Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici fericite cu mai multi copilasi (3)


Recommended Posts

Acum 3 ani cand am fost la Bodensee am fost toti cazati la pensiunea unui roman.Si avea nenea ala si tuica si mici, si ciorba de burta...ca acasa[:D].Nu cred ca e nevoie sa caram sarmalele cu noi daca tot la nenea ala mergem[:D] Chiar, poate se mai organizeaza ca tare mult ne-a placut[berica] ----------------------------- Gabriela[gravi], Phillip si Rebecca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

camelia, deci sa stau totusi linistita? adica raisa plange de dorul biberonului? sincer sunt putin stresata si nici nu stiu la ce doctor ar trebui sa merg daca ar fi pavor!!![mariaj] diana, denisa (06.07.2003) [zana]si raisa (05.03.2006) [majoreta] [url="http://family.webshots.com/album/560238230qzdqHT"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor! Sa stit ca si noi avem probleme cu trezitul, dar nu seamana a pavor nocturn. Alexandru se trezeste destul de des, se caraie si cand ma simte langa el se calmeaza - asta as numi-o mai mult dependenta de mine. Ideea este ca nu stiu cum sa mai procedez, ma tot gandesc poate ii dau dintii si de aia se trezeste, doar ca pana ii vor iesii dintii voi fi terminata. Bogdan cu Vlad se trezesc si ei in fiecare noapte sa mearga la wc si fac halta la noi in camera, cica-i mai cald si de fiecare data cand ii prind ii trimit inapoi, dar revin spre dimineata. Nu stiu cum sa mai procedez cu ei, as vrea sa am macar o noapte in care sa nu ma trezeasca nici unul. Camelia multa sanatate! Fetelor cum mai stati cu timpul liber, adica mai reusiti sa va faceti timp si pentru voi? Ca la noi nu se mai termina treaba si pentru mine nu prea mai apuc sa fac nimic, sunt tare obosita si am impresia ca nu voi mai reusii niciodata sa ma odihnesc. Asa as vrea si eu sa plecam undeva doua zile doar noi doi, sa fac ce vreau, sa dorm cat vreau... dar momentan sunt vise, pana mai creste putin Alexandru. Adita tu ce sa mai spui? Cu patru copilasi micuti si vad ca nu te plangi. Cum reusesti sa te organizezi? La noi cel mai greu este cu atentia, fiecare vrea atentie maxima si de obicei toti vor in acelasi timp. Va doresc multa sanatate! Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga http://community.webshots.com/user/mcrmiki Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DIANA depinde peste ce doctor dai....la mine cauza urletelor a gasit-o o pediatra de la spital si ea spus ca marea majoritate a medicilor dau calmante sau te trimit la neuro....si tot cam acolo iesi....si nu e bine pentru bebe. Daca tu spui ca se linisteste cu biberonul sau daca o iei langa tine eu spun (asta e pararea mea vis-a-vis de ce am citit) nu ar fi parvor....asa a facut si Rares care din cauza asta a dormit cu noi in pat pana la 4 ani. Daria...in periada cand o iau urletele nu vrea in brate...daca o iau sau vreau sa o mangai tipa mai tare, ma impinge, refuza sa o ating, refuza obiectele dragi ei....cam asta e una din diferente....si cica "crizele" astea le face in prima parte a noptii, Daria o ia cam pe la 12-1 noaptea, dar are si nopti cand se foieste toata noaptea si o iau la mine in pat si scapam usor. MIHA de organizat...de timp liber....hmmmm vorbesti de lucruri sfinte[:D] Camelia mami de Rares Petru (04.07.2002) si Daria Maria (17.05.2006) [url="http://www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]"]Evolutie Daria[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/47782891@N00/"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vai camelia...cred ca ma panichez! ce am observat la raisa...daca ii dau repede biberonul, adica inainte sa inceapa urletele, cand doar se foieste si scanceste, se linisteste! dar daca apuca sa planga nu mai pot s-o linistesc, si la fel nu vrea nici macar sa o ating, tipa, ma impinge, da din maini si din picioare...intre timp pregatesc biberonul dar nu-l accepta din prima! aceste crize apar pe la 2-3 noaptea, adica tot in prima parte a noptii si apar in fiecare noapte, cam la 2-3 nopti. dar sincer nu ma vad sa umblu cu ea pe la neuro...destul am umblat pe la "n" pediatrii si "n" ortopezii ca sa rezolvam cat de cat cu rahitismul...n-as vrea s-o iau de la capat! o s-o urmaresc mai atent... miha si eu vreau macar doua zile sa fim doar noi doi singurei sa dorm cat vreau si la ce ora vreau! nici eu nu mai am timp de mine deloc! si eu am doar doua fete, tu ai trei baieti...adica eu ma mir cum te descurci cu trei, fetele care au 4 copii sunt super-woman petru mine! astept revelionul...poate reusim sa lasam fetele la socri si sa evadam 2-3 zile![iartama] diana, denisa (06.07.2003) [zana]si raisa (05.03.2006) [majoreta] [url="http://family.webshots.com/album/560238230qzdqHT"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce e ala timp liber?cu greu reusesc sa-mi fac un dus, sa-mi tai unghiile, chestii din astea absolut trebuincioase. cei mari inteleg si ma lasa, le dau ceva de lucru si stau cuminti, dar ce ma fac cu Stefan care nu vrea decat sa stea cu mine? la altcineva in brate nu vrea mai mult de 5 minute, nici la tati.si nici nu prea doarme, doar 2 reprize de 30 de minute pe zi. asa ca de azi am gasit o doamna care sa ma ajute la curatenie si sper sa ma mai eliberez de acum [mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

TIMP LIBER??????!!!!!! ce este acela?[:0][:0][:0][:0][:0] eu nicicum nu ma pot organiza eficient, recunosc asta dar incerc sa fac totul cit de bine pot eu.[bang]. acum ca este vacanta la gradi si afara vreme destul de urita, tare greu ma descurc cu toate cele, si n-am decit doi[:I]. amindoi vor atentie, evident in acelasi timp, fata da semne de gelozie, trebuie sa fac balet intre ei[bang]. nici robi nu prea mai doarme peste zi, azi a reusit sa doarma o singura repriza de 30 minute[bang], ceva are, o fi dintii ma gindesc ca in rest dormea macar 1.5 ore intr-o singura repriza. si eu vreau sa dorm, si la noi ca si la voi! dorm tot cu pauze, cel putin doua pe noapte, ma trezesc f. obosita, nu mai am rabdare, pic din picioare, ce mai[bang][bang][bang][bang] cami, si de la noi [pup] mare sa va treaca repede, sa fiti sanatoase. ma bucur ca a mers. diana, ce sa zic, la neuro in nici un caz, la un homeopat mai degraba.deocamdata sa o observi atent, eventual ia notite (acum nu glumesc ca daca ajungi la homeopat ala iti pune niste intrebari de nu mai sti ce sa raspunzi si sunt f. importante raspunsurile pt stabilirea tratamentului). va pupam si pe voi sa va treaca fara alte interventii! miha, tu il duci pe vlad la gradi? Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006) [url="http://community.webshots.com/album/560562082pmZksk?vhost=community"]Poze noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot vreau sa scriu dar timpul...stit voi!! Camelia uff, mi s-a facut pielea de gaina la ce povestesti tu. Multa , multa sanatae la puii tai, mai sles la Dariuta ta. E mai bine acum nu?? Adita, am banuit eu cam cum e in Ro cu mai multe cezariene. Eu stiuta de acolo, am intrat in panica rau cand am ramas gravida cu Selin. Au trebuit sa ma convinga 3 medici pana sa ma calmez. toti ma incurajau si se tot mirau de ce mi-e asa de frica. medicul meu m-a trimis acasa sa ma calmez, al doi-lea m-a sfatuit sa ma bucur de ultima sarcina, iar al trei-lea tot imi zicea " da`ce am avut asa experiente rele cu cezarienele de mi-e asa frica?"[:D]. Babee 10 min de plimbare am pana la Bodensee. Veniti cat mai puteti ca de 1 an tot vreau sa ma mut, dar nu ma lasa inima!![:D]. ....parca mi_ati fi ghicit gandurile. Este dorinta mea cea mai mare sa pot evada undeva cu sotul 2 zile. Ufff doar ca ramane numai dorinta, mie socrii nu mi-i iau nici macar pe unu darmite pe toti 3. .......vreau wellnes[:D]. Fetelor spuneti-mi ce sa fac cu ai mei copii.....sunt tare, tare mofturosi, fac circ la masa. Imi vine sa-mi iau lumea-n cap cand ne asezam sa mancam. Dupa ca le fac numai ce stiu ca manaca nici macar asa nu sunt sigura ca vor manca. Ar manca numai iaurt, ciocolata, eventual vreo paine cu nuttela, oua...si cam atat. V-am pupat, vreua sa mai cos cate ceva la masina, am asa multe restante[:D], pana nu ma apuca somnul. Mira mami de [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346409398/24"] DAVID [/url](15.08.2002) [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346401061/26"]DARIA[/url](20.11.2004) si [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346410279/32"] SELIN [/url](07.02.2006) [url="http://picasaweb.google.com/miraklucker/Oct2007"]Poze noi ....cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur cand vad ca toate vrem vacanta...ma gandeam ca doar eu vreau sa evadez! kati sa stii ca am inceput sa fiu foarte atenta la episoadele din timpul noptii, poate imi dau seama singura daca e pavor sau nu! sa va povestesc ceva pe jumatate funny...faceam treba si nu stiu cum am reusit si mi-am "agatat" nasul de tocul usii de ma durea pana la ceafa...[alcool] si acum ma mai doare si s-a umflat putin, dar bine ca nu mi-a curs sange (au curs doar cateva lacrimi pe care n-am putut sa le opresc!!!!) sper ca maine cand ma trezesc sa nu fie si mai umflat ca nu mai ies din casa...dup-aia zice lumea ca m-a batut barbatul [:D] pupici tuturor! diana, denisa (06.07.2003) [zana]si raisa (05.03.2006) [majoreta] [url="http://family.webshots.com/album/560238230qzdqHT"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am intors din vacanta dar parca tot as mai vrea sa fie vacanta, mai ales ca aici vine vara ..[bang][bang] Am mutat-o pe cea mica la alta gradinita si am avut emotii cu acomodarea, primele zile plingea saracuta ( e drept ca doar cind o lasa sotul, dupa 5 minute era ok) dar ieri deja a fost mult mai bine si chiar i-a spus zimbitoare lui tati " bye-bye"[bis], ii place acolo se pare... Acum am emotii cu mutarea la Viena, in special pentru cel mare. Are 7 ani jumate, e in clasa a 3-a aici, are prieteni la scoala si e legat de tot ce inseamna NZ, sporturi ( rugby), sporturi de vara, de apa...Nu ii e indiferent unde locuim, nu e adeptul schimbarilor majore, desi e destul de adaptabil. De ex nu vroia sa mergem in RO in vacanta, el vroia sa stea aici in NZ cu prietenii lui. Acolo insa s-a adaptat repede, si-a gasit prieteni si s-a distrat de minune, a avut mereu activitati iar cind sa plecam ma intreba daca nu mai putem ramine 4 saptamini...[:D] Mi-e cam teama cum o sa fie intr-o tara cu limba noua, alt sistem de scoala , alt stil de viata....[?][?] Cam astea de pe la noi... ------- Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...