Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum naste o femeie medic?


light

Recommended Posts

  • Răspunsuri 90
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Adela si Iris,

Felicitari![bis][bis]

 

 

Dana,

Victime nu sunt cele care-si fac cezariana, ci cele care nu inteleg de ce unele femei aleg aceasta cale de a naste.

Si acum sa fim serioase nu cred ca s-au lasat de meserie doctorii aia din cauza ca nu ti-au facut tie cezariana! Nu ai vrut si gata ce atata fluturi cu vitejie acest fapt! Ai facut-o pentru ca asa ai vrut sau pentru ce?

Si pe bune, nu am nimic cu tine, chiar imi esti simpatica![flo]

 

 

 

 

La toti numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut prin cezariana, deoarece nu am raspuns la cele 2 declansari, si, acum cand ma uit in urma, nu pot decat sa fiu fericita ca nu am nascut natural. Ce am vazut eu in sala de nasteri e cumplit. Nu o sa uit niciodata urlelete acelea.

Eu nu am stiut ce sunt alea dureri, am nascut miercuri si vineri paraseam spitalul pe picioarele mele. Refacerea a fost rapida, mult mai rapida decat mi-as fi imaginat.

 

 

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by petra

 

Dana,

Victime nu sunt cele care-si fac cezariana, ci cele care nu inteleg de ce unele femei aleg aceasta cale de a naste.

Si acum sa fim serioase nu cred ca s-au lasat de meserie doctorii aia din cauza ca nu ti-au facut tie cezariana! Nu ai vrut si gata ce atata fluturi cu vitejie acest fapt! Ai facut-o pentru ca asa ai vrut sau pentru ce?

Si pe bune, nu am nimic cu tine, chiar imi esti simpatica![flo]

 

 

La toti numai bine!


id="quote">id="quote">

 

1 la mina: Da, sefu de sectie care trebea sa ma taie pe mine chiar nu mai profeseaza [:D]. Isi traieste linistit pensia in Germania.

2 la mina: Io nu vad uni-i vitejia... Poate aici, cumva?

quote: da daca macar o gravida fricoasa si sabotata de cei din jur isi ia inima in dinti si cere indirjita cezariana, eu zic ca am facut treaba buna...
id="quote">id="quote">

 

[bis]

 

Si acu ceva on topic: Buna mea prietena, moasa, pe care o mentionam in primul raspuns, a nascut vineri dimineata prin cezariana o fetita de 3 kg 200. Pe prima fetita a nascut-o normal, a avut 3,600 kg, acum la eco bebelusa asta mica a fost estimata la 4 kilograme [bang]

Ce mi-a zis aseara: "Nu se compara nasterea cu cezariana" In ce sens? "Cezariana e nasoala"... Uitati si o poza cu mititica http://community.webshots.com/photo/225157207/323200512cpirFC

 

Pupam

 

 

 

 

Dana

And, yes, I am a blonde!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna RA si daca nasti prin cezariana nu mai este un moment unic?ce poti sa pierzi? eu am nascut 2 copii prin cezariana si a fost super.la nastere normala ce este unic ca te scremi sau tipi asta intelegi tu unic? felicitari sa-ti traiasca copii

 

miura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor dupa parerea mea este cel mai bine cezariana ca nu mai stai stresata "VINE ASTISTENTA NU VINE ASISTETA"si daca nu-i bagam SPAGA iar nu-i bine numai daca avem pile ori din familie ori prietene etc eu una am patit-o cind la-m nascut pe baiat a fost crunt am stat 19 ore ca sa nasc normal si@mi-am bagat picioarele in nastere normala.sentimentul unic este acelasi .am auzit tot tot pe toata durata nasteri. asa ca sint 100la 100 cu cezariana. daca nu exista nastre normala ce faceati?

 

miura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,

Iti respect parerile tale , dar nu vreau sa las sa se inteleaga din postarea ta, ca acel merituos medic, acum este la pensie tocmai pentru ca a vrut sa-ti faca tie cezariana, sau s-a pensionat din motive fortate. Cunosc multe persoane din orasul tau care il regrata ca a plecat din tara.

Stiu foarte bine despre ce medic vorbesti si din fericire acest medic, mai profeseaza intr-o clinica particulara in Germnaia,si crede-ma stiu bine de tot ce zic!

 

La toti numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim seriosi! Cred ca orice necunoscator care citeste subiectul asta isi da seama ca medicul respectiv nu mai profeseaza din alte modive, daca e asa, sau daca profeseaza in continuare bravo lui, mai ales ca spuneti ca e un medic renumit.

E chiar absurd sa creada cineva ca un medic nu a mai profesat pt ca i-a propus unei paciente cezariana. Dana nu a vrut sa spuna asta, se intelege destul de clar.

 

mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, uite ca imi scriu si eu parerea la acest topic. Sa incep cu precizarea ca nu sunt profa de mate, contabila sau "contabela" etc... ci doar simplu cercetator in chimie si ca va voi da doua exemple a doua prietene care au nascut recent aici. In Olanda intr-adevar cezariana la cere nu prea exista dar uite unde se poate ajunge: o buna amica de-a mea a nascut acum citeva luni prin cezariana un bebe de 4,4 kg dupa ce s-a chinuit in spital 2 zile caci nimeni nu voia sa ii faca cezariana. Copilul a fost putin afectat de aceasta asteptare lunga caci pina la urma singura sansa a fost tot cezariana, concluzia...poate o trage totusi Dana cea blonda care a scris destul de lipsit de respect la acest subiect, sorry dar suntem libere sper sa ne spunem parerea, nu?

O alta prietena de-a mea insarcinata cu gemeni era programata initital pentru cezariana (copiii au fost tare mari pentru gemeni) dar nasterea a decurs relativ usor cu epidurala si astfel nu a mai fost nevoie de cezariana. deci sunt situatii si situatii, totul difera de la caz la caz, de la o femeie la alta.

Eu sunt insarcinata acum in 15 saptamini (prima sarcina) si voi naste asa cum va fi bine pentru bebe in primul rind, daca totul decurge ca si pina acum, atunci natural daca apar probleme si e nevoie atunci cezariana.

Acestea fiind spuse inchei spunid ca acest topic este unul care dainuie de ani si ani si la care parerile sunt mai mult decit impartite, pina la urma cel mai indicat, cred eu, e sa nastem asa cum e cel mai bine pentru bebe si noi.

 

P.S.Petra mi-a placut ce ai scris la acest subiect, subscriu parerilor tale!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...