Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de Aug-Sept 2003 (52)


Veve

Recommended Posts

Meeey,da` ce baiet fremos,si ce freza are[pup][bonjovi] Mai,fetelor,spuneti-mi si mie cu ce ii incaltati voi pe bubuci prin casa? Eu i-am luat lui Darius prin iarna,niste papuci de la Leonardo,cam grosuti ce-i drept.Au fost ei buni pana acum,dar de cand s-a mai incalzit,am remarcat ca ii transpira picioarele si s-a si iritat intre degetele. Vreau sa-i iau ceva gen sandalutza sau macar sa fie mai deschise,sa nu mai transpire asa. Aveti vreo idee? Axa_io- nu ti-e mila de mine? trimiti retete din alea super gustoase[papica],dar noi suntem in postul Pastelui[pofta] Va pup![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Danat, ai vazut ca daca ai strigat catalogul au venit repede-repede cei absenti?[:D] Cred ca va trebui sa faci asta mai des.[;)] deliak, Silvia nu sta cu nimic in picioare, ma refer la incaltari, doar cu sosete. Asa a stat si peste iarna pentru ca orice incaltari le dadea jos. Nu-ti imagina ca am covoare si parchet peste tot, in hol si bucatarie am linoleum peste beton, iar in baie doar un covoras subtire. Daca nu vrei totusi sa-l lasi descult, incearca niste sandalute. axa-io, am copiat retetele, sper sa am timp sa le fac...lasagna am macat in Italia, sunt delicioase [pofta]. cristina, ce spui tu de servetele la Miruna, uite la Andrei cand incearca sa ajunga la intrerupator, cutia de servetele e alturi...[pup] Io il invidiez pe Andrei ce par frumos are! [:X] Oana-noemi, noua ne-a spus dr-a ca grisul face nu stiu ce reactie cu Ca si impiedica absorbtia acestuia. Asa ca am sistat grisul cu lapte. Evolutie in vorbire "made Silvia": am trecut de la cuvintele de 4 litere/2 silabe(mama, tata,caca,nunu,dada,etc) la cuvinte din 3 litere: poi(inapoi,pisoi), cui, nu-i, pui, goi(gunoi), sus, jos, pis-pis, pis(pix) si altele de care nu-mi amintesc acum. In general repeta prescurtat in 3 litere un cuvant dupa noi. Si e guraliva de numa' pe limba ei...explica cu o seriozitate, dar numai ea stie ce. Ieri mi-a spus sa-i cand "pupaza din tei", adica pu-pu naaaa. [url="http://community.webshots.com/photo/291417361/291418926QTLxXM"]Mihaela[/url] [zana][url="http://community.webshots.com/photo/291420617/191813706CRBNOl"]Diana[/url] si [copil][url="http://community.webshots.com/photo/260189645/287727429eBgwHX"]Silvia[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1"]Tudorel are nevoie de mama lui![/url] [url="http://site.neogen.ro/alinasabau/index.html"]Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul! [/url] [url="www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro"]bebelusi august-septembrie 2003[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihaela, ai dreptate, da' la mine cutia e inchisa... inca nu stie s-o deschida... dar daca o uit deschisa s-a terminat. degeaba las servetelul inauntru, baga degetelele si le trage. la roisin insa... servetelul ala e si obraznic, sta scos jumate din cutie [:D] mai ca striga IA-MA.[:-)))] Cristina [baietel] si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Uite ca am si eu (sper) 5 minutele sa intru pe forum si sa scriu. Intii, multumesc fetelor pt urari, cam tirziu, dar nu m-am apropiat de calculator mai deloc, de obicei intre 2 schimbat de pampersi. Felicitari fetelor care sunt mamici noi si pe drum, va urez sa puteti avea grija de copii fara probleme. Eu ma cam chinui, ce-i drept, dar n-am de ales ... Iuliana: poti sa-mi zici si mie cum sa fac cu dermatita atopica? Cam de pe la 1 luna, Maria are ceva pe fata ce nu-i trece orice i-as face (pare o eczema uscata) ... Cu medicii de aici n-am nici un chef sa ma incurc ca sunt p'afaristi de lux, asa ca tot catre forum ma indrept. Noi am scapat de colicei, am avut unii rai, dar ca un facut, de cind am implinit 1 luna si putem rigai bine, acum e ok. Culmea, i-am dat ceai de cand am vazut ca are probleme in prima luna si nu a facut mare lucru, iar acum nu mai are nimic si fara ceai. Pina la urma cred ca nu are prea mare legatura cu ce maninci tu sau alte vehiculatii, ci pur si simplu e chestie de adaptare si dezvoltare a bb-ului. Cu Cezarica am avut probleme cu colicii cam pina la 3 luni, dar nu asa mari ca si ale Mariei (ne-a stresat ingrozitor prima luna), si tot asa, i-au trecut independent de ceai. Cezarica tot nu vrea la olita, are oroare sa fie tinut pe ea, urla, se zbate (si acum are si forta, daca-ti prinde una, iesi cam aiurit din situatie), asa ca nu mai stiu ce sa mai fac. In schimb, se mai duce si se aseaza pe ea asa, cind il apuca, si se mai si screme, dar sta numai 2 sec, de parca mi-ar face in necaz... Imi place tare mult cum se comporta cu Maria: o pupa, o mingiie, o tine de minuta, cind o schimb imi aduce pampersul ei (la inceput imi aducea din punga lui, acum s-a dumirit si nu mai face confuzii), si nici macar nu mai fura suzeta ei (acum o recunoaste si pe a ei), desi e maniac al suzetei (dede, cum ii spune el). Ma bucur tare mult ca nu e gelos, ca am avut o mare grija cu asta; avem o prietena in London cu o fetita de 2 ani cind i-a venit surioara, si a facut foarte urit cind au adus-o acasa, a plins incontinuu 2 zile, si chiar si acum, dupa 3 luni, se duce la cea mica si ii mai scapa cite una, cica "din greseala"... Asa ca am avut un morcov mare, insa se pare ca daca e mai mic fratiorul/surioara, e mult mai bine. O alta problema pe care o am eu este ca Cezarica face tare urit cand nu-l las sa faca ce vrea el, de obicei prin magazine, cind vrea el neaparat sa ia ceva de pe raft (si nu trebuie), adica se trinteste pe jos si urla, da din miini si picioare etc. Bineinteles, nu-l pot articula corespunzator, si nici nu prea ma inghesui sa-l bat ca mi-e tare drag, asa ca poate ma sfatuiti voi cum sa procedez, daca si ai vostrii sunt rebeli ca si al meu. Nu face tot timpul, dar cind e oprit probabil de la o chestie care ii placea tare mult (lui), e jale; neori, merge si cu binisorul, dar in majoritatea cazurilor, nu. Cristina, felicitari si sa auzim numai de bine despre tine si cel/cea mic(a) (am primit si cintecelele, sper sa mearga -- eu nu am rds [canada]). Noi venim pe 9 iunie in Bucuresti si stam cam 2 luni si jumatate asa ca sper sa putem veni si noi la intilnirile din parcuri. Mai incerc sa mai intru pe site sa mai si scriu, in masura in care cei doi sefi ai mei ma mai si lasa (Cezarica este un acaparator al tastaturii, acum am noroc ca inca doarme). Va pupam si dorim numai bine mamicilor si bebeilor scumpi, Stefi, Maria si Cezarica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Mare noroc cu forumul asta, asa mai pot si eu sa pastrez notite despre ce face Eliza, ca va povestesc voua, si apoi transfer intr-un fisier text. Numai acum vreo 2 zile am facut invers, am scris aici, si am pierdut frumusel tot ce scrisesem, si pana azi nu m-am mai facut auzita. Bineinteles ca n-am caiet sa imi iau notite, asa ca in mod sigur o sa fiu haotica. Eliza habar n-am ce mananca, pentru ca eu ii dau numai sambata si duminica, si atunci cam putin [:D] Un lucru stiu clar: nu mai prea manaca carne! NU MANACA OU! Mananca bobite. Adica mazare, boabe din pastaile de fasole verde. Porumb daca e. "BABOTE" - nu stiu de unde a scos cuvantul asta. Rontaie in rest orice - castraveti murati, ar vrea si ardei, da' stie ca ciupesc. Aventurile Elizei: Eliza se munceste cu biberonul care are capacul pus. E pus bine. "Nu pooot" Eliza e "mica", pronunta cu a' cu tot. Tati e "maie" Mami e BIG! (ii dau eu ei o chelfaneala!) - ca mami nu e deloc big. Mama mea vrea sa i se spuna pe nume. ICA. Nu-i place mamaie sau bunica. Uraste, chiar. Cica ea nu e baba. Cand i se adreseaza fetei, spune insa MAMA, hai la mama, ti-a luat mama, iti da mama. Ca sa isi razbune rani vechi, Ovidiu o invata pe Eliza ca vine MAMAIA la noi. In fiecare dimineata si seara, Ovidiu o invata pe fata "Cine vine Elza la noi?" "mamaia!" Cand a venit mama, a inceput sa ii spuna ITA, dupa o zi ICA. Tu spui UNU, ea spune DOI, tu spui TREi, ea spune PATU, spui si tu PATRU, ea spune TZINTZI. Tu spuui UNU, ea spue DOI, tu spui TREI, ea spune PATU. TU ASTEPTI. Astepti. O intrebi "Apoi?" Ea spune APOI! Tu, parinte optimist, incerci sa continui, SASE, ea spune APTE, tu spui OPT, ea spune NINE! Ii place la volan. Ea apasa toate butoanele si trage de toate manetele. A observat ca la fiecare se intampla cate ceva. Avem insa un buton, corespondentul aerului conditionat la alte modele mai bengoase. Il apasa, nu se intampla nimic. Se uita dezamagita spre mine si spune "Nu mege" Anca si papusica Eliza (26.august.03) [url="http://community.webshots.com/user/ankalaura"]Eliza mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vrem si noi vacanta - macar un weekend... Nu stiu insa cand vom mai putea. Distractie placuta, fetele! care la Viena, care la Venetia.... Da' io daca as avea bani tot la Paris m-as duce intai si intai, ca tare mi-a fost drag si vreau sa merg si cu sotul meu iubit! Vad ca e mare spor la renovari... Dana_ene, ti-am trimis PM cu balconul, sa stii ca nu glumesc, am nevoie de indicatii [flo] Cat despre casuta pe pamant, ma inscriu si eu in lista doritorilor, asa ca va rog frumos sa ne dati "secrete practice" ca sa stim si noi cand o fi... De exemplu, eu am un prim secret practic pe lista: cand am luat noi faianta, am luat si coltare de-alea de plastic. Tare frumoase, discrete. N-am stiut insa ca sunt prea inguste. Placa de faianta intra foarte bine - cat am fost la magazin! Cand am ajuns acasa am vazut ca odata incarcata cu maglavais din ala de lipit, nu mai intra. Ne-am pacalit! Da' noi nu ne-am intrebat de ce era ala singurul magazin unde avea toate culorile de coltare! Pai pentru ca nu cumpara nimeni!!! Iar in alte magazine aveau mult mai putine, pentru ca altii stiau ce au de cumparat! Deci, daca va luati, luati putin mai late! Postul Pastelui: noi nu tinem post. Nu pot domnule! Nu ca n-as rezista, da' cine sta sa pregateasca mancare de post? Si apoi, pot eu sa-i dau barbatului astuia care e om in toata firea mancare de post? Pai il pot tine cu zacusca? Pai nu pot domnule... Iar Eliza oricum haleste la ciocolata de m-a disperat - TATO ii spune. Orice ai intreba-o, raspunsul e TATO. La ce mananca,la ce vrea, cand desfaci un ambalaj, fie el si de aparate de ras.. Daca fosneste e TATO! Ii cumpar numai Kinder din ala umplut cu nuca de cocos, ca nu prea are ciocolata si e chiar bun. Stefi - saracuta de tine, cand oi mai apuca sa citesti! Eu iti doresc rabdare multa, pupa copilutii ca mare bucurie aduc ei, si poate chiar ne vedem la Bucuresti intr-o gasca galacioasa si colorata! Eu una abia astept! La mare - noi vom avea concediu in august, cred si sper. Noi nu stiu cata mare vom reusi sa vedem, insa pe Eliza cred ca o voi duce inca de pe 1 august, ca intra in vacanta cu gradinita si n-are cine sa stea cu ea. Asa ca o voi duce la mama. Anul trecut am dus-o numai ca sa nu o tin acasa, ca mama nu s-a putut duce cu ea. Acuma, ca e fata mare si merge singurica, se va putea duce mama cu ea, ca se suie in autobuz si ajung in 15 minutele pe plaja... Atat de aproape este. Ax - deja imi lasa gura apa. Am copiat si eu, sper sa ma invrednicesc in weekend... Mihaela - ce bine ca va veni si printesa mare. Cred ca era bucuroasa, nu? Pupa frumoasele tale Pe Andrei a' lu' Hoirnoiu l-am cunoscut si noi, dupa cum ati vazut dovada in album [foto] doar pacat ca nu am prins si pupicul nazdravan - de fapt noi n-am fost eficienti, ca fata tot a mai vrut sa-l pupe. Baiatul n-a stat iar noi n-am apasat la timp pe buton!!! Aaa, si apropos. Am pus in album si poze de la nunta - selectii, ca de altfel avem sute, fireste! Mai am cateva de scanat, ca parte din ele au fost facute cu aparat clasic. Nu de alta, dar numai asa, pe hartie, e una cu noi trei, ca tare putine poze cu noi trei avem! Poate reusesc maine! Va pupam![pup] Anca si papusica Eliza (26.august.03) [url="http://community.webshots.com/user/ankalaura"]Eliza mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anca, vad ca azi ai muncit cu spor!!! mesajul... arata din plin cat ai muncit[:-)))] stefi [pup] pt [copil] si [bibe]. si pt tine [flo], eu copiii ii ador... Cristina [baietel] si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai da! Cmm bine zice si mihaela_s se pare ca am aer de "tovarasa educatoare" [:D] de au sarit de sub banci de pe unde stateau tupilite fetele absente. Da' mai am inca vreo 2-3 de care nu dau nicicum, si ma pregatesc sa le urechez acush-acush![}:)] Roisin sa inteleg ca fusesi si matale nasha?!?! Ca parca purtai un bebeu in brate? Ca de tine ce sa zic? Parca ai fi in luna 4-5-a asa aratai in poze [;)] Pupaturi frumushatzei mici! Si nu te mai [blabla] cu cei dragi, eu eram campioana la de-astea in trim III de sarcina si ce rau imi parea p-orma ....Hai sa auzim de bine ca mai ai putintel! Oana-noemi pupam Erikul, tot asa frumos este? Tot cu mami seamana? [;)] NicoletaF bey da' chiar asa, nici tu sa nu scrii? Ca erai mai vrednicutza pe vremuri... da' te iert![:D] SUcces la terminarea mutarilor si pupilai lu' colegu' Andrei![pup] Axa_io pai cred ca ma [grasa] numai citind retetele tale! Asa ca ma las pagubasa, daca tot am reinceput regimul, nu tine cu mine cu de-astea...[fuga] Ieri a iesit mama pe-afara cu Raduc si s-a dus cu el la un mic magazin din spatele blocului sa-si cumpere ea niste napolitane de post. Vanzatoarele vazind mutritza cu falci a Radului, hop pe el! Si vaaai, si alte de-astea pina i-a dat uneia prin capul cel sclipitor ideea de a-i oferi o napolitana smecherului....atit i-a trebuit! A cerut voie - din priviri - mamei mele, ea nu i-a zis nimic de fatza cu alea, le-a spus doar alora ca el nu a mincat asa ceva (si nici nu trebuia sa manince!!!!!!!!!! [:(!][haibat][neand]) si alea "vai doamna da' e doar o napolitana!". Mda, doar una...da' uite-asa se creaza pofta. Si nu vreau sa manince dulciuri asa devremeeeee! [q] Bineinteles ca a rontait jumate din ea, pina au iesit din magazin si apoi noroc cu o pisica (,) care trecea si ea la cumparaturi si i-a "sterpelit" lui Raduc napolitana [;)] Stiu... sunt o mama rea, ii rup copilului mincarea de la gura, etc, etc! Pup fetele si copilasii dulci, dulci, dulci! "Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc" Dana [hia] mama lu'[copil]Radu Stefan (Fecioras de 2003) [foto][url="http://community.webshots.com/user/danateu"]Radu mamii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danateu...noroc cu tine... ca io in albumul cu botez nu ma uitasem... ma ganeam ca e botezul mirunei.. ca tot zicea roisin ca face ordine... da' acum retrag cele spuse, am vazut burtica[:D] si nu esti mama rea... ca-i iei napolitana [:)]. si eu mor cand gasesc lume atat de "amabila". nu stiu daca v-am zis, acum vreo 2 saptamani... un batranel voia sa-i dea o gogoasa lui andrei. adica sa i-o cumpere de la chioscul din statie... saracu om, i-am spus frumos ca e prea mic pt prajeli... si a inteles... dar asa cu zambetul pe buze m-a intrebat... ca-mi era chair mila de el. da' daca tot voia sa imparta o gogoasa, de ce nu m-a intrebat pe mine??[:D] ca io aveam voie[}:)]. Cristina [baietel] si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu vreau sa ma invoiesc pana aproape de SF PASTE, ca o sa mai lipsesc de pe DC[:D] Numai bine la toata lumea [pup][pup][pup] Nicoleta si Andrei Catalin(17.09.2003) http://community.webshots.com/user/andrei_catalin www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...