Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de sept-oct 2004 (36)


aissa

Recommended Posts

Mada, ce mult mi-a placut ce ai scris...din arhiva. Uite o sa intru si eu sa vad ce mai "palavrageam" pe atunci.

 

Andora, eu ii dau fier bebelinei dar pt ca i-am facut inainte analizele si ni s-a recomandat fierul. Ii dau cate 5 pic de 3 ori pe zi. O sa-i mai dau si luna asta (deci 6 sapt ni s-a spus sa-i dam) si apoi ii fac iar analize sa vad daca s-a corectat anemia si sper sa nu-i mai dau. Pofta de mancare nu-si prea face simtita prezenta nici la noi dar acum am inceput iar si cu vitamine pt 10 zile. De mai bine de 2 sapt ii dau in continuu fier si nu stiu daca as intrerupe fierul daca ar papa mai bine. Oricum doctora mi-a zis ca fierul duce la o scadere a poftei de mancare si ca ar fi bine sa renuntam cat mai repede la el (asta numai dupa ce ne ies bine analizele).

 

Anne33, s-a facut fetita mare Giulia daca merge in picioare. Sigur nu ti s-a parut si nu aveai nici un motiv sa inventezi asa ceva. Deci, Giulia sa-i faca o demonstratie bunicii cat de curand!

 

Angela, asa's barbatii...mai comozi [:D]! Dar si cand o incepe sa vezi ca nimic nu-l mai opreste!

 

LiliaToma, nu ne-ai intristat si ai facut foarte bine ca ne-ai impartasit si noua trairile tale! Doar aici suntem si la bine si la rau...nu doar la bine si laudat!

La BabyExpo de abia asteptam sa va vedem! Mama ce super ar fi sa ne intalnim cat mai multe cu bebeii sa le facem cunostinta...hihihi, eu zic sa fie si baietei sa vedem cui i se aprinde calcaiele si dupa cine [:D]!

 

Aissa, noi am si uitat ca azi trebuie sa votam. Am citit acum seara ca ai scris tu...ca altfel noi traiam pe alta planeta [batcap].

Am fost azi in Carrefour si am vazut strampei de care ti-a luat sotul...e adevarat ca sunt cam mari pt acum si ca la 2 ani le va purta...dar lasa ca sunt bune sa fie acolo.

Noi azi ne-am luat din Carrefour geaca de blugi, pantaloni, bluzite, body...Am cautat dres alb pt ea si nu am gasit...si nici palarioare. Mai cautam!

 

Ieri am fost in vizita si tare i-a mai placut bebelinei ca mai erau 2 fetite. Era cu ochii pe ele ca pe butelie si chiuia si radea. Am pus si cateva pozici cu fetitele.

 

Pupici!

 

 

 

 

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)

[foto]Alexia, [zana] de 7 luni +id="red">

[foto]Evenimentele din viata meaid="red">

 

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mihaela mersi de raspuns. Eu cred c-o linsez pe dr mea. Nu i-am facut maimutei niciodata analize, dar pe la 3 luni a zis ca i se pare ei ca nu ia destul in greutate (fapt care s-a remediat, acum 3 sapt jumate adica la 5 luni avea 7kg) si cica sa ia fier.. si ultima oara mi-a zis sa continui cu fierul desi nu avea nici un motiv sa creada ca ar fi vorba pe undeva de vreo anemie. Asa ca aveam dreptate ca pofta de mancare a crescut.. uf, eu nu-i mai dau fier pana sapt viitoare cand mergem la control si vaccin. [alcool] Pupici bebelinei cu ochi albastri [:D]!

 

Andreea & Gogo (DN 10.10.2004)

<http://www.andora.bravehost.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor!

Ce faceti, pe soarele asta v-a luat somnul? [:D]

Eu sunt deja obosita, am calcat un munte de haine si acum ziceam ca-mi sorb si eu cafeaua in liniste, dar s-a sculat ghimizdocul. Am pus-o un pic in premergator sa se plimbe un pic si sa imi odihnesc si eu mainile....

Roandre, stai linistita ca si eu as uita de vot daca nu ar fi Tony implicat in toate actiunile astea. Dar cum el era de serviciu nu aveam cum sa uit. Cat despre costumase, intr-adevar cele 2 care sunt mari cred ca pe la 2 ani ii vor fi bune, unul e insa mai mic, pe el scrie 18, cred ca o sa-i vina mai repede. O sa o probez sa vad. Oricum, eu am haine primite pana pe la 3 ani, ca sora mea mi-a pasat tot ce nu-i mai vine lui fi-su, de aia eu am si multe hainute mai "baietesti" dar in casa merg, mai ales ca o schimb intr-una. Asa ca pun si costumasele in pungile cu "mari" pentru cand mai crestem si noi.

Daniver, ce face bb? Mergeti la dr. azi? Sper sa nu fi racit, mai ales ca ziceai ca l-ai imbracat bine.

Hai ca azi speram sa stam afara fara frica, parca s-a potolit si vantul....

Va pup si mai vorbim. Azi vreau sa incerc sa-i dau ficatel cu piure de cartofi. Asta daca se scoala tati mai repede sa ma duc sa si cumpar. Of, eu sunt deja obosita si el e cu plapuma in cap.

 


Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilia cand nu ai cu cine sa vorbesti noi suntem aici si te vom asculta de fiecare data si te vom incuraja. Asa ca nu-ti face probleme ca ne vei intrista. Iar legat de greutatea piticelor... lasa ca se fac ele mari. De exemplu eu nu mai ma stresez de mult ca e pitica...

 

Ana pitica mea de cateva ori, seara, cand o i-au in brate sa-i dau sa pape, se intoarce catre san si incepe sa-l caute... si imi pare atat de rau ca nu am mai avut lapte sa-i mai dau la san... Asta este... sper ca la urmatorul bb sa fie mai bine, sa il pot alapta mult mai mult timp.

 

Anne, Danyce, Mihaela am vazut si pozele voastre mai noi...

Anne ce haioasa e pitica pe olita... Si felicitari Giuliei pentru primi pasi singurica.

Danyce ce bine ca o poti scoate pe Alma ingradina, la iarba verde... ti-am mai zis, cred, ca te invidiez pt. chestia asta...

Mihaela ce rochita roz are maimutica... si ce mandra e ea la tati in brate...

 

Noi am fost plimbarete ieri... am fost la ziua unei prietene... si am fost si sa votam! Apoi am adus pitica acasa si i-am dat sa pape pe la 8 seara. Am lasat-o cu bunica si noi am plecat sa ne intalnim cu niste prieteni si pe la 10 vroiam sa ne intoarcem sa-i facem baita si sa-i dau sa manance. Dar ce credeti, s-a mai trezit maimuta? A dormit pana la 8 jumate dimineata (adica 12 ore)...

Probabil era obosita, ca nu dormise aproape deloc in timpul zilei.

 

Aissa ce harnicuta esti, asa de dimineata... eu pana ma trezesc... pe la 12 pot zice ca incepe ziua la mine. Oricat de dimineata m-as trezi nu sunt in stare de nimic pana la pranz.

 

[pup]

 

 

[foto]Eliana si [copil]Elenaid="red"> (23.10.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Vai de mine, Angela, mi=ai adus aminte de toate durerile....ca trebuia sa incepeme exercitiile de stat pe olita demuuuuult, insa m-am luat cu alte progrese si am uitat. Hm Hm mama denaturata ce sunt...

 

Lilia, sa stii ca o sa ai prioritate la mersul pe bicicleta... la cat e vizigotu se repezit cred ca nu va primi o bicicleta prea curand, ca e perfect capabil sa se accidenteze singur...

 

Ii place de nu mai poate sa se ridice in picioare... acum si daca e cu mine in pat se urca pe mine, se agata, trage-mpinge si intr=un fel sau altul ajunge aproape la verticala. Aseara nu avea somn si cum in patut nu statea linistit ca se agita si se lovea de toate laturile l-am luat intre noi, dar am stat cu spatele la el si eu si tati, ca poate daca-l ignoram adoarme... Da de unde? a explorat frumusel spatiul disponibil, dupa aia s-a ridicat in picioare sprijinit de umerii mei, care stateam pe o parte cu spatele la el, si a inceput sa se joace cu o alunita ce o am pe umar... si are unghiile netaiate... m-am intors, l-am convis sa stea culcat, dupa aia l-a luat pe tati, s-a ridicat in picioare sprijinit de el si "vorbea" cu veioza de pe noptiera de dincolo de tati....ei, si tot asa a tinut-o vro juma de ora, dupa care a adormit, ura. ura.

 

sper sa se indrepte urata asta de vreme sa putem iesi la plimbare.

 

Va las ca am ceva de lucru.

 

Mina si

Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati

din:09.09.2004

http://community.webshots.com/user/vizigotu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata mamici!

 

Mai ce m-am molipsit si eu de la voi cu melancolia de cand eram burtici........Mada id="red">tu esti de vina[:D]!

Eu din pacate cand am nascut si dupa aceea nu am avut internet......[bang]!

 

Azi-noapte am avut bazuc cuminte foc(mance-l mama pe el) care s-a trezit numai de 2 ori sa pape!

 

Acum iarasi doarme ca un ingeras.....Offffff sunt asa de indragostita de Alesio meu drag....toata ziua l-as manca![dual]!

 

Vorbeati de caciuliteid="purple">.....eu in casa nu-i dau deloc caciula(cel mult una subtire dupa baita(dar si aia din an in pasti!), iar afara una groasa dc e frig si subtire dc e caldut.....ieri am stat mult afara si i-am dat o sepcuta mai grosuta....dar nu foarte!Si s-a si invatat fara caciula, ca urla cand i-o pun pe cap[:D]!

 

Pupici....ma duc sa-i tai unghiile ca numai cand doarme pot face operatiunea asta!id="green">

 

 

Ioana[olala]&[bibe] Alesio, bâzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)id="green">http://alesio.shorturl.com/

 

---------------------------------------------------------------------------

When life gives you lemons, make a juice!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, la mamici si bebici !

 

In primul rand, vreau sa urez La mai multe lunisoare, ( cu ceva intarziere, ce-i drept ! ) pentru Daniel, David, Victor Cristian si Kaori. Sa cresteti mari si sanatosi !id="red">

Noi suntem ceva mai bine, Alexia a suportat uimitor de bine raceala ! Nu este pe deplin vindecata dar speram ca intr-o zi sau doua sa scapam definitiv. Oricum, se pare, totusi, ca ai nostrii copii suporta mai bine decat adultii ( uneori ) o raceala. A fost foarte vioaie si vesela. Nu prea a mancat ea laptic, avea mese de 40 - 60 ml sau 120 ml ( aseara ). In schimb, pireutul de banane cu branzica si cel de legume l-a papat tot si a baut si suculet de fructe.

Aseara am si cantarit-o si a ajuns la 7.200 kg. Deci, deocamdata , nu ne facem griji.

 

Vreau sa va intreb cateva lucruri:

- la 5 luni, ati pastrat , in continuare, 5 mese pe zi ? sau ati redus la 4 ?

- maimutica mea sta toata ziulica cu manutele in gura, daca ar putea si-ar baga ambii pumnisoiri in gurita. Nu stiu ce sa cred ! Initial am crezut ca de foame facea asa, dar continua si dupa ce papa suficient, deci teoria asta pica. Ce sa cred ? Uneori isi scoate suzeta singura si isi baga degetelele in gurita....

Cumva incep sa apara dintisorii ?

- i-a iesit pe manuta un cosulet ( destul de urat ) si nu stiu cu ce sa-i dau ! Am incercat Baneocin ( unguent ) , Nidoflor...nu-i trece..

 

 

Pupici multi si o saptamana usoara pentru mamici si una bogata pentru pitici.

 

Cristina si [copil] Alexia Stefania ( 31 Octombrie 2004 )

[foto]http://pg.photos.yahoo.com/ph/ro_cricri/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moss si pitica mea face la fel... isi baga pumnii in gura chiar si imediat dupa ce a papat si am incercat, nu ii este foame. L-am intrebat pe dr. si a zis ca ii cresc mugurii dentari si o deranjeaza gingiile. Insa nu e obligatoriu sa ii iasa dintii curand...

In leg. cu bubita cel mai bine vorbeste cu pediatrul sau cu un dr. dermatolog...

Iar cu nr. de mese... a mea are zile cand manaca de 4 ori, dar f. rar.. In gen. papa de 5 ori/zi... Asa ca o las pe ea sa "decida" de cate ori sa pape... la fel a fost si cand am trecut de la 6 la 5 mese... singura si-a rarit mesele, ca a inceput sa doarma mai mult noapea si sa ceara mai rar papa.

 

[pup]

 

 

[foto]Eliana si [copil]Elenaid="red"> (23.10.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut!

 

Felicitari Giuliei pentru primii pasi![:D]O ia pe urmele vizigotului![:D]

 

andora, si eu ii dau fier la Stefan si intradevar de cand ii dau parca i-a scazut pofta de mancare, inainte papa tot din farfurioara, acum mereu lasa 2-3 lingutitze.Oricum el mananca bine deocamdata, nu intrerup fierul.Eu ii dau 2picX2/zi.

 

Cat despre tzitzi sa stiti ca nu mai fac dastea niciodata! L-am necajit fff tare ieri pe Stefan, dupa momentul acela a fost alt copil!Mi-a marait intruna si a plans chiar, nu a mai vrut sa stea singur, am stat cu el in bratze toata ziua![bang][bang]Nici la tati nu a vrut sa stea pe seara, cand s-a intors de la munca!

 

aissa, si eu sper ca azi sa fie mai bine, sa nu mai sufle vant ca m-am saturat!Am de mers si dupa morcovi, sa mai fac si cumparaturi...si vantul asta tare ma incurca!

 

Nu stiu nici cum sa mai imbrac copilul, sa-i dau haina groasa sau subtire...de cele mai multe ori iau cu mine afara doua randuri de haine...mi s-a intamplat sa imbrac si sa dezbrac copilul..ca mi se parea ca e prea cald sau prea frig fata de cum este el imbracat....

Am vrut sa iesim acuma dupa masa de fructe...l-am pus un pic in patut sa ma imbrac...si el a adormit![:D]acu stau sa se trezeasca sa mergem...asta daca nu ne apuca masa de amiaza.

 

Pufymic, si eu sunt topita dupa Stefan, toata ziua l-as dragali..si el e la fel ca mine, ii place sa fie dragalit si pupacit!Tati mai rade de noi, ne spune ca se vede de departe ca amandoi tanjim dupa pupaturi si imbratisari, Stefan sta la pupat si tare ii mai place!

 

Ca tot a-ti pomenit de vremurile cand eram cu burtici si mai apoi cu bb mic mic, m-am apucat eu ieri sa ma uit la filmuletele facute de mine in spital la o zi dupa nastere, si mi-au dat lacrimile cand l-am vazut pe Stefan atat de mic si de galagios!Cum dadea din manute parca era "teleghidat"[:D]

Eu mi-am filmat si burtica in timp ce Stefan era in plina activitate...si se vede cum dadea de zor din toate cele de sarea burta in toate partile[:D][:D]

 

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICIid="green">id="size2">id="Arial">

[flo]flori din gradina meaid="red">

"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...