Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie-februarie 2005 (7)


Leta

Recommended Posts

corneliaid="red">, mie doftora mi-a recomandat pentru scaderea temperaturii sa ii inmoi sosetele in spirt+otet aromat + apa, schimbate la 5 minute. asta cand mi-a facut temp de la vaccin. cred ca e ok faza cu frectie, insa nu stiu cat de sanatos este, avand in vedere ca ei sunt micuti si pielea lor absoarbe imediat tot. sa nu fie toxic, ma gandesc id="red">. intreaba pediatra inainte! ii spui ca te-ai gandit la un tratament adjuvant, alea alea...

multa sanatate!

 

dulcea mea, amara mea ...

http://photos.yahoo.com/elena_bajenaru

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cornelia id="red">daca ii dai atibioticul trebuie sa ii dai trei zile cel putin altfel il dai degeaba ca nu-si face nici un efect iar la frectie ai grija ca spirtul trebuie diluat cam jumatate jumatate cu apa altfel risti sa-i atace pielea.

 

Gabica mamica alaturi de Rebeca(11.12.2002) si Iustin(04.02.2005)

http://photos.yahoo.com/stroengr

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor!

 

Bine ai venit Florina!id="red">

 

La multi ani la toti bebei care isi sarbatoresc ziua.id="red">

 

Alina Mariaid="blue">, in primul rand felicitari cu nepotelul. Of ce rau imi pare ca ai dureri cu maseaua aia. Sper ca face ceva dentistul, ca nu e placut deloc sa ai dureri de maseaua... Ce mai face Mandy, doarme acuma ziua mai bine? Mananca mai bine?

 

Viktoriaid="blue">, ma bucur ca te descurci fain cu Clara. Stiu cum e cand pleaca mama ta, ca de 2 saptamani a plecat soacra mea, si a fost la inceput un pic mai greu, dar deja m-am obisnuit. Bine ca ma ajuta si sotul mult de tot. Mersi pentru informatii cu Pampers. Eu am cumparat de la Lidl cand a fost reducere, si vad ca nu are probleme cu ele. Ai de gand sa-i faci lui Clara vaccinul de pneumokkoken? Eu cred ca totusi fac, chiar daca e cam scump aici, in Austria. Ieri am facut programare pentru primele vaccine: pe 25 aprilie.

 

Eliyid="blue">, nu-ti fa griji chiar daca nu stii. Chiar daca nu stii, ai instinctul matern care te ajuta mult de tot. Oricum, de aia e forumul asta, ca sa impartim si noi experientele si cunostintele noastre.

 

Kitaid="blue">, cum zice Viktoria, mai bine cumpatati Pampers de numar 3, ca sa ai unde creste copilul[:D]

 

Despre nastere, daca nu ar fi fost sotul meu langa mine tinandu-ma de mana, nu cred ca am fi avut asa amintiri bune, cum am acuma. Deci e totusi mare ajutor cand e cineva care te iubeste si are grija de tine si te intelege in momentele acelea dureroase. [cool]

 

Cu alaptatul, nici eu nu am probleme sa alaptez in public. Mai ales, mai bine ii dau sa suga, decat sa urle de foame. Si chiar urlatul atrage mai mult atentie decat alaptatul in public.[:D]

 

Robert sta in scaunel cam 1 ora si jumate asa pe zi sa zicem. Mai nou a inceput sa stea mult mai mult treaz si e dornic de cunostinte noi. Trebuie sa ii arat mereu in jur asa.

 

Va pup,

 

io, tati si Robert(22.01.2005)

http://www.gallaxy.tk

 

In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away.

id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinutaid="red"> te pup![flo]

Ixxiid="red"> si mie dr. pediatri mi-a spus sa-i dau 100 ml de ceai pe zi, indiferent de tip (chimen si anason,baby drink etc), si nu mai mult.

In ceea ce priveste botezul la biserica, sa fie singurul copil si eu imi doresc acest lucru, insa la ce nebunie o sa fie dupa pastele ortodox nici nu vreau sa ma gandesc!

Bestuzaid="red"> spune-ne in Bucuresti la ce biserici ti-a placut slujba. Noi s-ar putea sa il botezam la Domnita Balasa, daca reusesc nasii nostri sa vorbeasca, pentru ca acolo ne-am si casatorit, insa daca nu se poate ne-am mai gandit la Biserica Sf. Ilie sau Doamna Ghica.

Eu am folosit pentru colici un tampon alldays pe care l-am inmuiat in parti egale cu apa fierbinte si spirt si i l-am pus pe burtica, ca o compresa si s-a linistit si nu am vazut pe pielea lui nici o reactie alergica, insa l-am infasurat cu un fular mai ingust de-al meu la mijlocel ca sa-i tina mai cald

Asa ca daca-i faci frectie cu spirt cald diluat cu apa nu are ce sa-i faca rau, insa sa fie bine imbracat bebele ca sa mai iasa putin raceala.

 

Kita(Alina) si bebe Andrei (nascut pe 10 februarie 2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/alinasalavastru/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor,

v-am citit pe fuga si-mi pare rau ca aveti colici si sunteti bolnaviorii (unii dintre voi), si Ruxi are colici, dar sunt suportabile, asa ca mi-ar fi rusine sa ma vait

 

Cornelia id="red">antibioticul se da 5 zile ca sa aibe efect eu asa stiu (daca-l intrerupi acum chiar n-are nici un efect cel pe care l-ai dat deja). Noua pediatra ne-a spus ca pielea bebeilor e prea fina, subtire, sensibila ca sa-i frectionam cu spirt, pt temperatura noi i-am pus (lui Eric) sosetute 3/4 de bumbac imbibate in intr-o parte otet la 2 parti apa. La fel ne-a sfatuit si un medic cu experiennta de la Puls.

Imi pare rau ca nu i-a mers cu Diacrampul, ma mir... nu stiu ce sa mai zic, la noi a mers de minune.

Sanatate multa atat voua cat si celorlalti bb-ei cu pb.

 

 

 

 

Dana, Eric (3.2 ani) si Ruxi (2 luni)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cornelia, daca te apuci sa-i dai antibiotic, trebuie sa-i dai 5 zile, altfel risti sa faca o rezistenta la antibioticul respectiv si alta data sa nu-l mai poti folosi.

Ixxi, noi ne-am botezat copiii la doua manastiri din Bucuresti, ca sa fim siguri ca se face toata slujba ca la carte, asa ca am fost multumiti. de exemplu, acum la Ionut, a fost o incurcatura, erau doi copii programati la aceeasi ora, dar n-a vrut sa-i boteze pe amandoi odata, au preferat sa faca slujba de 2 ori

 

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[bb], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aditaid="red"> spune/mi te rog unde l/ai botezat pe Ionut.

 

Multumesc fetelor de incurajari. M/am mai calmat...

 

Culmea culmilor fata mea nu vrea bibe. I/am facut baby drink si l/am pus in bibe, dar ea il tine in gura cu mare scarba si nu vrea sa traga deloc, indiferent de incercarile mele, nici gustul ceaiului nu/i prea place. Ma chinui cu lingurita, dar 30-50 ml stiiti ce inseamna......

 

Beatrice si [fetita] piersicuta Cristina Mihaela (18 februarie 2005)

http://community.webshots.com/user/ixxi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intru doar sa-i raspund Corneliei, ca nici pe scaun nu pot sta de ameteli...sunt terminata...si Seb la fel...dar el mai are putere sa rada, si temperatura a ajuns doar pana la 37,4...si l-a luat si pe George. Cornelia, pe noi ne-au sfatuit data trecuta la spital sa nu-i dam nimic copilului, atata timp cat nu are febra, iar daca are, supozitoare, pentru ca, curatandu-l in nasuc cu ser sau apa de mare innainte de fiecare masa, trece, iti spun din propria experienta. Iar cu rosul in gat, nu se da antibiotic, antibioticul e doar pentru infectii (cum am eu:( ), ia legatura si cu altii pediatrii sa-ti zica ce se da. In Romania e conceptia ca, daca esti racit, gata, antibiotic. Aici sunt cu picioarele pe Pamant dr si nu dau decat cand e cu adevarat nevoie. E si reclama la tv, in care se intreaba unii pe altii mai multi oameni:"Sunt bolnav. Iei antibiotic? Nu! Atunci nu esti bolnav". Antibioticele luate oricand sunt daunatoare. Ma credeti, bine, nu, e treaba voastra, dar Romania e mult in urma in medicina (ca si in altele) si eu ii cred pe cei de aice decat pe dr din Ro.

 

Va pup!

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

"Si maine mai este o zi..."

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana bine ai revenit , imi pare rau ca trebuie sa fiitiasa bolnaviori , stiu ce inseamna , partial . In privinta antibioticelor si aici e la fel , nu se dau cu unu doi si nu le poti cumpara , fara reteta nu reusesti nimic la nici o farmacie .

Astazi la ora 13.00 o sa primim vacinul de care imi este f. frica , am incercat sa-i explic lui Mandy ce inseamna asta insa pe ea nu o intereseaza [:D] zambeste intruna .

Multumesc frumos Galaxy pt. urare si ganduri , Mandy mananca cava mai bine insa mie frica sa o spun , poate nu o sa tina tot asa , mananca 100-110 ml .

De dormit a inceput sa doarma si ziua de vreo 3 ori insa nu prea mult cam jumatate de ora sau o ora .

Am vazut ultimile poze cu Robert se pare ca-i pplac f. mult jucarelele agatate , va trebui sa-i cumpar si lui Mandycred ca i-ar place .

Ma duc sa incerc sa fac nani.

 

 

Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 10 saptamani[copil]

 

http://home.wanadoo.nl/w.deroo/

[fetita][floare3][flo][floare3]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...