Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea sub apa! DA sau BA?


Recommended Posts

Eu am rezistat in cada de nastere 5 min....a fost partea cea mai dureroasa a travaliului si mai rau decat nasterea.Daca voi mai naste vreodata, cu siguranta voi spune un BA mare nasterii in apa.

Te-as sfatui sa iei in considerare si o alta metoda de alinare a durerilor,in caz ca apa nu ajuta.

Nastere usoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu una te incurajez cat se poate in ceea ce priveste nasterea in apa. Este o formula foarte buna pentru o nasterea usoara. De obicei, partea finala a travaliului, respectiv nasterea bebeului si expulzia placentei se reduc foarte mult. Apa calda din cada de nastere ajuta muschii pelvici sa se intinda mai usor si atunci sansele sa te rupi sunt mult reduse. Bebelusul, primeste oxigen prin placenta si pana nu iese pentru prima oara la suprafata apei nu respira deloc si atunci poti sa il tii acolo putin dupa ce a iesit. Perceptia durerii scade foarte mult pentru ca una dintre principalele cauze ale durerii este greutatea pe care bebe o depune pe pelvisul mamei si pe coloana ei vertebrala si, dupa cum bine stim de la baia in mare, greutatea se reduce in apa!!!

Bafta si un bb sanatos si frumos!

 

Oana si bb Eric (20.05.2004)

http://www.lamaze.ro

http://community.webshots.com/user/oana_mm

http://www.divertastore.com

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1Sanziana, descrie mai multe...

Eu am citit multe kestii, apoi mai sunt si incurajarile de pe forum (pareri la care tin fff mult mamicilor!)si mai peste tot se sustine tare si mare ca e OK!

Si apoi nasterea sub apa este privita intotdeauna impreuna cu o alta metoda(precautie!!!)- cezariana(caz de forta majora!) Eu asa am citit!

 

bobulet

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am omis sa zic...Medicul meu va fi si el acolo!

Sincer, stiti de ce mi-e teama? Pare banal..., si eu si sotzulica suntem "caposhi", cu capul mare. Pe mama au kinuit-o cand m-am nascut eu, la fel si cu soacra mea! Asta e si unul din motivele pentru care am optat pentru nasterea sub apa![:D]

 

bobulet

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bunaid="blue">

 

Eu sunt Pentru nasterea in apa! Oricum aici in Copenhaga daca nu alegi tu sa nasti cum vrei in afara de cezariana o fac ei, asa ca poate o sa am succes cu nasterea in apa si nu o sa mai simt durerile asa de rau! Pe cine am auzit a zis ca merita sa nasti in apa. Deci, cu capul inainte!id="blue">

[gravi]34 sapt...

 

pupici [flo]

 

beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Chiar zilele astea am citit un alt articol despre nasterea in apa.

 

La avantaje erau: copilul trece intr-un mediu foarte asemanator celui cu care este obisnuit; in timpul travaliului mama si bebe nu simt greutatea reala(legea lui Arhimede); apa calduta si sarata (caci se pune sare in apa respectiva) ajuta la dilatarea tesuturilor.

 

La dezavantaje: daca intri prea devreme se blocheaza travaliul (de fapt cand incep contractiile daca esti acasa stiu ca e bine sa faci o baie, dc ele se amplifica mergi la spital, adaca se potolesc e travaliu fals); membrane rupte, mamica cu probleme cu inima.

 

Dc imi mai amintesc. va zic. Oricum, in situatii obisnuite ESTE recomandat.

 

Pupici si nastere usoara,

 

 

Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 28 saptamani + (DPN 1 august)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...