfatoseniile!!!

 

Acum Maysa e pe terminate cu o raceala...din greseala...s-a gandit tati acu vreo 10 zile s-o scoata la plimbare cu capul complet DESCOPERIT...copil la 1 an si 2 luni...si vreo 4 ore...M-am crizat, binentzeles...era prea tarziu, lipsisem de acasa cand au plecat si si-au facut de cap...Biata Maysa a tras-o cu nasul si cu tusea, acu e mai bine...

 

Am mai trecut si printr-un episod "x-files", catalogat de medic drept viroza+alergie alimentara, care s-a manifestat cam asha: 3 zile febra mare (39,6 - 40,3) toata ziua, Maysa-carpa, somnoroasa, fara pofta de mancare si fara alte manifestari, gen tuse, nasuc infundat, etc... Venit medic, vazut, dat pastile 'viroza"...N-am apucat sa-i dau nimic, s-a umplut de bubitze maruntzele pe trunchi (burtica, spate si partea superioara a funduletzului). Sunat din nou medic, concluzie (el, pe nevazute): alergie alimentara... (DE LA CE, ea nu manca nimic aproape si nici nu-i dadusem Sumetrolim, cum mi-a recomandat)In mod ciudat, bubitzele au remis peste trei zile, la fel si febra, e ca noua! CE e ciudat e ca au fost una dupa alta, am citit pe la rubricile de sanatate si ar fi semanat cu rubeola...Ce-a fost? "X-FILES"...Acu suntem la raceala de fudulie...cap descoperit in martie...deh...tati-tati...

 

Si pt. ca spuneati de vaccinuri, eu acum tb sa-i fac fetitzei, la 1 an si 2 luni trecute, vaccin rabel la hepatitic...Eu i-am facut Engerix, pe bani, iar medicul mi-a spus ca nu se mai aduce, ca exista altul, care costa cca 1,3 mil si ca e mai bun...si-mi recomanda sa nu-l fac pe ala gratuit. Voi ce stiti, e teapa?

Mai mult, se poate face si Varilrix-ul odata cu antihepatiticul? Si daca nu se mai importa VARILRIX, stie cineva pe unde as putea gasi vreunul ratacit? Daca mai suporta amanare (sau chiar trebuie, pt. ca nu merge cu antihepatiticul), pot astepta pana in mai...Stie cineva cum se numeste noul vaccin?

 

Pupicei, astept de la voi raspunsuri si va multumesc mult-mult-mult!

Trebuie sa-l sunt azi pe medic si sa stiu ce vorbesc!

 

Pupicei dulci!

 

 

Ramona id="red">si [copil]Maysa (27 ian. 2004)id="orange">

Poze cu Maysa-"Duracell"id="size2">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonetteid="red">, pupici Maysei!

Despre Varilrix - se pare ca a avut dreptate dr noastra de familie - nu ofera imunitate decat pe interval de 5-10 ani. - dar ca e o solutie vaccinarea la fiecare 5 ani.

Nu stiu de ce sa nu-l poti face cu Engerix-ul - bineinteles, nu se amesteca in aceeasi seringa - dar nu scrie nicaieri ca n-ai voie sa le faci concomitent.

Dar si noi tot pe schema cu Engerix si PentActHib am fost, iar rapelul urmator e la 18 luni. Tu il faci mai repede, vad.

Ma interesez si eu de Varilrix sau alte vaccinuri de varicela si va zic maine. Stoc pe undeva nu cred ca gasesti - in plus, ultimul lot importat expira la 31.03.2005, asa ca...mai bine nu.

 

Adinaid="purple"> + [copil]Olivia Karla 04.03.2004 id="red">

pozele noastre id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarna, Adin-Juliette![pup]

 

Ca de obicei, prompta! Si Karlitei pupicei multi!

 

Mai astept cca 1h sa vaz ce mai scriu si fetele, si-l sun pe medic...CE n-am intzeles eu de ce nu face tot Engerix...care era mai ieftin...Nu merge asta, nu mai exista sau are medicul "socotelile" lui pe seama mamicilor grijulii care "pun botul"...???

 

Pup

 

 

Ramona id="red">si [copil]Maysa (27 ian. 2004)id="orange">

Poze cu Maysa-"Duracell"id="size2">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonette Papushette,

Nu stiu ce inseamna ca nu se mai gaseste Engerix - l-am cautat pe site-ul sensiblu si exista in majoritatea farmaciilor din lant.

Da' sa ne zici si noua ce-ti zice dr tau, sa nu murim cu inocenta-n brate...[:D]

Sau poate-ti face pt hepatita A (Havrix-ul) - desi asta se face la 2 ani! Si costa vreo 600 de mii, deci nu peste 1 milion...

Chiar nu stiu!...[:D]

 

Adinaid="purple"> + [copil]Olivia Karla 04.03.2004 id="red">

pozele noastre id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am lamurit!

 

Maysa tb sa faca rapel la Pentact Hib, si cum (cica) nu se mai gaseste, mi-a propus sa fac Infan-Rix (costa 1.300.000). Am sunat la Sensiblu, am gasit Pentact Hb (e pentavalent, are si pentru Hemophilus Influentzae) la cca 900.000, si cica Infan Rix este doar tetravalent...Deci voi cumpara de la farmacie si-l voi duce sa-i faca fetizei...

Despre Varilrix mi-a spus ca nu se gaseste, si mai asteptam pana dupa 1 mai, cand se va aduce in tara altceva! Ce? Nu stiu!

 

Pupicei, astept si alte reactii!

 

Ramona id="red">si [copil]Maysa (27 ian. 2004)id="orange">

Poze cu Maysa-"Duracell"id="size2">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, care au copii cu maselute, cum a fost? Am observat la Albert locul vanat jos, acum a disparut jos si e sus? Ce o fi?? id="size3">id="blue">

 

Nu mai vrea sa manance nimic gatit, ma exaspereaza !!!![bang][bang][bang]

Ii dau vitamine Sanasol si vit. C. NU STIU CE SA MA MAI FAC CU EL. NU VREA MANCARE.

 

Monicaid="Comic Sans MS">id="red"> [mamica] si [copil] ALBERT EDUARDid="Comic Sans MS">id="blue">

(19 ianuarie 2004 )

[foto] Album Albert

Bebelusi de ianuarie-februarie 2004

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lui Robert i-au fost umflate gingiile foarte tare cam o luna jumtate inainte de a-i aparea maselutele. Erau albicioase. Ne-a spus si doctorita ca are gura tumefiata. El mititelul nu a fost un plangacios si nici nu stiu cand au aparut. [:)]

Speram si noi ca anul acesta sa scapam fara alte boli majore. [:D]Fetelor ce ma fac ca au venit caldurile si in Suceava asta nu gasesti o caciulita (sapcuta cu urechi) subtire si frumusica pentru baietei? Marfa de primavara vine spre vara, cea de vara spre toamna si tot asa.[V] Pentru fetite gasesti o gramada de lucruri, dar baietii nu au norocul asta.[V][V][V]

[floare3][floare3][floare3] pentru mamici.

 

 

Ramona si Robert(15.01.2004)

http://community.webshots.com/user/ramonaa105

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I-a iesit o masea lui Albert!!! Jos, am pus mana si am simtit-o!! Sper sa -si revina cu mancarea, de fapt de 2 zile mananca mai bine, insa tot nu a mancat mancare gatita. De-abia i-am bagat fortat azi 3 lingurite de ciorbita de vacuta cu smantana, buna rau...da cine sa manance?? I-am facut de toate, doar, doar o manca. Nu a plans de la masele, insa e foarte obositor .Vrea cand in brate, cand pe jos, sa-l urc pe geam, ma oboseste rau si noaptea se trezeste de o mie de ori,ceeace nu facea pana acum. Are si momente mai linistite, se vede insa ca-l doare ca pune mana cateodata si plange. Of, dintii astia cand o scapa de ei...cred ca ne zapaceste .

Seara adoarme la 8,30 si la 7 e in picioare. El care se trezea si la 10,30.[V]

 

Duminica am fost toti 3 in parc, adica si cu tati.Bine am facut ca nu am mers singura, ca nu cred ca ma voi descurca. Pai s-a plictisit in carut si a vrut pe jos, de fapt sa impinga el carutul si nu pe trotuar, numai prin iarba, prin trandafiri.....La urma vroia la trenulete, ce-a mai tipat cand l-am luat de acolo. Noroc ca l-a pus tati in carca si s-a distrat de nu mai putea. Noroc ca lui ii trece tare repede orice suparare. Acu plange, acu rade in hohote.

 

I-am luat o casuta cu elemente mobile, cu cifre, litere , animalute si altele.Si il invat literele...[cool] [:D] , a invatat sa zica "C" SI "TEI" de la 3. [:D]

 

Ziceti-mi si mie ca sa pun intr-o ureche care ma doare un pic , dar mai rau ma deranjeaza ca e infundata , parca sunt intr-un butoi. Tare nasoala senzatia, iar la doctor eu nu ma duc decat cand e foarte grav.Poate stiti cum e. Cand sa ma mai duc si acolo? Detest , oricum sa merg la medic. De fapt nu am fost niciodata, decat atunci cand am fost insarcinata pentru controalele periodice.

 

 

 

Monicaid="Comic Sans MS">id="red"> [mamica] si [copil] ALBERT EDUARDid="Comic Sans MS">id="blue">

(19 ianuarie 2004 )

[foto] Album Albert

Bebelusi de ianuarie-februarie 2004

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...