Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie-februarie 2005 (7)


Leta

Recommended Posts

Ok, acum am inceput sa-i dau. ce fac il opresc sau ii dau incontinuare si data viitoare cand mai face nu-i mai dau?

Daca il opresc acum ce se intampla?

Vad ca temperatura n-a mai facut mare...doar 37,6 cu 7 si parca parca a inceput sa pape , ca pe mine asta ma terminase, ca nu mai manca.

 

Pupicei pentru toate sfaturile de la toate fetele![pup]id="red">

 

Cornelia, Dan si Ioana-Alexandra (01.02.2005

http://community.webshots.com/user/corneliaa100

http://www.alex.dan-cornelia.com/

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fetelor, ajutor!id="red"> Spuneti-mi ce sa iau, exclus antibiotice(imi trebuie reteta, si in halul care sunt nu ajung la doctor eu, nu ma pot tine pe picioare), sa scap de infectia din gat si de dureri de cap, ochi, nas, curs nasul...si temperatura. Nu am dormit deloc, am fost intre somn si realitate, si "visam", daca ii pot spune asa, ca Seb se trezeste si cautam modalitati sa-l adormim din pat amandoi bolnavi, si el la fel. Mi-am pus si cartofi cu otet la gat, metoda babeasca, si nimic...Simt ca innebunesc! Ce bine era in aceste momente la mami acasa...[q][q][q]

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

"Si maine mai este o zi..."

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oanaid="red">, fa o baie (nu dus) fierbinte (cat poti tu de calda) , roaga-l pe sot sa te frece cu spirt/otet/tuica si bagate sub plapuma sa transpiri eu asa scap de fiecare data. + o aspirina si un paracetamol.

Despre gat...ceai nu foarte fierbinte ca iar irita gatul + multa multa lamaie , indulcit cu miere. Ca si in sarcina, stii tu.

 

manaca multa lamaie si portocale, au vitamina C.

 

Sanatate multa! [pup]

Ahahahaha, am uitat sa-ti zic ca vin si eu virtos din urma, deja ma doare rau gatul, dar inca ma tin pe picioare.

 

Cornelia, Dan si Ioana-Alexandra (01.02.2005

http://community.webshots.com/user/corneliaa100

http://www.alex.dan-cornelia.com/

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oanaid="blue">, ar trebui sa-ti faci frectia de spirt peste tot, dupa aia sa te imbraci bine de tot, si daca ai aspirina sa iei, si te pui in pat bine invelita. Asa poate scade temperatura. Pentru gat, e bine sa bei mult lichid, mai ales ceai cu lamaie si miere. Pentru nas, picaturi de nas, mai ales cu sare. Si inhalatia e buna: apa fiarta cu alifie chinizeasca.

 

Alina Mariaid="blue">, ma bucur pentru voi, ca a inceput Mandy sa manance mai bine. Cu dormitul, am vazut si Robert face la fel ca Mandy. Cred ca au cam crescut deja [:)].

Va pup,

 

io, tati si Robert(22.01.2005)

http://www.gallaxy.tk

 

In the end, it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away.

id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana id="red">, incearca si inhalatii. fierbi ceai intr-o oala mai mare, pui niste uleiuri volatile (inhalant, nu cred ca ai gasi pe acolo) si stai cu capul deasupra oalei, acoperita cu un prosop. sa inhalezi aburul ala si sa transpiri foarte bine. aa si sare pusa in apa aia. apoi cand nu mai ies aburi, hop cu picioarele in ea (bineinteles, pusa intr-un lighean, nu in oaoa).

multa, multa sanatate!

 

dulcea mea, amara mea ...

http://photos.yahoo.com/elena_bajenaru

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, ceaiuri fierbinti,pliculete gen fervex, au paractemol, vit c,efedrina, chiar vit c cu propolis e buna pt gat,pastilute de supt gen strepsils(nu stiu daca asa se scrie) sunt bunisoare au o substanta anti bacteriana,multa vit c sub orice forma,in ceai,etc creste imunitatea,iar pt dureri de cap daca nu trec de la paracetamolul din pliculete, nurofen, sau altele din categoria asta.Bai fierbinti tare,apoi paracetamol,stat la caldura si iese febra.Astea sunt unele din metodele ce le folosesc eu la raceli.Eu nu mi amintesc sa fi luat antibiotic de ani de zile, si uneori am racit si de cateva ori pe an.De cand beau Ca sandoz cu vit C,are 1000mg vit C,nu am mai racit deloc tare,doar viroze usoare ce in 2 zile au trecut.

Dupa cum spui e o viroza mai puternica,sau gripa asa ca nu cred ca trebuie antibiotic.Dar ar trebui sa te asculte cineva pulmonar sa fii sigura totusi...

Stie cineva ce as putea da la bb daca cumva e rosu in gat?Tuseste putin si nu stiu daca e ceva pt asta.Stiti este propolis cu vit C pt sugari?Apa e mare ce e?E o solutie salina ca si serul fiziologic sau are si alte proprietati?Si Stefanei ii curge putin nasucul,probabil de la mine a luat un virus...

Cornelia tu iei febra cu suzeta?Ca am luat si eu suzeta cu termometru si am luat in acelasi timp cu suzeta si era 36 cu 6 si in fundulet era 37 cu 3.bine ca a mea nici nu prea vrea suzeta.Dar poate are febra mai mare daca spui ca e asa bolnavioara...Eu cred ca ar trebui sa continui cu antibioticul dar de alte dati sa astepti 2,3 zile de obicei o viroza se amelioreaza in 3 zile si daca se agraveaza mergi pe antibiotic....

prietena mea, in primul an de viata al fetitei ei i-a dat antibiotic de la botez(racise putin) si a mers aproape luna si antibioticul...Abia pe la 3 ani cand nu i mai treceau racelile cu nimic,a facut tratament cu imunostimilatoare gen luivac, si acum are 5 ani fetita,poate trata o raceala fara antibiotic si de obicei i se complica orice raceala ca are iminitatea slabita.Si asa eram si eu copil,am avut o mama .....dar acum e altfel

Doamne ce ma apuca vorba...se cunoaste ca stau singura,numai cu bb toata ziua....

o zi buna

 

 

 

Paula si minunea mica Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005)

 

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci, alipiticot! Esti o scumpa ca ti-ai luat atat din timpul tau sa-mi scri ce sa fac.

Cu rosu in gat pentru bebei, nu stiu, asta ii spuneam si Corneliei. Apa de mare este egala cu serul fiziologic(apa cu sare). Temperatura reala este cea rectala, dar nu e mare, dar sa i-o mai iei in cursul zilei...sa nu creasca. Pupici!

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

"Si maine mai este o zi..."

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...