Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

in maternitate


anaeva

Recommended Posts

eu am nascut prin cezariana si Patrick a stat cu mine de a doua zi dimineatza. in reanimare nu pot sta nou-nascutii. in majoritatea saloanelor din maternitatea Constanta copiii stau cu mamele (asa numitl sistem "rooming in")dar poti cere ca bebelusul sa stea in salon cu ceilalti copii. (vorbesc de cei nascuti la termen, bineinteles, prematurii nici nu e cazul sa stea cu mamele).

despre sedative cred ca se mai practica dar nu pe scara larga, depinde de asistente.

ca peste tot exista cazuri si cazuri...si cred ca putem lupta cu toatele impotriva acestui fel de practici pe drept numite inumane.

sanatate tuturor,

 

Roxana si Patrick (29.07.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

anaeva da, e un dulce puiul meu!multumesc de aprecieri

Cat despre a schimba sistemul eu cred ca este greu. La noi la Bistrita nu sunt conditii, sunt doar 3 saloane a cate 2 paturi in care pot mamele sa stea cu copilasii in salon, deci in total 6 mamici odata!Si la cate mame nasc zilnic....

Iar mai apoi, idea de a mi-l da imediat dupa ce l-am nascut sa-l tin eu prima in brate ar fi super, doar ca din cate stiu eu bebelusii au nevoie de ingrijire, trebuie aspirati, trebuie sa li se de-a scorul apgar, se fac unele verificari imediate si mai apoi trebuie repede incalziti.Si eu mi-as fi dorit sa-l am in brate macar pentru cateva secunde imediat ce l-am nascut dar doctorul mi-a zis ca nu se poate, ca trebuie sa am rabdare.[bang]

 

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICIid="green">id="size2">id="Arial">

[flo]flori din gradina meaid="red">

"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre sedative la copii in maternitate acum am auzit pentru prima oara. Dar nu ar fi exclus, la sistemul de sanatate de la noi.

Eu am nascut tot prin cezariana, mi-au adus copilul sa-l vad, apoi au spus ca vor avea grija de el pana ne vor muta pe amandoi in salon. Mi s-a parut o noapte ingrozitor de lunga, eu nascusem de la 10 dimineata, si de abia a 2-a zi m-au dus in salon, dar de atunci am avut copilul permanent langa mine. Cum nu am avut lapte decat din a 3-a zi, i-au dat completare cu seringa, dar il puneam si eu des la san ca sa stimulez lactatia. Nu mi-a placut ca m-au tinut atat de mult in spital - 6 zile, eu de abia asteptam sa plec acasa. Cred ca am fost un caz fericit ca l-am avut langa mine, dar si oboseala si grija a fost pe masura. Oricum, a trecut si ma gandesc deja cum va fi cand il voi avea pe urmatorul.

 

Cristina si bebelusul Mihaita (11.05.2004)

http://community.webshots.com/user/cristina_smn

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut in Bucuresti la spitalul CFR 2.Daca nasti normal si bebe e sanatos atunci bebe sta cu tine in camera dupa cateva ore.Eu am nascut prin cezariana si am stat prima noapte la reanimare dar tot mi-au adus bebelusha de vreo doua ori.A doua zi am fost mutata in salon si mi-au adus fata de vreo 4-5 ori.Abia din a treia zi am stat cu bebeul in camera caci atunci ma puteam ridica cum-cum sa ma duc la ea.Am stat in spital 4 zile dar de sedative nici vorba.Cu exceptia a 2-3 asistente tot personalul pot zice ca e super.Cat despre sedative nici vorba.Bebe-ii plangeau la greu.Mai ales o fetitza care era abandonata,desi mama mai era in spital dar a zis ca renunta la ea si atunci regula spitalului era sa nu duca copilul la mama.Dar in schimb cei care plangeau erau hraniti sau dusi la mama.Pot spune ca nu am intalnit asistente "care sunt obisnuite" mai ales ca le chemam in toiul noptii sa le dea supliment caci lapticul meu nu era de ajuns...iar la 5-6 dimineata era ora de baitza si cantarit pt bebelushi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut la Universitar,prin cezariana,iar in prima noapte la reanimare nu l-am avut pe bebe langa mine,mi-l aduceau din trei in trei ore sa-l alaptez.De a doua zi am stat intr-o rezerva cu inca o mamica si cu bebeii nostri,a fost greeeeu,m-am cam speriat,mai ales ca aveam dureri de la operatie,iar bebeul meu,un fomist,tipa cat il tineau plamanii.Noroc ca aveam la capul meu un buton pe care-l apasam si venea imediat o asistenta si se ocupa de bebe(adica-i dadea putin lapte si-l adormea).Totusi,eu sunt de acord ca bebe sa stea in salon cu mami,fiindca acest fapt,te ajuta pe tine,ca proaspata mamica sa te obisnuiesti cat de cat cu noul stil de viata (urlete in toiul noptii,treziri repetate...).In cazul meu cel putin,m-a ajutat foarte mult,cand am ajuns acasa,deja stiam cum sa-l spal,cum sa-l imbrac (ne-au facut instructaj in spital),stiam cum sa-l legan,cum sa-l pun la san. Ma gandesc,daca nu-l aveam langa mine in spital,ca sa ma pot obisnui cu el,cu prezenta lui,ce faceam cand ajungeam acasa si eram singura,fara nici o mama sa ma ajute....cred ca intram in panica.

 

Despre sedative nu stiu nimic,la Universitar sigur nu le dadea,ca era harmalaie ,non stop.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut normal la spitalul Universitar si dupa nici 2 ore mi l-au adus pe bebe in pat,chiar daca eram inca in salonul de dupa nastere,nu in rezerva.L-am alaptat imediat si l-am tinut cu mine in pat.Dupa ce m-au mutat in rezerva l-am avut cu mine zi si noapte timp de o saptamana cat am stat in spital. N-as suport sa stiu ca nu e langa mine.Depinde de politica spitalului,majoritatea acum au adoptat sistemul "rooming-in",dar inca exista spitale unde nu stai cu bebe in camera.M-a ajutat foarte mult ca l-am avut cu mine de la inceput ca am stiut ce sa-i fac,cand sa-i dau sa manace,cum sa-l schimb,cum sa-l spal (bine,ca eu cu tupeu le chemam mereu pe asistente sa ma invete ce sa fac si cum sa fac,le apreciez ca au fost chiar binevoitoare).

 

 

Monica si minunea mea Bogdan zis si Bobo

http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Initial creeata de anaeva

am auzit de la o prietena care a nascut de curind ca in maternitatile din Ro copii nu sint lasati cu mama dupa ce a nascut , ci luati de asistente, care ii aduc numai pt alaptare! e asta normal? copilul are nevoie de mami si invers chiar atunci, in primele momente! nu de somn sau de asistente!si tot o practica din maternitatile romanesti: copiilor li se dau pastile de adormit ca sa fie cuminti si sa nu plinga!!!!vi se pare normal???


id="quote">id="quote">majoritatea spitalelor din R.au sistem rooming in...fenobarbital se da doar la bebeii cu icter prelungit...asa ca ai auzit prost!vad ca esti nou venita, scuza-ma dar mi se pare un subiect deschis ori din plictiseala, ori ca sa ne arati ce inapoiati suntem noi romanii...oricum eu nu apreciez nici una nici alta dintre variante...Anca si Alexandra (10 nov.2003)http://community.webshots.com/user/alexandra_ioanahttp://www.magnetoterapie.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...