Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de ianuarie-februarie 2004 (71)


Veve

Recommended Posts

Wow, azi n-a scris nimeni[:0]????

 

Salutare!

Noi ne-am continuat iesirile cu Rares id="blue">si aseara ne-am intalnit cu niste prieteni la Plaza. Rares id="blue">insa n-a avut nici pic de stare, iar Cosmin id="blue">s-a sacrificat facand ture cu el peste tot. Parca era bagat in priza[:D].

Din pacate cred ca a fost un pic de curent prin zona (de la instalatia de ventilare), iar azi bb este iar mucios. Asa ca stam in casa, fara a iesi si noi la aer[|)].

 

 

 

 

Adrianaid="blue">[sofer] si [:o)] Raresid="red">id="size3">

 

(13.febr.2004)id="orange">id="size2">

poze cu Rares

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna!Bine v-am regasit!id="red">Va mai amintiti de noi,sunt eu cea cu nume de `fir`si Edi mic[roker]?!Nu,n-am patit nimic dar ba s-a stricat netu nostru,ba forumul,sI apoi si noi suntem in plin proces de acopmodare cu casa mamei mele ca sa-l mai pot lasa pe pui pe la ea...si mama n-are calculator,asa ca...am cam lipsit!Dar cand prind putin timp sa stiti ca citesc ce-ati mai facut!Offf!vremea asta imi da mari dureri de cap,sincer abia ne obisnuisem sa bananaim si acum iar la hibernare.!

Vic,id="red">sanatate puiului!

Tania,id="red">sa va pazeasca Doamne-Doamne de oreion,ca cred ca-i urat tare!

Fetelor,id="red">ce de mai vaccinati puii,imi vine rau cand ma gandesc ca Edi nu l-a facut nici pe cel de la 1 an,nici trimovaxul,nu ca n-as fi vrut dar a tot fost bolnav in perioadele in care se faceau la medicul lui...O fi grav?ma gandesc sa-l iau de la farmacie si sa-l faca acum cat e bine,am sa mai intreb si pediatra.

 

va pup[pup]si va doresc multa sanatate!Pe curand!Dalia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buba buna buna. Daca ar fi sa va spun in limba Alexandrei cred ca as scrie randuri intregi dar neinteligibile. Fata mea vorbeste continuu, dar in limba ei. Numai apa, papa, pa si alte lucruri pe care le cere stie sa le zica. Zice des tata si tati, dar sunt mandra ca ar fi zis mami cand am sunat la interfon si i-au zis ai mei ca sunt eu.

 

Vicid="green">, bine ca sufla nasul. e super! Eu nu stiu nici acum sa suflu ca lumea si de aceea am probleme. Si nu e gluma.

 

Magdaid="green">, felicitari Mirunei pentru dintisor!

 

Ancaid="green">, lasa baiatul ca poate il dor dintii. Iar tu mai da detalii despre dieta si rezultate, sa te incurajam si noi.

 

Adinaid="green">, tare pacaleala. Eu am scapat nepacalita. Dar am o prietena care primise un mail cum ca statul sa 3.5 milioane sa platesti bona daca te intorci la serviciu pana are BB 2 ani si care m-a sunat sa verific in lege. [:D]

 

Tatianaid="green">, la mine merge super Hemorzon supozitoare. Trebuie sa ai o dieta bogata in fibre, sa nu apuci sa te constipi. Mai este un unguent bun, Proctolog, cu aplicator.

 

Adrianaid="green">, eu am vorbit cu pediatra mea si mi-a spus ca se va aduce totusi un vaccin din mai. Eu sunt disperata sa il fac. Imi pare rau ca nu am rugat-o sa imi aduca ea din Franta. Mi-a sugerat subtil ca poate are cina sa mi-l aduca si abia apoi a zis ca pleaca la Paris, dar cum eu sunasem ingrijorata ptr Alex, nu m-am prins. Insa eu am nevoie de 2 doze oricum.

 

Pupici si weekend placut.

 

 

Rox id="green">si Alexandra Maria id="red">[copil] (10.02.2004)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara

 

noi voiosi, dupa o dupa-amiaza in Copou si la porumbei.

lui Matei i-au trecut de vreo doua zile si crizele de personalitate si a inceput si sa manince.

a redevenit baietelul dulce si dragutz. e foarte nostim si sociabil, vorbeste cu lumea pe strada, face "salut" si "pa" la oameni, iar in parc se duce la toate bancile si comenteaza si ride pe limba lui. bineinteles ca lumea reactioneaza imediat, asa ca ne facem o gramada de prieteni, nu gluma.

cind plecam din parc face "pa" cu minuta la toti copiii, pfiii ... imi creste inima cit o varza.

in drum spre parculetul de la noi din cartier sint multe chioscuri cu jucarii. ne oprim la ele, trebuie sa ii spun la fiecare cum se cheama (si sint zeci[:D]), dar nu trage de jucarii, nu urla, dupa ce ii povestesc trece frumos mai departe.

iaca l-am laudat de n-am mai putut. pai asa trebuie, nu? doar n-o sa-l pirasc mereu [;)]

 

cu dieta am ajuns la concluzia ca prea mincam numai iaurt si portocale si probabil ca organismul a protestat si el cum a putut, asa ca de luni trec la alta. e complicata rau, trebuie sa stau cu abacul linga mine pentru ca se puncteaza alimentele si trebuie sa consum un anumit nr. de puncte pe zi[alcool] oricum nu ma las pina nu ajung unde mi-am propus.

 

eu am pacalit ieri 2 persoane, pe Ovi, pe care l-am anuntat ca plecam pe neasteptate la tara (eu cu M) si pe nasa lui Matei (si buna prietena a noastra) pe care am anuntat-o ca ne mutam cu totul la Cluj. hahaha - asta chiar a avut efect. n-am luat insa nici o pacaleala. da' las' ca o sa creasca el Matei[:D]

 

Roxanaid="red">, buna ideea cu vaccinatul, cred ca am sa ma vaccinez si eu. asta mi-ar mai lipsi sa fac acu varsat de vint [bang]

 

Firutzaid="red">, stai linistita, o sa faceti voi vaccinurile cind o fi Edi bine sanatos.

 

Adrianaid="red">, sanatate lui Rares.

 

sigur am mai uitat cite ceva, dar ... asta-i neuronul[alcool]

 

va dorim o noapte linistita si pupici la toata lumea [pup]

 

Anca id="green">si [cri] Matei id="blue">(1 ianuarie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">

gasca MAOid="blue">id="Comic Sans MS">

know your mind, love your bodyid="blue">id="Comic Sans MS">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca,id="red">Edi ca si Matei:vorbeste cu toti strainii pe-afara mai putin cu puii de varsta lui;la ei tipa ,ii impinge,nu stiu zau ce sa-i fac ,o fi specific varstei?dar parca ceilalti nu fac chiar asa!Fereasca Sfantul sa puna cineva mana pe mine sau pe ceva ce-i al lui ca-i jale!sincer!urla pana ramane ca el!Am zis ca trebuie sa ne schimbam prietenii,cu cei mari nu reactioneaza chiar asa![xx(]sper sa fie ceva trecator...

Roxana,id="red">ce de cuvinte aveti in dotare!Edi dupa:mama,tati,pa si da,acum nu mai spune nimic!intelege pe zi ce trece mai multe dar vorbeste doar pe limba lui si gesticuleaza...Azi m-am suparat pe el ca zbiera asa,fara sens,de razgaiat,l-am lasat sa planga,am plecat de langa el.s-a potolit si a venit la mine cu o fetisoara...dar eu pe baricade :ma mai uitam suparata la el ,fara sa-i vorbesc:n-aveti idee ce cuminte a fost cam un sfert de ora,dupa care mi s-a facut mila de el si l-am luat in brate :sa vedeti vorba pe el atunci,parca imi spunea ca a avut si el nervi,etc.,etc.,...a fost un dulcic...si cum sa nu se rasfete?!

...cam atat deocamdata,pupici multe si marunte de la noi!

 

Dalia&Edi mic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Fetelor, eu sunt asa de fericita ca am reusit sa impartasim puiul[ruga]. Din septembrie nu mai era impartasit[bang]. Desi a trebuit sa asteptam o gramada si sa-i dam peste cap ora de somn, a meritat efortul.

Apoi cum l-am pus in scaunel, cum a adormit. Si acasa l-am putut dezbraca fara probleme, la cat era de obosit.

 

Am vazut la biserica muuuuuuuuulti copii, dar marca nici unul nu era asa de activ ca Raresid="blue">. El vroia sa mearga in continuu, sa urce treptele, sa puna mana pe cateii de pe langa biserica, sa studieze florile, betele, frunzele. Era intr-o continua miscare. Altii parca nu erau la fel. Cred ca scoate untul din noi[hop].

 

Cu muciosii stam in continuare la nas. Nu mai tuseste, dar are mucisori si stranuta din cand in cand. M-am hotarat sa nu-i mai pun nimic in nas decat ser si sterimar. Sper sa-i treaca de la sine ca deja am implinit o saptamana de boala.

 

Apropo de vaccinuri, in aprilie noi facem vaccinul contra hepatitei A.

Firutzaid="blue">, nu cred ca-i vreo problema daca-i faci acum lui Edi id="blue">Trimovaxul. Intreaba medicul ca sa fii sigura. Nu da nici o reactie adversa.

 

 

Adrianaid="blue">[sofer] si [:o)] Raresid="red">id="size3">

 

(13.febr.2004)id="orange">id="size2">

poze cu Rares

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare de la mare![bis]

 

Sebi este inca tare muciooooos, iar afara este frig, asa ca suntem "arestati" la domiciliu......

 

Haide sa va spun si eu cum "vorbeste si ne striga" baiatul nostru: tata, tati, mama, mami, tataiii-tataie!!!, apa, pa-pa (cand vrea sa mearga afara sau cand pleaca cineva si bine-nteles face cu mana), gata (cand vrea sa scape de ceva anume... de ex de curatat nasul sau de pusul pampersului), da (si da din cap afirmativ), na-na-na (nu, nu, nu), ete! (uite! si atata cu degetul ceea ce trebuie sa vezi), tea (ceai), ham-am (la catei),piii (pis, la pisici), ana, ada (de la Andreea, vara-sa), bebe (la copiii din poze), beee-bec (si arata becul), tis (ceas), nasss (nas), ti-ti (tit-tit, de la masina), ti-ta (tic-tac de la ceas), ufff-ufff (la calorifer, aragaz, etc, unde n-are voie), kahh (caca), baaaa (dupa ce loveste mingea cu piciorul), kaku-baaa (cucu-bau).... si .... cred ca mai sunt si altele, dar nu-mi mai vin mie in minte acum![:D]

 

Tot de lauda ar fi faptul ca deja construieste din cuburi!, desface filete! (de ex dopurile de la sticlele de plastic) si se joaca cu mare placere cu o broscuta testoasa, care are orificii de diferite forme geometrice pe carapace, prin care el introduce formele respective[:D] (nu stiu daca intelegeti ce vreau sa zic[:D]), apoi ridica ccc carapacea si scoate formele-"cuburile" de acolo, bucata cu bucata si o ia de la capat!!!!

Ii mai plac la nebunie: masinutele si mingiile!!!! [bis]

 

[:D]Cred ca l-am laudat destul pt azi, nu?[:D][:D][:D]

 

Era sa uit!!!! Tatiana: hemoroizii sunt durerea si disperarea vietii mele!!!! Cand eram gravida in 7 luni, am facut o tromboflebita hemoroidala si a trebuit sa urmez tratament inca de atunci (pt cine nu stie, si hemoroizii sunt tot un fel de varice[alcool]). Am luat Detralex -comprimate (este un medicament venotic si vasoprotector) si am folosit Proctolog[/i] -crema. Acelasi tratament l-am urmat si dupa nastere, cand aveam hemoroizii maaaari cat niste prune! Inca ii mai am acolo[bang], dar acum sunt mult mai mici. In ultima vreme, am folosit si Procto-Glyvenol[/i] - supozitoare.

Mai mult de atat, nu stiu ce sa-ti zic. Eu tot aman vizita la medic... desi acum nu mai am nici o scuza (l-am intarcat pe Sebi, deci as putea urma orice tratament mi-ar fi indicat). Eu am fost avertizata ca fara operatie nu scap.... Dar asta e! (Asistentele din spital, dupa nastere, ziceau ca hemoroizii se trateaza cu.... multa "indiferenta", adica... sa ma fac ca nu-s acolo.[bang][bang][bang] Ce incurajare, nu???????)

 

Va pup si va urez o noua saptamana cu realizari!

 

[pup] Vic & [bis] Sebi (04.02.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne Dumnezeule, Rares id="blue">doarme de la 11.50 si deja au trecut 3,5 ore[:0]. N-a dormit niciodata sa de mult!!! Oare de la impartasanie i se trage?

 

Fetelor, am vazut la tv, pe Prima, la Academia Mamicilor, un medic ortoped, conf. univ., care a explicat ca bebelusii nu au platfus. Zicea ca pana la 4 ani bolta plantara se ridica de la sine, iar platfusul apare doar daca este mostenit ereditar, iar pt. remedierea lui nu exista solutii.

Apoi a spus ca asa numitul "talonet" este impropriu numit asa pt. ca talonet, in fr., inseamna "calcai" si ca mai mult rau face pt. ca forteaza capul femural al copilului care la 1 an este cartilaginos. Deci nu aduce nici un benneficiu, ba chiar poate sa faca rau.

Apoi a mai spus ca asa numitele remedii: gimnastica, masaj, mers pe tricicleta, mers pe nisip, nu duc la disparitia platfusului si ca acesta dispare de la sine in jur de 4 ani si gresit se crede ca aceste exercitii au remediat situatia.

Cei care au insa platfus (si sunt 10% din populatia planetei) traiesc fara probleme si cu acest "defect" care nu-i afecteaza in nici un fel.

 

Mavid="blue">, m-ai dat pe spate cu ce stie sa faca Sebiid="blue">[olala]. Destept baiat aveti!!! Sa va traiasca!

 

Am pus poze noi la adresa:

http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=viewall&albumID=297765706

 

 

 

Adrianaid="blue">[sofer] si [:o)] Raresid="red">id="size3">

 

(13.febr.2004)id="orange">id="size2">

poze cu Rares

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrianaid="red">, exact asta stiu si eu de platfus/incaltari/talonet. asa mi-a zis doc lui Matei si asa scrie si in cartea dr. Capraru. eu am mai zis cind a venit vorba, dar n-am insistat. noi ii cumparam lui Mati papucei sub forma de gheata cu talpa cit mai flexibila. si il lasam descult cit mai mult posibil.

din pacate eu am avut platfus, sper ca n-o sa ma mosteneasca. insa acum n-am nici o problema.

 

Mavid="red">, bravo voua ce baiat destept aveti[cool]

 

baietii mei dorm, abia astept sa se trezeasca s-o luam iar la picior, e fainut afara[bis]

 

dupa-amiaza placuta[pup]

 

Anca id="green">si [cri] Matei id="blue">(1 ianuarie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">

gasca MAOid="blue">id="Comic Sans MS">

know your mind, love your bodyid="blue">id="Comic Sans MS">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...