Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum naste o femeie medic?


light

Recommended Posts

Vad ca ia amploare moda asta cu cezariana si incep sa ma intreb daca si femeile medic, in special cele care practica ginecologia, aleg ca modalitate de nastere cezariana. Cel putin la noi in Romania, ca in afara sunt alte sisteme. Eu am doua femei medic in familie care au nascut natural. Eu, la fel, am ales nasterea naturala si sper sa mai am un copil si sa nasc tot natural. Insa doamnele medic cum nasc ele oare? Ca sa nu mai zic si de sotiile medicilor barbati ginecologi...Si la ele o fi moda asta cu cezariana? mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 90
  • Creat
  • Ultimul răspuns

 

Eu lucrez ca medic stagiar la Maternitate( sectia de Neonatologie) si am nascut fetita pe cale naturala; niciodata nu m-am gandit la cezariana. Pana nu am nascut nu am crezut ca suport asa de bine durerea; nastere mie mi s-a parut o mare constipatie, in rest a fost super.

Anul acesta avem in planuri cel de-al doilea copil si cuvantul cezariana nu exista pt. mine.

Si la noi in oras cezariana a devenit o moda; dar consecintele nu sunt chiar cele mai fericite. Fiecare e liber sa faca ce vrea, asa am facut si eu.

Va pup![hippi]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu in Romania, dar aici, o prietena de-a mea care e moasa la maternitate a nascut normal. Si inca ceva, aici,nasterea prin cezariana este vazuta ca un mic "esec". Nu intelegeti ca te acuza cineva,dar tot un mic-micut esec este. Si nu prea o cere nimeni de buna voie...

 

Mama de [copil]Lara Celine id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si mama mea e medic si m-a nascut natural, acum 23 de ani:) ..iar eu sunt studenta la medicina si tot natural vreau sa nasc , daca nu e strict nevoie de cezariana ...parca nu as vrea sa ratez , ca femeie, un moment unic, nasterea!!!

 

"SI CAND SFARSEAM CUVINTELE, INVENTAM ALTELE

SI CAND SE-NSERA CERUL, INVENTAM CERURI ALBASTRE

SI CAND ORELE SE INVERZEAU CA SMARALDELE

NE BRONZAM LA LUMINA DRAGOSTEI NOASTRE"

(NICHITA STANESCU)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[si-eu]

 

Prima nastere,eram numa' studenta(se pune?[:D])s-a produs intr-o ora jumate,cu totu'.Fetita a avut 4kg si 500g.Asta in conditiile in care nu ma consider chiar Gulliver in tara piticilor!Am fost asistata la nastere de mama,vara-mea si sotul meu,tot studinte,pe-atunci.Aveam 21 de ani.Eheee!

A doua nastere,cam 2 ore.Baiatul a avut la nastere 4kg si 700g.Am fost asistata la nastere de prietena mea si sotul meu,care tot cu mandrie a taiat cordonul ombilical al fiului sau.Aveam 35 de ani.Eh!

 

Si raman la parerea mea ca femeile care aleg cezariana(nu pentru motive medicale,desigur)nu stiu ce pierd!!!

E un sentiment unic!

 

N-o sa incep acum sa insir avantajele nasterii naturale,probabil majoritatea le stiu,si totusi...

Trebuie sa-ti spun ,Lucia,ca ai avut o idee excelenta cu subiectul asta.Bravo tie!

 

Ingrid

 

 

 

"Romania-tinuta umila a splendorii."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor, multumesc Ingrid! Adevarul este ca nici eu nu prea le inteleg pe cele care aleg cezariana si ma uimeste usurinta si entuziasmul cu care fac alegerea "ca sa nu ma chinui". Nu mai zic ca o anestezie generala e uneori mai riscanta ca operatia in sine. Ma rog, acum fiecare cum isi asterne asa doarme. Eu mai astept pareri, doar pentru cultura mea generala.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut in 1996 cu o dr. prietena de familie careia ii tot bateam apa in piua ca eu musai vreau cezariana de frica...m-a convins ca atata vreme cat nu e necesara cezariana nu are rost sa ma taie ca si ea a nascut natural si s-a chinuit 10 ore. Asa ca am nascut natural- fetita a avut 3,600 kg. Nu pot sa spun ca a fost usor, dar nici n-a fost o nastere grea.

 

Al doilea sot al meu e dr. Nu ginecolog, dar a facut 3 luni stagiatura la ginecologie si era rezident la ginecologie cand soarta a vrut sa-i schimbe specializarea. Asa ca ar fi fost floare la ureche sa nasc a doua oara cu cezariana, de fapt cand m-am dus sa nasc asistentele pe care le intalneam pe coridoare intrebau "cu cezariana, nu?" si ramaneau oarecum surprinse cand raspundeam...NU. Chiar si ginecologul care mi-a urmarit sarcina ne-a pus intrebarea daca nu "vrem" cezariana. Insa raspundeam invariabil: am nascut o data natural, asa ca n-ar rost sa fac cezariana. Asa ca am nascut si a doua oara natural-fetita a avut 4 kg- si a fost cam la fel ca prima nastere.

Moasa care m-a asistat mi-a spus ca si ea a nascut tot natural de 2 ori.

 

Mihaela

[zana]Dianaid="red"> si [copil]Silviaid="red">

 

Tudorel are nevoie de mama lui!id="green">

Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul! id="green">

 

bebelusi august-septembrie 2003

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine a contat enorm la luarea deciziei de a naste normal (pentru ca mi se sugera subtil cezariana, ca deh, sa nasc ca o doamna) tocmai faptul ca doctorita care urma sa ma asiste la nasterea normala (la cezariana m-ar fi "executat" seful de sectie, ea ar fi fost mina a doua) nascuse si ea tot normal, in doua rinduri, o buna prietena medic la planning familial nascuse tot normal, o alta buna prietena moasa tot asa, alte citeva amice cadre medicale la fel. Cel mai tare m-a impresionat cazul unei doctorite de la neonatologie care, dupa o sarcina cu probleme (ultimele luni petrecute numai in pat, cu tratament), s-a ciondanit cu colegii de la Obstetrica-Ginecologie pina acestia au acceptat sa o asiste la nastere normala, desi indicatia cam era de cezariana. Argumentul ei: pentru copil este mai benefic din toate punctele de vedere nasterea normala.

 

Dana

And, yes, I am a blonde!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, ce problema sensibila este asta!

Mie imi era frica de cezariana din cauza anesteziei. Tuturor le spuneam ca vreau sa nasc normal. Dar am ajuns intr-un moment in care depasisem 41 saptamani, aveam apa reupta de 24 ore, dilatatie 9-10 cm si desi am fost urcata pe masa de nastere, mi-au impins moasele pe burta nu am reusit sa nasc. Mi s-a spus sa aleg cezariana sau forceps deoarece explicatia era ca fetita nu a intrat bine cu capul in bazin. Voi ce ati fi facut?

 

Otilia si Ana Maria

http://photos.yahoo.com/otiliavermeulen

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...