Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici fericite cu mai multi copilasi (3)


Recommended Posts

Buna fetelor! Alina esti tare norocoasa ca incepi o zi fara nervi, este foarte important pentru psihicul unei persoane. Hannen imi pare tare rau ca nu ai luat carnetul, dar sunt convinsa ca il vei lua data viitoare, la cat esti de ambitioasa. Sti ca eu am invatat sa conduc pe la 15 ani, am dat pentru carnet la 19 si l-am luat de-abea a 3-a oara, cu toate ca stiam sa conduc bine, tot m-au picat, asa ca... Bafta! Cornelia ma tot gandesc cat de zombi o sa fi la servici daca te trezesti asa devreme. Mi-am tot propus si eu sa ma trezesc mai devreme si cand suna ceasul pt. restul eu sa fiu in picioare si zambitoare, dar inca nu am reusit, inca sunt obosita, nu m-am recuperat inca, poate o sa ajung pana la pensie sa recuperez noptile nedormite, daca nu, atunci la pensie, important este sa fim sanatosi si fericiti. Sa va povestesc, ca sunt cam necajita cu scoala. Bogdan este o fire mai agitata, mai neastamparata, mereu pus sa faca cate ceva si cand era la gradi imi spuneau educatoarele ca daca ar fi si linistit ar fi totul ok. Se temeau si ele de inceputul scolii cel putin, pana se adapteaza stilului, pana invata ca tre sa stea linistit in banca 50 de minute. Si bineanteles, de ce te temi de aia nu scapi. Deja s-a facut remarcat, nu are rabdare, se tot misca, cere la toaleta, la scriere nu scrie tot, se plictiseste, deseneaza. Si astazi am stat de vorba cu invatatoarea si mi-a confirmat toate temerile. Va dati seama ce suparata am fost, am venit acasa si am inceput sa facem ce n-a facut in clasa. Ideea este ca l-am dat la program prelungit, dar acum constat ca mai bine il lasam la program normal, sa ma ocup de el mai mult. Am optat asa ca sa imi pot cauta de lucru, sau daca se iveste ceva, in conditiile in care nu mai vreau sa ma intorc la lucru unde am lucrat pana acum si ca imi voi gasi mai greu de lucru. Oricum acasa, sub supravegere face mult mai frumos decat la scoala, este mult mai atent si ma bate gandul sa-l iau de la program prelungit. Ce este si mai nasol ca atunci cand venim dupamasa de la scoala si gradi Alexandru vrea la mine, Vlad vrea altceva si eu vreu sa fac lectii cu Bogdan. Sotul meu este la lucru pana seara (peste o luna isi schimba locul de munca si sper sa vina mai repede) si atunci o mai tin pe tanti sa stea cu Vlad si Alexandru ca eu sa ma pot ocupa de Bogdan. Daca este timp nasol cum a fost azi, ei tot vin in camera unde stau cu Bogdan, striga la usa, sau chiar o deschid, idee este ca-l deranjeaza pe micul scoler. Asa ca ma gandeam sa vb la sc pt program normal si sa ma ocup eu de el. Daca voi face asta am timp sa il tin afara pana la 2, apoi mancat si teme pana la 3,30 cand tre sa merg dupa Vlad. Si cred ca am fi mai linistiti toti, mai putin eu care nu prea as apucasa fac mare lucru intre adus de la gradi si scoala. Dar asa cred ca ar fi mai bine pt Bogdan. Ce ziceti fetelor? Voi cum ati procedat in cl I, cele care ati trecut prin asa ceva? Sau ce sfat imi dati? Sunt destul de suparata, obosita si poate usor dezorientata, nu mai reusesc sa-mi termin treaba si sa-si fac timp si pt mine. Maine ma duc sa ma tund, m-as tunde mai scurt sa vad ce spune si coafeza si ma si apuc de pregatit pt. ziua lui Alexandru. Sper sa facem ceva poze si sa rog pe cineva sa ma ajute sa le postez, ca nu mai stiu. Oanna ce mai faceti? Pe unde mai umblati? Ma tot gandesc la tine cat de greu ti-o fi. Sper ca toti sunteti bine si cand aveti timp sa mai scrieti ce mai faceti. Va pup si va doresc noapte buna! Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga http://community.webshots.com/user/mcrmiki Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Tot eu. Si ce ma necajeste cel mai tare este ca de la gradi ne spuneau ca are potential maxim, ca este f. istet, ca daca se infiinteaza scoli speciale pentru copii in care studiaza separat copilul, sa vada la ce ar avea afinitati, sa il ducem, ca are o memorie extraordinara, doar ca ii trebuie captata atentia cu lucruri interesante. Si ideea este ca ne-am ocupat de el, i-am citit, l-am plimbat, i-am luat tot felul de jocuri educative, program la desene, doar cand avea voie si nu la orice desene, am incercat sa-l educam cat mai bine, sa-i impunem limite, sa fie politicos si invatatoarea imi spune ca el face asa, ca face pe dincolo, de parca vezi doamne eu nu m-am ocupat de el. Si i-am cam retezat-o si i-am spus ca eu ii fac educatie de cand era in burta, dar ca asta este firea lui si ca momentan nu am ce-i face mai mult dacat fac si ii spun zilnic. Gata, va las, sunt destul de suparata, sper ca maine sa fiu cu moralul mai ridicat, m-am mai descarcat cu voi. Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga http://community.webshots.com/user/mcrmiki Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Miha, te inteleg foarte bine.. Nu ca ai mei sunt la scoala, dar din experienta sora-mii si din ce am mai ccitit pe aici... De obicei se intampla exact asa cum ai descris cu copiii care sunt mai avansati, care au invatat acasa mai mult, nu pentru ca au fost fortati, ci pentru ca cer si absorb informatia mai repede decat altii. Una din fetele de la subiectul cu America a avut exact aceleasi probleme ca si tine: educatoarele de la gradi au avertizat-o ca baiatul o sa se integreze greu la scoala daca nu va fi stimulat pentru cat stie- adica sa nu fie pus iar la liniute si bastonase daca el deja stie sa citeasca. Daca vrei caut subiectul si iti dau link... Stiu ca e greu cand cresc copii si merg la scoala, cand crezi ca ai mai scapat putin, ca nu mai sunt bebelusi si au o oarecare autonomie, mai apare ceva[:D]. Adevarul e ca pana la 20 de ani tot o sa aiba nevoie de ajutor de la noi[:-)))] linistitor, nu?[:p] Eu zic sa cauti o invatatoare care sa-l inteleaga, sa-i dea sa faca exercitii pentru cat stie, sa-l capteze cu ceva, nu sa ii ia pe toti ca fiind la acelasi nivel.. Chiar sunt curioasa de evolutia lui..[pup]

[url="www.sabi.lx.ro"]Ajutati-o pe Sabina- un suflet curat![/url]
Mami de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006
[colegi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha,iti inteleg perfect supararea,si ai tot dreptul sa fii suparata.Dar cred ca problema e profesoarea,care pune toti copiii sub aceeasi categorie. Noi am avut acest gen de probleme cu fratele meu.De fiecare data cind mergeam la scoala,ea gasea mereu sa spuna ceva rau despre el,tot odata afirmind ca e un baiat foarte destept.Si cind am intrebat-o de ce atitea pligeri la adresa lui,stii ce nea spus??? Pai nu e chiar asa de rau el,eu le mai maresc uneori,sa nu gindeasca copilul despre sine prea bine[bang][bang],va dati seama ce "profesoare era"??? in loc sa incurajeze copilul,sa-l laude pentru reusite.....ea il injosea in fata celorlalti elevi,il certa ca este obraznic,doar pentru faptul ca sa nu creada prea bine despre sine copilul[bang]. Cind l-am transferat in alta clasa(cu parere de rau prea tirziu,in cl.4) copilul se mira ca profesoarea ii numeste Puisori,si se poarta frumos cu ei. Asa ca iti recomand sa studiezi bine,ce fel de om e profa,sa vezi daca se pricepe ceva la psihologia copilului. Eu nu am studii superioare,dar am facut cursuri de "psihologia si nevoile copiluli"(caci am lucrat cu copiii,si mereu aveam diferite seminare). Ma crezi ca imi venea s-o string de git pe profa fratelui meu??pentru comporamentul ei,si cu parere de rau,in scolile de rind,profesorii nu prea sunt instruiti in domeniul "psihologiei" si al bunului simt.Aici fac o paranteza,si ma [asia] in fata profesorilor care intr-adevar au o inima deschisa fata de copii,si ii ajuta sa se realizeze chiar din primii ani de scoala.Sa stii ca conteaza foarte mult cum este "prima mea invatatoare",pe noi ne invatau ca este a doua mama,si chiar asa a fost.Si acuma imi aduc aminte cu drag de "prima mea invatatoare"[flo] Dar de programul prelungit,,, eu cred ca copilul este deja obosit de la lectii,si de acolo vin celelalte probleme cu temele.Plus ca sunt mai multi copii si sunt mai distrati. Eu zic sa mai ai rabdare cu el,pina se adapteaza la "noua viata" de student. Multa putere si succese la gatit si organizat petrecerea.Si nu in ultimul rind,bafta la coafor,sa te faca cea mai frumoasa.[olala] Alina,nascuta in Chisinau Sami,Evi,Lori,si taticul nostru drag [url="http://community.webshots.com/user/alinanicolae01"]album[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza mamici de pitici! Miha,eu zic sa stai linistita.Mie una mi se pare normal ca un copil de cls 1 sa nu poata sta intepenit in banca 50 de minute!Mi se pare IMPOSIBIL! Mai ales daca este energic!Nu vreau sa ma gindesc ce fac eu din aprilie cu Amira mea care nu sta intr-un loc nici cit sta un caine`n coada!!! Asa cum ti-au zis fetele,eu nu "inghit" invatatoarea asta care nu stie altceva sa faca decit sa-ti critice copilul.Ea nu-i constienta ca este ceva absolut nou pt. un copil?Si ce vrea sa zica ,ca toti ceilalti 30(sau citi sunt) de copii stau toti smirna in banci,numai al tau nu are stare??? Eu sigur i-as zice vreo doua ,nu acum ci mai tirziu daca insista ca are copilul o problema![bang][bang] Stii ce m-am indispus?Ce repede se mai spala ele pe maini de responsabilitati .Pune in carca parintelui tot ce nu le convine lor,adica ceea ce nu sunt pregatite intr-adevar sa gestioneze.Sistemul nostru de invatamint cred ca are undeva niste "bube". Hai opriti-maaaa![bang] De permisul meu,Miha,tot asa am facut scoala la 17 ani si am asteptat sa implinesc 18 ca sa dau examen.L-am luat din prima,da` iote ca acu` ma pica astia de nu ma vad. Eu m-am consolat cu gindul ca asa "trebuie" sa fie .Al meu ma incurajeaza ,mai are putin si isi pune fustita de marjoreta[:D] dar eu si cind pun capul pe perna vad in fata ochilor traseul ala de la politie.Probabil din cauza asta am facut o criza de stomac azi dimineata pe la 3;30.(eu sunt cu gastrita de la 10 ani.in timp a evoluat,e pe sistem nervos) Da` nu ma las,nici nu ma gindesc sa renunt!Chit ca-l iau cind ies la pensie![:D] Peste 40 de min plec la munci,apoi am programare cu Inas la vaccin! Ne "vedem" pe inserat(la mine)[:D] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by hannen
Salutare mamici! Ouuuuof ce m-ati lovit la faza cu pregatitul de gradi dimineata.eu credeam ca numai la mine e greu. Amira mea se misca in reluare!Prima grija de dimineata e sa se uite la tv. E o emisiune de copii si nu se mai indura de ea.Abia le misc la masa.La masa sa nu credeti ca maninca,nuuu,se joaca!Bai si vorbesc si se impung ,Israa mai trage si cite o "traviata"[:D] de-mi vine sa [bang][bang] Normal ca mai ridic vocea ,numai ca sotului din dotare nu-i convine sa ma auda de la prima ora facind vocalize.Se mai strimba el da-i trece.[:D]
Hannen exact[:D] ca la mine. Dimineata se trezesc relativ devreme, 7-7.30. Primul cuvant la David e "vreau televizor", noroc (fie vorba) ca de vreo 2 saptamani e stricat. Abia ii misti la masa, acolo incepe miorlaiala si doliantele, David vrea ou mestecat, fetele iaurt.....in fiecare zi!!![bang], apoi sta o ora si mesteca in farfurie. Joia cand eu sunt acasa am masina asa ca-l duc cu masina la gradi, binenteles ii imbarc pe toti 3. La 8.30 incepe........la 10.45 e deja gata[bang]. .........si cu imbracatul la noi e jale. David are muuuulte pretentii de pe acum. Zlele astea a venit cu o hartie de la gradi cum ca ziua urmatoare merg la lac sa culeaga pietre,pe orice vreme. Tata-su l-a echipat cand a inceput gradinita cu geaca, pantalonid e ploaie si cizme de cauciuc. Cum a fost vreme urata i-am lasat la matusa mea hainele pregatite...........nu a imbracat decat geaca. S-a intors tot ud si plind e frig, erau vreo 10 gr afara si ploua de numa!![bang]. Nici fetele nu sunt altfel, chiar si cea mica are pretentii la imbracat! ..........si eu sunt foarte furioasa pe sistemul de scolarizare de aici.Ieri am fost invitati la sedinta cu directorul scolii primare su cu presedintele scolii sa vorbim despre David, despre drumul lui pana la gradi si ca l-am luat o saptamana in vacanta fara sa ne dea ei voie. Adica noi am plecat cu toate ca ei au spus NU!!!!!..............Cica ei recunosc ca e o intamplare nefericita, ca David a avut pur si simplu ghinion cand l-au trimis asa departe . Practic au copii din aceeasi casa la gradinite diferite...dar au rasuflat usurati cand le-am spus ca acum nici nu ma gandesxc sa-l mai mut. Copilul s-a obisnuit si-a facut prieteni, pe el nu-l ajuta cu nimic daca-l mut acum la alta gradinita mai apropiata. La gradi nu invata nimic, la scoala tot asa. Prietena mea are baiatul in clasa I, ma ingrozesc ce-mi povesteste , nu au nici un fel de manual, caiete cu care sa vina acasa, orar, nu stie ce fac la scoala, de doua ori pe saptamana au teme..........de exemplu sa scrie de 5 m si 5 M. In clasa I nu invata decat literele de tipar, abia in clasa II literele de mana. Am caiete din Ro petnru clasa pregatitoare dar nu pot sa-l invat din ele fiindca fac altfel literele de mana decat noi[bang]. .......altfel am inceput sezonul racelilor. Daria e lata, azi a ramas sotul acasa si s-a dus cu ea la medic, are laringita nu mai are glas, (asta nu-i chiar asa rau[:D]), febra si tuseste. Hannen nu te necajii lasa ca o sa iei sigur carnetul....mie prima ora cand am dat aici examenul mi-a spus ca a fost detuld e bine dar nu suficient pentru Elvetia, asa ca sa-l mai dau odata......deci nu numai acolo sunt asa!! Cornelia si eu tot la 5.30 ma trezesc cand merg la servici, numai ca la ora 6 trebuie sa fiu iesita din casa[bang]. Va doresc un Week-end minunat.......am terminat si eu pe ziua de azi, plec acasa!!! Mira mami de [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346409398/24"] DAVID [/url](15.08.2002) [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346401061/26"]DARIA[/url](20.11.2004) si [url="http://new.photos.yahoo.com/miraklucker/album/576460762395647368/photo/294928804346410279/32"] SELIN [/url](07.02.2006) [url="http://picasaweb.google.com/home"]Poze noi ....cu noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

greu sa trebuiasca sa mergi si la serviciu cand ai multi copii noi am fost azi la baby expo, o sa mergem si maine cu Stefan la competitia bebelusilor care merg de-a busilea [mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [bb], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite [url="http://www.flickr.com/photos/adrianacalin/1458709777/"]aici poze[/url]. n-am facut prea multe, ca trebuia sa stau in fata lui sa-l ademenesc, nu vroia sa inainteze deloc. pe covorul pe care trebuiau sa mearga erau lipiti niste ursuleti albastri care il incantau grozav si tot vroia sa-i dezlipeasca [mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [bb], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hey,trageti chiulul dupa cum vad. Adita,nu merge link-ul.Ia vezi unde-i gresit. Pitica e mucoasa si are putina febra de ieri.Vad ca i-au dat doua maselute.Sper sa fie de masele nu vreo raceala. De vreo saptamana zic sa o intarc si nu pot.Am un sfirc rupt si infectat [q] si nu stiu ce sa fac.nu i-am mai dat de vreo 3-4 zile sa suga de la tzitzi cu "buba" si deja au inceput sa se infunde ductele.Mulg cind se aduna lapte dar mi-e frica de febra .La asta mica numai asa am tinut-o.[bang] Nu stiu ce sa fac,sa o intarc ?Si daca da,cum sa fac pt. ca e belea cu tzitza .Numai asa adoarme,e pe post de suzeta.[q][q] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...