Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici fericite cu mai multi copilasi (3)


Recommended Posts

Salutare mamici...of ca mul am avut de recuperat la citit....dar daca am lipsit a fost mai mult decat motivat...va sciu imediat [biz]. GABIIIIII pup frumosii la gramada....si felicitari pentru baietel. Sa stii ca si la noi obraznicia case e Daria.....si pe de-asupra il mai si bate pe Rares[:D] Noi suntem dupa vizite pe la spital cu perfuzii si alte nebunii. A inceput Daria cu febra puternica, doua zile peste 39 si inca vreo 3-4 peste 38, afte in gurita gingii suprainflamate si sangerande, limba si gat ferfenita....un nenorocit de virus.....dupa care un stafilococ auriu cocolosit pe acele leziuni. Am ajuns cu ea dezhidratata la spital, asta cu toate ca ii spusesem doctoritei de familie ca nu a mancat de 5 zile si ca a baut extraordinar de putin...a spus sa dau tratamentul si va trece. Noroc ca m-am dus la spital si acolo ne-au pus pe picioare. Am iesit sambata, mai repede, deoarece s-a molipsit si Rares de la ea....el a facut o forma mai usoara. La ea a fost asa rau pentru ca avea imunitatea scazuta....a spus doctorita ca, faptul ca a avut si rubeola, si varicela...si inca ceva raceli....a ajuns asa. Doamne rau e sa iti vezi puiul lat in pat. Ea care nu sta nici in somn locului...a stat 24 de ore cu perfuzia in mana. Acum iau amandoi imunoroyal junior cu propolis, polen, laptisor de matca si echinaceea, calciu si biotics inca o bucata buna. Faza durere e ca in spital o alergam cu seringa cu supica....sa pape ceva ca sa se puna pe picioare, iar sambata si duminica dupa ce am venit acasa culegea tot ce gasea comestibil si baga in ea....asa de bine ca luni a vomat toata ziua dupa ce a facut o indigestie. Am mai descoperit o chestie dupa zilele petrecute in spital. In una din nopti a auzit-o doctorita urland, a venit a consultat-o (nu era prima data...doar ca, de cand cu boala, urla de zici ca o taiai). A spus ea ceva atunci...dar fiind dupa ora 12 noaptea si eu nedormita si cu coloana franjuri (ca din cauza ei am ajuns si eu pe la spital intr-o noapte)...nu am bagat de seama. Azi am intrebat ce poate fi, ca de cateva luni se trezeste....de ocicei cam la aceeasi ora (12-1 si o tine intre 15 min. si o ora)....si plane...nu vrea lapte, nu vrea apa, nu vrea suzeta si nici pernuta preferata....plange.....de cand s-a imbolnavit plansul s-a transformat in urlete....de am inceput sa imi fac griji ca poate o doare ceva....mai ales ca se inconvoaie tare si nu raspunde la stimuli. Toata treaba asta se cheama parvor nocturn - teroate nocturna....si poate tine si pana la 3 ani sau chiar mai mult...dar deja atunci trebuie tratament....Deci din distractie in distractie [bang] Cel mai mult regret...si o sa regret toata viata ca pe ea am alaptat-o doar 4 luni (am pierdut laptele pe fond nervos.....s-a oprit pur si simplu) pe cand Rares a supt 2 ani. El e mai slabanog...mananca mai aiurea dar per total e mult mai sanatos ca ea. Ea e foarte mancacioasa de fel, dar pana la 1 an si 5 luni mi-a facut mai multe boli decat Rares in 5 ani. Camelia mami de Rares Petru (04.07.2002) si Daria Maria (17.05.2006) [url="http://www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]"]Evolutie Daria[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/47782891@N00/"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

off cami, multa sanatate la puiuti, mai ales la puiutza! prin ce ati trecut si voi!e groaznic cind sunt bolnavi si mai ales cind nici nu poti sa-i ajuti cu ceva! despre pavor nocturn: am patit asa cu krisztina, a avut asa o perioada, exact cum descri. am vorbit cu pediatra si mi-a prescris sedatifPC, sunt niste pastilutze homeopate de supt un fel de calmant. a papat fata o cutie si i-a cam trecut. sporadic a mai plins dar acum deja nu mai are nimik.poti sa intrebi dr vostru ce parere are. a noastra are competenta de homeopatie si intii ne da din astea apoi daca nu merge trece la medicamente. am avut noroc ca a mers. cu alaptatul nu stiu ce sa zic: pe krisztina am alptat-o doar trei luni si atunci doar muls cite un pic in rest milupa. pe robi il alaptez si acum (1 an si doua luni) dar mi-a facut prima pneumonie la 6 saptamini, de atunci nenumarate bronsite, otite, rosu in git, tot tacimul. e adevarat ca astea le-a colectat de la krisztina care la rindul ei le-a importat de la gradi[:D] Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006) [url="http://community.webshots.com/album/560562082pmZksk?vhost=community"]Poze noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gabi, multumesc, multumesc. acusika vin si la sarmale dar vin cu gombotzi. din pacate s-au terminat prunele faine[bang]. nu-i nimik, facem gombotzi din brinza dulce (adica papanasi)[:D] mik, figura tare baiatul tau!!!![^]. greu cu pedepsele.incerc si eu sa ma tin tare, de cele mai multe ori reusesc dar de multe ori nici nu mai stiu la ce pedepse sa recurg, nu prea am imaginatie[:D] Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006) [url="http://community.webshots.com/album/560562082pmZksk?vhost=community"]Poze noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camelia, m-am cutremurat de cele ce ai scris cu bolile si statum la spital. iti doresc sanatate. Sa nu uit, te-am pus pe lista de pe prima pagina. Katik, si eu am alaptat numai 3 luni pe amindoi baietii caci a trebuit sa ma intorc la job. Si n-aveam lapte destul, le dadeam apoi lapte praf dupa fiacare supt caci erau mari si grasi si nu aveau destul. Cu cea mica a fost mai bine, a supt cam 7 luni si crestea bine. Va pup pe toate si o sa mai apar abia peste 2 saptamini. [pup][grup] Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mira, la multi ani, cu intarziere! in legatura cu reactia doctorilor, ce sa zic? se uitau la mine ca la extraterestri.ginecologul meu a zis ca am ceva cu el si vreau sa-l imbolnavesc de inima. de semnat nu m-au pus sa semnez. singurul ginecolog care privea treaba asta cu relaxare a fost Nayel, la CF2. mi-a zis ca nu e nici o problema, ca el si pe sora lui a operat-o de 5 ori si daca imi doresc copilul n-o sa fie nicio problema Addiana, nu stiu daca sunt chiar asa rari doctorii care sa vrea sa urmareasca o sarcina dupa mai mult de 2 cezariene. doctorul meu a facut 5, Nayel de care spuneam mai sus tot 5 zicea ca a facut, am auzit ca Badiu, de la municipal a operat pe cineva la a 9-a cezariana, dar nu la noi in tara. cred totusi ca nu s-ar uita prea ciudat la mine daca m-as duce cu a 5-a. de nastere naturala dupa cezariana chiar ca n-am prea auzit. doctorul meu a zis ca incearca (la a doua sarcina), dar era stresul prea mare, toata lumea il batea la cap sa nu riste, si pe mine ma tocau la fel si ne-am lasat pagubasi dupa cateva ore de contractii usurele. multi ani fericiti in continuare cu sotiorul Gabi25, imi pare rau ca v-ati chinuit asa. nu stiu daca e cazul sa-ti faci reprosuri ca ai alaptat putin fata.si eu am alaptat-o pe Elena cel mai putin, doar pana pe la o luna jumate doar de la san si pe urma am inceput cu o "mica" completare, ca nu se satura fata si asa am ajuns sa-i dau lapte de la mine doar 30 ml/zi pana la 6 luni. si spre deosebire de baieti, care au fost alaptati pana la 1 an si un an si 7 luni ea e cea mai rezistenta la boli. daca cumva se imbolnaveste e ultima din familie care ia raceala si prima care termina. o sa incerc sa le dau si eu imunoroyal de care ziceai tu, ca Antim e la pamant cu imunitatea, mergem 2 zile la gradi si 2 saptamani stam acasa sa ne tratam [mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru urari! abia astept sa mai petrecem doar noi doi singurei [olala] camelia, sanatate multa copilasilor! doamne prin ce ai trecut! parvorul nocturn apare pur si simplu? intreb pentru si raisa are cateva nopti de cand plange si nu pot s-o linistesc cu nimic. noaptea trecuta de exemplu a urlat...si nu ma lasa nici macar s-o ating...vreo jumatate de ora a tinut-o. si nu e prima data, dar nu se intampla in fiecare noaptea, cam la 2-3 nopti. cat despre alaptat, nu te mai invinovati! eu le-am alaptat pe amandoua la fel- 10 luni- si denisa pot spune ca e mai sensibila, cu toate ca sunt unele raceli cand raisa face forma mai urata decat denisa. adita, eu in iasi n-am gasit nici un doctor ca sa pot naste natural dupa prima cezariana, dar acum sa nu credeti ca am mers din usa-n usa sa-i intreb pe fiecare-n parte [:D] am o prietena care e asistenta la o maternitate si ea s-a interesat, inclusiv pentru mai mult de 2 cezariene...a 3-a e cu semnatura! mik, hot tare puiutul tau! vroia sa-ti dea spaga!!!! denisa a desenat un avion albastru pe peretele alb...in sufragerie fix pe peretele din fata intrarii, si drept pedeapsa i-am spus ca nu are voie sa puna mana pe creioane, carioci, etc timp de o saptamana, si in fiecare zi ma intreaba daca a trecut saptamana [alcool] sotul zice sa punem o rama goala in jurul avionului [bis] vad ca se face de-o adunare la Bodensee cu sarmale si piftii?! vin si eu, vin si eu[si-eu]...pentru piftii![pofta] diana, denisa (06.07.2003) [zana]si raisa (05.03.2006) [majoreta] [url="http://family.webshots.com/album/560238230qzdqHT"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

diana, in drum spre bodensee, opreste-te in timisoara si ia-ma si pe mine la piftii si sarmale[:D][:D] pai cam asa se manifesta pavorul nocturn.[pup] sa va treaca repede! Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006) [url="http://community.webshots.com/album/560562082pmZksk?vhost=community"]Poze noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kati sigur ca trec si te iau...[sofer] sau mai bine cu [avion] si tot despre pavor nocturn...trece de la sine sau trebuie sa mergem la doctor, si daca da la ce doctor? diana, denisa (06.07.2003) [zana]si raisa (05.03.2006) [majoreta] [url="http://family.webshots.com/album/560238230qzdqHT"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

revin...am cautat pe net despre pavor..."Prin pavor nocturn intelegem o manifestare paroxistica de tip anxios manifestata prin trezire brusca in timpul noptii, urmata de o stare de agitatie puternica, spaima si plans.Pavorul nocturn se manifesta in prima treime a noptii, in timpul somnului prin trezirea brusca cu un tipat de panica, asociate cu frica si fenomene vegetative intense (ritm cardiac si respirator crescute). Un episod de pavor nocturn poate dura intre 1 si 10 minute." se pare ca nu ne "incadram", raisa nu se trezeste brusc, se foieste, scanceste, si apoi incepe sa planga si cand vreau s-o linistesc incepe si mai tare... de cateva saptamani i-am scos biberonul, il mai dau doar dimineata-pe la 5-6- dar doar daca se trezeste asa de devreme. sper ca aceasta sa fie cauza si sa treaca cat mai repede! stiu ca ar trebui sa "dispara" de tot biberonul, dar lenea asta... ca s-o adorm inapoi cat mai repede si sa dorm si eu in continuare inca vreo 2 ore [alcool] diana, denisa (06.07.2003) [zana]si raisa (05.03.2006) [majoreta] [url="http://family.webshots.com/album/560238230qzdqHT"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DIANA sa stii ca o perioada si Daria a facut ca Raisa....si acum are nopti in care se trezeste brusc si altele in care se foieste intai si abia dupa aia incepe cu urlatul....si tot asa nu suporta nimic. Asa am facut eu diferenta intre plansul ca vrea biberonul, suzeta sau pernuta si....altceva. Vad ca esti ieseanca....ca sotul meu...socrii stau in Iasi[:D] KATIK pentru tine am un [pup] mareeee....sa stii ca se cunoaste ca ii dau tratamentul si e doar la jumatate doza. O sterg ca s-a trezit gasca mica si deja fac scandal[pk] Camelia mami de Rares Petru (04.07.2002) si Daria Maria (17.05.2006) [url="http://www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]"]Evolutie Daria[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/47782891@N00/"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...