Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (32)


Recommended Posts

 

Aurelia, pui mic, trebuie sa-ti fie teribil de greu cu toate ! UIte floricele virtuale [flo][flo][flo][flo][flo] si un zimbet cald, real.

Mai ai cursuri si examene dupa ? Ai inceput sa vezi daca iti vei gasi repede de lucru dupa ?

 

La mine nu se intimpla nimic extraordinar, afara de zapada care tot cade si m-am saturat. Virgile (cel mijlociu) e convins ca Papa Noel va reveni curind cu un elicopter.

 

Cu drag la toate.

 

Mik.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

MIK,mii pupici si de la mine si un grand MERCI pentru flori si pentru incurajare.

Si pentru ca ma intrebai ,iata i-ti raspund sint abia la juma de drum,ba nici acolo inca caci mai am pina in iunie si apoi inca un an pina in iunie 2006,examenele mari abia atunci vin,insa am examen "alb" la sfirsitul anului acesta si controale ,"controlere"cu note ca la scoala la fiecare sfirsit de saptamina .........de munca dupa ....nici nu pot sa ma gindesc inca caci atita timp cit nu am luat examenele si nu am diploma in mina nu pot sa ma gindesc la ceva de munca in domeniu........[harp]

cam asta-i "vremea" pe la mine ........soare ?!... cu dinti! si toti pomii infloriti de ma prinde nostalgia primaverilor de la 18 ani!miros atit de tare ciresii infloriti aici ca-mi aduce aminte

de tarisoara noastra........

De paste sarbatorit nici nu poate fi vorba caci sintem invitati la o nunta mine de dimineata pina seara,iar duminica trebuie sa-mi fac lectiile pentru luni........deci PASTE FERICIT id="red">voua tuturor fetelor dragi de pe "la france"!

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Aurelia, sunt si eu pe aici !

Multumesc pentru urari (nu e niciodata tarziu !)

Am citit dintr-o suflare mesajele tale, esti asa de scumpa la vedere !!! Am inteles de ce, si tocmai de asta iti doresc in continuare multa putere sa le razbati pe toate !

 

Doar ca m-ai bagat la idei cu urarile de Pasti : ori sunt eu ultima care afla ca e in weekendul asta, ori tu esti din cale-afara de obosita ! Ori n-am inteles nimic !

 

Fetele, Pastele e pe 1 mai, nu-i asa ? Ca doar n-am visat… Ca daca e maine, adio drob si miel si oua, ca n-am cand sa le fac ! La cozonac nu ma mai bag, dupa tendinita de anul trecut !!!

 

Daca veni vorba de drob, am intele ca are Corina o reteta buna-buna, miam !!!! Vreau si io !!!!

Daca nu, il fac pe ala de-l stiu eu, cu foaie de placinta, s-o scandalizez pe Mik (SIC !!!)

 

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by lu.more

Fetele, Pastele e pe 1 mai, nu-i asa ? Ca doar n-am visat… Ca daca e maine, adio drob si miel si oua, ca n-am cand sa le fac ! La cozonac nu ma mai bag, dupa tendinita de anul trecut !!!Daca veni vorba de drob, am intele ca are Corina o reteta buna-buna, miam !!!! Vreau si io !!!!Daca nu, il fac pe ala de-l stiu eu, cu foaie de placinta, s-o scandalizez pe Mik (SIC !!!).................................................................................[hop]Dragii de noi id="blue">.................................................................................« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »La Rochefoucauld


id="quote">id="quote">Lulu, asa stiam si eu, dar nu bag mina in foc.Idem si eu pentru reteta de drob (nu stiu deloc proportiile si nici compozitia). Please, Corina !In linia bucatelor scandaloase : cozonacul framintat in robot ! Am reteta din cartea aparatului si am s-o incerc. Par contre, n-am rahat (pardon!) si am sa-l umplu cu ce gasesc.Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aurelia, ma limitez acum la cateva propozitii, am pierdut mesajul intital pe care il scrisesem (probleme cu calculatorul).

Vroiam sa iti spun ca echipa de prietene formidabile de aici iti tine pumnii sa razbati!

Poate ca prietenia nu tine de foame, ori de cald, dar e un lucru minunat, un balsam pentru suflet si o inviorare pentru spirit. Sper ca atunci cand intri in acest spatiu virtual, stii ca indaratul randuletelor aliniate de cuvinte se gasesc amici de nadejde.

Nu pot mai bine de atat sa iti spun curaj!

 

Lulutza, nu te pierde cu firea! Pastele e pe 1 mai (bag mana in foc), sper ca

nu te-ai apucat de framantat cozonacii .Aaaah! Nici o sansa, dupa cate bag seama cand recitesc mesajul tau....Nu anul trecut te-ai ales cu o tendinita-cozonaconicioasa?

 

 

Michaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonjour fetele

Stiu ca scriu cam rar,dar va citesc tot timpul!

E adevarat Aurelia,saptamina asta am lucrat,si mai lucrez trei zile saptamina viitoare.

Din pacate am niste probleme si cred ca voi fi nevoita sa plec in Romania cit de curind(nu ca nu mi-ar face placere,dar e vorba de costul calatoriei)!!!

Ca sa raspund la intrebarile privitoare la drob,eu nu maninc carne de miel,deci eu fac drob cu carne de porc!!

Nu stiu exact cantitatile,ca eu le fac la ochi,in orice caz amestec carne de porc mai grasa(tocata) cu ficat de porc sau de vita(de care gasiti in magazin,ficatul il fierbeti in prealabil si il tocati),pun sare ,piper,ceapa si usturoi verde,un ou.Amestec totul bine si il pun intr-o forma de cozonac,la cuptor la foc potrivit cam 30, 40 de minute,pina se rumeneste bine deasupra! Puteti sa ii puneti oua fierte in mijloc,asa cind il veti taia o sa fie mai aspectuos cu rondelele de ou!

Va pup pe toate

 

Corina si Anna nazdravana!![fetita]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, poti sa te duci la slujba de PASTI daca esti FOARTE curajoasa...adica liturghia incepe de la 23 si poti pleca un pic dupa miezul noptii dupa ce se da lumina... dar daca lucrezi a doua zi de la 6:45 o sa dormi pe tine. Daca incepi de la 9 a doua zi ar fi pacat sa nu te duci...Eu sunt libera si merg sigur.

 

Haideti fetelor, cine vine la bisericuta ( care e destul de mare...) din Port de la Nice? Sunt o gramada de romani in noaptea de Pasti. Am facut si Pastele trecut tot in Fr si atunci l-am cunoscut pe preot care este un om cu totul deosebit. A zis ca are lista cu aproximatin 600 de romani la Nice, Cannes si imprejurimi...impresionant nu? Din fericire nu vin la biserica toti odata [:)]

 

Maine dimineata plec la Roma in 3 zile de vacanta binemeriate.[roker][roker][roker][pk][cool]...dupa o saptamana de munca si ore suplimentare...[bang][bang][bang]

 

Nu o sa mai accept ore suplinetare ca dupa aia o sa fac ore pe la Kinetoterapeut.

AAA, Mihaela, si eu am o aid soignante care munceste parca e bagata in priza...ii zicem "spidy", si sincer nu o vad bine dupa 6 luni... Ai grija sa nu ridici bolnavii sau sa ii deplasezi singura sa nu iti distrugi spatele... si nu te jena sa ceri ajurorul celorlalte...si infirmière poate sa iti dea o mana de ajutor uneori dupa ce isi termina pansamentele, si invers... "spidy" imi cere meru sa ii arat cum se pun perfuziile, poate inveti ceva de la infirmière daca e draguta dar tb sa ii ceri...Iti doresc din toata inima sa continui scoala pt ca esti o fata destepta si meriti si mai multa apreciere, si de ce nu, si mai multi bani, oricum sunteti platite destul de prost pt atata munca...eu una nu as putea sa muncesc ca tine , te admir!

 

Lulu, si eu am patit una cu masina, am zgariat Mondeo lui barbate-meu, cand parcam masina in parcarea subterana a Clinicii, nu am apreciat bine distanta si era o bara de metal care mi se parea mie mai departe...[bang] noroc ca el a vazut parea buna a lucrurilor...a zis ca bine ca nu am nimic eu sau ca nu am stricat si alta masina[:D]

 

Partea mai putin buna e ca o treime din salariul meu se duce pe reparatii pentru cele 2 portiere...offf dar apoi, dupa e ce ca noua, mi-o da cadou...ura :)))

 

Mi-ati facut o pofta teribila de drob si cozonac...mmmm. Am vazut atatea retete ca nu stiu pe care sa o fac[?][papica]

 

Pupici[flo][flo][flo][pup][pup][pup]

 

 

 

 

 

http://community.webshots.com/user/jorjettoader20000

"In dragoste nu exista carpituri. Ori e un intreg absolut, curat, ori nu e nimic"I. Vulpescu

"Iadul este calvarul de a nu fi in stare sa iubesti" Dostoievki

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Era anul trecut pe forum o fata al carei nume nu il mai stiu... prietenul ei era italian, Massimo, bucatar parca (pizzaiolo), cred ca locuiau la Monaco.

 

Cine isi aminteste de nick-ul ei la subiectul nostru "La France" ? Mai stiti ceva de ea ? Poate ca e chiar una dintre cele care scrie inca (scuze, in cazul acesta !)

 

Am fost azi (RTT) la Provins, cetate medievala la vreo 70 km de Paris. Mi-a placut mult si cetatea si regiunea. Bisericile si zidurile dateaza din secolul XII.

De altfel si biserica de la mine din oras (Vitry sur Seine) a fost inceputa in sec XII. Fiind insa prea aproape de Paris, muncitorii au fost rechizitionati pentru a termina Notre Dame din Paris, si biserica "noastra" a fost terminata mai tirziu. (cam atit pentru culturalizarea maselor)

 

Incercam sa constituim un arbore genealogic pentru familia sotului meu, azi am facut primul pas si e deja pasionant. Am fost la o primarie intr-un sat unde am cautat in registrul nasterilor din secolul 19 datele care ne interesau... mai facusem eu o tentativa si pentru arborele din partea familiei mele dar la Bucuresti nu se uita nimeni la tine la Starea Civila... asa ca am lasat totul intre paranteze deocamdata.

 

va urez un wkd placut

si astept raspuns la intrebarea de la inceputul mesajului

 

------------------------

If you want to win you have to learn to be a master of the game.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu de cine vorbesti, cred ca Mihaela mai stie ceva de ea...mi-a zis a mi-o prezinta si cand se ne intalnim, eu a trebuit sa plec in Romania, si apoi Mihaela s-a mutat...

 

Poate ne intalnim o data toate de la Nice si imprejurimi...ar fii grozav!!! Poate cand vine si Otilia pe Coasta...ce zici scumpo? Ne vizitezi?[:D][flo][pup] Zi-ne data sa avem timp sa organizam ceva...[roker]

 

De ex o mica masa si ceva muzica, Otilia cu vocea eu superba, sotul ei cu chitara, eu cu mandolina (pe care mi-a trimis-o mama prin posta si culmea, a ajuns intreaga), facem o petrecere pe cinste...

 

Cine se inscrie? [cheers][;)]

 

 

http://community.webshots.com/user/jorjettoader20000

"In dragoste nu exista carpituri. Ori e un intreg absolut, curat, ori nu e nimic"I. Vulpescu

"Iadul este calvarul de a nu fi in stare sa iubesti" Dostoievki

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata soare! Nici nu stiu daca e azi![:D]

Oricum, eu sunt cam asa [alcool] dupa doar doua ore jumate de somn. M-am culcat la 2:30, mi-a luat 1 ora jumate sa raspund la mamicile mele si m-am trezit la 5, ca sa le fac listuta frumoasa, care si aia mi-a luat 2 ore. Hihi, dar sunt incantata de munca mea si imi face o deosebita placere. Acum astept sa se trezeasca puiul meu sa ii dau sa pape, dupa care il voi culca la loc si ma voi culca si eu. Nu v-am zis, dar acum trei zile am vrut sa-i pup si eu cucu' lu' fi-miu prima oara si m-a spalat pe fata, cum bine a zis Lulu. Eteee cum ca a doua oara nu o mai fac.[:D]

 

Mihaela si geo, tot respectul meu pentru munca depusa, sunteti de laudat, si ma mandresc cu voi, romancele mele scumpe. Va doresc sa aveti parte numai de impliniri in ceea ce faceti, si, cum bine a zis profesoara Mihaelei, daca gasiti ceva mai bun, duceti-va. Va pup pe amandoua dulce!

 

Aurasule, ma bucur ca ai scris, chiar imi era dor de cateva cuvinte scrise de tine, din sufletul mare care il ai. Ce pot sa iti spun este ca ma gandesc la tine, si sper sa rezolvati cu casa repede, lucru care i-l doresc si Luminitei si Mihaelei.

 

Corina, multumesc pentru reteta, eu am incercat-o fetelor si m-am mirat ce drob bun au facut mainile mele pentru prima data.

 

V-as mai fi scris, dar ma intind, ca mi-e rau, cred ca de la oboseala, am ameteli si imi vine sa vomit. Am mai fumat si o tigare, ceea ce eu nu fac fara sa mananc niciodata.

 

Va pup si va scriu mai incolo.

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

"Si maine mai este o zi..."

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...