Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de sept-oct 2004 (36)


aissa

Recommended Posts

Ziua buna.. ca dimineata nu mai e de mult!

LA id="green">MULTI id="orange">ANIid="red">!
id="size3">
TUTUROR BEBICILOR..
id="size3">id="purple"> Vad ca azi nu mai implineste nimeni 6 sau 7 lunisoare si era musai sa urez ceva [:D]

Ana_a, multumesc de info despre fier. Eu ii dau 4picx3ori/zi dar m-am suparat si intrerup. Pupici pupaciosului de Stefanut [:D]!

Azi se pare ca nu mai bate vantul asa tare, soare e.. asa ca noi o tulim de-acasa sa luam hainuta la maimuta (e ultima achizitie ca ne-am cam facut de cap zilele-astea). In rest, tre' sa notam ziua asta in calendar.. dupa 2 reprize de tipete azi noapte am stat cu Gogo in pat pana la.. 10! Singura n-ar fi stat in veci sa adoarma, sa se trezeasca, sa o lalaie asa.. si m-am mai odihnit si eu dupa ce dimineata imi facusem ratia de spalat vase, intins rufe si pus masina nr.2 la spalat.

Hihi, de votat am uitat si noi complet, nici nu stiu cine poate iesi primar dintre toti... mie sa-mi faca parcurile frumoase, atat vreau.

Pupici fetelor si afara cu noi!

 

PS: Aniela, mie nu-mi merge YM [bang], daca esti pe aici si ai chef de-o plimbarica in Moghioros da-mi un semn..

 

Andreea & Gogo (DN 10.10.2004)

<http://www.andora.bravehost.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna mamici,

 

Astazi e prima zi cand ii dau carne si as vrea sa va intreb care este combinatia acceptabila pentru carne? legumele nu prea le mananca cu placere si renunta usor la ele, ma gandesc ca daca le amestec cu carne nu o sa am succes. Iar cu fructe parca nu mi se pare mie corect sa amestec carnea. Bb-i vostri cum o mananca?

 

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimireaid="blue"> (D.N. 02.10.2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mcm carnea de pui e foarte gustoasa, cel putin Stefan o adora! El fara carne greu mananca legumele, in schimb cea de vitel nu-i place! Am incercat de vreo 3 ori sa-i dau si am observat ca nu o mananca cu placere!Asa ca momentan renuntam la vitel(cred ca si vaca o fi avand acelas gust...)

Eu la Stefan ii dau si ficatel de pui(dar de la 7luni) si ii place fff mult, mananca un ficatel intreg.

 

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICIid="green">id="size2">id="Arial">

[flo]flori din gradina meaid="red">

"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mcm, Alexia mea nu era deloc amatoare de pireu de legume.

Dupa ce i-am introdus carnita de pui si putin cartofior s-a schimbat treaba.

 

Acum papa tot ( ca masura: un borcanel de 125 g ) si face miam - miam - miam !! Imi vine sa o mananc de scumpa ce e.

 

Parerea mea este sa incerci sa-i pui carnita in pireul de legume si sa incerci sa-l obisnuiesti asa.

carnita cu fructe nu prea merge.

 

Pupici

 

Cristina si [copil]Alexia Stefania ( 31 Octombrie 2004 )

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua,

 

ce mai fac copiii si mamicile? al meu e in parc cu bona - sper sa-i mai placa in parcul de cartier, dupa ce ieri l-am dus prin gradina botanica!

 

nici mie nu prea-mi mananca piureul de legume cu carne; cand are doar legume cu galbenus de ou parca mananca mai bine...

 

ma gandeam sa-i pun putina branza calcica - si asta-i place, am observat...dar am citit undeva ca daca refuza un aliment si il amesteci cu altul s-ar putea sa le refuze pe amandoua...id="Comic Sans MS">id="green">

 

 

Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there. id="Comic Sans MS">id="limegreen">

 

[loveyou] Cristinaid="pink"> & Vladid="blue">[baietel] (23 septembrie 2004)id="blue">id="Comic Sans MS">

 

me, my family and MY SONid="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

Mai fetelor, sa nu rideti de mine dar eu azi am descoperit ca daca fac un efort sa ma scol mai devreme, am mai mult spor si reusesc sa fac mai multe.

De obicei, dupa ce o hraneam pe Amelia la 7, ma bagam in pat si mai leneveam acolo pina pe la 9si ceva chiar daca ea mai scincea, adormea repede inapoi si iar in pat.

Si pina ma trezeam, pina mincam noi, pina ii dadeam iar ei sa manince se facea amiaza, ma apucam de lucru ptr serviciu in viteza si cum emotie ca nu reusesc pina la 17, etc.

Mai in scurt nu reuseam nimic ca lumea.

Azi m-am trezit mai devreme, pina sa se trezeasca Amelia, am facut jumatate din cea aveam ptr serviciu, dupa ce s-a trezit, si a mincat, s-a jucat ca asa face de obicei dupa ce se trezeste, a mai dormit timp in care am facut si ce a ramas din treaba de la serviciu.

Apoi am facut curat, aspirat, spalat vase, si am preagatit ingredientele sa fac niste mincare pe diseara... aa?

de fapt trebuie sa recunosc ca a trecut tati pe acasa si a fost el cu ea pe afara o jumatate de ora macar cit am aspirat eu pe aici...

Gata de miine ma trezesc mereu devreme.... sa vad cum pot ca dimineata sunt cheauna de somn....

In alta ordine de idei si la noi sunt vremuri taare kk-cioase... ma duce la sapa de lemn ca face numai si numai in pampers curat curatel, deci in loc de 4-5 folosim 8-9 pe zi.

Am plecat ca aud un miriit nemultumit ca nu i se atrage atentia

Pupici

 

Lilia si printesa ei Aid="red">Mid="orange">Eid="blue">Lid="red">Iid="purple">Aid="red">id="orange"> (26.09.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetele!

 

aniaid="red">, mie de abia joi mi-au venit prima oara rushii de cand am nascut. Fii atenta, dupa cezariana nu ai voie sa ramai insarcinata timp de un an. Dupa aia, liber ...

 

mossid="green"> pentru bubita, incearca cu NEOPREOL. Miroasa a peste, dar e EXCELENT!

Si maimuta mea sta tot timpul cu manutele in gura. Si eu ma intreb de ce.

Noi am pastrat cinci mese pe zi, dar cred ca bebelina vrea sa treaca la 4.

 

Eu sunt cam suparata ca mi-a facut bebita o alergie, de s-a umplut toata de bubite pe burtica si manute. Nu stiu de la ce. O fi de la ou, ca i-am bagat saptamana trecuta? Sau de la Humana 2?

 

Altfel, zice tot timpul bebe, legat intr-un cuvant. Asa ca nu tu mama, nu tu tata, ci bebe .. e clar pe cine iubeste mai mult (hi,hi)

 

E tare fericita bebita mea ca avem acasa un dulap urias cu usi de oglida chiar in dreptul patului nostru. O punem acolo si rade de se prapadeste la ea insasi, vorbeste cu ea si daca o duc aproape vrea sa se ia de manuta in oglinda.

 

Mai nou o las in mijlocul patului si se roteste de tot timpul o gasesc invers de cum am pus-o.

 

Pupici

Raluca si [copil] Ioana Alexandra 10 oct.

http://community.webshots.com/user/rnico102

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna!

 

Am intrat si noi in randul lumii: am papat piureu cu legume. Masurat ar iesi vreo 70-80 de grame in total. Mai cu chiu, mai cu vai, dar am reusit. Partea mai haioasa era ca el incerca sa manance capatul celalat al linguritzei, care e un ursuletz. La inceput statea cu gura inchisa pentru ca s-a prins de zilele trecute ca e ceva ce nu prea ii place. Asa ca ii dadeam cand deschidea gura sa tipe. Cand insa credeam ca nu mai vrea, tragea el singur de linguritza sa pape. La final a papat si tzitzi, si dupa vreo 10 minute si vreo 10 ml de supa ramasa de la legume. Dupa ce l-am schimbat a adormit. Ieri dupa efortul de a papa cu linguritza a dormit vreo 2 ore [:)].

 

Nu stiu cum e la voi, insa eu cred ca ii voi da sa manance imbracata doar in chilotzi de acum inainte. Oricum dupa ce mananca schimbam amandoi hainele, facem dus si sterg piure de peste tot o juma de ora. Cand oi trece si la piureurile de fructe la alte ore cred ca spal in fiecare zi. Na, important e sa manance cupilu, ca e slabutz rau bietul de el [:D].

 

Moss, si al meu face la fel cum pumnii si asta de vreo 2 luni.

 

Mina, la cum e vizigotul tau cred ca o sa iasa intr-o zi la plimbare si tu nici nu iti dai seama. Sprintar copil [:)], o sa alergi ceva dupa el.

 

Pupici, ma duc sa strang piureul de peste tot si sa mananc si eu ceva.

 

 

 

Laura si Tudor (29.09.2004)

http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scrisesem asa un mesaj luuuung si mi-a cazut netul.

Acum trebuie sa rezum.

Bozo, si la noi e la fel la masa, amandoua suntem pline din cap pan in picioare, inclusiv perna pe care sta (ca daca i-as da sa manance in carut mi-ar trebui vreo 7 ca sa am pentru toata saptamana). nu pot decat sa ma felicit ca am pus jaluzele portocalii, macar se asorteaza cu morcovul de pe pereti. Chiar ma gandeam ca aveam o propunere de iesit in parc si ma incurc cu masa. Si fata cu care vroiam sa ma intalnesc a zis ca-i da sa pape la plimbare. Si cu lingurita si cu biberonul. Eu imi si inchipui cum ar fi, ca ar trebui sa ne schimbam amandoua.....mai ales ca de cateva zile fata mea spune un cuvant rusinos, ca o tin una si buna: "pu-pu..." si scuipa si face baloane. Acum nu sunt sigura daca ma injura pe mine sau mancarea mea[alcool][bang]

Azi am sarit peste legume ca nu aveam supa facuta si in loc sa facem cumparaturi am mers in Mall, mai mult la cascat gura. As fi vrut sa-i dau ficat, dar acum e deja seara si mi-e frica...ii dau maine. Si pitica nu a dormit deloc, se uita in toate partile, era rosie toata la fata, numai sub suzeta era laba. Dar nu era foarte calda, cred ca se incalzise pe interior....sper sa nu raceasca.

Oricum, nu mi-a ajuns ziua de ieri, am mers si azi cu ea in port-bebe. Stiti cumva unde se merge sa pui o coloana beteaga in ghips? Ca nu mai poci de durere....

Va pup, merg sa pap si eu pana se scoala demoazela!

 


Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu scrisesem un mesaj si ceva s-a intamplat.....[xx(]

 

Il reiau...

 

bozo si eu ma gandeam sa o acopar cu un cearceaf cand mananca dar nu cred ca sta locului. Am patat aproape toate hainutele; morcovul si fructele nu mai ies la o spalare normala cu detergent obisnuit.

 

 

Azi a papat carnita cu legume. Din cubuletul de piept de pui pe care l-am pus la congelator special pentru asta au iesit cam 2 lingurite de carne si i le-am dat pe amandoua crezand ca n-o sa manance nici jumatate. Si Alexia a mancat tot si ar mai fi vrut. Nu cred ca-i o problema daca i-am dat 2 lingurite si nu una cum trebuia la inceput.

 

Vroiam sa va intreb daca mai faceti masaj si gimnastica la bebelusi. Noi mai facem gimnastica cam de 2 ori pe saptamana dar masaj poate o data pe luna. Nu i-a placut niciodata masajul, isi pierdea rabdarea si incepea sa planga. Si totusi cred ca ar trebui sa mai insist...

 

Azi am iesit afara pentru o ora dar mi s-a parut rece. Nici acum nu stiu daca i-a trecut rosu in gat lui bb, nu i-am dat antibioticul pentru ca nu a tusit deloc si nu a avut febra. Maine mergem la vaccin, sper sa nu ne trimita iar acasa cu acelasi diagnostic ca eu tot nu-i dau antibiotic.

 

Va pupam.

 

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimireaid="blue"> (D.N. 02.10.2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...