Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de sept-oct 2004 (35)


Recommended Posts

Elyanneid="red"> da am tuns-o ca ii crescuse si nu mai faceam fata nici cu moatele si bentitele nu prea le suporta asa ca am frizat-o si nu imi pare rau ca am vazut ca i se intareste firul de par.

Eu stau pe Mosilor vis-a-vis de restaurant Burebista si intradevar de plimbat nu prea avem pe unde cand iesim doar magazine stanga dreapta, banci si alte cele dar noi mergem fie in cismigiu sau herastrau sau in parc la obor dar rar iar cand iesim 10 min in parculet la resturant ne e greu dar asteptam casa din cartierul de nord pe care ne-a promis-o tati [:D].

 

Ionellaid="blue"> ai fost la cei de la Active Center ca si eu vreau sa merg ca ei au acolo din cate stiu eu.

 

 

Luciaid="red"> si eu mai alaptez si sunt in continuare la restrictii ca toti ma intraba cum pot, cred ca si de aceea am dat asa de usor jos (kg) nu manac multe ca nici nu le mai tin minte cum au gusturile. In principiu sa nu mananci usturoi si cam ce ar putea sa fermenteze inclusiv fructe si legume crude ei eu am mai calcat stramb la o salata de fructe sau legume in rest nu varza, fasole si eu vreau, vinete, mazare, muraturi etc..nu mai stiu ca uite mi s-a facut o pofta nebuna de salivez de numa ....

 

Am mai pus pozici noi cu strengarita a inceput sa stea in fundulet si ca premiu vine unchiu de Paste din Madrid si ne-a promis cadouri frumoase pt gaza si pt mami parfumuri ca m-am saturat de chiciurile din magazine dau o gramada de bani si nu tin nici jumatate de zi noroc cu rudele si "friend-zii" din afara ca se mai gandesc si la mine.

 

 

 

[foto]Danina [zana] Diana - strengarita familieiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fetele,

cascata fiind am deschis in loc de subiectul nostru, mamici de sept - octombrie si nu m-am putut abtine sa nu citesc cate ceva.

M-a apucat melancolia la gandul vremurilor de acum un an. Mia tineti minte?

Voua nu va e cateodata dor de burtici?

Mie da, mai ales cand vad gravidute pe strada.

 

pufy,id="red"> sanatate tie si bazucului!

 

babirusa id="green"> si eu i-am dat morcov si cartof impreuna de la inceput. De fapt, i-am dat toate legumele cu care am facut supa, sub forma de piure. E drept ca incepusem diversificarea mai de mult, cu fructe.

 

Apropos de mancarica, bebelina mea a inceput sa pape si ou fiert tare, pe care il pun in pure-ul de legume.

 

mihaelaid="blue"> noi avem doua patuturi pliante, unul acasa si unul la ai mei, ambele luate de la Happy Baby. Chiar ieri l-am luat pe cel de la ai mei, am dat pe patut + saltea cam 4.900.000 lei.

 

daaniverid="brown"> din pacate stafilococul auriu se ia. Am avut si eu mai demult probleme cu el si mi-a spus dr. ca l-am luat de undeva. Asa ca aveti grija!

 

Raluca si [copil] Ioana Alexandra 10 oct.

http://community.webshots.com/user/rnico102

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!

la multi ani celor ce se sarbatoresc azi!

am ajuns si noi acasa marti si de atunci tot despachetez si incerc sa le gasesc locul in casa.

ieri am fost la vaccin si ne-0a si cantarit si masurat are 67 cm si 7200 ceea ce a zis dr ca e bine

au venit niste musafiri revin

 

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004

Ilinca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oanaid="red"> sorry, ti-am scris numele gresit.

 

Angela id="green"> frumos licurici mai ai, am vazut si eu pozele voastre!

 

Anaid="orange"> deci bebeii chiar se sperie si tin minte sperietura!

 

Andoraid="teal"> da, e tare stresant programul meu. Din fericire bebelinei ii place mult in masina, asa ca nu o stresez si pe ea.

 

Raluca si [copil] Ioana Alexandra 10 oct.

http://community.webshots.com/user/rnico102

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!!

 

Ne-am intors, din pacate acasa nu am avut parte de un calculator normal asa ca nici sa va citesc nu am apucat, in afara de cateva pagini.

A trecut si botezul, l-a bagat de tot in apa si l-a sucit si smucit sa ii bage capul ca nu incapea... l-a scapat cand l-a bagat a treia oara.. a urlat copilul meu.. iar nasul mi-a spus ca se gandea cu groaza cat mai rezist pana ii iau pe toti la bataie.

 

Fetele cu IOR, imi pare rau ca nu ne-am vazut, dar cum am mai spus am stat juma de zi sa citesc un capitol si cand am ajuns la partea cu intalnirea era prea tarziu.

 

Am facut si noi 6 luni, si in afara de un pic de suc de morcovi si 3 linguritze de suc de mar (si asta la insistentele clanului care m-a privit ca pe o criminala ca tin copilu pe tzatza pana la 6 luni [bang][bang]) papam numai laptic. Dinti tot nu avem desi ne supara rau gingiile de 3 spatamani.

 

La botez a fost chin. L-a smucit si sucit sa il bage pe tot in apa, l-a bagst exact cand a terminat de urlat si dat aerul afara si l-s si scapat in apa a treia oara.... a urlat copilu ingrozitor. La petrecere a stat insa pana la sfarsit (pana la 1 noaptea) a dansat cu toata lumea si a fost fermecatr.

 

De rasfatat ce a fost la bunici acum urla non stop, voi avea de tras. Chiar acu s-a trezit plangand.

 

trebuie sa incepem si noi diversificarea, sa ma dezmeticesc si sa merg la cumparaturi. Si sa se obisnuiasca si el cu casa ca nici nu o mai cunoaste dupa o luna.

 

intreba cineva de mancare cat alaptam. Eu mananc de toate, si fasole si muraturi.. si bb nu are nimic, numai la mine se aduna chilele [xx(].

 

Va pun in cateva zile si pozici. Din fericire nu am poze cu momentul chinuitor al introducerii copilului meu de 9 kg in cazanul cu apa suficienta pentru botezul unui pisoi de 6 saptamani, proces realizat prin manevre de sucire a gatului [xx(][xx(]. Inca ma trec fiori cand imi aduc aminte, noroc ca eram departe si nu am vazut faza decat pe caseta. Dar am realizat de ce nu aveau voie mamele in biserica la botez.

 

 

Pupici

 

 

Laura si Tudor (29.09.2004)

http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un pachet de nervi!

Am sunat la Consulatul Romaniei sa intreb ce acte imi trebuie pentru a trece copilul in pasaport si ce credeti ca mi-au zis?

Ca ei imi elibereaza un titlu de calatorie cu care copilul poate intra in Romania si odata ajunsi acolo putem depune actele pentru obtinerea unui certificat de nastere romanesc cu care sa cerem trecerea in pasaport. Ca asta dureaza cam 3 luni, timp in care copilul nu poate parasi tara.

Am ramas foarte surprinsa, mai ales ca acum 6 ani, cu fetita n-am avut nici o problema s-o trecem in acte si sa calatorim cu ea.

Pai cum sa-l las 3 luni in tara? Si nici eu nu pot sa raman ca fffetita merge la gradinita, au pregatirea pentru scoala, in curand reincep serviciul... nici nu se pune problema.

Maine merg acolo sa vad daca nu exista alte posibilitati.

 

 

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aissa, lasa ca or sa creasca si fetele noastre mari! V-am spus ca o mamica m-a oprit pe strada sa ma intrebe cat are bebelina de o pun in fundulet in carucior si cand i-am spus ca are 7 luni mi-a zis ca pare mult mai mica...asa ca eu nu ma mai stresez.

Alexia de cand am inceput tratamentul o saptamana nu a mai vomitat deloc, apoi 3 zile la rand a vomitat si de 2 ori pe zi iar ieri si azi nu a mai vomitat. Habar n-am daca e bun tratamentul sau nu. Maine ma duc la doctor (sper sa ajung) si o sa mai intreb una-alta.

 

Herra, ai reusit pana la urma sa fierbi carnea de vita?...hihihi. Eu n-am rabdare si nici chef asa ca ii cumpar borcanele cand vreau sa-i dau carnea de vita/vitel.

 

Andorra, mai dar ce codite aveti...si bandane...voi ma faceti sa ma duc iar sa caut baticutele [:D]!

 

Danina, ii sta bine frezata bebelinei...bentita e luata din Cora?

 

Naty si eu azi de dimineata am citit pe la mamicile de iulie-august si apoi si la sept-octombrie si ma gandeam ca daca as ramane insarcinata acum tot asa multe nelinisti si intrebari as avea?!?

Si eu ma uit lung dupa "burtici" pe strada si parca mi-ar placea si mie dar apoi imi vin in minte greturile si durerile ce le aveam si parca mai imi trece pe moment cheful [:D].

Eu sunt curioasa care din mamicile care mai vor inca un bb va ramane prima insarcinata [;)].

Naty, patut pliant la pretul ala am vazut si eu dar cum mie imi trebuie doar pt deplasari parca nu as da asa mult pe el. De ex am vazut acum la Cora la oferta un patut la 2,5 mil parca.

 

Danina, ai carut ca al Andorrei doar ca al ei e portocaliu parca.

Hai ca va pun si eu poze cu carutul meu si cu bebelina mea ca sa vedeti si voi cum o gasesc eu in patut.

 

 

 

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)

[foto]Alexia, [zana] de 7 luni +id="red">

[foto]Evenimentele din viata meaid="red">

 

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crini asta e o aberatie!!! Aici se elibereaza pe loc certificatul de nastere, tot la consulat. De ceva vreme au voie sa dea certificat cu cod numeric personal cu tot. Suna la Consul, si cauta si alt consulat, in alt oras, daca o tin pe a lor, ca mai bine calatoresti un pic acolo decat sa lasi copilu in tara. ce idiotzi!!!

 

Laura si Tudor (29.09.2004)

http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bozo, dar la ce biserica l-ati botezat pe bb?

Super ca ai alaptat aproape exclusiv pana la 6 luni. De acum e nevoie sa mai pape si altceva asa ca usurel-userel incepeti si voi diversificarea.

 

Crini, mai incearca si in alta parte si poate reusesti mai repede caci nu prea e buna solutia sa-l lasi 3 luni aici.

 

Am pus si noi pozici cu caruciorul si bebelina miscareata aici .

 

 

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)

[foto]Alexia, [zana] de 7 luni +id="red">

[foto]Evenimentele din viata meaid="red">

 

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...