Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (32)


Recommended Posts

Corina, informatiile pe care le-a avut mama ta imi par mai simple. Eu una nu mai inteleg nimic...Eu voi merge in iulie acasa si ma voi lumina la fata locului. Eu am adresa din Franta in pasaport pe cartea de sejur. N-am inca CR. Bafta!

 

Simona si [bibe]Olivia Maria (06.12.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Salutare,

 

vin cu o intrebare gastronomica: ca sa fac drob de miel pentru Sfintel Paste imi trebuie "prapore" de miel. Cum ii zice pe frantuza si pe unde as putea gasi? M-am tot uitat pe la hyper-marché dar n-am vazut niciodata. Voi de unde va alimentati cu produse pentru 'mancarile pascale'.

 

1000 merci si o zi faina,

[flo] Liliana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by liliprejbeanu

Salutare,vin cu o intrebare gastronomica: ca sa fac drob de miel pentru Sfintel Paste imi trebuie "prapore" de miel. Cum ii zice pe frantuza si pe unde as putea gasi? M-am tot uitat pe la hyper-marché dar n-am vazut niciodata. Voi de unde va alimentati cu produse pentru 'mancarile pascale'.1000 merci si o zi faina,[flo] Liliana


id="quote">id="quote">Crépine.Gasesti numai la macelar. Te duci intii si ii ceri si iti aduce dupa (sper) ! Eu n-am facut niciodata. Aici se gaseste ceva asemanator drobului (dar din porc) la macelar/mezelar.Sa nu uit : ati cumparat vopseaua si felicitarile de Paste ? caci eu am uitat si voi trimite vederi !Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru drob, eu am gasit solutia! Nu folosesc prapure, ci... foaie de placinta! Iese bun si nu-mi bat capul!

Cumpar foaie "feuilletée" pe care o intind fin-fin cu ruloul, apoi pun umplutura inauntru si gata drobul.

Oricum sotul meu nu stie cum arata cel traditional, deci pot sa-i povestesc ce vreau eu!

Anul asta n-am vopsea de oua! In fiecare an imi trimitea mama cateva pliculete; dar mama nu mai e... Asa ca - de dragul traditiei - cred c-o sa le vopsesc cu suc de sfecla rosie.

Felicitari nu trimit decat cateva electronice. Daca nu, dau telefon!

 

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by lu.more

Si ... cu riscul de a ma face de rasul lumii: care Popek?


id="quote">id="quote"> Hahahaaaaaaaaahaaaaaaaaaaa!!! [:D] Popeck comicul!!! Uite aici: http://www.le-papier-a-gaumet.com/stars/popeck.aspTata român si mama poloneza. Hihi, barbatu-meu il cunoaste personal dar nu stia ca are origini române, nu l-a intrebat decit daca este evreu, ca face bancuri multe despre evrei! [:D]Uite aici si citate celebre de Popeck:http://www.evene.fr/citations/auteur.php?ida=4757Mik, merci, eu una sunt la curent cu Conventia Colectiva inca inainte de a fi publicata in Jurnalul Oficial. Dar eu sunt sindicata... [hot] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita] id="Comic Sans MS">id="violet">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Otilia
quote:Originally posted by lu.more

Si ... cu riscul de a ma face de rasul lumii: care Popek?


id="quote">id="quote"> Hahahaaaaaaaaahaaaaaaaaaaa!!!
id="quote">id="quote">Deci am avut dreptate!!!Na, ca de azi dimineata m-am informat si am si ascultat deja cateva sketchuri!Am dat sa-l cert pe William ca cum s-a facut ca nu m-a culturalizat in acest sens, si el mi-a zis foarte sigur de el ca ba da, sigur mi-a vorbit despre Popeck, doar ca intre cele 2 urechi in momentul acela nu aveam nimic si circulatia intr-un sens s-a produs instantaneu!!![:D][:D][:D].................................................................................[hop]Dragii de noi id="blue">.................................................................................« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela si Luminita va multumesc pentru sfaturi.

Pentru mine este primul an când voi pregati drob de miel singurica.

Dar ma voi stradui sa iasa ceva de capul lui.

 

Astazi voi trage o fuga pana la un magazin Armenian sa vad daca au vopsea de oua. Anul trecut de la ei am cumparat si a fost super buna.

 

[flo]Liliana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by lu.more

Pentru drob, eu am gasit solutia! Nu folosesc prapure, ci... foaie de placinta! Iese bun si nu-mi bat capul!Cumpar foaie "feuilletée" pe care o intind fin-fin cu ruloul, apoi pun umplutura inauntru si gata drobul.Oricum sotul meu nu stie cum arata cel traditional, deci pot sa-i povestesc ce vreau eu!.................................................................................[hop]Dragii de noi id="blue">.................................................................................« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »La Rochefoucauld


id="quote">id="quote">Mais c'est un scandale ![:D]Si eu fac lucruri scandaloase, de exemplu pasca fara aluat dospit dar cu foaie gata facuta.Bravo Georgiana !Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, Georgiana![cheers]

 

Corina, spune-le tu la fete acea reteta de drob care mi-ai dat-o si mie anul trecut, dupa care faci tu, si nu-i nevoie de nici-o foaie. Nici mami nu facea cu foi, nici bunica...si e drob. Corina, cu ocazia asta o mai scriu si eu o data, ca nu o gasesc, sa sti. E excelenta, fetelor! Eu "m-am batut" cu George pe el. Ca la mama acasa.

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

"Si maine mai este o zi..."

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...