Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie-februarie 2005 (7)


Leta

Recommended Posts

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Draga Kita vezi ca sint Pampersi numarul 3 intre 4-9 kg, eu ti-as recomanda sa cumperi un pachet de ala.Acuma depinde si citi sint in pachet, caci eu am luat 160 de bucati deoarece erau mai ieftini.

Florina bine ai venit in mijlocul nostru. Oana si alina imi pare rau prin ceea ce treceti. Aveti grija de voi si mergeti la medic.Si clara a aavut un pic nasul infundat insa in spital mi-au recomandat sa-i pun citeva picaturi din laptele de la sin si acuma e fara probleme.Eu o alaptez si ea nu vrea nici suzeta nici ceai.Legat de scaunelul pt. masina ea nu sta in el decit mergem la cumparaturi. Aiceea ortopedul mi-a spus sa nu il folosim decit in cazuri de nevoie.(adica cind ne deplasam cu masina)Eu o port peste zi in sal si acolo doarme foarte bine.Cornelia draga nu iti pierde curajul, sintem linga tine chiar daca numai cu gindul.Incearca sa-i dai sa bea mult, mai ales daca e nevoie de antibiotice. Shobo si eu ma gindesc ca voi lua acele minipile mai ales acuma cind alaptez.Eu am oricum termunul de control pe data de 18 Aprilie.

mama pleaca miine seara acasa, se reintoarce acasa si sint curioasa cum ne vom descurca de saptamina viitoare. Eu trebuie sa o duc pe Doris la scoala si sa o iua. Inca nu ne-am mutat, deci trebuie sa plec cu masina cu ele.

Galaxy stiai ca au la Merkur si Billa reducere la Pampers. Eu folosesc numai asa ceva, deoarece am incercat si alta marca insa Clara sa iritat imediat la fundic.

Legat de alaptat, aiceea poti sa alaptezi unde vrei. Nu se oftica nimeni si decit sa-mi las copilul sa urle de foame mai bine ma asez undeva si ii d-au sa manince mai ales ca eu nu ii dau altceva nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, nici eu nu sunt adepta medicamentelor, dar mititica are rosu in gat si de la ragnetele de la colici daca n-o tratez mi-e ca face si mai rau. Asa ca....nici eu nu mai stiu ce sa fac.[q]

Si iar avem colici. Iar Diacrampul parca mai rau i-a facut.[bang]

 

Cornelia, Dan si Ioana-Alexandra (01.02.2005

http://community.webshots.com/user/corneliaa100

http://www.alex.dan-cornelia.com/

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viktoria, si eu sunt in aceeasi situatie ca tine, maine pleaca mama, pt 2 luni, si era asa de bine pana acum, ca venea zilnic pe la mine sa ma ajute. sunt curioasa cum o sa ma descurc singurica.

Cornelia, eu nu am dat copiilor antibiotic doar pt un rosu in gat, mai ales daca nu aveau febra mare. e drept, ca la cei mai marisori e mai simplu, poti sa le mai dai si un ceai cald cu miere, etc., dar la bebelusi ti-e frica sa-i lasi asa

 

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[bb], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kitaid="red">, vaccinul nu este doar anti polio, ci si anti diferie, tetanos, meningita.

Se numeste PENTAct-HIB. Noi l-am luat de la Help Net si costa 809200.

 

Corneliaid="red">, dar pentru rosu in gat nu se da antibiotic. Eu as mai cere o parere altui pediatru.

 

 

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bestutza, Kita id="red">multumesc de raspunsuri, dar eu ma refeream la Baby Drink, nu la Sab si Bonnisan. Poate nu m/am exprimat eu cum trebuie, dar stiti cum este cand plange bb si nu mai stii ce sa/i faci. Mi se rupe sufletul, si sidica manutele spre mine, marca cere ajutor.

Of nici nu a venit bine pe lume si deja sufera, toata viata este o suferinta. Daca as putea sa i/au eu toata durerea ei....

 

De bine ce credeam ca mi/a trecut depresia se pare ca o i/au de la inceput. Simt ca nu mai rezist, ma uit la pui si imi vine sa plang... de ce trebuie sa sufere, ea nu a cerut sa vina pe lume...de ce?

 

Spuneti/mi sunt eu nebuna? vreau ca la botez sa fie singurul copil in biserica, nu vreau la comun. Asta nu din motive de igiena, ci pt ca vreau sa se inteleaga ceva din slujba, sa aud numele copilului, nu sa fie o balmajala si o inghesuiala...dar vad ca nici macar sotul nu ma sustine...

of

 

Beatrice si [fetita] piersicuta Cristina Mihaela (18 februarie 2005)

http://community.webshots.com/user/ixxi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu i-am dat ceai baby drink -1 pliculet in 50ml in primele sapt. caci asa scria pe el... mai tirziu am vazut ca-mi notasem ca pediatra zisese sa-l fac in 100ml [bang]... si asa am trecut acum la ! 6 sapt. sa-l fac in 70-80ml. oricum eu nu stiam limita si in primele sapt. i-am dat si cite 2-3 ceaiuri/zi. acum ne limitam la maxim 1-2/zi cu cite 70-80ml/doza. sper sa fie ok. oricum asta doar in zilele cind are dureri mai mari.

oricum e singurul care-l mai calmeaza... in rest... sint apa de ploaie toate.

 

Mona id="red"> de ce nu ar fi bine daca ar lua mai mult de 100ml/zi?? sint si eu curioasa ca au fost unele zile la inceput cind cred ca depaseam 100ml cu putin...

 

 

 

 

Mamica lui Bibishor

Dr. Tutunaru - ELIAS

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ixxi mama, sa dea Dumnezeu sa-i treaca repede bebelui colicii dar...uita-te la noi eu, Bestutza, bellamia, si altele care ne luptam cu ei de saptamani/luni intregi de ne-au secat si lacrimile de-atata plans.

Inarmeaza-te cu rabdare si curaj caci nu exista remediu. Uite eu tocmai ma laudam ca am 7 zile cu ei suportabili si taman azi mi-a tras iar o criza din aia urata, dar Doamne ajuta, mai scurta ca de obicei. Adica doar de vreo 3 ore ca pana acum durau si 7-9 ore cu tipete din toti rarunchii ei.

 

Fetelor ce ma fac ca mititica mea nu mai papa decat 50 ml la masa si aia deja cu "avioane" si alte povesti. Sa fie din cauza gatului? Sau a burticii? Iar imi vine sa-mi iau campii.

 

Oana,id="red"> tu ii dai ceva lui Seb?

 

O sa-i dau antibioticul in seara asta si maine si apoi il opresc.Asa m-am hotarat.Nici deloc dar nici mai multe zile. Sa vedem maine daca papa si mai face temperatura. Oricum diseara o "doftoricesc" babeste cu frectie cu spirt si impachetata bine. Ce ziceti e bine? Ca eu zau daca mai gandesc clar.[bang]

 

Cornelia, Dan si Ioana-Alexandra (01.02.2005

http://community.webshots.com/user/corneliaa100

http://www.alex.dan-cornelia.com/

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ixxi

Si eu am depresia ca la crte! Si mie mi se pare ca orice gest al focutzei mele e de neputintza, de ajutor...ma rog efectele depresiei...

LA botez e greu cu botezul singur!

Ideea e ca preotul care face slujba sa fie dedicat si chiar sa-i faca placere crestinarea copilului/copiilor!

 

Am asistat la slujbe minunate facute cu mai multzi copii, dar in care preotul a stiut sa mentzina linistea si in timpul slujbei si alte slujbe in care a fost un haos creat de invitazi care au facut bascalie si nu au respecat deloc momentul! Parca erau pe marginea drumului si singurii in biserica, dar nici preotul nu a intervenit!

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...