Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (32)


Recommended Posts

 

Buna dimineata, fetelor !

 

ce mai e nou pe la voi ?

Eu pot sa ma laud, in sfirsit, cu soare si flori in gradina si pe cimpuri (narcise galbene salbatice).

 

Lulu, ai o fata foarte frumoasa ! n_am baieti de virsta ei sa as lua-o de nora !

 

Bisous la toate !

 

Mik.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

M-am intrebat de ce, niciodata nu am mers la slujba de Inviere, de cand sunt in Franta. Anul acesta am simtit un imbold deosebit , si in special am dorit sa culeg Lumina in mijlocul vostru.

Am primit insa mai mult decat am tanjit.

Frumusete si sensibilitate... Tacerea sfioasa care mi-a transmis mai mult decat toate cuvintele. O caldura interioara care nu poate fi tradusa, nici transpusa pe hartie. Ci doar impartasita...

In seara de Pasti am venit sa petrec cateva momente cu familia mea.

Plecand pe la miezul noptii inspre casa, am reflectat la impresiile pe care le-ati impartasit aici. Am lasat sa curga muzica si m-am plimbat pe strazi pana la epuizare. V-am pastrat in gand, pe voi, pe toate! Chipuri cunoscute si chipuri ascunse in dosul unui pseudonim.

Cum ar putea fi explicat miracolul acestei prietenii?

O iau ca pe o binecuvantare de la Dumnezeu!

Ma simteam ca o naufragiata acum un an cand v-am cunoscut. Astazi totul e atat de deosebit si sunt recunoscatoare de fiecare data ca inima mea pulseaza iarasi cu caldura, tremura de emotie, plange.

Acolo, in bisericuta de langa mare, in noaptea de Inviere, am vibrat ca struna unei viori. Atinsa de sufletul vostru pe care il purtati in ochi, pe care il resimteam atingandu-va mainile, sarutandu-va obrazul.

Nu vreau sa dau un nume si nici sa descriu cum si ce simt. Nici nu cred ca as putea! Va pastrez asadar in interiorul meu, ca pe o lacrima uriasa. O lacrima grea de fericire...

 

 

Michaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos a inviat , v-am citit cu intarziere si daca ai rezolvat pana acum este ok .Pentru aurasupacurasu daca poti accesa internet-ul de pe amandoua calculatorele pot sa atasezi ce ai de transferat la un mail trimis pe propria-ti adresa si sa-l deschizi din celalalt caculator unde vrei sa transferi datele si sa le copiezi. id="red">

 

Claudia 99

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia [flo]sarumina ca te-ai gindit la mine [flo]

Nu sa stii a nu pot accesa internetul de pe amindoua ,asta-i si unul dintre motive pentru care a trebuit sa-mi cumpar pe cel nou !

Dar am muncit din nou si am reusit sa refac raportul acela nenorocit!

Ramine insa problema mea cu office-ul 2003! tare bine mi-ar prinde o cheie de activare(cod de 25 de caractere)!

In fine i-ti multumesc ca te-ai gindit la mine ![flo][flo]

Celorlalte fete care s-au gasit si au fost la inviere impreuna ,sa stiti ca nu am cuvinte s ava descriu ce simt !

Am incercat sa ma simt si eua colo in biserica linga voi si sa simt ceia ce a-ti simtit voi ,e greu de descris ...........

Ma bucur pentru voi si ma bucur ca mai exista suflete ca ale voastre

Cu cit va citesc mai mult impresiile cu atit ma simt mai departe si mai straina ...........

Oare chiar mi-a fost dat sa ma pierd in lumea asta mare?

Ca un facut duminica am intilnit o rominca care este aici de 13 ani !servea in barul pe care-l are cu sotul ei intr-un mic orasel unde duminica tohmai era o braderie ,lume potop ,iar ea abia de-si vedea capul de treaba ,o priveam de la masa mea si ma intrebam:oare ea chiar este fericita aici departe ,singura in atita lume ?

Oare ea a avut timp sa se gindeasca astazi ca e Sfintul Paste?

Nu stiu , as fi vrut sa vorbesc mai mult cu ea dar ea parca nu-i lipsea nimic ,parca era acolo decind lumea .........m-a intimidat si n-am mai avut curajul sa-i vorbesc,as vrea sa revin intr-o alta zi ,poate cine stie?!...................

 

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aurelia, 13 ani sint o vesnicie, sigur ca ea se simte acasa acolo, la barul ei. Si tu vei fi asa ... peste ceva ani, daca ai rabdare. Si celelalte fete la fel.

România ramine o amintire din copilarie, pentru mine cel putin.

 

 

 

Toulouse, la ville rose

[roker]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aurelia draga, as vrea sa-ti ridic putin moralul, dar nu stiu cum. Si eu ma gasesc in aceeasi stare de spirit. Din cate vad, nici Nadia nu este prea departe... Nici eu nu cred ca ma voi smti vreodata, aici, ACASA. Doar privindu-mi bebelusa, gasesc putere sa merg mai departe. As vrea sa-i ofer o viata mai buna, dar deocamdata, ma lupt si eu cu morile de vant. Sa spunem ca primavara e de vina?!

 

Simona si [bibe]Olivia Maria (06.12.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca veni vorba de vreme.... eu mi-am petrecut deja 25% din viata in FR, dar sincer tot ma simt straina. Asa te incalzeste la suflet un moment ca slujba de inviere, când alaturi de alte zeci de români mergi sa cauti lumina...

 

Sa aveti lumina în viata si curaj sa infruntati viata de zi cu zi

[flo]Liliana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor ,suratelor ,mi-ati adus surisul pe buze cu mesajele voastre ,ma consolez vazind ca simtiti si voi ca mine si deci ,

ca ma intelegeti ,problema mea chato'id="red"> este ca nici in rominia nu ma mai simt ACASA,

i-ti aduci aminte de postul meu de dupa vacanta de vara de anul trecut cind ma intorsesem din ro ,

Intradevar acel "acasa" care era odata a ramas suspendue undeva intr-o alta dimensiune ,pentru moment el nu mai este nici acolo ,

dar nici aici inca ,s-au macar nu inca pe deplin ,si asta o simtim cred mai acut cind vine Pastele si Craciunul ,

sint momentele in care eu o simt fort ,

surtout cind va citesc pe voi ca v-ati intilnit si a-ti petrecut "romineste" sarbatorile !

Acum nu este un repros ,si nu trebuie sa va simtiti jenate ,din contra: ma bucur ca rominii pot sa fie uniti si sudati

dincolo de frontiere ,(contrariu a ceia ce se spune de obicei despre cei plecati afara!)ma doare doar ca sint atit de departe si

nu pot sa fiu si eu cu voi!

Uneori chiar ma bate gindul cum sa fac sa ne mutam mai spre coasta ,dar este un gind imposibil ..........

In orce caz am mare noroc cu voi ca existati aici ,sint ca un copil mic cu bomboanele pitite in buzunarul de la spate ,cind am un sfert de ora pauza la scoala ma duc in CDI si intru pe "la france" sa vad ce faceti si despre ce mai vorbiti ,chiar daca nu am timp sa scriu caci paginile se incarca greu acolo si timpul e limitat ,dar macar va gasesc ,va citesc si stiu ca sinteti inca aici!!!!!!!!

Miii de pupic voua si mii de multumiri ca existati![bis][bis][bis][bis][flo][flo][flo][flo]

 

 

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...