Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum naste o femeie medic?


light

Recommended Posts

Otilia, aici vorbim despre cezariana la cerere. Nu despre cezariana impusa din diverse motive cum este si cel al tau. E normal ca daca bb nu e asezat bine, sau daca femeia sufera de stiu eu ce probleme sa se impuna cezariana. Dar asta iese din discutia de fatza.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 90
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Lucia Mirelaid="red">, eu sunt contra cezariana dar am ramas putin frustrata ca nu am nascut normal.

Cred ca vina in Romania o au medicii care fac cezariene aiurea, asa la cerere. Deh, la cerere este alt tarif pentru el. De aici ne dam seama ca pentru unii doar banii conteaza. Eu nu stiu cum un medic care depune un juramant ca va pretui viata oamenilor face intreruperi de sarcina. Oricum asta este alt subiect, dar ma intrebam asa daca este conform cu etica medicala?

 

Otilia si Ana Maria

http://photos.yahoo.com/otiliavermeulen

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si unde pui ca mai exista si o alta categorie. Medicii care iti sugereaza mai mult sau mai putin ca e bine sa nasti prin cezariana.

Adica tu te duci ca omul nepriceput sa intrebi un profesionist ce e mai bine pentru tine si copil si el iti da solutia care e de fapt cea mai buna pentru el.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu cezariana la cerere? Mie mi se pare normal sa aleg daca vreau sa suport durerea indiferent de grad, sa stau la cheremul unor moase de cele mai multe ori vulgare si daca accept un risc mai mare pentru bebe. Nasterea prin cezariana mi se pare mult mai eleganta, riscurile sunt comparabile, iar pentru bebe, daca medicul este profesionist bun totul decurge cu riscuri mai mici. Eu am optat pentru cezariana si nu-mi pare rau deloc. Nu a fost floare la ureche dar am fost degajata si cel putin nu am ascultat vulgaritatile moaselor din maternitatea Braila. M-am refacut rapid, dupa 6 saptamani eram in piscina, am alaptat fata din prima zi pana la 2 ani, nu am avut nici un fel de complicatie, dar trebuie sa spun ca medicul meu a fost unul de nota 10. Gratiela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toate femeile medic pe care le cunosc eu au nascut cu cezariana...la cerere. E adevarat ca nu cunosc prea multe, dar la vremea respectiva si pe mine m-a macinat faza... Din pacate pentru mine, Dennis a ales sa se nasca cu cezariana, asezandu-se frumusel pelvian si cu un piciorus la atac! Desi mi-e frica de durere, mi-ar fi placut sa "fiu acolo" cand s-a nascut copilul meu, nu dusa pe alta lume...

 

Claudia,soacra frumoasei Oti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut prin cezariana,la cerere si nu am regretat niciodata alegerea pe care am facut-o atunci.Nu sunt riscuri mai mari pentru copil,dimpotriva.Nu am avut probleme legate de operatia in sine,totul a decurs fara complicatii...am avut o problema cu tensiunea,care mi-a crescut foarte mult,insa fara legatura cu operatia.Daca as mai avea un copil,tot cezariana ar fi optiunea mea.Sunt si avantaje la cezariana,una ar fi lipsa taieturii pelviene....ruptura de perineu apare la foarte multe femei care au nascut natural si spre batranete nu prea se mai gasesc solutii;mama mea se chinuie cu asta de ani buni,a fost operata si dupa un nr.mic de ani muschiul a cedat si pierde urina.Am prietene de aceeasi varsta cu mine care se confrunta cu aceasta problema.In fine,cred ca fiecare are motive proprii sa opteze pentru o nastere sau alta,iar eu spun ca nu este important CUM ai adus un copil pe lume.Fiecare om face asa cum simte si crede de cuviinta ca este mai bine pentru el!

 

dori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce in nici o alta tara civilizata nu exista conceptul de "cezariana la cerere", numai in Romania?

 

De ce nr de cezariene raportat la nr de nasteri normale e o masura de evaluare a unui spital (evaluat cu atat mai bun cu cat nr de cezariene e mai mic)?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Alina
quote:Originally posted by lavi02

De ce in nici o alta tara civilizata nu exista conceptul de "cezariana la cerere", numai in Romania?


id="quote">id="quote">Locuiesc in Germania si exista posibilitatea de cezariana la cerere.Alina
id="quote">id="quote">Exista posibilitatea? sau e ceva care se practica lejer ca si la noi? Fiecare e liber sa faca ce vrea, e normal, dar merita vazut cine, unde si pentru ce opteaza. E interesant.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...