Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie-februarie 2005 (8)


Leta

Recommended Posts

Laliid="red">, ieri a fost foarte bine. Totul e ok, unghiurile sunt identice, l-a si consultat dupa. Merci mult!

 

Saphirid="red">, am primit PM-ul dar sunt asa o zapacita, incat am uitat sa te adaug la lista.

Eu intru pe fuga pe net, de aceea si rapuns pe scurt. Numai seara pot citi mai in voie.

 

Laliid="red">, si eu m-am pacalit cu hainute. Eu ziceam ca ii sunt mari, cand colo ii erau fixe, si el chiar nu e asa de mare, adica saptamana trecuta avea dupa masuratoarea mea primitiva cam 61-62 cm.

Sa nu spun ca am hainute de peste 6 luni care ii vin foarte bine.

 

Pe mine iar ma incearca o raceala. De ieri ma dor ochii, capul si eu ziceam ca e de la vreme, dar nu e asa. Azi am fost sa ii cumpar alte tetine pentru biberoane si am fost tare ametita tot. Acum ma indop cu Coldrex si sper sa o stopez.

 

pupici

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Crinutaid="red"> nici bebele meu nu sta deloc pe burta pentru ca nu ii place; cand il pun pe burta isi ridica putin capul si incepe sa urle ca din gura de sarpe si si-l clatina ca un om beat; nu mi-am facut griji, ci am luat-o ca atare.

 

Intrebari pentru mamicile care alapteaza:

1.Daca ati scos sa spunem dimineata la ora 10, 40ml de lapte pe care l-ati pus in frigider, la ora 14 mai scoateti inca 30, pe acestia ii adaugati peste laptele de dimineata, pana se umple punguta sau biberonul sau cum faceti?

2.Pompa o sterilizati dupa fiecare muls sau o singura data pe zi, si numai spalata cu apa rece dupa fiecare utilizare?

3.Daca o zi nu se utilizeaza pompa (marti), insa a fost sterilizata dupa ultima utilizare(luni), la urmatorul muls trebuie iarasi sterilizata(miercuri)?

 

Ieri dimineata pe la ora 4, a trebuit sa ma mulg inainte de a-i da bebeului sa manance pentru ca aveam sanii pietroi, de nu putea copilul sa prinda sfarcul, si am scos vreo 60 ml din ambii sani in cateva 4-5 minute, (daca nu si mai repede), si desi aveam pompa sterilizata i-am aruncat; In timpul zilei tot asa a trebuit de vreo doua ori sa ma mulg insa mai putin vreo 20-30 ml de fiecare data dusi pe apa sambetei si zau ca imi pare rau dupa ei, caci daca eram fata isteata tot se strangea de un biberon mic, deci aveam asigurata o masa.

 

Va pup si astept raspunsurile voastre :))

 

 

Kita(Alina) si bebe Andrei (nascut pe 10 februarie 2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/alinasalavastru/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gata, azi am fost si eu la controlul de 6 sapt. gata, este ok, doar o mica pustula aparuta in loculk unde a fost nodul cusaturii facut, l-a stors cit s-a putut dl. dr. si mi-a zis sa-i dau cu betadina, insa nu e dureros deloc si e destul de mic. mi-a mai zis ca am testuri ff bune(adica ma vindec ff bine si repede) si sa pun betadina ca trece si chestia aceea... am liber la sex [:D] si i-am cerut recomandarea unei metode anticonceptie si mi-a propus steriletul. mi-a zis ca nu-mi da pilule ca ma ingras... moment in care i-am zis ca oricum am 8 kg [bang]ramse in plus de la sarcina... si sper sa le pot da jos cit mai repede... ce sa fac, daca alaptez eu nu pot tine dieta, ci doar sa merg la sala, dar tot fiindca alaptez si stau doar eu cu bebe acum e ff greu... poate in weekend sa-l las pe sot si sa trag cite o fuga la aerobica. am mai fost de 2-3 ori pina acum si ma simt ff bine dupa!

 

in rest bebe tot are colici, azinopate mi-a dormit doar 3 ore dupa baie (el dormea si 5-6 ore) si s-a trezit cu niste dureri naspa. apoi 2 ore n-am reusit sa-l adormim tot de dureri... pina i-am facut un baby drink si a mai dormit 2 ore doar. acum vad ca doarme de 3,5 ore, cred ca recupereaza. are cam 5,200 kg la 1,5 luni - s-a mirat si dr-ul cind i-am zis.

 

cel mai greu mi se pare cind il alaptez fiindca suge ff greu, cu plinsete si scremete, cu gemuturi s.a.[bang] de nus ce sa-i mai fac... asa ne intindem cu toata masa cam o ora pt ambii sini si nu prea mai reuseste sa-i goleasca pe amindoi. nus daca atunci cind are crampele alea nasoale elc mai suge asa bine, desi in greutate vad ca ia ff bine... sper sa-i treaca mai repede si sa doarma si el ca lumea, sa-si faca un program mai lung de somn. eu n-am de gind sa-i bag nimik asa devreme fiindca inca am sin destul si mi-ar parea rau. cred ca pe la 6 luni ii fac diversificare, dar mai vedem.

pupici

 

Mamica lui Bibishor

Dr. Tutunaru - ELIAS

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kita, eu alaptez, dar nu mai folosesc pompa, si nici la inceput n-o foloseam prea des,asa ca nu iti pot raspunde din experienta. in cartea mea despre bebelusi zice sa nu amesteci laptele muls la ore diferite. in legatura cu sterilizarea, eu nu am fost prea riguroasa, o spalam bine si o sterilizam destul de rar. dar banuiesc ca, daca vrei sa o sterilizezi ca la carte, ar trebui s-o faci inainte de fiecare folosire. daca n-o folosesti cateva zile, mai bine n-o steriliza dupa ultima folosire, ci inainte de o noua utilizare

 

 

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[bb], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by kita

 

Intrebari pentru mamicile care alapteaza:

1.Daca ati scos sa spunem dimineata la ora 10, 40ml de lapte pe care l-ati pus in frigider, la ora 14 mai scoateti inca 30, pe acestia ii adaugati peste laptele de dimineata, pana se umple punguta sau biberonul sau cum faceti?

2.Pompa o sterilizati dupa fiecare muls sau o singura data pe zi, si numai spalata cu apa rece dupa fiecare utilizare?

3.Daca o zi nu se utilizeaza pompa (marti), insa a fost sterilizata dupa ultima utilizare(luni), la urmatorul muls trebuie iarasi sterilizata(miercuri)?

 

Ieri dimineata pe la ora 4, a trebuit sa ma mulg inainte de a-i da bebeului sa manance pentru ca aveam sanii pietroi, de nu putea copilul sa prinda sfarcul, si am scos vreo 60 ml din ambii sani in cateva 4-5 minute, (daca nu si mai repede), si desi aveam pompa sterilizata i-am aruncat; In timpul zilei tot asa a trebuit de vreo doua ori sa ma mulg insa mai putin vreo 20-30 ml de fiecare data dusi pe apa sambetei si zau ca imi pare rau dupa ei, caci daca eram fata isteata tot se strangea de un biberon mic, deci aveam asigurata o masa.

 

Va pup si astept raspunsurile voastre :))

 

 

Kita(Alina) si bebe Andrei (nascut pe 10 februarie 2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/alinasalavastru/my_photos


id="quote">id="quote">

Kita,id="red"> incerc sa-ti raspund la intrebari:

1. Eu n-am pus niciodata lapte peste lapte deja muls. Chiar am aruncat o gramada din cauza asta, insa decit sa amestec lapte la diferite temperaturi, mai bine lipsa. Oricum, in timp lactatia ti se va regla in functie de cit are nevoie bb. Daca acum ai lapte din belsug si-i ajunge bebelusului, n-are nici un rost sa-i dai laptic deja muls. Mai bine il pui la flori, daca nu vrei sa-l arunci.

2. Daca ai sterilizator mai bine o sterilizezi dupa fiecare utilizare pentru a fi sigura ca o pastrezi in perfecta stare de igiena.

3. Daca o pastrezi in sterilizator nu-i nevoie sa sterilizezi din nou. Daca ai scos-o din mediul steril, trebuie sa repeti operatiunea.

 

Alina si Clara Ioana (6.01.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adita, Alinaid="red"> merci de raspunsuri; Stiu insa ca e mai bine sa-l pun la san si sa suga insa s-ar putea ca pentru cateva zile sa nu-l mai pot alapta la san, si decat sa-l trec in acea perioada pe lapte praf, prefer sa-i dau de-al meu. Am inteles ca pastrarea lui se poate face pe o perioada de maxim 4 luni, nu?

 

Doamne fereste, nu vreau sa sune a lauda, insa eu mai am de dat jos cam 1,5 kg la 7 saptamani de la nastere, stiu ca greutatea de acum o aveam la 6 saptamani, pana sa aflu ca sunt insarcinata si chiar ii spuneam sotului meu ca incep si eu ca femeile maritate sa ma ingras :)) Insa la ce am putut eu sa sufar dupa nastere nu doresc nici dusmanilor mei cum se spune :((

 

 

Kita(Alina) si bebe Andrei (nascut pe 10 februarie 2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/alinasalavastru/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinutaid="red"> propunerea ta e ok, cel putin pentru mine, insa ar trebui sa trecem toate de 3 luni, sa dispara colicii, si sa terminam si cu botezul,deci ar fi cam peste o luna; nu stiu insa cum o sa reusim sa venim singure, cu parcatul masinilor in zona, cu scaunelul auto si caruciorul de pus in masina, eu una nu ma vad facand fata. Ar fi bine sa stabilim intr-o duminica dimineata ca sa venim si cu sotii sa ne ajute

 

Kita(Alina) si bebe Andrei (nascut pe 10 februarie 2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/alinasalavastru/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor,id="red">

sunt mahmuuuuura [alcool] de 2 zile: Ruxi are colici si Diacramp nu-i pot da ca e constipata, Chamomilla nu are in Floreasca la Naturalia, ceai de colici nu vrea. Nu stiu ce sa-i mai fac... Ziua e OK, dar noaptea o apuca niste crampe, se incovoaie toata si-ncepe sa uuuurleee [bang] si nu tace decat plimbata in brate de tat`so bineinteles, care ne tot ameninta ca se muta `dincolo, ca asa nu se mai poate`[xx(]. Cum o plimba 2`, gata! adoarme, o pune in pat, doarme 1/2h, apoi o ia de la capat...[bang]

 

Cornelia, Bestutzaid="red"> cum stati cu colicii?

 

Era cineva care a folosit Chamomilla, Viktoria id="red">?, spuneti-mi si mie daca are efect. Maine sa-l trimit pe-al meu sa cumpere, acum mi-a picat fisa ca ar trebui sa se gasesca si la alte Farmacii homeopate...

 

Oanaid="red">, La multi ani ! pt George. Ti-a trecut raceala?

 

 

 

Dana, Eric (3.2 ani) si Ruxi (2 luni)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...