Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iulie-august 2004 (58)


Veve

Recommended Posts

 

 

Buna fetelor,

 

Multam de urarile de bine, azi am capatat cel de al patrulea aparat ghipsat, consecutiv (ca de', precedentul se largise). Am deja 3 saptamani jumate de imobilizare si mai stau asa pana la Paste. [xx(][xx(][xx(]

De maine incep gimnastica, piciorul meu s-a atrofiat ca dracu, nu mai am muschi pe gamba aproape deloc.

 

Cu bona, ce sa zic, nu am reusit sa gasesc inca pe cineva. Plus ca sunt niste preturi, mama-mama!![xx(][xx(]

 

Si ca sa fie tacamul complet, Victoras a facut febra 39 (o viroza zdravana care acum este pe trecute) diaree si ii ies si 2 dinti deodata, toate astea in acelasi timp. A urlat bietul copil de joi seara pana azi dupa masa aproape non-stop. A slabit, ii atarna falcile.

 

Ce mancare sa-i dau de regim? voi ce dati? dati-mi si mie niste idei ca morcov cu orez si banana cu biscuite a tot mancat.

 

Apropos' Simona, si al meu iubeste cantecul cu elefantii...

 

Andries

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns

[hia]

 

Gongutza, Nicole, vazut pozicele de ieri...suuuper...le-am savurat pe toate...ah, si gratarul ala imens m-a trimis cu gandul la mici [pofta].

Simona tu nu esti bruneta, adica nu ai parul negru?ca io asa mi te-am inchipuit.E frumoasa culoarea parului(si parul[:)]) care ti-ai ales-o...asa vreau si eu sa ma fac insa ar trebui mai intai sa ma tund f. scurt ca sa se duca vopseaua neagra care o am....si nu vreau scurt!

 

revin

 

Felicia si [bibe]Andreea

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca mi s-a sters ce am scris si mi-a casunat pe barbati-miu....[blabla]

 

Anca,id="blue"> multumim de aprecieri.Am vazut-o si noi pe Bianca...imi place acolo unde sta la calculator pe ditamai scaunul...hehe.Si Andreea face kk de 3-4 ori pe zi dar eu nu-mi fac probleme...atata timp cat mananca bine si e vesela.Pantofiori i-am luat din aia cu talpa moale...nu am stat sa ma gandesc de care ar fi buni.

Platfusul nu se mosteneste?

 

Dariaaaaid="blue">, hai sa-ti spun si eu.Si Andreea papa numai lapte formula,nici eu nu-i dau ce mancam noi(nici macar biscuite nu i-am dat de frica sa nu se inece...mai asteptam),nu i-am dat deloc pufuleti,disparem imediat din locuri unde se fumeaza sau de langa o persoana fumatoare,nu i-am dat niciodata ceai,nici miere.Eu i pun caciula si cand nu bate vantul, adica pe timp de soare pt. ca mi-e teama sa nu faca insolatie.Nu am exagerat deloc cand am scris.Au ei timp pentru toate astea, nu trebuie sa ne grabim.

Ademaid="blue"> [bis][bis] ma bucur...vad ca ii e din ce in ce mai bine lui Codrut.

 

Felicia si [bibe]Andreea

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andriesid="blue"> eu am un ghid al parintilor unde scrie ca in timpul aparitiei dintilor copilul poate avea temperatura mai ridicata,diaree si mucisori.

Vindecare rapida la picior!

 

Bombonica mea doarme numai plimbata in carucior...seara la culcare isi ia lapticul in el pe urma bagam suzetonul si apoi dam muuulte ture prin casa .

 

Felicia si [bibe]Andreea

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

Cristalinaid="red"> nu esti singura ce adoarme copilul asa ,eu una l-am invatat rau de tot,si la mine poate dura si ore plimbatul in brate si pe deasupra nu am voie sa ma asez ca iar motaie;dar acum am adus unul din carucioare in apart. si il plimb in el si cei drep adoarme mai repede.

Mamagiulieiid="red"> nu esti exagerata,doar ca incetul trebuie si ei sa cunoasca din alte gusturi ,adica din ceia ce gatim noi.Al meu a inceput sa manance cu noi adica ii dau sa guste putin din ce mancam.Intr-o zi m-a vazut cum mancam paine cu sunca presata,parca asa se cheama la noi si a vrut si el si a mancat exact cum a vazut la mine,adica a muscat putin din paine si apoi din sunca si a inceput sa mestece.Nici eu nu-i dau toate odata ,dar trebuie si el sa invete sa mestece si daca nu-i dau cum sa poata sa manance mai tarziu cu noi,v-a trebui sa-i fac piureuri pana la stiu eu ce varsta,si asta nu vreau.Dar fiecare mama face doar ce crede ca e bine pt. copilul sau,asa ca eu parerea mea personala ca si celelalte mamici de care vorbeai,fac bine in modul lor,si ori sunt cu experienta adica mai au copii ori sunt ceva mai indraznete.A si subiectul cu tigara,nici eu nu-l gasesc asa de bun,si eu am fumat inainte de a ramane insarcinata si acum l-am intarcat pe Alex si adaca ar fi sa vreau sa fumez o tigara as fuma,deci si mamele care fumeaza nu cred ca pun cumva in pericol viata micutilor,cred eu.

Pupici dulci si o noapte linistita .

 

alexandra si bebe Alexander(06.07.2004)

http://de.f2.pg.photos.yahoo.com/ph/alexastan1981/my_photos

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamagiuliei fiecare isi creste copilu cum crede de cuviinta,dar cum zicea Alexa in mesajul anterior odata si odata tot va trebui sa-i dai mancare obisnuita ca doar n-o sa o tii pana la trei ani pe fierturi/borcanele si alte cele.De ce sa mint,daca ma vede ca mananc vrea si el,baleste la greu[:D],se uita la mine si mie imi sta mancarea in gat!Daca e ceva ce nu poate manca/nu are voie(carne de porc,sunca de porc,afumaturi) prefer sa nu mai mananc decat sa se uite la mine milog,dar daca poate manca i dau si lui sa guste!

Crezi ca la tara chiar asa tin cont de toate astea?Si sa fiu sincera copiii sunt mai sanatosi decat ai nostri....si cu fumatul...eu fumez in parc,dar nu stau langa copil/copii...si mai sunt si alte mamici care fumeaza!Asta e placerea mea!O cafea si o tigara si o barfa mica cu fetele ca doar de aia suntem femei[:D][:D]

Ce am scris mai sus e parerea mea,nu vreau sa te superi...era doar asa o constatare la mesajul tau!

Ieri i-am dat gratar de pui cu painica....mmmm ce bun a fost(cateva inghitituri),dar azi motul cred ca s-a trezit cu fundul in sus [:D] ca n-a prea mancat,vesel a fost el,dar tot cu degetul in gurita....sa iasa dintii aia odata ca nu mai rezist psihic[:D](ma doare pe mine cand vad cum arata gingia lui acum...2 dinti au iesit aproape de tot si mai ies 2)

Hehehe,cum adorm copiii?Intrebati-o pe Nicole cum e Alex....[bang] moare de somn dar nu vrea sa doarma ziua...isi baga degetele in ochi,numai numai sa nu cumva sa se inchida ochisorii aia....ieri l-a luat si Nicole la o tura de leganat dar nici ea n-a avut sanse...acasa mai e cum e,de obicei nu prea maraie cand sa adoarma,dar cand suntem in deplasare e jale mare...a adormit intr-un final(cu biberonu' in gurita) si a dormit muuuuuult [:D] vreo juma de ora...si ala fu somnu pe ziua de ieri pana seara cand a cazut frant tot cu sticla in gura[:D]

Nicole,Simona,Monica(dna Bibi) veniti maine in parc?Se anunta caldura mare...ce bine!

Pupe la bebei si noapte buna

 

Adina si bubu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mey cand auz ca ati slabit de la adormit cupilu in brate mai ca-mi vine sa-l legan si eu chit ca de regula adoarme pur si simplu pus in patut (V-am zis sa nu-i leganati de mici[:D])

 

Mama Giuliei...un sfat prietenesc...cred ca exagerezi putin...ce o sa faci cand bb o sa mearga si o sa puna mainile peste tot, cand o sa se joace in nisip etc...sa vezi ce gust bun o sa aiba. Nu zice nimeni sa-i dai rantas dar banuiesc ca o gura doua din ciorba noastra nu are ce sa le faca rau.Plus ca 99% din mamicile pe care le stiu eu au dat lapte praf la bb pana la cel putin 1 an.

Crema de soare foloseam de la Nivea cu factor de protectie 60. Asta e extrem de importanta si nu ar tb sa lipseasca din geanta. Plus sepcutza de pe cap. Bb fac usor insolatie si eu una am patit-o cu Maria la mare.

mac sa vaz pozele cu gagici si pitici ...noi ne-am luat un body "design by andrea esca[:D]...asta ca justificare pt pretul dublu[:D]"...eu una l-am luat pt inscriptie..."Tati si cu mine o iubim pe mami" Azi l-am etalat in parc spre disperarea bunicilor care cand vedeau un copil in body la 25 de grade mai indesau caciula de lana pe capul nepotelului (mey cand ne facem mari...e primavara!!!)

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pupici si de la noi!

 

fetele mosului [:D] io am vorbarie multa in seara asta, asa ca asezati-va comod pentru lectura!

 

vineriid="blue"> doar am postat pozele din parc si am zis ca revin ...dar n-am mai revenit[:D], ce vroiam sa va zic si era foarte important e ca Monica arata super bine, e de nerecunoscut, parca ar avea 20 de ani, pentru mine a fost de nerecunoscut ...o mamica frumoasa ce sa mai, iar de Bobo nu mai zic, e frumos si cuminte foc, face niste bezele atat de caraghioase cum n-am mai vazut, asa ca sigur Monica are toate atuurile la inceput de drum iar noi ii sintem aproape!

 

sambataid="blue">, dupa cum bine ati vazut in pozele Adinei am iesit cu totii la Snagov, alta viata [:D], as sta toata ziua la iarba sa ma bata soarele in cap[:D], motii mici au fost in verva si au avut un public numeros, au dat gata pe toata lumea, s-au jucat, s-au bronzat(aratam toti ca dupa cateva zile de plaja), s-au tarat prin iarba (Alex mai ales), au mancat gratar, i-am pozat ...basca, moata mica a furat dintr-o caserola niste parizer vegetal, si nu pot sa va spun ca luase doua guri uriase din el si l-ar fi mancat pe tot daca nu i-l luam din manuta, le-am dat sa guste si cate o firimitura de negresa, ca le ploua in gura cand le-au vazut asa colorate [:D], deci ieri a fost superb, abia astept urmatoarea runda!

 

astazi am fost in Herastrau (in premiera cu moata) si pe langa faptul ca parcul era full (asta din lipsa spatiilor verzi din minunata capitala a Romaniei), vreau sa va spun ca e atat de frumos, flori, iarba, copii, pasarele ...i-a placut moatei si ca dovada am facut si poze [:D]!

http://community.webshots.com/photo/308554641/318902805hoYJOC

 

Simona si fetele care se chinuie sa adoarma copii, eu nu am ce sfaturi sa va dau pentru ca la noi e foarte bine, adica ...facem baita, o imbrac in pijamale, o asez in patut, ii dau biberonul, sting lumina si la revedere [:D], din cand in cand ma mai uit la ea (las usa intredeschisa), dupa ce-l termina adoarme instant, eu intru il iau, o asez pe suzi pe langa ea, ii spun rugaciunea, inchid usa si gata, asta e tot ritualul, avem si dovezi [:D]

http://community.webshots.com/photo/308554641/319045813KsbGuR

ziua e la fel de simplu, cand o vad ca se freaca la ochi si devine maraita stiu ca ii e somn, o duc in patut, ii dau suzeta (daca o vrea), inchid usa si la revedere ...ne vedem cand se trezeste!

va doresc din suflet sa fie la toate atat de simplu !!!id="blue">

 

Ademaid="red">, ma bucur enorm ca lui Codrut nu i-a aparut nimic dupa ce a mancat ou, sigur tratamentul homeopat da rezultate, iar tu stii ca noi va sintem alaturi in aceasta "lupta", va fi bine !

 

Ancaid="red">, parerile sint diferite in privinta incaltarilor pentru bebei asa mici, unii sint pro, altii sint contra talonetului, parerea mea este s-o incalti cu ceva ce ii sta bine pe picior (se simte asta dupa pozitia piciorului), sa fie din material bun si cam atat, nici eu nu ma pricep foarte bine, eventual ii poti cere parerea medicului, vezi ce-ti zice!

 

Dariaid="red">, daca tu ai cerut si alte pareri si ai pus intrebari ...imi permit sa iti raspund si eu, nu stiu cum vei percepe ceea ce iti voi scrie ...dar vreau sa iti pun si eu cateva intrebari: Giulia sta singura in fund?

te intreb pentru ca moata mea sau altii copii de aceeasi varsta atunci cand stau in fund se agata de orice ca sa se ridice, normal ca dupa ce se ridica o las sa stea in picioare, doar n-o asez fortat sa stea in fund, la voi cum este?Giulia merge de-a busilea sau taras, o lasi pe jos sau sta numai in tarc?

citez din cartea Caprarilor (pe care o ai si tu cred)"In aceasta luna (adica a 8-a), sugarul poate umbla in "patru labe", sta in sezut, se culca singur si se ridica fara dificultate. Uneori reuseste sa se ridice in picioare daca se poate apuca de ceva, de exemplu de gratiile patului. Nu reuseste insa sa stea in picioare nesprijinit; daca-si da drumul de manute cade. In mod obisnuit, trebuie sa se tina bine cu ambele maini pentru a-si mentine echilibrul"

nu am vazut in carte fraza "nu-i lasati sa stea in picioare pentru ca au toata viata la dispozitie" ...dar, nici nu am nimic cu mamele care gandesc asa, numai ca in viata exista un inceput pentru toate, iar copii nu vor merge direct in picioare singuri, trebuie sa treaca prin toate aceste etape, de aceea eu nu inteleg care e problema cu "statul in picioare"!

e o bucurie foarte mare pentru ei, daca te-ai uitat la pozele noastre poate ai vazut cat de mult se bucura Andreea cand o tin in picioare si merge, e toata lumea a ei ...nici noua nu cred ca ne-ar placea (Doamne fereste) sa ne tina cineva intr-un loc, sanatosi fiind, ei abia asteapta sa cerceteze totul, sa descopere singuri, noi doar sa le fim aproape!

te intreb pentru ca moata si altii copii de aceeasi varsta atunci cand merg in patru labe sau taras merg cu un scop, sa ajunga la jucarii sau la orice alt obiect, pentru asta trebuie sa se ridice, sa faca efort, e cea mai mare bucurie a lor sa reuseasca asta, si dupa ce s-au ridicat e si normal sa-i lasi in picioare, ca doar nu s-au ridicat doar asa fara motiv, vor ei ceva de acolo, Giulia nu vrea sa ajunga la cartile din biblioteca, la o jucarie de pe canapea?

Giulia mananca mancarea facuta numai cu blenderul?

te intreb pentru ca toti doctorii recomanda ca de la varsta asta ei trebuie sa invete sa mestece, si pentru ca nu mai sint asa mici tot acum le putem da sa rontaie diverse (biscuiti, morcov, paine, pufuleti - de ce nu, ca doar mamaliga au voie), tot pe ei ii ajuta, nu pe noi, nu le dam in manuta ca sa scapam de ei, le dam sa invete sa manance!

si daca mancarea noastra e fiarta si in ea sint legume si alte alimente care le sint permise(nu prajita) sau coapta (gratar) nu vad de ce nu le-am da, asta e parerea mea, ma poti contrazice, nu e nici o problema!

 

Andreeaid="red">, hai ca pana la 1 mai nu mai e mult si scapi tu si de ghipsul ala incomod, e mai greu ca trebuie sa te ocupi si de puiut, dar daca pana acum te-ai descurcat ...tinem pumnii si de acum inainte!

 

Feliciaid="red">, ieri la gratar a fost super, data viitoare promit ca ma gandesc si la tine, macar prin telepatie sa simti gustul micilor[:D]!

 

Nicole & [copil] Andreea Alexandra (26.07.2004)

Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni

Andreea de la 4 luni

Povestea nasterii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...