Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (32)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Mik

Vin si eu cu o intrebare pentru parizience : imi puteti scrie (once agian) adresa bacaniei tinute de un sirb parca care vinde si produse romanesti ? Eu sunt in vacanta 10 zile si de miercuri mergem cu totii (5) la Paris. Daca nu e prea departe de un muzeu, dau o fuga.


id="quote">id="quote"> Uite aici adresa, Mik:DANIC16 rue du Château d'Eau75010 PARISTel: 01.47.70.01.06Metro: Château d'EauDeschis de la 8:00 la 19:30 (13:00 duminica)Inchis luni.In WE cica faceau o specialitate de purcelus de lapte la pachet.Sper sa mai existe inca magazinul...Daca nu, uite inca o adresa:Epicerie yougo-française63 rue Traversière75012 ParisTel: 01.40.19.96.24Metro: Ledru-RollinDeschis de la 9:00 la 20:30 in fiecare zi in afara de duminica.Bafta si vacanta placuta! [bis] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita] id="Comic Sans MS">id="violet">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult de sfaturi, ideea e ca noi venim cu avionul pina la Paris, si problema pe care mi-o puneam era sa nu car de aici inaltatorul respectiv din motive de spatiu. Am prieteni la Paris, dar si asa i-am deranjat destul pina am gasit cazare, imi e jena sa ii mai pun pe drumuri.Pe de alta parte, nici nu as vrea sa pierd timp in Paris umblind prin Carrefour-uri, probababil ca nu imi va ajunge de vizitat. Am gasit aici, echivalent a 15 euro...o sa-l pun la bagaje.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, stiu ca unele dintre voi aveti greutati in acest moment, sau preocupari importante. Vreau insa sa stiti ca sunt alaturi cu sufletul de voi toate si daca ceea ce o sa va povestesc o sa se potriveasca precum nuca-n perete, imi cer scuze dinainte.

Vreau doar sa impart asta cu voi, in speranta ca poate va fac macar sa zambiti. Scopul este, de ce nu, sa rascolesc si in voi acel ceva care faca sa redevenim copii macar din cand in cand (ca tare-i greu uneori sa fim numai oameni mari...)

 

Deci :

 

De catva timp avem un cuplu de porumbei care mananca seminte si toate cele pe pervazul bucatariei noastre. Am facut imprudenta sa le punem o data si acum vin mereu. Cand spun « vin mereu » inseamna ca ne cunosc programul de masa : in timpul zilei nu-i vezi, in schimb dimineata si seara ne asteapta cuminti pe acoperisul din fata, si cum incepem sa miscam prin bucatarie, cum apar.

 

Nu stiam cum se intampla in timpul zilei, dar azi am fost acasa de dimineata si am remarcat ca « dumnealui » n-a venit cata am trebaluit eu de dimineata in bucatarie. Dar l-am vazut la un moment dat, pe acoperisul din fata, bineinteles, nu-si venea sa creada ochilor ! Chiar se serveste si masa de pranz ?!? A venit la geam, a vazut care-i treaba, dupa care a plecat si a venit cu « dumneaei », ca de obicei, la geam !

 

Daca cumva intarizem (seara sau dimineata), « dumnealui » vine pe balcon, se foieste de cateva ori pana-l vedem, apoi asteapta, cuminte !

 

Acum nici nu se mai feresc cand le pun mancarea ! As putea sa-i fac sa-mi manance din mana. Mi-s tare dragi !

 

Acum, problema mea : administratorul blocului e foarte mandru de sistemul pe care l-a instalat pe acoperis, care-i impiedica sa se mai aseze. Il inteleg, stiu ca-s numerosi uneori, adesea purtatori de boli si ca murdaresc fatada blocului.

Mai stiu ca vecina de alaturi, care are fereatra bucatariei la 2 metri de a mea, se tot excita cand vin porumbeii mei la masa. O data a scos chiar matura sa-i usuie, ca ai mei (porumbeii) nici nu se sinchisesc de ea cand stau pe pervaz la noi (se simt ca acasa).

 

Mi-e rusine sa dau ochii cu vecina, dar ma doare sufletul sa nu le mai pun de mancare cand vin si-mi bat cu ciocul in geam !!!

Iaca impasul in care ma aflu !

Mentionez ca nu vin decat acesti 2 porumbei (el si ea), si ca pe altii nu i-au lasat sa se apropie, inca de la inceput : ai zice ca si-au marcat teritoriul, dar e adevarat, desi avem o multime de porumbei in cartier (ca peste tot), doar ei 2 vin sa le dam de mancare !

 

Na, c-am zis-o !

Va pup pe toate !

 

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lulu, citind povestea prumbeilor tai, m-ai dus cu gandul la soacra mea, care adoptase si ea o pereche la geam, ca si tine, pana intr-o zi, cand au venit si cu puii.[:)]. Parerea mea este sa asculti ce iti dicteaza sufletul, si stiu ce iti dicteaza.[;)] Pupici!

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

"Si maine mai este o zi..."

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uf dar ,ce v-am mai cautat asta seara![bicla]pe unde mai sinteti voi caci mi-e dor sa va citesc cind.........iau si eu cite o pauza mica!!

La multi ani !!SYbilleid="red">sa dea domnul sa ai parte de bucurii ,iar una dintre ele ar fi sa te vad cu un CDI intr-un loc visat de tine!bisous la toate .........[bis]

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

olala, dar mult v-am cautat pana v-am gasit...am ajuns la coada forumului...[:D]

 

Dupa 3 zile la Roma si alte 2 de munca incep si eu sa depan amintiri...

A fost grozav la Roma, chiar daca a plouat cu galeata duminica...sambata si luni ne-am plimbat de dimineata pana seara. Sambata seara am fost la Vatican si am ascultat slujba de seara, erau toti cei 115 cardinali de fata, a fost impresionant si o liniste in Basilica...si atat lume cuminte , asezata pe scaune si rugandu-se nu am vazut niciodata... A fost impresionant!!! Slujba a fost tinuta de Cardinalul Ratzinger, care e acum papa. Eram in spatele lui la 100 de metrii... l-am vazut asa de aproape. ( erau scaune si in spatele altarului, de jur imprejur...)

Apoi am vizitat cele mai cunoscute monumente , m-am mandrit la Columna lui Traian cand un ghid francez vorbea de Dacia cucerita de romani si care a devenit Romania de azi la care m-am trezit si eu spunandu-le: " Da, noi suntem romani si vorbim o limba latina datorita romanilor..." [:D]

Foto am aici:

http://community.webshots.com/user/georgettedosa

 

Ceea ce m-a impresionat foarte tare este ca am auzit romaneste peste tot, in fiecare metrou, in fiecare pizzerie, la o statie de tren/metrou se vindeau ziare roamnesti... si orasul era cam murdar...ca in Romania... daca nu existau atatea muzee si opere de arta la tot pasul as fi jurat ca sunt in Romania, autobuzele identice, oamenii vorbesc tare si repede...ca la noi...lumea te busculeaza sa te dai la o parte...

 

Daca ar fi sa aleg intre Barcelona si Roma, as alege Barcelona de departe... din toate punctele de vedere, Prado, marele muzeu de picturi si sculpturi de la Barcelona a fost cel mai frumos muzeu pe care l-am vazut vreodata, mai frumos ca la Vatican , iar oamneii sunt mai delicati, orasul super curat...

 

Lulu, iti multumesc pt oferta ta cu limba fraceza, de fapt nu regulile imi lipsesc, ca gramatica am mancat cu polonicul in Romania, ci vocabularul SCRIS... Adica imi turuie gurita fara probleme dar daca tb sa scriu, nu stiu sa scriu corect nici jumatate din cat vorbesc...

Trebuie sa fac dictari cu cineva...si asta de la distanta nu prea se poate. Stii vre-un sit pe net cu dictari?

E foarte frumos din partea ta ca vrei sa ma ajuti, am atatea carti de gramatica si de exercitii ca as putea cu usurinta servii de biblioteca pt invatarea lb franceze...[:D] dar cu scrisul stau foarte prost si din cauza asta nu pot sa dau echivalarea de medicina... Daca fac greseli la scris imi scad din punctaj foarte mult.

 

Despre porumbei eu zic sa nu te certi cu vecinii... daca au luat masuri sa nu murdareasca pasarile cladirea si tu le dai sa manance...o sa iti sara oamenii in cap. Nu ai putea sa le pui samanance in fata blocului sau in parc...stiu ca te doare sufletul dar daca vrei sa hranesti porumbeii fa-o intr-un parc, nu te teme ca cei 2 care s-au atasat de fereastra voastra o sa gaseasca ei de mancare...

 

Oana , ma bucur pentru experienta ta frumoasa si unica cu Sebi. Primul "mama" ramane intiparit pt totdeauna in sufletul si memoria unei mame.

 

La multi ani cu intarziere Sibylle!!![bis][bis][bis][cheers]

 

Va imbratisez pe toate cu drag si SPER DIN TOT SUFLETUL SA NE VEDEM LA BISERICA IN NOAPTEA DE INVIERE!!![flo][flo][pup]

 

 

 

 

http://community.webshots.com/user/jorjettoader20000

"In dragoste nu exista carpituri. Ori e un intreg absolut, curat, ori nu e nimic"I. Vulpescu

"Iadul este calvarul de a nu fi in stare sa iubesti" Dostoievki

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...