Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr.Nayel - CF 2 (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Fetelor, mai ales pentru cele cu cezariana, ati purtat vreun brau sau vreo centura? Daca da, de cand? Si cum ar trebui sa fie, din ce material. Va rog sa imi recomandati cate ceva... Vreau neaparat sa port ceva, ca imi atarna burta si mi se pare ca nu se mai retrage. Stiu ca e nevoie de mai mult timp (am 2 sapt. de la operatie), dar simt ca se misca anapoda burta cand merg si nu as vrea sa pierd vremea.

Va mai rog sa imi ziceti cum e cu spaatul... Am voie doar dus. Cata vreme? Si trebuie sa protejez in vreun fel taietura?

Multumesc anticipat pentru ajutor!

Va pup,

Anca Micaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor,

Revin cu intrebarile. Scuze daca sunt sacaitor, insa noi nu avem inca net acasa, in cluburi se fumeaza, asa ca singura posibilitate este sa va urmaresc de la servici si sa listez conversatiile voastre.

I-am dus sotiei mele aseara povestea Ancai si ne-a apucat frica pe amandoi. Plus faza cu anestezistul, intamplata Roxanei... Of, cine stie pe ce maini vom ajunge?[:(]

Pana atunci insa insist, va rog mult de tot, mai ales pe tine, Anca Mihaela (caci tu ai nascut cel mai recent), cand te lasa Ema, trimite-ne si noua "tarifele".

Las aici adresa mea de mail: vladrosu2003@yahoo.com si sper ca o sa ne scrieti, sa ne orientam cam cat ar trebui sa-i dam lui Nayel, anestezistului, neonatologului, asistentelor. Si inca ceva: cand mergeti la spital, nu la cabinet, cum procedati ca sa fie si doctorul multumit? Insist cu problema asta pentru ca-in afara de planificarea finantelor pe care trebuie sa o facem riguros- suntem in Bucuresti de curand, iar la Iasi unde sotia mea a fost monitorizata la inceputul sarcinii lucrurile stateau altfel, caci doctorita la care mergeam avusese ca asistenta o colega de facultate si buna prietena a sotiei mele, care a mediat vizitele.

Asa ca aici, nu prea stim... Am inteles ca Nayel e un finutz, dar am vrea sa fie bine...din toate punctele de vedere! Plus ca nu stim, sotia mea ar trebui sa aibe bani la ea tot timpul? De exemplu sa-i dea infirmierei dupa ce-i face clisma (Brr! Mi se face mila de ea numai cand ma gandesc!)?

Inca ceva: nasterea naturala favorizeaza lactatia?

Sanatate tuturor, mari si mici si multumesc pentru rabdare si informatii.

 

Vlad

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ancaid="red">, mie mi-a spus Nayel de cand mi-a scos firele ca pot purta centura, insa eu nici acum nu am apucat sa cumpar.

In rest, eu si acum tot dus fac. Nu stiu, mi-e frica inca sa fac baie mai ales ca la mijlocul taieturii e ca un folicul si pana nu ma lamuresc ce e nu fac nimic.

Ce face tiza mea?

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a retras mult, insa nu complet pentru ca eu nu reusesc sa ma stapanesc de la dulciuri deci ma ingras, apoi iar slabesc si tot asa, deci dupa 3 luni de la cezariana eu sunt tot cum eram dupa.

Nu pot sa spun ca e lasata, iar vergeturi nu am avut decat foarte putin. Abia se vad.

Sincer, nici nu ma preocupa deocamdata asta foarte mult. Ma fascineaza minunea asta mica si abia astept sa ma mai duc la CF 2 sa il vada si Nayel.

 

Vladid="blue">, nu are rost sa intri in panica. Roxana a fost o exceptie. Nayel nu era in tara, probabil era noapte, si a venit anestezistul spitalului ( nu al maternitatii) care era de garda.

De fiecare data cand am vazut eu era aceeasi anestezista tanara. La mine nu au fost probleme, multumesc lui Dumnezeu. De fapt in acele zile au fost multe operatii si nu am auzit sa fi fost probleme, mai ales ca am stat cu mamicile in acelasi salon.

 

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ancaid="red"> mie mi-a zis doctorita ca o luna nu am voie baie in cada, doar dus. Dar cred ca pana nu ma duc la Nayel la controlul de 6 saptamani nu fac baie in cada. Mi se pare mai sigur.

 

La voi cat au tinut lohiile de culoare rosie (rosu aprins vreau sa zic)? N-ar trebui sa se termine cam intr-o saptamana? Ca la mine vad ca nu se prea termina.

 

Vladid="red"> dupa nastere naturala vine laptele mai repede decat dupa cezariana, in alt fel nu e favorizata lactatia. Oricum nu asta trebuie sa fie criteriul de alegere intre o nastere naturala si o cezariana.

 

Am uitat sa va zic. E un avantaj sa ajungi cu membranele fisurate sau rupte, nu-ti mai fac clisma!! Eu am scapat fara si tare bine mi-a parut [:D]

 

[pup] tuturor!

 

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si [copil] Ioana Alexandra (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, eu am pierdut lohii cam o saptamana, dupa care a disparut complet orice sangerare. Aseara insa am avut o sangerare, dar nu rosu aprins, ci maronie, destul de abundenta, dar care s-a oprit peste noapte. Nu prea stiu ce ar putea fi; chiar ma obisnuisem cu ideea ca am scapat de tampon... Menstruatie e prea devreme sa fie, ca abia au trecut 16 zile de la cezariana...

 

Anca Micaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...