Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum naste o femeie medic?


light

Recommended Posts

quote:Originally posted by Lauraa

Sigur ca exista si aici optiunea sa nasti prin cezariana la cerere. Diferenta e ca nu te impinge nimeni sa faci alegerea asta speriindu-te cu povesti horror. Din contra chiar, nasterea naturala e ridicata in slavi iar cezariana..nu.Mama de [copil]Lara Celine id="red">


id="quote">id="quote">Da,asa e Laura.Nasterea naturala e ridicata in slavi desi...uneori cam forteaza nota.Ma refer la faptul ca,in destule cazuri cam folosesc vacuumul sau forcepsul,chiar le prefera cezarienei de urgenta in unele spitale...Apoi nasterea naturala cu forceps sau vacuum nu mai este chiar naturala si ei o precizeaza in carnetul de nastere ca pe o a treia optiune.In fine,consecintele pe termen lung ale nasterii "ajutate"nu-s prea clare...Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 90
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu sunt traducator, pardon, nu profa de mate si nici contabila.

Pot sa fac apologia cezarienei? [:D]

Nu pentru ca e cea mai buna solutie, ci pentru ca eu a trebuit sa fac si eu fac intotdeauna numai ce e bine. [:D] Pacat ca nu sunt medic, ce medic bun as fi fost! [bis]

Normal ca nasterea naturala e cea mai buna optiune, asa a lasat Dumnezeu. Daca lasa sa nastem prin burta, ok, asa faceam.

Dar ce te faci cu femeile ("povesti de groaza", cum le spunea cineva) care nasc foarte greu sau au probleme? Medici sau nu. Mama mea a fost in aceasta situatie. Si acum e traumatizata.

Iar sotul meu a avut la nastere capul complet osificat. Daca soacra-mea (cadru medical) se incapatana sa nasca natural, sotul meu nu ar fi trait. Pe atunci nu se faceau eco si nu a stiut de problema pana la nastere, si-a ascultat pur si simplu instinctul.

Nu am nimic cu nimeni, dar nu va bateti joc de fetele care aleg cezariana. Nici ele nu-si bat joc de voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by lavi02

Imi cer scuze pt interventia totally off-topic. A fost reactie la alte mesaje off-topic. Stiam ca in Franta, SUA, Canada, Finlanda nu poti face cezariana la cerere si am generalizat in mod gresit.


id="quote">id="quote"> Dupa ce tai de pe lista Franta , poti taia si USA! Aici te intreaba pentru ce optezi, chiar de la prima sarcina si de la prima intalnire cu doctorul, fara sa te ridiculizeze nimeni pentru alegerea facuta! Numai romanul nu mai poate de grija altuia si ce-a mai mare grija a lui este sa-si puna intrebari la adresa altuia decat a sa. La fel cum cele care nasc normal se intreaba de ce aleg unele femei cezariana, se pot intreba si cele cu cezariana: de ce se tem femeile de o anestezie? Si asa putem continua la nesfarsit cu argumetele fiecareia pro si contra ceva! Faptul ca se intreaba cineva "Cum naste o femeie medic??" m-i se pare putin ciudat, pentru ca orice femeie medic este in primul rand femeie si o sarcina a unei astfel de persoane este la fel cu a unei femei casnice sau de oriunde ar fii ea. Pacat ca gandim asa! A alege cezariana ca forma de nastere nu ar trebui sa fie subict de discutii contractorii intre cele care au nascut natural si se cred mai speciale decat femeile care aleg cezariana dintr-un motiv sau altul. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by petra
quote:Originally posted by lavi02

Imi cer scuze pt interventia totally off-topic. A fost reactie la alte mesaje off-topic. Stiam ca in Franta, SUA, Canada, Finlanda nu poti face cezariana la cerere si am generalizat in mod gresit.


id="quote">id="quote"> Dupa ce tai de pe lista Franta , poti taia si USA! Aici te intreaba pentru ce optezi, chiar de la prima sarcina si de la prima intalnire cu doctorul, fara sa te ridiculizeze nimeni pentru alegerea facuta! Numai romanul nu mai poate de grija altuia si ce-a mai mare grija a lui este sa-si puna intrebari la adresa altuia decat a sa. La fel cum cele care nasc normal se intreaba de ce aleg unele femei cezariana, se pot intreba si cele cu cezariana: de ce se tem femeile de o anestezie? Si asa putem continua la nesfarsit cu argumetele fiecareia pro si contra ceva! Faptul ca se intreaba cineva "Cum naste o femeie medic??" m-i se pare putin ciudat, pentru ca orice femeie medic este in primul rand femeie si o sarcina a unei astfel de persoane este la fel cu a unei femei casnice sau de oriunde ar fii ea. Pacat ca gandim asa! A alege cezariana ca forma de nastere nu ar trebui sa fie subict de discutii contractorii intre cele care au nascut natural si se cred mai speciale decat femeile care aleg cezariana dintr-un motiv sau altul. La toti numai bine!
id="quote">id="quote">Ca bine ai zis-o!![flo][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Otiliav

Eu nu stiu cum un medic care depune un juramant ca va pretui viata oamenilor face intreruperi de sarcina. Oricum asta este alt subiect, dar ma intrebam asa daca este conform cu etica medicala?Otilia si Ana Mariahttp://photos.yahoo.com/otiliavermeulen


id="quote">id="quote">Draga mea, de ce e vinovat medicul si nu cea care apeleaza la el? Iar daca medicii refuza chiuretajul, respectivele se duc la cineva care le macelareste. Din aceasta perspectiva ai putea vedea “etica medicala” , iar la “pretuirea vietii” ne putem gandi la viata celei care isi leapada copilul. Scuze, Lucia , pt. off-topic.Tu conduci f. bine discutia spre un numar mare de pagini,dar eu cred ca fiecare are dreptul sa aleaga cum e mai bine pt. ea sa nasca(bineinteles, dupa ce afla avantajele si dezavantejele) fara a fi judecata de altii.id="Comic Sans MS">id="teal">
Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)id="Comic Sans MS">id="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by .....

Nasterea prin cezariana mi se pare mult mai eleganta..


id="quote">id="quote">Comentariile de acest gen ma irita teribil(no offense pentru mamicile care au ales cezariana din ALTE motive,in afara de cel enuntat mai sus[xx(])Si ca sa particip si eu la statistica:in Suedia nici nu vor sa auda de cezariana.Am dioptrii -5 si am nascut bine mersi natural.Ca si in alte tari,cezariana e folosita NUMAi in cazurile extreme in care este singura posibilitate de a aduce pe lume un bebe sanatos.Sint 3 feluri de cezariene:cezariana planificata(atunci cind ,din motive medicale mamica nu poate aduce pe lume un bebe pe cale naturala),cezariana acuta(situatia cind mamica nu mai poate participa activ la nastere,oboseala,complicatii aparute pe parcursul travaliului) si cezariana catastrofa(nu rideti ,e traducere directa din suedeza id="size1">)- solutia ultima ,cind bebelusul da semne ca nu se mai simte deloc bine in burtica.Aceasta cezariana e facuta in general sub anestezie general,si dureaza 10 minute,totul se petrece extrem de rapid)Elena[hippi] si [copil]pisicutza Amelieid="Century Gothic">id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by LUCIA MIRELA

Tocmai pentru ca vad ca spiritele s-au incins si nu asta am dorit, am intrebat ce am avut de intrebat, am mai aflat una alta si chiar tot ceea ce am avut de spus am spus!mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)


id="quote">id="quote">Si cum credeai tu ca spiritele au sa ramana ne-incinse cand tocmai tu arunci bomba![:D]Ce-ai avut de intrebat ca io nu inteleg? [jamaica] Cum naste o femeie medic??? prin cezariana, poftim! (dupa cum ai pus problema la inceput asta era raspunsul pe care il asteptai) ca apoi sa poti tu sa despici firul in paishpe si sa comentezi acest fapt:
quote:Originally posted by LUCIA MIRELA

Adevarul este ca nici eu nu prea le inteleg pe cele care aleg cezariana si ma uimeste usurinta si entuziasmul cu care fac alegerea "ca sa nu ma chinui". Nu mai zic ca o anestezie generala e uneori mai riscanta ca operatia in sine. Ma rog, acum fiecare cum isi asterne asa doarme. Eu mai astept pareri, doar pentru cultura mea generala.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)


id="quote">id="quote">semneaza adela, profesoara la viata ei (nu de mate![ups]) si care a facut o cezariana la cerere id="red">stimati telespectatori!!!!!!!!!!!!!! Scuipati in san acum.[zz][pic]Adela [cit] , mamica de Julia [zana]id="size2">id="violet">id="Times New Roman">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rayuela, eleganta vine din faptul ca nu esti obligat sa asculti vulgaritati de genul "ragi ca o vaca" sau "ti-a fost bine cand te... ce?! nu te-ai gandit ca aici ajungi?". Astea nu sunt povesti, sunt expresii care se poarta in multe maternitati, vin in general de la personalul avand calificare medie, si sunt auzite personal cand asteptam in sala de travaliu pentru a intra in operatie. Gratiela.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...