Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de Aug-Sept 2003 (52)


Veve

Recommended Posts

Cristina Pai sambata dinaintea Floriilor este 16 aprilie...Te iertam ca asa este cu femeile insarcinate, care mai au si un alpinist de pazit...

Deci, daca se amana poate reusim sa aranjam in asa fel incat sa putem ajunge si noi.

axa_io Sa stapaniti sanatosi noua casutza... Mare lucru! Si noi visam la o casutza pe pamant, in care sa stam tot timpul...ca la noi nu intra in discutii case de vacante...Multumim de retete!

RodicaP Cum se simte Stefan??? Hai, spune-ne te rugam...[q][q]

mihaela_s Bestiala Sivia cu "ioi"! Dar ati muncit, nu gluma...Noi ne chinuim o gramada sa prindem "cantecelele" ei sau "poeziile" dar numai cand ne vede ca luam camera amutzeste! Mi-e asa o ciuda de nu mai pot![q]

 

Observ ca deja se vorbeste de crese si caminuri...Noi chiar ne puneam problema ca ar fi bine sa o dam pe Andra la cresa macar o zi-doua pe saptamana ca sa o acomodez cu comunitatea...chiar daca are cu cine sa stea, deocamdata!

 

Noi suntem acum in curatenie de Paste, pe care am zis ca intr-o saptamana o terminam...Aiurea, we asta am terminat de aranjat camera fetei. Noi am vrea sa incercam sa o culcam singura in camera ei, si deja ne-am inarmat cu plapuma de pus jos in caz de escalada, si cu perni de pus la marginea patului pe post de suplinitor de mama. Astazi va fi prima incercare.

 

Am sa pun poze cu noua camera...

 

Va [pup] si o saptamana usoara!!!!

 

 

Liliana&[copil] Andra-Maria

 

poze Andra Ghiberdica

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

FETELE, MI-AM LUAT CAIET!!! Raspund pe scurt, ca eu sunt vorba lunga... - deci, din notite:

DANAT - tati ocupati - tati nostru lucra sambata. Pentru ca si asa e platit prost, i-am pus interdictie si de o luna sta acasa. Sambata, fireste. Am zis ca daca il suna, raspund eu, si atunci sa te tii... Pana acum n-au sunat. Daca nu, la patiseria din colt de la noi se angajeaza vanzator de noapte! Azi i-am luat RL - nenica, daca nu isi cauta el job nou, ii caut io! In orice caz, sambata nu-l mai las! Poa' sa se dea peste cap! Sunt treburi mai importante de facut, ca de exemplu sa iti petreci timpul cu familia.

- prognoza - sper sa nu fie chiar asa... nu ar fi prima data cand se greseste.. chiar si pe sit-uri respectabile...

- hidratare - cu compot ai incercat? Daca nu, poate asa e el, mai putin setila.. Si eu la fel - abia de beau un pahar cu totul o zi intreaga. Stiu ca nu e bine - da' daca n-am dupa ce bea apa???

CRIS - cresa, zic eu, este o solutie; nu cred ca Andrushca se va simti indepartat... Stai tu linistita - picii astia pricep mai multe decat vrem noi sa credem...

DELIAK - tati la sala! Mooaaaammaaa, cre' ca aveti un tati misto![;)] Tati al nostru ... singurii muschi ii face cu copilul in brate, dansand pe Piticii Voinicii!

- Zoo - mereu este asa de aglomerat in sambetele si duminicile cu soare...

OANA_NOEMI - Erik vrea in brate? He! Si Eliza - mai nou cere - BATZZEEE BAAATZEEE.....

ELENA-TEODORA - Sa fie sanatoasa bona, da' io raman la parerea mea - gradinita ii invata mult mai bine. Sunt si bone care se implica cu adevarat, dar eu una prefer gradinita! Nu este vorba de diferenta gradinita normalA, de stat, VS gradinite private... Este vorba unde iti este la indemana, unde primeste copilul... Dar povestesc mai jos de gradinite...

CRIS DIN NOU: noi pe 23 avem intalneala la gradinita - nu s-a fixat inca ora. Deci, personal, prefer sambata dupa Pasti, chiar daca mai e ceva ceva pana atunci...

- locul de joaca - cred ca cel de pe aleea din stanga cum intri pe la Arcul de Triumf.. cred ca acolo e ok. Daca nu, care mergeti sambata asta, faceti o prospectare... Noi nu stiu sigur daca vom merge in Herastrau in w/end. Un lucru e cert: nisipul la locul din dreapta e ok, putin umed, cum trebuie. Ala de la noi e prafos, nu poa' copilul sa ia cu lopatica, inghite tot praful...

Si lasa dom'le copilul sa verse bibe - zi merci ca l-a varsat pe el! Eliza a primit o tampita de minge sambata, de aia de cauciuc moale cu ganganii inauntru, a rupt-o cu dintii si mi-a stropit juma de sufragerie, cartile si revistele care erau intinse pe jos tot de ea, rufele calcate, ca erau pe masuta, urma sa le pun la loc, covorul, talpile.. imi venea sa o trantesc sa nu se vada!!!

LILIAC1 - spor la curatenie - io nu fac nici o curatenie. Plec la soacra-mea! Asta e bun - de Craciun la ai mei, de Pasti la ai lui... sau invers... [berica]

 

Gradinita:

- a noastra - pret - acuma 150 de euroi. Din septembrie cre' ca 250. Locatie: Pta Alba Iulia; Conditii - prea minnunate ca sa am timp si loc sa povestesc aici! Atat de minunate incat imi vine sa [q][q][q] numai la gandul ca nu o vom mai putea duce pe Eliza acolo.

- viitoarea (probabil) - pret - 750 de mii, pampersi duci tu de acasa, daca are copilul nevoie; locatie - pe langa Lia Manoliu, pe partea cu vatra luminoasa, vineri ma duc sa vad mai de aproape, Raduc va poate povesti mai precis. Conditii - bune, asa se pare, ma duc sa vad, oricum n-are cum sa fie ca cea unde mergem acuma. Cu asta unde mergem acuma, nici macar ate gradinite particulare nu se compara... Sincer, nu stau in picioare langa ea!

Care e ideea cu gradinita - parerea mea: Nu e vorba neaparat de ce invata ACUM acolo si CAT ii va servi la scoala. E vorba ca ii formeaza niste obiceuri, reflexe, ii dezvolta niste tendinte... Intamplator noi n-avem pe absolut nimeni aici. Gradinita asta a noastra este bine amplasata si fata de job-ul meu, si fata de al lui Ovidiu. Primeste copii mici! Nu primeste oriunde copii asa de mici. Pe Eliza am dus-o la un an si 2 luni. Nu mai spun ca de aici a invatat sa manance singura, sa stea fara pampers, sa adune jucariile, si muuulte multe altele.... Spune please si thanks, stie ce inseamna ca nu e voie, stie ce e al ei si ce e al nostru (de ex cartile), stie ca nu are voie sa picteze peretii, stie sa se joace frumos. In parc, duminica, m-au apucat toti nervii - o fetita luase grebla fica-mii si cat pe ce sa-i traga una in cap! Tare, nene, ca m-a lovit pe mine. Altu', a venit sa-i ia locomotiva, da' cand s-a dus ea la bicicleta lui imediat s-a asezat pe ea, stapan ce era! Fi-mea ori e proasta ori prea bine crescuta - eu zic ca e bine crescuta, ca daca e proasta, seamana cu noi! Imparte jucariile, pentru ca asa a invatat. Nu impinge pe nimeni! Deci, e fraiera sau bine crescuta?

Ce sa zic - e complicat. La 3 ani oricum vroiam sa o dau la stat, pentru ca acum strangem cam tare cureaua. Dar pana atunci, unde mi-o primeste? Ma uit la gradinitele de peste drum de mine - in curte 3 fiare rupte, numai cadranul de la leagane - leaganul s-a rupt si nu mai e. Copii nu pot decat sa se fugareasca... Educatoarea nu se implica, sa faca cu ei jocuri, cu mingea, un concurs, o hora, ceva.. Pe cuvant, stiu pentru ca ma uit pe geam. Educatoarele stau sprijinite de perete, copchiii se izbesc de colo colo, se fugaresc unii pe altii...

Poate ca sunt eu mai pretentioasa, dar aici unde e, fiind copii putini, au leagane multe, tobogane si triciclete pentru toti! Au jucarii, cat eu niciodata nu-i voi putea oferi acasa. Pe partea asta fac o economie - nu i-am mai luat Elizei o jucarie de nu mai stiu cand. Are acolo. Acasa nu vrea decat sa fie cu noi, sa vorbim cu ea.. Nu vrea singura cu jucariile [q]

Oricum, cu tot regretul, voi vedea. Nu sunt decat doua cai: ori ii mareste lu' barbatu meu salariul cu vreo 50% ca sa putem plati in continuare gradinita noastra (ca daca se duce sa vanda placinte la colt s-ar putea sa castige mai bine [:I]) - ori o inscriu la cresa de care spuneam si gata.

Un lucru e cert: in viitorul apropiat va trebui sa iau o decizie definitiva.[q]

P.S. Promit ca imi voi face timp seara sa copiez din caietul Elizei, sa vedeti ce fac ei la gradinita, sa vedeti de ce sunt atat de incantata![q][q][q]

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza mea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anka- mersi mult pentru raspuns,speram sa fie undeva la 100-120 euro taxa,da`250 nu ne putem permite,fiindca deocamdata eu nu mai muncesc ,stau cu Chishpirica asta al meu,ca nu am pe nimeni sa stea cu el,si tati a vrut masina noua ,asa ca banii de gradi se duc pe rata la masina[bang]. Si daaaa tati al nostru merge la sala, si cand nu merge la sala,alearga in parc si face acasa abdomene si flotari. Eu sunt o puturoasa,el trage de mine si ma porecleste Ericsson,ca cica am facut celulare pe fund[q],asta ca sa nu ma jigneasca prea tare.[:D]

Mihaela- [pup] pentru micuta ardeleanca, IOI![:D]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult! [flo]

 

Ankalaura, eu am zis de cand ai scris prima data de gradinita Elizei cat e de minunata! Insa la asa un pret...repet: voi trebuie sa decideti singuri daca merita asa o investitie. Pentru ca e o investitie...pentru noi ar insemna sa-mi dau tot salarul pe gradinita...[q][q]. Daca mie si 100 de euro mi se pare mult...

 

Pe mine ma termina Silvia cu povestea Alba ca Zapada- filmuletul de desene si povestea pe care trebuie sa i-o spun in fiecare seara. Doar asta-deocamdata. Altceva n-am incercat. Acum sta pe scaunelul ei in picioare aici langa comp si asteapta sa-i pun desenul animat. Asa ca vrand-nevrand trebuie sa termin de scris si sa-i fac pe plac!

 

Mihaela

[zana]Dianaid="red"> si [copil]Silviaid="red">

 

Tudorel are nevoie de mama lui!id="green">

Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul! id="green">

 

bebelusi august-septembrie 2003

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mame si mamicutze bis, asta era si visul meu, sa am o casutza, am mai ridicat in picioare doua, le.am facut pe gustul meu, baile, camerele, mobila, tot, tot...n.am avut noroc...ex sotul meu sta cu cea mai buna prietena a mea si binenteles si in munca mea, dar nu-i nimic, acum Dzeu mi.a dat o alta sansa, cu tati lui Fabio si va imaginati ca emotia e dubla.

 

Cit despre pretzuri, depind de multe chestii, unde, cum, ce priveliste ai, daca e vila, apartament, eu am luat.o linga Adriatic, la 50 de km de venetia, in zona aia nu costa f. mult casele, am avut noroc, mare noroc. E prea departe de oras ca sa locuiesc acolo tot timpul, cum fac cu gradinitza, scoala, micile necesitati? mie care nu.mi place sa conduc...dar n.ar fii rea sa stai tot timpul, e superba, va spun, am avut mare noroc, Dzeu deasupra...prea am suferit inainte...offf..

Pupici la mame si bebici si la burtici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de gradinitza, nu ca sa ma bag ca musca in lapte, dar aici nu sunt asa mari, mari pretzurile ca la noi, sau cel putzin, sper sa fii inteles bine

 

GRADINITA PRIVATA de la 3 ani - 150 - 170 €

GRADINITA DE STAT de la 3 ani - 70 €

 

CRESA PRIVATA de la 3 luni ptr. 7 - 8 ore - 340 €

CRESA DE STAT - de la 3 luni ptr. 7 ore - 260 €

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anka, mie, drept sa spun, mi se pare cam piperat pretul pentru Romania, chiar si cel de 150 E, nu mai zic de cel de 250. Parerea mea e ca chestiile astea un copil le invata si acasa sau la o gradinita normala daca, mai ales, parintii se ocupa mult de copil. Cit despre ce invata copiii in plus sau cit de dotati vor fi fata de cei de la gradinite particulare, eu am un semn mare de intrebare. Eu cred ca e mai mult vorba de dotarea genetica, de ceea ce mostenesc, ca sint copii care sint mai buni la scoala fata de cei care merg la particular. Eu, personal, chit ca imi permit sa o trimit pe Emma la gradinita particulara, nu fac chestia asta si am sa o trimit la una normala, de stat. Stiu ca paritnii isi doresc ce e mai bun pentru puiuti, dar, crede-ma, faptul ca intr-un an de zile astia au crescut cu 100 euro pretul, mi se pare de-a dreptul pur si simplu. la anul ce o sa faca? O sa ridice pretul la 350? Zici de jucarii. Pai cu banii care ii dai in plus, fii sigura ca iti permiteai sa ii cumperi tu jucarii. Stiu ca e o diferenta, si ca esti incintata de gradinita, dar nu uita ca totusi Eliza are numai un an si 8 luni? Ce ai sa faci cind trebuie sa o dai la scoala? O dai la scoala Americana, unde pretul e si mai piperat? Eu zic, totusi, sa o obisnuiesti cu ce e "lumeste" si cu ce poti sa iti permiti...mai tii minte ce ziceai (parca tu) de copiii cunostintei aleia care au tot ce vor, poate si mai mult. Nu mi-o lua in nume de rau, oricum, pina la urma e alegerea ta, insa pretul e de-a dreptul mareee...asta ce inseamna 10 mil/luna, nu?

Si eu, personal, prefer sa o dau pe Emma la gradinita, chiar daca stiu ca voi mai sta acasa cel putin un an jumate. Insa, oricit mi-as da eu silinta, nu am sa reusesc sa o invat pe Emma tot ce invata la gradinita.

 

Danateu, zicei de tatici super ocupati. Pai al nostru mai in fiecare saptamina isi ia de lucru acasa:(. Aseara, de ex (dupa ce toata ziua a facut treaba: tuns iarba, facut curat in masina, mers la cumparaturi pentru casa, facut taxele, pus draperia in camera Dianei, facut curat in casa etc), a lucrat de la ora 22 pina la 3.30 si s-a trezit la 6.30. Si mai are si curajul sa mearga cu mine azi la cumparaturi, asta dupa ce i-am zis ca ma duc singura ca sa il menajez...dar cica el vrea sa mearga cu mine. Insa eu nu ma supar, pentru ca stiu ca are mult de munca si stiu ca totusi ma ajuta si acasa cind vine de la servici cu Emma.

 

Axa_io, felicitari pentru casa si sa o stapiniti sanatosi!!

 

Eu o propun in consiliul clasei pe Anny pentru scaderea notei la purtare din motive de puturosenie si spus minciuni:). Anul trecut, cind s-a facut cu aparat digital, a promis solemn ca o sa il vedem pe Sergiu mai des, dar se pare ca nu a fost adevarat. Si minciuna se "pendepseste"[:D]. Oana_noemi e, deocamdata in vizor, la a doua abatere va fi sanctionata si ea...asa propun, acum sa vedem ce zice tov. diriginta:).

 

Deliak, alias Ericson (asta chiar imi place:), pai eu ce sa mai spun ca deja am la activ 20 de kilute in plus si am mai primit si complimentul de la sotul meu ca am picioare si fundulet MASIVE. Iaca, asa m-am speriat ca in 2 saptamini am pus vreo 4 kile, de imi vine sa ma infometez...acu' nu stiu ce sa fac, dar asa e organismul meu si poftesc la asa multe bunatati de imi vine sa lesin.Alaltaieri am visat prajituri cu frisca (cred ca indiene se cheama in Ro), ieri mi-am promis, cica, sa nu mai maninc dulciuri si tot ieri mi-am reamintit de ele si fuga la magazin de unde am cumparat o tarta cu fructe, tort cu ciucalata si rulada cu crema de lamiie. Na, zi si tu cum sa ma pot tine de promisiune cind imi venea sa lesin cind am trecut pe linga vitrinele cu prajituri. Mai aveam un pic si saream sa o iau de git pe vinzatoarea care se cicia sa serveasca alt client. Si s aiti mai spun ca nu am avut rabdare pina acasa si m-am asezat la masa acolo (chit ca nici nu platisem inca prajiturile) si am infulecat ca sparta.

Asa ca ma amagesc si eu cu ideea ca o sa slabesc dupa, dar am asa o frica ca o sa ma certe dr, chit ca pina acum nu m-a zis nimic....DEOCAMDATA.

 

Emma are mucisori, as' noapte la 2.30 a inceput urletele si tati, ca de obicei [bang], a dus-o la noi in pat. Nu va spun ca pina la 4.30 s-a tot foit si nu adormise, am dus-o inapoi la ea a mai plins un pic, dar aa dormit pina la urma. Sa vedeti ce smechera e. Plinge si cind vede ca intra cineva in camera, incepe sa dea din aripi, apoi se apleaca si isi ia a doua suzeta cu ea si intinde miinile. Deci, e clar, o face fffff. intentionat si cind ne vede pe unul din noi, fata isi ia suzetele si se pegateste de plecare ca stie ca fraierii de noi sintem inimi slabe[bang]. Mi-am zis ca era bolnavioara si mi-a fost mila de ea....insa, dom'le, cum stie sa mai profite de noi[:D].

 

Nici Emma nu e Setila. Seamana cu mine, ca eu ma chinui sa beau apa, mai ales acum cind tre' sa bea 2l...insa nu pot. Niciodata nu m-am omorit dupa lichide.

 

 

poze 1,poze 2,poze 3,poze 4

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...