Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr.Nayel - CF 2 (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna seara.

 

Stie cineva cum se numeste imunoglobulina ce trebuie administrata dupa sarcina mamei cu Rh negativ?

 

Noi stim ca sunt mai multe tipuri de imunoglobulina, dar numele exact al acesteia de care o sa avem nevoie nu il stim si parca nu am vrea sa il deranjam pe dr. Nayel doar pentru atata lucru (plus ca incercam sa facem rost free printr-o cunostinta si nu stim ce sa cerem)

 

Multumim!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crissiid="red">, ai fost tare la faza cu ametitul! Eu zic sa vorbesti clar cu Nayel, fara ocolisuri.

Sa vezi ce a ras Nayel cand am fost eu la controlul de 6 saptamani si i-am spus dupa eco " nu stiti ce ma bucur ca am nascut prin cezariana"!

 

Vladid="blue">, eu nu te pot ajuta, deoarece eu am RH pozitiv si nu ma pricep deloc la asa ceva, insa, suna-l pe Nayel fara nici o jena. Cum sa il deranjezi? Pai nu e doctorul sotiei tale?

In afara de asta una e sa iti spuna o mamica, si alta e sa iti spuna medicul ce ai de facut. E mai sigura sursa, nu?

 

Roxyid="red">, sper ca acum dupa ce ai nascut nu ai de gand sa parasesti acest topic.

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetele!

Avem o mica suparare si o rog pe Crinutaid="red"> sau pe fetele care mai stiu...sa-mi spuna care-i treaba cu translucenta nuchala.

Cumnatica mea e in 12 saptamani implinite, iar bebe are dimensiuni de 13 saptamani, ieri a fost la eco si i-a iesit ttranslucenta nuchala de 0,39 cm.....adica 3,9 mm....eu stiam ca trebuie sa fie mai mica de 3 mm la maxim 14 saptamani, ca altfel e risc de Down!

Voi ce ziceti?

Eu i-am zis sa mai faca o eco la alt medic....poate a masurat dr. ei prost ( Dr. Radoi)!

 

Merci de un eventual raspuns!

Pupici[flo]

 

Irda

22+6 si bebe Daria

 

http://community.webshots.com/user/irdaria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Da, Crinuta, ai dreptate, ar tebui sa il intrebam pe Nayel si chiar o vom face, insa parca ne e jena uneori, sa tot il sacaim. Stim ca astea sunt riscurile meseriei pe care si-a ales-o, dar totusi...S-ar putea sa purtam inca "tare" de comportament provincial[ups]dar ne trece, ca e vorba de copilul nostru.

Acum, inca o intrebare, poate cunoaste vreuna dintre voi solutia. Noi am cautat si pe net, si prin putinele cunostinte pe care le avem in Bucuresti, am sunat si explicat si la CMUnirea, dar...nimic.Este vorba despre atestatul de puericultura,prin care, daca il obtin de la medicul meu de familie, se adauga la concediul de paternitate de 5 zile, altele 10. Deci ar fi 15 zile lucratoare, adica 3 saptamani de stat cu fetele mele si eu vreau neaparat, cei de la firma sunt de acord, ca asa e legea, numai ca nu am gasit absolut nici un medic de familie care sa fi auzit de asa ceva(desi legea este din 1999, deci de 6 ani).Medicul meu, de la Focsani, a spus ca nu da asa ceva[zz] si m-am resemnat, ca e mai in varsta si incapatanat si as vrea sa ma inscriu la unul mai informat, aici, in Bucuresti...Mi-au promis cei de la CMUnirea ca se intereseaza la Casa de Sanatate, le-am dat numarul legii(210/1999), M.Of. in care a fost publicata...Ma rog, astept in raspuns, dar vreunul dintre sotii sau cunoscutii dumneavoastra au benficiat de cele 10 zile libere in plus, care se dau pe baza atestatului de puericultura? De la care medic de familie luminat?

Multumesc frumos.Numai bine tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Irdaid="red">, eu in saptamana a 16-a aveam translucenta 0,36 iar in saptamana 20 era 0,32( la Iosup).

Conteaza enorm cine face ecografia, cine masoara,asa ca o sfatuiesc pe cumnata ta sa repete ecografia la Iosup.

Daca totusi are temeri in acest sens( desi am auzit de cazuri cu pliu nucal de 5-6, si totul a fost ok)poate face si triplul test ( cu toata ca eu am o parere fff proastra despre acest test, mie iesindu-mi fals pozitiv)+ eco 4d.

Repet: conteaza enorm sa fie masurat corect, si din cate am citit despre asta e foarte greu de masurat acest pliu nucal. De altfel,in Usa si alte tari se face o ecografie prin sapt 11-a speciala pentru aceasta translucenta, deci nu ca la noi, printre altele iti masoara si pliul nucal.

Nimeni nu ii garanteaza ca daca pliul nucal este subtire fatul e sanatos, sau invers, deci acuratatea in cazul pliului nucal si al triplului test este redusa, desi se spune ca rezultatele corelte ar da acuratete de 90%. Nu prea e asa, si asta spun din ceea ce am citit pe un site american, cazuri concrete.

Singura metoda de diagnosticare 99% sigura este amniocenteza, insa, are risc de avort. Eu una asa am ajuns la Nayel, care mi-a explicat cam ce e cu triplul test si m-a trimis la eco 4d.

Mai e ceva: daca bb este doarte bine dezvoltat, chiar peste varsta gestationala, este normal ca pliul nucal sa fie mai mare.

Cumnata ta este pacienta lui Radoi?

 

Tu ce mai faci? Mai zi-ne de tine.

 

pupici

 

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Da,cumnata mea e pacienta lui Radoi, dar a fost la el decat de 2 ori. El nu i-a zis c-ar fi ceva in neregula sau ca ar trebui sa repete ecografia.....eventual la alt ecograf si la alt dr.

O sa se programeze saptamana viitoare la Iosup.....depinde unde-l gaseste liber. Sper din tot sufletul sa fie totul ok cu bebe mic.

 

Noi suntem bine, bebitza e o zgubilitica si jumatate si e in razboi permanent cu vezica mea....asa ca ma trimite la buda destul de des, dar in rest e ok. Mergem in continuare cu tratamentul ....si cu contractiile de rigoare, dar m-am mai linistit, macar nu sunt dureroase!

 

Merci mult de raspuns!

Pupici

 

Irda

22+6 si bebe Daria

 

http://community.webshots.com/user/irdaria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...