Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de sept-oct 2004 (36)


aissa

Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Aniaid="red"> si eu la fel ma gandesc ce repede trece timpul. Parca ieri eram [gravi]. Pe de alta parte, mi se pare ca o am pe bebelina din totdeauna.

 

Fetelor, eu sambata am fost in vizita la prietena mea, care are doi gemeni de 2 luni - fetita si baiat + un baietel de trei ani. Doamne, ce brambureala la ei in casa! Daca noua ni se pare greu cu cate unul, sa vedeti ce inseamna doi bebelusi deodata! De abia fac fata ea, mama ei si soacra-sa.

Bebelina mea nici nu i-a bagat in seama pe gemeni, cred ca nu i-a vazut, in schimb s-a jucat si a gangurit de mama focului cu baietelul cel mare. Care baietel a decretat ca "e mai bun bebelusul asta (bebelina mea) decat ai nostri!, Sa-l luam pe asta!".

Doamne, mi s-au parut asa de mici bebelusii, ca, vorba ta, Ania, parca a mea n-a fost niciodata asa.

 

Mihaelaid="orange">, mi-am adus aminte: patut pliant mai ieftin, vreo 2 milioane am vazut la Carefour - Orhideea.

 

Raluca si [copil] Ioana Alexandra 10 oct.

http://community.webshots.com/user/rnico102

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Naty

Care baietel a decretat ca "e mai bun bebelusul asta (bebelina mea) decat ai nostri!, Sa-l luam pe asta!".

 

 

Raluca si [copil] Ioana Alexandra 10 oct.

http://community.webshots.com/user/rnico102


id="quote">id="quote">

 

M-a distrat tare faza asta....[:D]

 

Bb a mea e ragusita in continuare, nu stiu cu ce sa-i mai dau sa-i treaca.....[V]

 

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimireaid="blue"> (D.N. 02.10.2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

am tot incercat aseara sa intru si ba nu se incarca nimic, ba imi zicea ca am accesul restrictionat.

Am fost la control cu copilu, are 8500g si 70 cm.

Ieri am facut prima supica, dintr-un cartof, un morcov si un dovlecel. Am amestecat zeama cu crema de orez si i-am dat. Era tare curios sa vada cum e, pare un pofticios, de fiecare data cand mancam intinde si el manutele si deschide gurita. Doar ca dupa ce i-a simtit gustul a inceput sa se strambe. A mai luat vreo doua lingurite sa se convinga ca a simtit bine gustul si n-a mai vrut. Asta e, o luam incet!

 

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danina, Aniela am vizionat pozele!Superbe bebeline aveti!!!!

 

Pupici!id="green">

 

Ioana[olala]&[bibe] Alesio, bâzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)id="green">http://alesio.shorturl.com/

 

---------------------------------------------------------------------------

When life gives you lemons, make a juice!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

La multi ani micului Andreas, sarbatoritul zilei.

 

Frosa, cu spaghetele e simplu: fierbi spaghetele (eu le fierb un pic mai mult decat trebuie), si le blenderuiesti impreuna cu carnita si sucul de rosii, fierte si ele, la randul lor, separat. Eu pun cantitati aproximativ egale din fiecare, acuma fiecare stie ce gusturi are micul terorist propriu si personal[;)]

 

 

Vizigotu o tine pe a lui, de cate ori are ocazia se ridica in picioare. Inca nu sta bine, insa VREA... aia e important [:D]

 

Va las ca iesim la plimbare, pe asa o vreme e si pacat sa stam in casa.

 

Pupici

 

 

Mina si

Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati

din:09.09.2004

http://community.webshots.com/user/vizigotu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

iar nu am apa! si nu am apucat sa spal blenderul de la masa de fructe; si pe la 14 vine copilu' de la plimbare...

 

oricum sunt cam trista, ca nu mananca legume+carne si ca nu se ingrasa... azi incerc sa-i amestec carne+legume+cereale+branza calcica; daca nici asa nu vrea, nu-mi ramane decat sa-i dau carne cu fructe! ce, mie mi-a placut intotdeauna rata cu portocale...

 

in legatura cu KK - mai bine zis cu consistenta lui: mie mi-a zis doctorita ca nu e bine sa faca precum o oaie, asta insemnand ca kk a stat prea mult in intestin si s-a deshidratat...asa ca daca gasesc asa ceva in pampers, eu ii dau o doza de lactoza.

 

va las, va doresc o zi buna si urati-ne pofta mare!!!id="Comic Sans MS">id="green">

 

 

Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there. id="Comic Sans MS">id="limegreen">

 

[loveyou] Cristinaid="pink"> & Vladid="blue">[baietel] (23 septembrie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">

 

me, my family and MY SONid="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, pitici si mamici,

 

Herra, pofta buna![:D]Eu nu ma pot plange de asa ceva, dimpotriva, Alma mi-ar manca si urechile daca ar fi comestibile. Ea papa de toate, inclusiv carnita cu legume. Eu carinta i-o fierb taiata in cubulete si asa se face mai repede, apoi o scurg de apa si o pun peste legumele taiate marunt la mixat cu mixerul verticat. Rezultatul final e intotdeauna un fel de pasta, pe care Alma o papa cu placere. Se simte doar gustul carnii putin, nu sunt bucatele.Dar si ea, ca majoritatea bebelusilor, prefera fructele. Acum papa si un mini iaurt cu fructe de la Danone ca desert (aici sunt cutiute mici pe care scrie Start, de la 4 luni incolo, si sunt special concepute pentru aceasta varsta, nu au gluten, zaharuri sau alte chestii adaugate). Mie mi se pare ca iaurtul asta seamana cu branzica mai degraba la gust.Oricum, e ff bun ca l-as papa si eu.

Mina, felicitari vizigotului incapatanat sau ambitios (ia-o cum vrei tu[:D]). Mi-a placut denumirea de terorist personal sau propriu.[:-)))]

Crini, felicitari si tie pentru bebe voinicel!A propos de pofetele bebelusului, si Alma pofteste intotdeauna la ce papam noi si mai mereu trebuie sa am ceva pregatit si pt. ea, macar niste ceai sau suc sa vada ca si ea e bagata in seama la mesele adultilor.Si neaparat trebuie sa stea cu noi, oamenii mari, sa ne vada, ca face scandal in caz contrar.

I-am mai luat ieri ceva jucarii: niste chei muzicale pe care le butoneaza acum de zor, un fel de mini roller-coaster pe care il tot invarte sa vada cum se misca bilutele in el si un telefon mobil cu oglinda (de jucarie, of course). Prima data cand s-a vazut in oglinjoara a inceput sa planga (asta era ieri), iar azi rade in hohote (mai ales ca i-am explicat eu ce vede ea acolo tinand mobilul in fata noastra sa ne vada pe amandoua si apoi indreptandu-i-l spre fetisoara ei).Mai are ea o placere deosebita sa se joace cu lantisorul de la suzeta si sa scoata suzeta afara si apoi sa o arunce. Cand ma vede ca o culeg de pe jos, iar incepe sa rada in hohote si la fel face apoi cu suzeta curata pe care i-o dau in schimb. Face misto de maica-sa inca de pe acuma[:D]. E o smechera si jumatate, ce mai? A, am uitat sa zic ca are o placere imensa sa ma zgarie pe fata si daca zic "au, doare", atunci are elan si mai mare si rade de nu mai poate de vaicarelile mele. Asa, si inca ceva: cand o schimb am obiceiul de a-i pupa cate un piciorus. Stiti ce face smechera de ea? Imi intinde si piciorusul celalalt sa i-l pup. Da, mare hotomana a facut mama.

A propos de nostalgie, si eu am momente cand ma gandesc la burtica si la Alma dupa nastere si ma bucura amintirea lor si realizez inca o data ca toate trairile din timpul sarcinii si dupa au fost o binecuvantare. Este intr-adevar o minune sa aduci pe lume un sufletel de om si inca o minune sa poti sa te bucuri de el in fiecare zi.

O zi buna va doresc. Noi plecam la plimbarica.Pupici,

 

 

 

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Alma, sufletel mic si iubitid="teal">

 

[iepu]Alma, sufletel mic si iubit -[foto]noiid="teal">

[iepu]Alma, sufletel mic si iubitid="teal">-[foto]si mai noi

 

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Azi intru mai tarziu ca am fost tot ocupata, sunt si foarte obosita, parca nici nu vad bine, abia mai scriu....am nevoie de o pauza. De la 3 azi-noapte a inceput ghinghi sa se zbantuie, isi pune plapuma in cap si apoi bazaie sa i-o iau (de ce oare nu stie sa faca miscarea si invers???? Prefera sa se agite sub paturica decat sa o dea la o parte[bang]). Plus faza cu scuipatul suzetei si apoi imediat sa o vrea inapoi....si asta de zeci de ori. Ea doarme in timpul asta, dar nu e un somn profund asa ca eu nu dorm deloc.

Am incercat azi ficatelul cu cartofi, dar a fost din start un esec. Nici nu i-am dat, am incercat-o doar, dar nu am avut curaj sa-i dau porcaria care iesise. Am fiert cartoful si 1/2 ficatel. Am taiat eu ficatelul cu cutitul cat am putut de mic dar tot mi se parea mare. Si n-am de lucru si le bag la blender (cartoful si ficatul). Of, mi-am dat singura de lucru, macar de avea si utilitate munca mea....Ca s-a transformat tot intr-o plastilina, un clei. De-abia am spalat blenderul, se lipise efectiv de el. Cred ca nu trebuia sa le pun in blender. Acum imi amintesc ca de fiecare data cand am pus cartof in supa si l-am amestecat cu celelalte legume s-a facut asa clei...cah, era ingrozitor. Am pus eu un pic de lapte, 2 picaturi de ulei, dar nu se putea manca, cand bagam lingurita nu reuseam sa separ papa din lingurita de restul, se intindea ca si cascavalul la cuptor...

E, si ca sa nu las fata si azi fara legume, i-am dat un borcanel de la Hipp cu vitel si legume (cartof, porumb, morcov...). Ar fi papat tot, dar i-am dat cam 3 sferturi de borcan, ca ma gandeam ca nu stiu nici vitelul nici porumbul ce efect au....si mi-era frica.

Apropo de borcanele, fetele care folositi produse Nestle, ce inseamna etapa a 2-a? De la 6 luni?id="red"> Ca am luat un borcan cu piersica si fructul pasiunii, dar scrie etapa a 2-a si nu-s sigura ca e de la 6 luni.

Azi am iesit afara cu caruta noua, si asta apropae esec. A dormit cat am mers sa iau lapte si cand am ajuns in parc s-a trezit si nu mai vroia sa stea in fundulet (ma rog, nu era chiar in fund, era in pozitia cea mai culcata), plus ca-i venea soarele. Am lasat copertina de tot peste ea, sa nu-i mai vina lumina deloc (de avea capul aproape descoperit) ca ma si vedem cu ea in brate intr-o mana si carutul in alta, si mai aveam si cosul plin dedesubt. Of, chiar zi de marti am azi, si nu-s superstitioasa.

Gata, va las, daca reusesc sa o adorm pe piticot imi fac baie si ma culc...

 


Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...