Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (32)


Recommended Posts

Multumesc pt gandurile bune. Mihaela, operatia a fost nu prea placuta ( sa simti ca iti umbla cineva in ochi nu e chiar o placere, nu simti nici o durere dar senzatia e neplacuta). Partea frumoasa e ca dupa vreo cateva zile vezi din ce in ce mai clar...eu cu dreptul vad mai bine ca si cu lentilele sau cu ochelarii. Cu ochelarii, cand te uiti drept in fata vazi bine, apoi ci cat schimbi directia spre lateral diopria de modifica ( de asta iti masoara si distanta pupilara, ca de fapt vezi corect doar pe directia inainte...). Deci cu dreptul de a doua zi am vazut asa de bine ca ma gandesc seara: ah, sa imi scot lentilele...dar de fapt nu mai am [:D]. Ochiul stang ma jeneza un pic, vad bine la distanta dar am senzatie de " grains des sable"... Am niste picaturi care imi lubrefiaza corneea...dar senzatia asta afurisita nu vrea sa dispara....

Am lucrat cu ochelari de soare, toata lumea credea ca fac pe starul[pk], si cand colo mie imi curgeau lacrimile pe sub ochelari...

Acum dupa 5 zile parca e ceva mai bine...

Si iar lucrez 3 zile consecutiv de la 6:45...dar nu-i nimic ca sambata plec la ROMA pt 3 zile...URA,[cool] o binemeritata vacanta!!![hot][hot][hot][bis][bis]

 

Mihaela, daca vrei detalii suna seara, cand vrei tu...

Otilia, curaj si tine-ne la curent, sper sa obtii un raspuns pozitiv cat mai repede.

Va pup cu drag [flo][flo]

 

http://community.webshots.com/user/jorjettoader20000

"In dragoste nu exista carpituri. Ori e un intreg absolut, curat, ori nu e nimic"I. Vulpescu

"Iadul este calvarul de a nu fi in stare sa iubesti" Dostoievki

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna, fetele, o sa va povestesc si-o sa-mi spuneti voi daca trebuie sa ma bucur sau nu…

Eram pe autostrada, cand am primit o piatra in lateral, pe partea mea, nu stiu sa spun daca in usa sau in geam.

Pietricele, am mai luat eu in parbriz, ba chiar in Romania l-am avut o data spart de-a binelea, dar de data asta zgomotul a fost asa de mare, incat am crezut ca a tras cineva cu prastia, perpendicular.

Cum nu eram inconjurata de masini pe sensul meu de circulatie, am tras concluzia ca mi-a trimis cineva o piatra din sensul opus. Nu puteam sa ma opresc, asa ca am aruncat o privire spre geam, dar n-am vazut nici o urma. Ba, chiar mi-am spus « ai naibii astia cu geamurile lor, ce rezistente le fac ! »

 

Bun, continui sa circul si ajung intr-un bouchon mic. Cum afara e cald mi-am zis sa deschid geamul, sa aud pasarelele ciripind. Si-am mers asa vreo 10 minute, cu geamul deschis, pe urma am inceput sa merg mai repede si-am dat sa-l inchid la loc.

Ei bine, nu va pot deschie zgomutul pe care-l facea ! Se auzea bazaitul motorasului, care se pare ca incerca sa ridice geamul, dar pe langa asta, un zgomot de cioburi, sau de metal care racaie pe o bucata de sticla…

 

Frumos… Cum serviciul meu e intr-un cartier … nu sensibil, dar ... in fine,primul gand a fost « cum las eu masina asa pana diseara ». Pe urma l-am sunat pe William, care de cateva zile tot in vesti bune o tine, saracul. I-am dat-o si eu pe a mea, am stabilit s-o duc la socru-meu in parcare. Am dus-o, am venit pe jos la serviciu (transpirata toata si cu intarziere, dar seful meu nu e… Acum mi-e frig de mor, ca inauntru e racoare, iar eu sunt uda leoarca), n-am avut timp sa-mi cumpar sandwichul, sunt moarta de foame. William a imbarcat-o pe Anca si-au venit la Nice sa vada ce si cum, le urez o dupa amiaza placuta !

 

Mi-e groaza, se pare ca daca motorul are ceva, asigurarea noastra nu ramburseaza nimic ; eu sper sa fie in legatura cu piatra de pe autostrada. Daca geamul e spart inauntru, poate nu ne costa prea mult. Om vedea.

 

Intrebarea e : sa ma bucur c-am scapat doar cu atat ? Ca m-am gandit dup-aia cum era daca aveam geamul deschis si primeam pietroiul in cap !!!

A citit cineva ce zice horoscopul la berbeci pentru azi ?

Dar pentru toata saptamana, ca de luni o tin tot asa, in mai mult reci decat calde ?!?...[bang][bang][bang]

 

Sper ca voi n-aveti din astea de povestit !

 

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lu, azi e 13 !!! Si cred ca a fost o zi proasta pentru unii berbeci...ca mine si ca tine. Eu, de exemplu, azi am hotarât sa iau autobuzul ca sa merg la serviciu pt ca omul meu era pescuit. Si am asteptat, evident, in statia Delorme...insa trebuia sa astept in CEALALTA statie Delorme. Dupa ce am întârziat la servici am aflat ca exista inca o statie care se numeste Delorme. [alcool] [alcool]

 

Eu zic sa te bucuri totusi ca nu aveai geamul deschis. Doamne fereste !

 

Eu fac drob bucovinean si e foarte bun ! [papica]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lulu, bine ca nu s-a intamplat mai rau! Sper insa sa nu fie stricat ceva la motor! Mult succes!

 

Ei, Sib, te-ai apucat de gatit?[cool]

 

Si eu am primit azi o veste cum ca am fost radiata de pe lista de demandeur d'emploi, desi eu sunt in formation la afpa de doua luni, plus ca am incercat sa declar situatie pe internet si nu exista nici o rubrica unde sa spui ca eti in formation! Ma gandesc ca nu ma mai platesc cei de la afpa(care probabil au uitat si ei sa ma declare pt luna asta, desi luna trecuta au facut-o). Nu-i bai, nici nu vreau sa ma mai enervez! Maine merg sa vb!

 

Insa am si o veste buna. Azi am luat bilete pt ro. Plecam vineri si stam exact o saptamana!! Abia astept!!!!!

 

Noi suntem in a 21 sapt de la amenoree , dupa ale mele calcule as fi intrat in a 5 sapt. M-a durut burta si spatele insa zi ma simt bine! Nu stiam daca ce simt eu in burtica, asa ca niste palpitatii, din minut in minut, este bebe sau sunt contractii! Eu sper sa fi fost bebita, inca nu pot sa-mi dau seama!

 

Numai bine va doresc!

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pfiii!!! Ce mai cautai pana va gasii! Ce e cu tacerea asta?!?

 

Eu fac bine! Piatra mea de ieri nu era piatra, ci... cablul care antreneaza geamul! Cica era uzat si cum e foarte bine intins, cand a cedat a lovit cu putere in portiera (in interior) iar eu asta am auzit.

S-a terminat cu bine. Inlocuirea cablului s-a petrecut in 30 de minute. Dar inainte de asta, William si Anca, saraca, au petrecut 3 ore ca sa rezolve problema facturii. Daca vreodata vi se intampla, sa stiti ca noua ne cereau 300 si ceva de € pentru asta, dar am barbat descurcaret si n-am platit nimic!!!

 

Nadia, calatorie placuta si usoara!!!

 

Si numai bine toturor!

 

 

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Corina: da, poti face procura la orice consulat roman din Franta. Uite aici:

 

"6. Transcrierea de acte de stare civila

 

Actele de stare civila ale cetatenilor romani (certificat de nastere, certificat de casatorie) întocmite în strainatate au putere doveditoare în Romania doar daca sunt transcrise în registrele de stare civila romane.

 

Transcrierea actelor poate fi :

 

· ceruta personal, cu ocazia unei vizite în Romania

 

· de catre o alta persoana în baza unei procuri speciale, autentificata de oficiile consulare (procurile se pot autentifica numai pentru persoanele care au domiciliul în strainatate inscris în pasaportul romanesc)

 

· direct la consulatele Romaniei din Franta."

 

Link: http://www.amb-roumanie.fr/cons1_ro.html#6

 

Acum sa trec la drob. Eu una am facut adesea fara prapure. Se poate face cu foaie frageda (sa fie subtire). In ce ma priveste ung recipientul cu unt si eventual presar pesmet iar deasupra ung cu un galbenus de ou (tinand seama ca drobul trebuie sa aiba si cateva oua crude ca sa se lege compozitia).

Ouale le colorez de cativa ani cu vopsele acrilice, care nu patrund coaja oului. Fac fiecare culoare pe rand, cand ouale sunt inca caldute, in palme (protejata fiind de manusi din latex)si le las la uscat pe un suport pt oua, din material plastic -ca sa nu ramane dâre urate-. Se usuca rapid, culorile sunt pastelate, iar combinatia a doua culori (de pilda galben cu verde, ori albastru cu alb, rosu cu alb, rosu cu putin albastru) imi da posibilitatea de a face nuante diferite.

Uit mereu sa ii cer mamei vopsele de Pasti si dupa multe incercari am optat pentru varianta cu acrilice, care nu sunt scumpe si din care sunt suficiente culorile primare. In plus, coaja oualor este asa de inchisa la culoare incat nu stiu cat de bine prinde vopseaua traditionala la pliculete.

 

Geo draga, acum ca lucrez in contra-echipa cu tine, va fi cam dificil sa putem vorbi la telefon. Cand vom pune de petrecere va trebui sa imi iau liber, doar daca nu gasesc un post liber in schimbul celalalt, cum de fapt si vreau - ca sa fiu impreuna cu o colega de scoala.

Sunt franta de oboseala, am 30 de pacienti in grija. Sunt apreciata, e drept, dar constiinciozitatea ma costa multa energie. Am trecut si pe la scoala, profesorii ma sfatuiesc sa o las mai incet, sa ma gandesc si la mine. Unul din medicii clinicii mi-a spus sa astept o vreme si ma va indruma spre o alta unitate care face prise en charge pentru continuarea studiilor. Deocamdata prind experienta, imi "formez mana" cum se zice. Lucrez cu o infirmiera care e foarte de treaba. De multe ori ea se revolta si spune "Michaela, Michaela, toata lumea trage de ea pentru ca e prea amabila. Acum lasati-o sa mai respire si sa plece in pauza".

Imprejurimile sunt frumoase, au plantat in gradini o gramada de maslini, protocali, lamai (citricele au fructe in perioada aceasta, e o frumusete).Voi vedea cum evolueaza lucrurile, colegele mele care lucreaza in alte spitale nu au mai mult de 14 pacienti, dar clinica noastra e noua si de aceea nu au angajati multi. Personalul e amabil,conditiile de lucru (ambianta, materialele de lucru, amenajarea interioara) sunt moderne.

Oricum Geo, in meseria aceasta nu exista somaj; trebuie sa cauti locul care iti convine, sa iti cunosti prioritatile. Una dintre profesoarele mele cunoaste Romania, a perfectionat cadre sanitare intr-o anumita perioada si imi explica ca trebuie sa ne desprindem de mentalitatile noastre de a ramane la acelasi loc de munca. In sistemul sanitar poti rupe orice contract, si e bine sa nu astepti ani de zile nemultumit intr-un singur loc, cum face o colega de-a noastra care va pierde 11 ani de vechime. Numai in spitalele publice exista metoda transferului, unde nu se pierde vechimea si unde te poti muta in alt loc pastrandu-ti privilegiile. Dar mi-a cam trecut entuziasmul dupa culegerea unor informatii. Exista si clinici private foarte bune.

 

In week-end-ul de Pasti lucrez, asadar nu o pot duce pe mama la bisericuta romaneasca din port, asa cum mi-am propus. Eram asa de entuziasta si imi doream sa petrec acest eveniment ca acasa, pe vremuri.

O sa ma gandesc la voi, la toate! Nici macar nu voi fi la casa mea pana atunci, am un rendez vous azi pentru un alt apartament, dar toate sunt libere peste o luna, doua. Nu e rau nici la meublé, dar deh, nicaieri nu e ca acasa.

 

Syb,te rog, poate ne spui cum e drobul bucovinean...Avem dreptul la o reteta?

 

 

 

 

 

Michaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, Lulu, mey! Tu nu stiai ca fratele meu e mecanic auto? Nu puteai sa imi dai un telefon si iti rezolva treaba gratis? Are garajul langa Carrefour iar George il cunoaste pe fratelo, din cate am inteles.

Apropo, prin Paypal pot sa trimit bani de pe carte uneia dintre voi?

 

Michaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iaca, Michaela, ca asta nu stiam despre fratele tau! O sa tin minte pentru data viitoare! Merci!

Dar, ca sa fiu sincera, William e din ala care vrea sa faca treaba la concesionari (in cazul nostru Citroën) fiindca asa beneficiaza de diverse garantii (chit ca sta 4 ore sa-i convinga pe mecanici ca are dreptul!). Iar pentru chestii marunte apeleaza la taica-sau (tot mecanic auto). Dar e bine de cunoscut un mecanic auto la casa omului, merci, o sa retin!!!

 

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA FETELOR!

S-au petrecut atit de multe cu voi de la o vreme caci nici nu stiu cu ce sa incep mai intii,poate cu un calduros si sincer LA MULTI ANI,pentru LU,sa-ti fie viata dulce si plina de satisfactii,sa-i ai pei cei dragi ai tai linga tine pina la adinci batrineti,id="red">,banuesc ca numa eu n-am avut timp sa-ti urez "la multi ani" sper sa nu fie prea tirziu.........

NADINE id="red">vad ca tu esti mamica pe toata cinstea cu o burtica bine rotunjoara ,astept sa ne povestesti cum a fost "acasa"!!!

OANAid="red">am vazut ca si tu ai avut de indurat cu puiul tau mic ,i-mi pare rau pentru tine ca a trebuit sa suferi alaturi de el ,dar se vede ca a fi mamica platim toate suferind linga puii nostri ,asa ne calim sufletele pentru ceilati strumfi care urmeaza[il]

Nici nu stiu caruia dintre voi sa am adresez mai intii sincer...........

geoid="red">à da! tie vroiam sa-ti spun ca ai fost o curajoasa sa te operezi eu tremur de frica cind aud cuvintul "medic" si "spital"!

Samsara sper ca ai primit si "mot"-ul de la mine pe privat........sa nu crezi ca poate schimba ceva,in legatura cu ceia ce simt pentru tine!

Corinaid="red">daca nu ma insel tu ai repris un pic munca ,lasa ca-i bine aduce ceva banuti in plus!!astept si de la tine un semn pe aici sa vad ce mai faci!

IN rest fetelor ,toate sa stiti ca mi-ati lipsit ENORM si ca fara voi ma simt straina orce s-ar spune si oricit as fi eu de sociabila ....

nu ma pot simti INTREAGA fara voi,v-am citit ori de cite ori am avut un minutel liber ,pacat ca viata ia asa intorsaturi cite o data ca trebuie sa renuntam "des fois" la ceia ce tinem cel mai mult!

Despre mine sa va spun ca a fi la scoala este totusi o corvoada si un efort foarte mare ,cred ca am mai imbatrinit 10 ani in 6 luni de cind sint la scoala ,insa nu ma las de ea nici daca ar fi sa ma leg cu un lant de poarta scolii............tohmai findca mi-e atit de greu vreau sa o termin indiferent de sacrifiiciile pec are trebuie sa le fac!

Pe plan personel singura schimbare este aceia ca va trebui sa vindem casa caci nu putem sa facem fata cu cheltuelile deci am depus un dosar de locuinta sociala!

pina la urma ce importanta mai are important este sa avem un acoperis deasupra capului...........

Ieri am fost la o conferinta despre situatia "mére isolé d'origine etrangere" si despre ceia ce fac associatiile pentru à ajuta aceste "méres isolées"in societatea franceza ,iar unele gogosi spuse acolo mi-au adus aminte de Doina si ma intrebam daca mai stie cineva ceva de ea de cind trebuia sa divorteze?!

Ce ma revoltat a fost chiar un scriitor care a sustinut conferinta ,care a scris o carte despre acest subiect si care tot aducea in discutie situatii concrete intilnite in zona Paris si MARSEILLE urcind in slavi aportul associatiilor care sar in ajutorul acestor mame!

In sfirsit pentru ca sint in ultima mea zi de stage si pentru c anu pot lucra nimic caci mi-am uitat acasa cheia USB o sa stau mai mult la taclae cu voi daca este vreuna prin preajma ........

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...