Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

in maternitate


anaeva

Recommended Posts

am auzit de la o prietena care a nascut de curind ca in maternitatile din Ro copii nu sint lasati cu mama dupa ce a nascut , ci luati de asistente, care ii aduc numai pt alaptare! e asta normal? copilul are nevoie de mami si invers chiar atunci, in primele momente! nu de somn sau de asistente! si tot o practica din maternitatile romanesti: copiilor li se dau pastile de adormit ca sa fie cuminti si sa nu plinga!!!!vi se pare normal???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Normal sau nu....asta e sistemul cam in toate spitalele. Am inteles ca sunt unele totusi care pun copiii langa mame, dar nu stiu sigur care. oricum, in majoritatea asa se procedeaza....

Eu pot sa-ti zic de faza cu pastilele de dormit. Noi am adoptat-o pe ALexandra si am luat-o din maternitate cand avea 2 luni. Prima data am vazut-o la 20 de zile, apoi am tot facut vizite saptamanal. De fiecare data o gaseam dormind, se chinuia dr. sa o faca sa deschida ochii si era imposibil. Am banuit ca era sedata si mi s-a confirmat acasa unde am avut niste zile groaznice pana a scos ssedativul din sistem dupa 2 luni. Iti dai seama, era deja ca un drog pentru ea. Asta chiar mi se pare inuman, nu anormal. Dar ce ai vrea sa deranjeze pe asistente? Ca daca se scoala unul ii scoala pe toti, asa mai bine ii tin sedati sa fie ele linistite!

 


Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In prezent, in tot mai multe din maternitati, cel putin in Bucuresti, copilul sta inca din prima zi cu mamica lui. Cel putin in maternitatea in care am nascut eu, orice bb nascut la termen, cu greutate peste 2500 de grame si fara probleme de sanatate este adus la mamica in salon la cateva ore dupa ce a nascut, dupa ce i se fac controlalele medicale obligatorii si vaccinarea din prima zi. Daca mamica e f obosita, mai ales dupa cezariana, isi poate duce copilasul intr-un salon de bebei unde sunt supravegheati de asistente, pt a se odihni cateva ore; n-a fost cazul meu, nu m-am putut desparti de micutza, dar alte mamici au apelat la ajutorul asistentelor.

 

Andra,[mamica]de printesa [fetita](15.11.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu imi vine sa cred ca dau sedative la copii....eu nu stiu nimic de asa ceva.

Cand am nascut intradevar mi l-a aratat doar si apoi l-au dus de langa mine, eu am nascut prin cezariana, dar a doua zi dimineatza la prima ora dupa ce mi-au scos sondele m-am dus la el si am stat acolo in picioare langa patutul lui pana mi l-au adus la mine in salon! A durat foarte mult (cica nu era schimbata lenjeria in patutul din salon....)

Cred ca mi-ar fi fost foarte greu sa nu-l stiu langa mine, mi-a fost si asa destul de greu prima noapte in spital fara Stefan.

 

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICIid="green">id="size2">id="Arial">

[flo]flori din gradina meaid="red">

"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana_a - ce bebelus superb ai! e nascut la o zi diferenta fata de fetita mea, ea e pe 18 august!

aissa: super ca ati adoptat-o pe Alexandra. si noi ne gindim ca daca mai dorim un bb , sa-l adoptam.

solutia este intr-adevar, dupa parerea mea, ca bbeii sa fie lasati linga mame, cel putin atit cit acestea doresc. sint si mult mai linistiti; si nu le va da nimeni somnifere!

trebuie schimbat "sistemul" ca nu e batut in cuie!

cine are idei ce s-ar putea face???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut la Cantacuzino,prin cezariana.

Da,mi-au luat copilul im prima zi,dar recunosc ca nici nu as fi putut avea grija de el atunci.Ni s-a explicat ca are nevoie de supraveghere atenta(lucru de care nu ne puteam ocupa fiind foarte ametite din cauza anesteziei,plus ca aveam sonda si perfuzii)si de laptic (pe care nu erau sigure ca il avem si chiar de il aveam nu era bun pina nu eliminam "anestezia" din organism.)

Unei tipe care a nascut normal,pe la ora 23.30 si a ajuns in salon pe la 02.00,i-au adus copilul dimineata la 06.00,si nu l-au mai luat.Copilul plingea iar ea era extenuata si ar fi vrut sa doarma putin.

Cit despre sedative nu pot sa va spun nimic.Daca o luau pe Bianca asistentele,veneau repede sa mi-o aduca spunind ca "urla" (asa si era).Iar daca te duceai in toiul noptii sa ceri ceva la salonul de bb sigur erau vreo citiva care plingeau,iar asta nu le impiedica pe asistente sa doarma.Spuneau ca s-au obisnuit![bang]

[pup]

 

 

Violeta mami de printesa Cristiana Bianca

POZE CU BIANCA

 

Daca plingi ca ai pierdut soarele...,lacrimile te vor impiedica sa vezi luna.id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

depinde de regulamentul spitalului si de optiunea mamei!

si...NU! uneori nu e deloc indicat ca nou-nascutul sa fie lasat langa mama. mai ales in situatiile in care e prea tanara, primipara, depresiva, fricoasa. insa nu stiu daca in maternitate sta cineva sa analizeze fiecare situatie in parte...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by NinaB

depinde de regulamentul spitalului si de optiunea mamei! si...NU! uneori nu e deloc indicat ca nou-nascutul sa fie lasat langa mama. mai ales in situatiile in care e prea tanara, primipara, depresiva, fricoasa. insa nu stiu daca in maternitate sta cineva sa analizeze fiecare situatie in parte...


id="quote">id="quote">Asa este. De exemplu bb-le meu s-a nascut un picusor mai repede si ii era frig si tremura desi era vara si l-au pus la caldurica, in incubator cred, cateva ore si mi l-au dat numai a 2-a zi, dar de atunci nu ne-am mai despartit. Colegele de salon aveau bb-ii dupa cateva ore, trebuie sa-ti revii cat de cat dupa ce nasti si dup-aia il primesti si pe bb, mai ales daca il ceri in cazul in care regulamentul nu prevede asta ca fiind obligatoriu."Fiecare pasare, pe limba ei piere..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...