Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr.Nayel - CF 2 (3)


Recommended Posts

Aoleu, cum sa demoleze magazinul acela? Eu de acolo cumpar tetine Chicco.

 

Deci, pentru bagaj : camasi categoric si nu pijamale. Nici eu nu le suport, dar nu ai ce face.

Sa ai vrei 2-3 la tine, dintre care una mai proasta, pentru nastere, si alte 2 pt zilele urmatoare. Toate sa fie cu decolteu larg, da?

Dupa nastere ti se va face toaleta, deci itid ai seama ca nu iti arde cu dureri sa te apuci sa iti scoti pantalonii de pijama.

La catitolul vata, ideal este sa ai vata + tifon cu care vei acoperi vata. Eu una nu suport vata.

Nu stiu care sunt regulile pentru epiziotomie ( nu am avut, deci nu pot stii), insa, la mine mergeau f bine si tampoane.

In primele zile hemoragia ( lohiile) vor fi mai puternice, decu trebuie sa ai destul de multa vata( sau tampoane).

Referitor la lista, nu exista o lista speciala pt spital.

Iti spun clar ce trebuie sa ai la tine, indiferent cum nasti:

- sapun, hartie igienica, prosop, vata, tifon, camasi de noapte, capot, chiloti, pampersi+ servetele ( ti se vor cere imediat dupa nastere), cateva hainute pt bb.

Daca nasti natural cu epidurala, nu trebuie sa cumperi tu trusa, are Nayel tot. Nici injectii nu trebuie, au ei tot. Cel putin la mine nu a fost cazul sa aduc nimic.

Eu am avut cosmetice pt Rayan, insa nu au fost folosite acolo. Asistentele ii spalau pe bebei cu cosmeticele spitalului, deci nu mi-au cerut nimic in afara de pampers, servetele si hainute.

Astea ar fi lucrurile esentiale, in rest mai poti aduce ce vrei tu, de la reviste, telefon, incarcator, aparat foto, etc...

Aaaaaaaa, sa nu uiti aparatele de ras. E mai bine sa ti se faca toaleta cu aparatele tale.

Daca imi mai amintesc ceva, iti spun.

Oricum spitalul este f curat, nu se fura, maternitatea este f mica, precum stii, iar controlul fiind riguros.

 

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

ChrisDun si Crinuta, multumesc pentru sfaturi!

 

ChrisDun iti doresc o nastere cat mai usoara si sa-ti dea D-nul cat mai curand sa-ti vezi fetita lanaga tine sanatoasa, frumoasa si dulce!!!

 

Apropo, intrebarea despre aparatele de ras, eu m-am gandit sa-mi faca sotul aceasta procedura, acasa. In orice caz, la mine toate cunoscutele au facut asa, am in vedere la noi la Kisinau se da voie. Aici cum e?

 

Crinuta, ceva intrebari din lista care me-ai scris-o,

capot - ce e asta (poate si stiu, dar la mine vocabularul e mai bogat in rusa, insa in romana multe cuvinte pentru mine sunt noi),

chiloti - ceva speciale sunt pentru mamici? sau sa-mi cumpar ceva mai mari, am auzit ca sunt de unica folosinta de unde pot procura?

pampersi+servetele - de pampers nu am intrebari, de care anume servetele trebuie?

Pompa de san imi va trebui sau nu??? Tot mai des citesc ca e un lucru important pentru mamici.

 

M-am uitat in internet si am mai gasit magazine similare celui de pe Dacia, se numesc ele "Happy Baby", si se mai gasesc pe adresele:

1. Bd.Chisinau 75;

2. Calea 13 septiembrie 241

3. Complex Prisma 1 - stand K44 (unde e asta???)

 

Apropo, acuma la sfarsit de saptamana sunt doua expozitii pentru copii, unul la ROMEXPO de pe 1 iunie pana pe 5:

Kidex #8211; expozitie specializata de produse si articole pentru copii #8211; editia a II-a, si alta expozitie e la Palatul Copiilor de pe 27 mai pana pe 3 iunie.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dinaid="red">, parca se numea " Happy baby".

In rest: capot=halat, chilotii sa fie normali, eventuali putin mai mari, servetelele sa fie din acelea umede ( Pampers, Nivea, Sanosan, etc)pt sters bb.

Cu rasul poti rezolva si acasa, e ok si asa.

Da, e posibil sa iti trebuiasca pompa de san, desi am vazut o singura mamica in spital care o folosea.

Eu zic sa nu o pui in bagaj de la inceput, eventual daca ai nevoie il rogi pe sot sa ti-o aduca sterilizata. Daca o iei de la inceput, degeaba o mai sterilizezi.

 

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oauu, discutati de bagaju' de spital si haine de bebei.. unde i magazinu' Piciul?? despre care zici ca i cea mai buna alegere ptr. hainutze??

io de maine sint in saptamina 39[:D], si e f. posibil ca piciului meu sa i placa mult unde sta acum , ca doar e cald si bine[:D], Crinuta? ce fac daca depasesc termenu?? si daca e tot inchis colu'?? ce se intimpla? mai fetelor , m am uitat la national Geographic , duminika, seara pe la 10, si am dat de o emisiune cu nasterea..

[:D]Mi -a trecut iar de nasterea naturala... mi -a trecut de tot.... au filmat aia tot, tot, exact asha cum se intimpla.. doamne sper ca daca nasc normal , sa nu fie capatzinos fii-miu..

ChrisDun.. nici o miscare? a trecut termenu'..ce faci??

azi, ma apuk de bagaj , poate ma simt mai bine psihic daca ma stiu cu bagajele facute..[:D]

Crissi, 38+

 

crissi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissiid="red">, daca iti trece termenul si nu nasti, probabil ca iti va face declansare, iar daca nu vei raspunde nici la declansare, atunci numai cezariana intra in discutie.

Cand mai mergi la Nayel?

 

Sunt mai multe magazine PICIUL, eu cunosc doar unul, pe Titulescu.

I-ai luat hainute pana acum?

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe Titulescu, ?? ce bine, ca e aproape de mine..

Crinuta, nu stiu ce sa fac , adika cind sa ma mai duc la Nayel, ca de maine sint in saptamina 39 , asta inseamna ca dupa inca o saptamina as cam fi la termen.. nu?? si nu stiu ce sa fac, sa astept soricel acasa vreun semn? sau sa ma duc sapaminal la spital??

Cit priveste hainutzele[:D][:D], am cumparat niste camasutze mici de tot, din alea albe care se leaga la git, de nou nascutzi, care mi s-au parut super haioase.. niste body uri, si 2 costumase.. cu salopetzele si tricoutze, sosetele, si caciulite, si 2 paturici, si un prosop mik de tot cu gluga.. adika nu chiar gluga dar are un lok in care poti sa i bagi capul dupa ce il inbaiezi..

atit, la hainutze, in schimb , am mai luat cosmetice si ptr ca nu ma hotaram care firma e buna , am luat si de la J&j si de la Dalin si de la Nivea.. si marsupiu..Crinuta, ce patutz ai luat tu?? ca io sint tare nehotarita..

Plus 1pachet mare de pampers , adika 80 de bucatzi de chilotzi cacacioshi[:D], cum le zik io, asta ptr. ca nici de astia n am stiut de care sa iau..

n am luat nimik de incaltzat dat fiind faptu' ca m-a luat mama la misto.. " ce crezi dragutzo?? ca i dai drumu si merge singur de la maternitate pina acasa?"... si cam asha e , cred ca abia mai incolo e cazu de incaltzari..

si cam atit , deocamdata..

Sa ma vad io cu el acasa si sa ma vad scapata de nastere , care mi se pare bomba atomika..[:D] si dupa aia il plimb in toate magazinele sa shi aleaga singur[:D][:D]

Pupici multi

Crissi

 

crissi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanosan ? se gasesc peste tot , ca si celelalte firme?? pampersu' l am luat cind eram, intr-o zi , prin selgrosu' din baneasa, habar n am daca scrie pe pachet new born , dar stiu sigur ca scrie 3-6 kg, sau cam asha ceva, cert e ca m am holbat o juma' de ora sa vad de care iau , o multime de firme si de tipuri si de masuri.. , oricum primul lucru ' cind am ajuns acasa a fost sa desfac pachetul sa ma uit la ei..[:D] mi s-au parut caraghiosi rau, cu ursuletii aia si elasticutze la picioare.. inca n am idee cum se pun[:D], adika cineva tre' sa mi tzina copilu' ca sa pun io chilotzu' cacacios, nu??

Cind plec de la birou , ma duk sa vad daca sint ptr. new born[:D]

Cit priveste patutzul , m am lungit asha de mult ca nu reusesc sa ma hotarasc delok, de lemn sau d'ala pliabil, si patutzurile am vazut , ca sint pe dimensiuni.. o sa ma uit pe site la reclama mascata, poate reusesc si iau si patutz pina in w.e. -ul asta..

Ce crezi?? hai sa ti zik ce obsedata sint..[:D] am inceput de ieri sa maninc putin de tot , adika incepusem sa rup frigiderul acum in ultima luna , dar de frika sa nu mi se intimple cine stie ce rusinika pe la spital.. ieri am facut foamea.. iar azi am plecat la birou cu un mar mare si-un snikers[:D], si ma bate un gind sa mi cumpar inventzie din aia ptr. clisma cu toate ca n am facut in viata mea clisma si nici nu stiu exact care i " procedura"[:D]

Da' mi fac socotelile cam asha: ma apuka durerile, fac repede clisma, pina ajung la spital mai trece ceva timp, mai fac si acolo o clisma, si poate ajung si io cu matele goale de tot pe masa de nasteri[:D][:D]

aa, si cum socoteala din targ nu se potriveste never cu aia de acasa.. probabil ca o sa fac 5 rushinici acolo nu unaaaaaaa..[:D]

Pupici

Crissi

 

crissi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da, da-mi nr. ca te anuntz cind ma apuka nasterea si poate mai vb si asha diverse cind ai timp ca sint cam pikata din cer , sau asha ma simt deocamdata..

Ma oftic ca nu te am vazut atunci in decembrie , sau daca te am vazut habar n am care erai, ti am zis ca luasem o pacienta la intrebari in cabinet la Nayel, despre triplu test si alte analize, deja Nayel se uita ca la TV, adika era cam in plus..

Mda, mai vin inca la munca, dar sa nu ti inchipui ca e cine stie ce munca, sint jurist, deci stau toata ziua.. ca in tribunal am treaba destul de rar..mai greutz e cu sculatul de dimineata, dar ma tot incurajez si mi zic ca l-am invatat pe copil harnicutz , sa se scoale de dimineata, si toata lumea mi zice , "las' ca vezi tu cind te-o scula el , harnicutzu' ,de dimineata"

treaba e, ca ar cam trebui sa ma gindesc sa incep sa stau acasa, ca ieri , de ex. , am avut o sedinta plicticoasa , unde erau numai barbatzi , iar io ma gindeam :doamne ce ar fi sa mi se rupa apa tocmai acu'.. cum ma ridic d'aici fleshcaita toata?.. si ce le zic astora??

deci, intradevar ar trebui sa stau acasa cuminte..problema mare e ca daca stau acasa ma gindesc numai la nastere , si caut pe toate canalele tv emisiuni cu nasterea , adika fac exact ce ma sfatuiai tu sa nu fac , dar sint curioasa foc [:D]

Sa stii ca i am zis lui Nayel data trecuta , cind am fost , pe 18, " don' doctor ,sint rea de durere, deci, atentie maxima ca sint agresiva cind ma doare ceva"

A inceput sa rada , cika :orice , numa' sa nu dau la fatza!..

Probabil ca e greu de explicat acasa, la nevasta: "una crizata, in travaliu,mi-a rupt nasu'"[:D]

Crissi

 

 

crissi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...