Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum naste o femeie medic?


light

Recommended Posts

  • Răspunsuri 90
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am nascut natural cu anestezie peridurala. Am fost total impotriva ideii de cezariana de la bun inceput, ba chiar atunci cand s-a pus la un moment dat aceasta problema am plans ca o nebuna; noroc ca nu a fost deloc cazul. Am nascut super usor, si asta nu din cauza periduralei (era cat pe-aci sa nu mai apuce sa mi-o puna), travaliul a mers rapid din cauza ca toata sarcina am fost ff activa, am mers la spital pana cu o zi inainte sa nasc, am facut treaba prin casa etc. Si dupa, recuperarea a fost extrem de rapida, am iesit din spital dupa 2 zile, dupa 6 zile de la nastere eram la cumparaturi prin Carrefour, iar la o saptamana m-am dus pe la spital sa fac cinste colegilor (as mai fi putut face toate astea daca nasteam cu cezariana?! cu siguranta, NU). Trebuie sa recunosc, daca n-ar fi existat peridurala, poate ca as fi oscilat intre nasterea naturala si cezariana, deoarece asistasem in facultate la multe nasteri naturale si vazusem cat de mult se chinuiau unele femei; sincer, nu stiu ce as fi ales. Dar asa, nu regret nici un moment alegerea facuta [cool][cool][cool]!!!!

 

Andra,[mamica]de printesa [fetita](15.11.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adela id="red"> mama hai ca ma pun la zid langa tine! MA SOLIDARIZEZ CU ADELA! sa dea lumea cu roshii, oua si daca se poate muraturi va rog!

am efectuat cerzariana la dorinta expresa a subsemnatei (neprofa de mate, nici de fizici si nici conta"bela"!). acuma mici amanunte (caci Domnul le stie pe ale Dansului!!! Laudat Fie!) fac, ca dorintza-mi sa fi coincis cu o anumite situatii clinice in care ne-am aflat eu si bb! si daca nu ...tot asa as fi nascut! pt ca "gasca" de medici care-mi sunt prieteni asta mi-au recomandat!

si...ei bien...a doua zi dupa cezariana ma miscam bine-merci! asta pt ca am refuzat sa consider ca mi s-a facut ceva non-natural!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicitari Adela!!!!!!

 

 

si ca sa raspund la subiect: puneti vreo 7 doctorese (neginecoloage ca alea sint durele lumii) si o moasa pe lista celor care au cerut cezariana; plus faptul ca o alta prietena moasa curajoasa tare , dupa ce e nascut in spitalul in care lucra , deci menajata la greu, a declarat ca a durut-o ca....si dupa scurt timp s-a lasat de meserie.....nu-i gluma;

cind m-am dus sa nasc eu unica rezerva din maternitatea brasov era ocupata, de doua ori , de cite o nevasta de doctor...in plus in spitalul acela umbla vorba ca cel mai greu nasc doctoritele, asa ca apar complicatii, si doua de astea am vazut si eu, una era colega de camera care ma ruga sa ii fac comprese cu xilina in zona calamitata ,la ore tirzii din noapte (cind nu mai putea nici sa plinga )si o alta o doctorita care s-a dovedit ca suferea de ceva probleme legat de coagularea singelui si a aratat ca o stafie mult timp dupa ce a nascut natural ca asa s-a ambitionat ea; asta n-a impiedicat-o sa mai faca un copil nascut de data asta prin cezariana; lunga poveste;

 

iar filfii steagul cezarienei; am imbatrinit si subiectul asta nu se termina....

 

da daca macar o gravida fricoasa si sabotata de cei din jur isi ia inima in dinti si cere indirjita cezariana, eu zic, adela ca am facut treaba buna...

 

 

iris

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic: Ethe uni ereau victimili... Te-asteptam, Iris, te-ajteptam [pup] ca si pi Adel, v-ati lasat cam greu [:D]

 

Si mai off-topic: Bre, da pi mini di ci nu m-o sabotat nimini cu cezariana, ba din contra ma haituia toata lumea sa-mi tai burta ca la lup? (http://www.desprecopii.com/info.asp?id=460)

 

Mult mai off-topic: Victoria Beckham s-a plictisit de cicatricele de pe abdomen si vrea sa scape de ele http://www.actustar.com/actualite/200502/20050224b.html

 

Dana

And, yes, I am a blonde!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] simpatice mai sunteti.

da iris noi imbatranim dar recunoaste ca subiectul ramane mereu tanar.[olala]

danuska> io astept si pi celilalte vedeti sa sa plictiseasca de cicatrici. Stau la coada dupa: Madonna, Claudia Schiffer, Julia Roberts, Heidi Klum (top model de talie internationala),Steffi Graf, Cindy Crawford, Kate Winslet, samd... Daca le mai pun si pe vedetili din Romania ma prinde pensia cat am de asteptat. Ii cedez totusi locul _ca o duamna ce ma aflu_ Mihaelei Radulescu.

Restul dupa mine!!! Am zis![:D]

 

Adela [cit] , mamica de Julia [zana]id="size2">id="violet">id="Times New Roman">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Kittycat

Si dupa, recuperarea a fost extrem de rapida, am iesit din spital dupa 2 zile, dupa 6 zile de la nastere eram la cumparaturi prin Carrefour, iar la o saptamana m-am dus pe la spital sa fac cinste colegilor (as mai fi putut face toate astea daca nasteam cu cezariana?! cu siguranta, NU).


id="quote">id="quote">

 

 

Ba puteai face cam toate astea si dupa cezariana. Si tot asa taca-paca. Eu una am facut.

(e drept, iesire din spital dupa 3 zile)

 

Asa ca, depinde.

Oricum, epidurala sa traiasca.[cheers]

 

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...