Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

singura sau oricum..


Recommended Posts

Nu cred ca sunt in masura sa dau sfaturi dar consider ca nu trebuie sa iti pastrezi toata aceasta frustrare, furie, tristete inauntrul tau. Mai devreme sau mai tirziu va exploda...cred ca nimeni nu iti poate cere sa renunti la tine, pentru ca ai un copil...de cind e lumea lume, copii au crescut si cu un singur parinte.(si nici nu mai suntem in Evul Mediu sa stai cu el doar ca ai un copil!) Daca spui ca nici o simpla comunicare nu este posibila intre voi ar trebui sa iti pui intrebari mai precise. Nu te renunta la tine si nu te scufunda in amorteala,pentru ca "motivele de divort" nu sunt numai cele pe care bate lumea moneda (ca nu iti aduce banii in casa, ca te bate ca bea etc etc). Daca esti nefericita chiar daca el ar fi cel mai minunat de pe lumea asta (dar nu este El pentru tine...) gindeste te la separare.Boala lunga e moarte sigura. "Le mariage est un merveilleuse institution mais qui diable voudrait vivre dans un institution...."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Inainte de a lua o decizie gandeste-te doar ca se poate si mai rau (Doamne fereste!!!)Sunt pe lumea asta fel de fel de oameni.Cand vrei sa schimbi un barbat nu trebuie sa o faci prin discutii interminabile.Nu ajungi nicaieri.Mai bine fi tu asa cum ai vrea sa fie el.Asa il atragi in polul opus,daca intelegi ce vreau sa zic.Asteapta-l cu o cina romantica...zambeste-i,spune-i ca-l iubesti...ia-l in we la o plimbare in parc cu bb-lul...toate astea cred eu ca or sa-i distraga atentia de la tv. Asta este doar parerea mea...dar iti spun un barbat trebuie sa creada ca are initiativa.Face ce vrei tu si crede ca el a vrut...[:D] Giana[gravi]20+ http://photos.yahoo.com/gianadedu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti nefericita, asta o sa se rasfranga si asupra copilului. Insa trebuie sa evaluezi macar acele elemente pe care le cunosti pentru a putea face un pas precum divortul: ce posibilitati ai sa cresti copilul singura, unde o sa locuiesti, daca nu cumva o sa ajungi intr-o situatie in care sa-ti fie si tie si micutului mai rau decat acum. Esti tanara si cu siguranta ca ai putea sa gasesti pe cineva mai pe placul sufletului tau, care sa te faca sa simti ceea ce iti doresti. Dar trebuie sa fi sigura ca ai puterea si stabilitatea suficiente pentru momentele in care vei fi singura. Si in plus, trebuie sa te astepti la reactiile negative ale multora dintre cei din jur care te vor judeca prin prisma unui fel ingust de a vedea lucrurile in termeni de casa-masina-sot-copil-servici. Astia sunt termenii unei ecuatii care poate sa fie a fericirii depline, asa cum spune Ankalaura, sau a lipsei oricarui orizont - asa cum spui tu. Depinde de ceea ce ii leaga - si asta numai tu, dinlauntrul ecuatiei, poti sa apreciezi cel mai bine... http://pg.photos.yahoo.com/ph/sd_london/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca, inainte de a te gandi la divort, sa te gandesti cum ai putea TU sa-ti imbunatatesti viata. Cum ai putea TU sa-ti oferi lucrurile pe care - in zadar - le astepti de la cel de langa tine! Incearca sa-ti gasesti preocupari interesante si suficient de atragatoare, incat sa nu te mai simti neglijata. Citeste, iesi in lume, leaga prietenii, scrie, ia un subiect, un domeniu al stiintei si cauta si studiaza tot ce se poate, intra pe DC si stai cu noi la povesti... Trebuie sa-ti umpli viata cu activitati care sa-ti faca placere sufletului. Eu zic sa nu astepti sa primesti din alta parte, baza sta in tine! Doamne, e asa usor sa dai sfaturi! Bafta multa si ai grija de tine si de puiut! Tzuni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...