Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ianuarie-februarie 2004 (71)


Veve

Recommended Posts

Adrianaid="red">, si mie mi-e frica de microbii cainilor, asa ca nu ii dau voie sa se apropie prea mult de ei, in nici un caz sa puna mana. Sunt sigura ca sunt plini de tot felul de chestii vagabonzii astia... Dar el as asa bucura de ei.....

De fapt, daca ne gandim bine, cainii astia se plimba peste tot, in orice parc, pe iarba, asa ca tot vine in contact cu ei. De-aia sunt eu nemultumita ca nu exista parcuri speciale pentru copii in care sa nu intre nici un caine. Nu vreau sa-i omoare, dar o solutie tot cred ca s-ar gasi.

 

 

Monicaid="Comic Sans MS">id="red"> [mamica] si [copil] ALBERT EDUARDid="Comic Sans MS">id="blue">

(19 ianuarie 2004 )

[foto] Album Albert

Bebelusi de ianuarie-februarie 2004

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

si noi ne inscriem in clubul iubitorilor de animale (ciini, pisici, vrabii etc)

dar nici Matei n-are voie sa puna mina. nu ii spun ca n-are voie dar il duc cu zaharelul.

"uite ce frumos e catelul, hai sa-l lasam sa doarma ca e obosit"[:D]

 

Anca id="green">si [cri] Matei id="blue">(1 ianuarie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">

gasca MAOid="blue">id="Comic Sans MS">

know your mind, love your bodyid="blue">id="Comic Sans MS">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pk]Phiiiii, Anca, ce bine de tine, ca Matei pricepe ce inseamna un "caine obosit"!!!!!![:D]

 

...Si Sebi este amator de "jumulit" cainii, dar n-are succes....

Sa stiti ca uneori papa chiar frumos, daca il las sa se uite la Animal Planet![:D]

 

[pup] Vic & [bis] Sebi (04.02.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Albert a adormit de la ora 8,30 obosit mort de cat a alergat astazi. Si , cum are de obicei, in ultima vreme se trezeste la 2 ore ( nu mereu) si nu adoarme pana nu suge. In seara asta m-am hotarat sa nu-i mai dau. Vai ce mai urla.....Nu stiu cum o scot la capat, dar nu mai pot nici eu in ritmul asta , toata noaptea se trezeste. Acum o mai fi si de la maselute, mititelul, dar ....cum il dezvat eu pe copilul asta?? Nu stiu , e f. greu. Nu suport sa-l aud urland. Si nu se lasa usor.offfff....cand o sa scap de intarcat si sa doarma si el noaptea dau petrecere. Insa nu stiu cum vom rezista. Mi-e mila de el nu mai pot, nu am chef de nimic.

 

Apropo, cat il pot lasa sa planga?? [bang][bang]

Monicaid="Comic Sans MS">id="red"> [mamica] si [copil] ALBERT EDUARDid="Comic Sans MS">id="blue">

(19 ianuarie 2004 )

[foto] Album Albert

Bebelusi de ianuarie-februarie 2004

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[biz][biz] si noi de la plimbarica...au fost, si inca mai sunt[:D] 16 grade[bis] a venit primavara de adevaratelea[bis]

 

Avem un parc tare frumusel in zona, de fapt sunt mai multe dar asta imi place cel mai mult ca e linga o gradinita si sunt mereu copii in zona si are mai multa verdeata si e liniste.

 

...ehei, si s-a bagat mindra mea in nisip...era un baietel in parc de 5 anisori si galusca mea topita dupa el...facea tot ce facea si baietelul[;)]...si uite asa a prins curaj si s-a bagat in nisip[bang] sa mai zis ca si-a pus in cap???si apoi a vrut sa-si bage minutele in gura?? important e ca a fost copila fericita[:D]

ne-am dat in leagan si am alergat dupa frunze si pietricele.

 

Mai fetelor, a mea gaza nu mai maninca deloc ce minca pina acum...[V] refuza cu indirjire supa, spanacul, pestele, tocana, tot ce-i gatit si minca pina acum cu placere...de citeva zile mincam doar brinza topita la prinz cu piine, azi i-am dat sa guste si un pic dintr-un crenwusti, sucul de portocale si gata prinzul[bang] si vrea ea sa bage in gurita, ce mami?s-a dus...

 

Monicaid="red"> n-am stiut ca mai alaptezi...bravo tie!

 

habar nu am ce sfat sa iti dau ca a mea giza s-a intarcat singura.Dar fetele cu experienta sigur iti vor da sfaturi folositoare.[pup]

 

fetele, imi spuneti si mie daca a mea gaza e singura care refuza vechile mincaruri??s-o fi saturat de ele???frate, ce sa-i mai dau sa manince???m-am facut cu nervii[bang]

 

sar'mana mult de raspunsuri si pupicei multi!![pup]

 

 

Emilly cu gaza ei[9cer]id="size1">

Cea mai frumoasa si mai profunda traire omeneasca este misterul. (Albert Einstein)id="violet">id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata!

 

Rares id="blue">a dormit mai bine azi noapte, dar tot se scoala la 3 si la 6 pentru laptic. Si eu imi pun la fel ca Monica id="blue">problema dezvatatului. Trebuie sa ne luam inima in dinti[bang].

Monicaid="blue">, eu cred ca perseverenta este cheia succesului. Anca id="blue">iti poate povesti mai multe pt. ca ea a trecut prin experienta asta. Of, cred ca e tare greu! Sa ne spui cum ati trecut noaptea.

 

Emillyid="blue">, eu nu cred ca e vorba de plictiseala, ci pur si simplu are o perioada mai proasta cu mancatul. Poate sunt dintii, maselele de vina.

Banuiesc ca voi aveti parcuri curate si civilizate la dispozitie ca sa va plimbati copilasii[cool]. Noi suferim in tacere[q].

 

Ancaid="blue">, felicitari pentru cat este de intelegator Mateiid="blue">[pup]. Rares id="blue">parca e turc uneori[mariaj]. Se face ca nici nu ma aude si ce vrea el face. Cel mai rau e ca nu vrea sa-l tin deloc de manuta, doar singur sa mearga[bonjovi]. Dar ne facem noi mai mari si o sa ne intelegem de minune[:D].

 

 

Adrianaid="blue">[sofer] si [:o)] Raresid="red">id="size3">

 

(13.febr.2004)id="orange">id="size2">

poze cu Rares

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buina dimineata [hop]

 

Monica, din experienta noastra: Matei era invatat tot asa sa suga cind avea el chef, noaptea.

pot sa-ti spun ca nu a functionat sa-i dau mai rar, am incercat si noi asta. nu am reusit decit sa-l facem sa plinga mai mult, asa ca am vorbit si cu doctoritza lui si am ajuns la concluzia ca trebuie s-o fac cind sint pregatita si atunci sa intrerup brusc.

eu am stat foarte putin cu el, a fost Ovidiu in concediu si a stat zi si noapte, el l-a adormit, eu numai l-am hranit uneori in timpul zilei.

insa am fost foarte hotarita si l-am convins si pe tati, nu m-am intors din drum. oricum trebuia facuta si chestia asta si el nu dadea deloc semne ca s-ar intarca singur (poate pe vreo 3 ani[:D])

insa acum se culca la 8 si se scoala la 8 [^] e mai bine si pt. el si pt. noi

 

ieri in parc, Matei a scurmat bine pamintul cu miinile, a mutat pietricele de colo-colo, s-a asezat pe jos cind era obosit., ce sa zic, a ajuns acasa murdar in ultimul hal. dar bucuros nevoie mare. nu mai vrea deloc in leagane, numai sa le impinga el pe toate. asa ca ... actiune!!

 

va dorim o zi super[bis]

 

Anca id="green">si [cri] Matei id="blue">(1 ianuarie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">

gasca MAOid="blue">id="Comic Sans MS">

know your mind, love your bodyid="blue">id="Comic Sans MS">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, stiu cat de greu iti este cu intarcatul.[V]

Noi am reusit sa trecem de faza asta, acum vreo 2-3 saptamani: pe la varsta de 1 an, Sebi mai sugea doar de 3 ori pe zi (dimineata, pranz, seara) + ca mai primea si un biberon de lapte praf cu cereale (cred ca asta a fost salvarea mea). Si mie mi-a fost groaza..., insa, la sfatul altor mamici, am inlocuit treptat cate un supt la piept, cu biberonul (cam la doua saptamani, treceam la urmatoarea etapa). La inceput, refuza biberonul (cat laptic am stricat aiurea.... si ce disperare ma cuprindea...), apoi a inceput sa bea din ce in ce mai mult. Inteleg ca tie iti vine si mai greu, pt ca suge prea des noaptea..... Singura sugestie pe care ti-o pot da este sa bei din ce in ce mai putine lichide, sa ti se reduca lactatia.... In rest, stii si tu: cu cat suge copilul mai des, cu atat se secreta mai mult laptic.....

Va urez sa nu dureze mult si sa nu suferiti prea tare (uite, noi am reusit, desi mi se parea imposibil!)!!!!!

 

Anca, trebuie sa recunosc: Matei este cel mai nazdravan copilas din gasca!!!!! Sa va traiasca si sa va veseleasca tot mai mult!!!!

 

[pup] Vic & [bis] Sebi (04.02.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mavid="blue">, [:I], fiecare copil are nazdravaniile lui. sint greu tare de contorizat[:D]

 

Emillyid="blue">, da, si Matei a refuzat la un moment dat mincarea cu care era obisnuit. asa ca i-am schimbat meniurile. coincidenta sau nu, a reinceput sa manince cu pofta. i-am introdus multe verzituri de sezon si se pare ca am avut succes.

in plus am inceput sa-i fac omlete (cu diverse chestii in ele) pe care le primeste cu placere si ce mi-a mai trecut mie prin cap.

 

Monicaid="blue">, ce-a zis Mav a zis foarte bine. noi n-am reusit insa sa introducem biberonul. Mati era obisnuit numai din cana cu pai si tinea biberonul vertical si incerca sa traga din el. cind vedea ca nu-i iese se mai juca un pic cu el, apoi il arunca.

i-am pus lapte in cana cu pai dar n-a vrut deloc. insa poate Albert o sa vrea. eu zic ca poti sa-i dai lapte de vaca.

 

Adrianaid="blue">, eu sint sigura ca intelepciunea lui Matei e doar o faza. in mod cert va trebui sa invat si eu limba turca[;)]

 

pe mine m-a apucat iar entuziasmul cu dieta si ce bine-mi pare ca mai am mult de lucru si ma cam culcasem pe-o urecehe.

va multumesc ca m-ati incurajat cind a trebuit [flo]

 

Anca id="green">si [cri] Matei id="blue">(1 ianuarie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">

gasca MAOid="blue">id="Comic Sans MS">

know your mind, love your bodyid="blue">id="Comic Sans MS">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, mamicutze dragi!

 

HAi sa ne laudam si noi![:D]...

Vorbim de nazdravani? Nu stiu ce sa spun...HAi sa va mai povestesc cate una pe zi cu Maysa...CE spuneti de deschisul usii de la baie (ca nu mai are secrete cu nici o usa/clantza), ridicat capac de la wc si spalat pe maini?Ei? [:D][:D][:D]si dc. as fi prins-o doar odata...E drept ca apa e albastra si tenteaza, eu pun cuburi in bazin si apa e colorata...

Odata am prins-o cu o bucata de paine pe care o molfaise pana la baie, ca o inmuia in closet...m-a apucat rasul, intr-o prima faza...insa m-am temperat pt. ca in felul asta copilul intzelege ca e OK si mai face...Binentzeles ca-mi luasem fatza de "dura' si am certat-o...

Si o alta faza...sertarele la noi, cu toate scotchurile posibile, nu mai sunt nici ele, DEMULT, un secret...pur si simplu trage de scotch si le deschide...intr-una din actiuni (nici unica nici ultima), la sertarul din hol cu perii si alte alea pentru pantofi...am gasit-o sugand de zor din buretele de la crema fluida neagra...UN DELICIU! Le-a incercat si pe celelalte, se pare ca asta e cea mai gustoasa...[:D][:D][:D]

Tot la sertare, eu am unul in dormitor plin doar de dresuri (ati citit bine)-cu modele, colorate, simple, multe nuantze...sunt "maniaca"...si le pastrez pe toate in ambalajul original...Buuunnnn...Cand es face liniste in casa, e clar ca Maysa face o boroboatza...si de obicei verific in dormitor...la sertarul cu pricina...Daca la altele rad, la asta ma apuca nervii...o gasesc in sertar (e ultimul, de jos), intre plicurile cu dresuri, desfacandu-le, insirand in jur dresuri, cartoane, pungi, etc...Placere maxima...la ea....la mine stiu ca ma astepta adunat, vazut ce s-a rupt, etc...Frumos, nu?

 

Mav, id="red">ce zici? Nu-i asha ca s-ar potrivi? LA vara dc facem o mare incercam sa ne vedem cu prichindeii!

 

Pupicei, mai vb...

 

 

Ramona id="red">si [copil]Maysa (27 ian. 2004)id="orange">

Poze cu Maysa-"Duracell"id="size2">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...