Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de noiembrie-decembrie2004(37)


Veve

Recommended Posts

for2nityid="red"> [olala] [pup][pup] Avem si noi pe cine curta. Si multumim de urari.

 

Fetelor cu dermatita. Fiti foarte atente la momentul in care apar bubitele. In cazul lui Danutz ii apar automat daca ii dau de exemplu o caciulita de mohair sau ceva supraelastic. Am observat ca nici musetelul nu-i place (l-am dat cu ceai pe fata) sau cu ulei de la Johnson si au aparut. La noi au trecut (la recomandarea dr.) cu Pivalat de flumetazon.

 

Va rugam mult de tot.... cine are foita cu diversificarea de la Culcer sa ne-o dea si noua. Multumim.

 

mamica lui Danutz din 8 nov 2004

http://www.onednd.go.ro/_/Danut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cassandraid="red">, exact acelelasi nelamuriri am si eu.. Si eu am vrut sa fac o programare la dermatolog dar mi s-a spus la telefon ca numai pediatrul "se baga" la copii asa de mici..

Oricum, am de gand sa mai cer o opinie..

 

Eliza si [bibe] Alex (15 nov. 2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata,am intrat si noi in randul oamenilor,NE-AM VACCINAT! Nu a plans deloc,spre surprinderea mea.Manca-l-ar mama de curajos!

Fetelor daca face febra ce sa ii fac? Ca nu am nimic de febra sa ii dau! Sa ii pun comprese cu apa rece pe frunte? Mai demult cand a facut febra asa i-am scazut-o!

Dupa cat timp face febra,daca face? Ca mie mi se pare ca a cam inceput sa arda.Imediat o sa ii iau temperatura. Vaccinul l-am facut acum 1 ora.

Vad ca a adormit.Sper sa fie bine.

 

Stefania si David 24.12.2004

 

DAVIDid="blue">

Poze noiid="blue">[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E, si daca tot am intrat sa cer si eu melodiile celea, Paxelaid="red">, sa va spun si ce am patit noi. Alaltaieri m-am uitat- din nou - la cutele de la fundulet si erau asimetrice, ma uit la picioruse, mi se parea unul mai mic. Sa mor nu alta. Dimineata mergem la spital la Alexandrescu unde facem o radiografie la sold, Slava Domnului, piciorusele ei sunt simetrice, nu are nimic. Mi s-a recomandat sa nu o pun sa stea in picioare pana la 6 luni si in nici un caz in premergator. Oricum am deja programare la CM Unirea vinerea viitoare si ma duc si acolo cu radiografia sa fiu 100% sigura. Ca stiu ca daca e depistata displazia congenitala de sold mai tarziu de 6 luni e urat de tot, cu ghips 3 luni sau ham Pawlick sau mai rau, operatie+3 luni in ghips. Uf, prin ce am trecut.

 

Oricum, as vrea si eu cantecelele, va rog, multumesc mult, si daca exista o alta foita cu diversificarea, cea de la Culcer, o vreau si eu, multumesc mult de tot.id="Comic Sans MS">id="size3">elenapangica@yahoo.com

 

elena si ANA (2.11.2004)

 

http://photos.yahoo.com/elenapangica

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor gata am reusit sa-mi vaccinez copilele, cea mare-Arisa vaccin- encefalia jap., cea mica- polio- Emily, l-a baut si i-a placut[pofta], ca mai vroia[:D]; Emily a fost cea mai cuminte, ca si medicii se mirau de ea, ptr. ca pe langa ea plangeau toti la controlul de dinaintea vaccinului; nici Arisa nu mi-a plans deloc, dar cu tampeniile m-a adus la disperare; nu ma mai asculta deloc[bang]: imita tot ce fac altii[bang]; tre sa stau mereu cu gura si cu ochii pe ea[bang], de azi am simtit ca imi explodeaza creierasii[bang]; hai ca v-am cheaunit cu problemele mele of topic[iartama]; deci in concluzie am terminat si cu polio, asteptam reactiile[:D][bang]

Bitsid="red"> la voi cum este???? sper ca sunte-ti bine[pup]

Stefaniaid="purple"> a mea copila dupa BCG nu mi-a facut febra;[pup] si sper sa nu ave-ti probleme[pup]

Paxela id="red"> alea sunt toate cantecele pe care mi le-ai trimis? multumim de informatii in leg. cu Onitza[pup]

Onitza id="blue">refacere rapida[pup]; ce bine de tine ca a venit mama ta sa stea cu Paul[flo]

Fetelor de cand am nascut-o pe Emily eu am dureri maaaari de oase[bang], adica decat sa ma asez jos sau sa ma ridic de jos mai bine ma iei la [neand]. ma dor genunchii groaznic[q], si incheieturile de la maini, mijlocul, spatele[bang]; voi patiti asa ceva?

 

mamica celor doua cucuiete

http://photos.yahoo.com/ionelarxn

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionela Roxanaid="red"> si eu am probleme cu oasele,cu mijlocul si spatele mai mult.

La 1 luna dupa ce am nascut m-au pus la un aparat pentru a-mi analiza compozitia oaselor si mi-au spus ca am oasele ca o batrana de 60 de ani![q][q][q] Acum ca sunt tanara e OK dar mai incolo cica o sa mi se rupa tare usor oasele! Mi-au spus sa beau mult lapte,sa mananc tofu,pestisorii aia ce contin mult calciu,nu stiu cum le spune. Incearca si tu poate o sa iti fie mai bine!

Sanatate multa![pup]

 

Stefania si David 24.12.2004

 

DAVIDid="blue">

Poze noiid="blue">[foto]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by mamaluidavid

Fetelor daca face febra ce sa ii fac?


id="quote">id="quote">

 

ii bagi un paracetamol supozitor in popou(trebui sa aveti la farmacie paracetamol supozitoare pentru sugari, nu?)..si ai grija sa nu fie gros invelit/imbracat...

cred ca nu va fi cazul de comprese reci pe frunte..Oricum, la 40 grade il suni pe medic , daca nu ii trece febra de la paracetamol..

 

--------------------------------

 

mey, sper sa am azi timp sa va dau o lista cu alimente ce trebuiesc evitate la cei cu dermatita dar si la cei care incep diversificarea...Ceea ce stiu sigur e ca nu sunt recomandate si ca fac mult rau sunt citricele...banalul suc de portocale ...Un NU hotarat citricelorid="red">id="size3">. .Deci, evitati sa le mai dati un timp sa vedeti cum stati cu bubitzele. Fetili, e bine sa mai cererti si alte pareri daca medicu care va pune diagnosticul nu va ofera incredere (pentru stabilirea diagnosticului nu trebuie nici un test , ci doar o simpla privire).

P.S. initial nici pe David nu il mancau bubitzele, la noi s-a decalansat urat dupa cateva ore de la operatie si de atunci nu i-au mai trecut.[bang]

 

 

 

[mamica] lui David voinicelu', tras ca prin inelu' (1 dec. 04) id="Arial Black">id="size1">

pozitzeid="green">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai,si pe mine ma cam dor oasele de cand am nascut (prin cezariana !!!),mai ales spatele si mijlocul si mai ales cand ma ridic de pe scaun.Oare ne trece sau ramanem asa?

 

Mamaluidavid,daca ti-a zis asa cu oasele inseamna ca e osteoporoza si nu e de glumit.Ai grija cu calciul si cu alimentatia .

 

Daniela_sb,da-ne o adresa de mail sa-ti trimitem foaia de la Culcer.

 

La ora asta fetele se plimba prin Herastrau….eu azi n-am putut sa merg.Poate alta data.De fapt,hai sa-mi fac mea culpa.Sa recunosc aici in mod public : mi-e frica sa conduc.Am carnet de vreo 4 ani,am condus atunci la inceput cateva luni,pe urma am lasat-o balta….si balta a ramas.Intre timp,nu stiu de unde,mi-a incoltit o frica inexplicabila de masina.Fac ce fac si am grija sa fie sotul meu disponibil de fiecare data cand am de mers undeva.Asa ca pt o intalnire in Herastrau trebuie sa-l prind pe el liber.Sau sa iau un taxi,dar e mai complicat cu caruciorul si cu ce mai am de luat la mine.

 

Hop si eu ca musca in lapte,ca n-am prins ideea : ce fel de operatie a facut Onitza la ochi?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am linistit deocamdata cu bubitele lui Mihnea: am fost la pediatra si ne-a spus ca nu are cum sa fie dermatita atopica (eu deja ma documentasem[:D]), nu il mananca si nu au aspectul pe care il descrii tu, Fulguletz, adica nu sunt uscate deloc, in plus sunt numai intr-o zona pe partea dreapta a scalpului. Mi-a zis ca mai mult ca sigur este o iritatie datorata faptului ca Mihnea doarme cu capul numai pe partea dreapta, in concluzie trebuie sa-l dau cu violet de gentiana, deci voi avea in cateva zile un baiat punk-ist cu parul mov, pe care vi-l voi arata in poze, ca sa aveti de ce va distra[zz].

In schimb, ca sa nu cumva sa ma plictisesc in cele 2 saptamani care urmeaza , cat Catalin va fi plecat, au racit amandoi copii[xx(]. Ori le-am dat-o eu, ori mai degraba a adus Bianca ceva de la gradi , care s-a suprapus peste a mea. Ma rog, asta e mai putin important, cert e ca amandoi sunt muciosi (Mihnea mai putin- DEOCAMDATA!)si eu nu mai pot de bucurie, va dati seama, azi noapte am facut 100 curse intre camerele lor. Zau ca imi vine sa-mi iau campii cateodata si sa-mi dau demisia din functia de mama!Iar urmeaza desfundat nas, curatat, Eferalgan , Nurofen , etc, of! Sincer , nu stiu cum a ajuns Bianca in halul asta, cu sistemul imunitar la pamant. Dr. mi-a zis ca e din cauza gradinitei , dar cica e bine, ca se imunizeaza pentru mai tarziu. Ce sa zic...

 

Va rog frumos , daca puteti, trimiteti-mi si mie Cutiuta 4 la roxanaserbanescu@yahoo.com. Multumesc mult!

 

Onitzaid="red">, ma bucur ca ti-a reusit operatia, refacere rapida.

 

Fulguletzuleid="red">, of, prin cate treceti si voi! Am inteles totusi ca in jur de 2 ani se cam rezolva cu dermatitele astea, dar pana atunci...

 

Jasmineid="red">, daca vrei, data viitoare (daca putem merge amandoua la intalnire), te iau eu cu masina, ca mi-s soferoaica cu state vechi de tot +experienta!(si mi-au pierit si laudatorii!)

 

Ionelaid="red">,Stefania bine ca ati scapat de nesuferitele de vaccinuri. Pupici la capritele curajoase si lui David

 

[pup]

Rocana&Co

 

 

http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...