Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de noiembrie-decembrie2004(37)


Veve

Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Danielaid="red">, nu ziceam ca i-as da seara neaparat, ziceam ca in timp as incerca sa-i fac felul I si felul II la mesele astea doua (de la 10 s ide la 6), adica sa-i dau o portiuca de cereale si apoi o portiuca de fructe cu branzica sau iaurt sau ceva de genul asta. Asta ca sa nu-i fac 10.000 de mese pe zi si sa pot acopoeri o gama cat ma idiversa de mancarici de bebici.

 

Nedumerire: azi e a doua ora cand gasesc pe bluzita lui Alex niste urme/pete maro-roscat stravezii. Azi inca am gasit si pe piciorusul ratustei de plus cu care se joaca el. Si ma gandesc daca nu cumva se raneste la gingiute si ii curge un pic de sange. Petele de pe hainute sunt in dreptul locului unde se pune bavetica si erau asa, alandala si mi-am imaginat ca au ajuns acolo de pe degetelele lui pe care le baga in gurita. L-am verificat pe manute sau pe fata si nu are nici o bubita, zgarietura, rana etc. Si oricum, daca rana ar fi la exterior, ar fi sange rosu. Asta de pe bluzita lui pare a fi sange diluat in saliva, deci e o culoare pala si stravezie de sange.

In gurita degeaba ma uit ca nu prea ma lasa si e greu sa observi ceva, trebuie sa te uiti amanuntit si bebe sa stea nemiscat, ori e imposibil de intrunit conditiile.

Vi s-a intampalt asa ceva pana acum?

 

Vrem si noi cutiuta nr. 4:id="size3">id="red">

andrapanda@yahoo.com

 

M-am uitat la gingiutele lui (cat am putut) si se pare ca cea de sus e mai umflata ca cea de jos (cu ertitudine e mai umflata decat acum 1-2 luni) si se vede o pata alba in dreptul caninului drept, dar pata alba nu e pe muchia gingiei, pe unde ar trebui sa sparga dintisorul, ci frontal, cum ridic gingia, pe inaltimea gingiei. Si e si umflatel ca o alveola acolo, adica pata aia alba e proeminenta un pic. Ultima data cand i-am studiat gingiutele nu o avea. Asa ca eu cred ca ne asteptam la dintisori in curand. Dar acest "curand" vad ca poate fi si 1-2 luni, dupa experienta lui Kenzolino caruia de-abia acum i-a spart dintisorul gingiuta.

 

Nu mi-araspuns si mie nimen ilegat de cant. de cereale pe care i-o dau lui Alex. E mult ca am ajuns in 4 zile la 80ml de apa si 4 linguri (nu lingurite) de cereale? Cat sa mai cresc in zilele urmatoare?

 

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

try, eu stiam, legat de cantitatea de cereale, ca ii dai cat mananca![:D] nu cred ca e vorba de o cantitate anume!

 

cat despre petele alea... chiar nu stiu[alcool] nu cred sa fie de la gingii, noua cand ne curge de la gingii ne curge ca gingiile is "sparte" de dinti, dar la ei...?! is netede!

 

sa nu fie, cine stie, vopsea de la vreo jucarie?!

 

ai ca is obosita si aberez![:D]

 


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)


ajutati-l pe mihaita!id="Book Antiqua">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by gandacelu

fetele, o surpriza pentru voi(tre sa fac cinste pentru cutiuta muzicala, nu?!;)ia intrati aicieu ascult si plang...[il]


mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)
ajutati-l pe mihaita!id="Book Antiqua">id="red">
id="quote">id="quote">hehe, gandaceluleid="red">, mare bucurie ne-ai facut. boxele's aproape de maxim si canta toata lumea...mama, tata si bebe[pup]bumbacel [mamica] ingerasului Tudor (9.12.2004)Poze
ajutati-l pe mihaita!...[floare3]id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara fetelor, mey dar vrednicutze mai sunteti...ce mult ati scris, abia am facut fatza la citit...la scris...mai greutz.sper sa nu va suparati pe mine.

mariuca(andreap) la multi ani sa cresti mare si sanatoasa[cor][cor][cor]multi ani traiasca laaaa multi ani!

[s][s]

si ce faceti/ ati ajuns in bucuresti sau nu?...maine dau telefon oricum.

fulgule...[pup]dar ce-ati avut mama cu ginerele meu de l-ati chinuit asa? offf...pupa mama baiatul mic[pup]multa sanatate si sa aveti pofta la laptele de soia...poate-si revine cand mai creste, ti-am zis ca si lui alex ii apareau tot felul de bubitze si niciodata nu au stiut dr-ii de la ce...unul zicea ca e posibil si de la apa si cea pe care o bea si cea cu care face baie...am schimbat "N" feluri de apa si tot ii apareau la perioade de timp...pac...il mai pocnea...si acum sa bat in lemn de vreo 2 ani nu i-a mai aparut nici o 'buba"

onitzo, cum a decurs operatia? sper ca e totul ok, eu am vazut imediat dupa operatie cu muuult mai bine, dar nu aveam voie sa fac efort[pup]si refacere rapida.

va pup, noapte buna...am fugit cu alex la culcarica e supppeeeer tarziu si el nu a adormit inca

 

monica

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by roserb

Noi tot nu am scapat de bubitzele din cap. Parca s-au facut mai concentrate, adica s-au mai micsorat , dar tot reliefate sunt si destul de multe. Pediatra a zis ca nu crede ca ar fi de la carne, si deocamdata doar sa-l pudrez dupa baie cu Baneocin, si sa vedem ce se mai inatmpla. Ca o mama disperata ce sunt, am inceput sa citesc despre dermatita atopica. Fulguletzule, Adrianaid="red">, la voi cum arata bubitele respective?


id="quote">id="quote">

 

mey, sunt mici si rosii si foarte aspre la pipait...Parca sunt niste cosuri care incep sa se usuce (da nu vor sa cada si pace)[bang]

Si inca ceva: la incheieturi (subbratz, coate-pe interior!) obeservi cumva ca e ceva mai rosu, ca si cum ar fi iritat?

atentie mare : dermatita atopica e destul de des confundata cu dermatita seboreica (care nu e deloc periculoasa).

 

daca te uiti cu multa atentie poti sa le vezi aici: http://pg.photos.yahoo.com/ph/zumperiox/detail?.dir=c234&.dnm=5f3c.jpg&.src=ph

 

quote:Originally posted by roserb

Fulguletzuleid="red">, imi pare rau ca a trebuit sa-l chinuiti din nou pe Davidutz, dar se fac teste pentru alergii la bebei asa de mici? Ca pe aici , cica abia dupa 1 an, stiu de la finii nostri. De ce treceti pe soia, s-a agravat dermatita lui David?


id="quote">id="quote">

 

da, da si da! fara cortizon de 2 ori pe zi, nu ne mai descurcam ..si partea nasoala e ca il mananca tare![bang]

si eu tot de 1 an stiam , dar daca pediatrul a facut-o eu ce sa zic...stie el mai bine, ma gandesc eu!

 

 

[mamica] lui David voinicelu', tras ca prin inelu' (1 dec. 04) id="Arial Black">id="size1">

pozitzeid="green">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by bits

FULGUid="red"> mama ce chinuiti mai sunteti.multa bafta cu produsele de soia,sa ne spui si noua cum va merge.stiu un baietel caruia nu i-a priit si maica-sa e disperata ca nu mai stie ce sa-i dea de mancare(are 8luni).din ce parte a capului i-au lat sange?pupici la mititel[pup]


id="quote">id="quote">vaz ca a mancat deja un biberon...ce-i drept, nu foarte incantat dar asta e! am gustat si eu din el ..si m-am strambat pe urma juma de ora..[bang]sange i-a luat dintr-o vena foarte vizibila de pa langa fontanela...[b)][mamica] lui David voinicelu', tras ca prin inelu' (1 dec. 04) id="Arial Black">id="size1">pozitzeid="green">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by cassandra

Buna fetelor, Mai intii de toate Jasmine si Ela multumesc pt foita cu diversificarea.Sunt tare necajita pt ca Dragos a fost diagnosticat azi cu dermatita atopica. Zilele trecute va spuneam ca are niste bubulite pe git si citeva pe umeri. Azi am fost la pediatra si ne-a recomandat Nidoflor. Problema este ca nu se recomanda copiilor sub 2 ani pt ca are glucocorticoizi. Sunt tare nelinistita pt ca nu stiu ce sa ii dau. Farmacista de la care am cumparat Nidoflorul a sarit in sus de doi metri cind a auzit ce mi-a recomandat medicul. Stiu ca pe forum s-a mai discutat despre acest subiect si as vrea sa va rog daca aveti mai multe informatii despre aceasta afectiune sa ma luminati si pe mine. Am mai citit ceva despre Advantan si Locoid dar inca nu ii dau cu nimic pina nu stiu ceva sigur si care sa nu ii faca rau lui bebe.


id="quote">id="quote">nu te grabi cu Advantanu(cu cortizon) decat daca e cazul...E rosu tare si se scarpina mult? mai vorbeste inca o data cu medicul..Si nu uita sa-i dai zilnic cu o crema hidratanta care sa nu contina parfumant!dar ti-a dat cineva link-ul de la dermatita atopica..gasesti acolo cate in luna si stele..[mamica] lui David voinicelu', tras ca prin inelu' (1 dec. 04) id="Arial Black">id="size1">pozitzeid="green">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bitsid="red"> normalid="red"> ca inainte de a macina orezul trebui sa il speli, ca este destul de murdar; este o munca mai delicata, dar macar ca stii ca ii dai ceva bun facut de tine; am sa-mi iau si eu o masina de rasnit; am vazut dar nu m-am gandit sa-mi iau, ptr. ca sotiorul meu spune ca nu are rost[:D]

Fulgule cred ca in randurile voastre cu dermatita intram si noi; dar chestia ca la mine nu se scarpina; nu stiu ce tip de dermatita o fi, dar ma enerveaza la culme bubitele astea; ieri mi-a dat o crema sa o ung, si-am uns-o dupa baie, si vad ca i-a mai trecut un pic, dar vaz ca se intind si pe fata[bang], pe obrajori[bang]

 

mamica celor doua cucuiete

http://photos.yahoo.com/ionelarxn

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...