Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

in maternitate


anaeva

Recommended Posts

 

Eu am nascut prin cezariana la universitar si l-am avut pe Dani langa mine de a doua zi dupa operatie, cand am fost mutata in salon. Eu am plecat de acolo cu un bagaj mare de cunostinte si asta fiidca personalul este super. Iar de pastile de dormit, eu nu am auzit pana acum, sigur la Universitar nu se dau.

 

Cris[mamica] de Dani[bonjovi]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am nascut la Cantacuzino, iar bb a stat cu mine din prima zi... In prima noapte am rugat asistentele sa o las la ele pt. ca eram foarte obosita si nu cred ca eram in stare sa am grija de ea.

In legatura cu sedativele nu stiu ce sa zic... nu prea cred ca se practica lucrul asta... de fiecare data cand ma duceam sa iau pitica de acolo erau destui bb care plangeau...

 

 

 

[foto]Eliana si [copil]Elenaid="red"> (23.10.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca subiectul asta e de genul "in Romania sint numai tigani si copii ai strazii". Or fi si exceptii, dar in majoritatea spitalelor bebe e adus linga mama imediat ce aceasta poate sa stea cu el si conditiile sint foarte decente. IN plus, nu cred ca-i dopeaza, i-am auzit cum pling :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca in majoritatea cazurilor nu se intimpla asa cum i s-a intimplat prietenei mele. la urma -urmei si eu am fost supusa aceluiasi tratament cind eram bb(cu somnifere).

cit despre- tara de tigani, ce naspa e, samd....lasati-le...

nu sint genul care sa creada asa ceva, sau sa sustina asemenea idei.am vrut numai sa atrag atentia ca inca se intimpla asemenea lucruri inumane, care ar tb oprite. asta e tot. sa nu facem din tintar armasar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar de unde stie prietena ta ca se dau somnifere la bebelusi?A vazut ea personal cum ia dat copilului ei? sau doar s-a gandit vazand ca copilul doarme linistit satul fiind?Copii mici dorm mult daca sunt hraniti corespunzator, si binenteles cu scutec uscat.

 

[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004) - POZICIid="green">id="size2">id="Arial">

[flo]flori din gradina meaid="red">

"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut tot la spitalul universitar Bucuresti , si pot spune ca am avut bebele langa mine imediat dupa nastere. Am nascut fara dureri si am fost multumita de tot personalul care a stat pe langa mine cand am avut nevoie. Da, am plecat cu multe cunostinte utile despre bebe de acolo desi am stat doar 36 de ore in spital.

Sanatate multa la toate mamicile si la toti bebeii!!!

Otilia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut normal, Bia a fost ok si mi-a fost adusa imediat ce am ajuns in salonul meu. Cu mine a stat tot timpul, chiar eu m-am ocupat de schimbatul scutecului, iar asistentele nu au avut nimic de comentat. De sedat nu stiu nimic, dar nici nu cred ca ii seda cineva pe bebelusi pentru ca tipa tot timpul cate unul.

 

Tatiana si Biuta haioasa [biz] (5 iulie 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fericitelor, voi, cele care ati putut sa-l aveti pe bebe langa voi. Si eu am nascut cu cezariana (seara la 11) iar pe Mara mi-au adus-o a doua zi la 10. In Timisoara, in ambele maternitati nu poti sa-ti tii copilul cu tine, asa ca mi-l aducea din 3 in trei ore la alaptat, dar laptele meu n-a venit nici in a 5-a zi dupa cezariana, am avut si edeme masive asa ca medicul a hotarat sa-mi suprime lactatia pt. a preveni riscul de insuficienta cardiaca. Pusa mea n-a fost alaptata saraca niciodata, multumesc lui Dumnezeu ca n-a avut probleme de sanatate pana acum (are aproape 9 luni) si arata foarte bine. In schimb, sa nu va spun cum am venit cu ea din spital, ce eritem fesier a facut din cauza ca d-nele asistente nu s-au deranjat s-o schimbe chiar daca le-am indesat bine buzunarul. Mara n-avea nici 2 zile si era rana la fund, pe o asistenta chiar a scapat-o si mi-a zis "acum arata bine, de dimineata a pleznit pielea si a curs sange". Atunci am intrat in ele, le-am amenintat ca merg la directorul spitalului, ca e de neconceput ca un copil de nici 48 de ore sa aiba asemenea rana la fund. S-a alarmat neonatologul, mi-a zis ca unii copii au urina mai acida si li se intampla asa ceva, pe moment am acceptat explicatia dar ajungand acasa si tratand copilul intensiv zi si noapte cu ceai de galbenele si musetel, Bepanthene si scutece de panza schimbate la fiecare pisu, mi-am dat seama ca de fapt copilul n-are urina acida si ca pur si simplu n-a fost schimbata decat o data pe zi. De atunci n-a mai avut probleme, nici un pic de rosu la fundulet n-a mai facut. Daca ma voi hotara pt. al doile a colil o sa-l nasc in Ungaria, cat dai aici la medici si asistente platesti si acolo dar macar esti tratat ca un om si copilul la fel. In Timisoara, si daca platesti ca sa-si faca meseria, tot nu le pasa si nu se ocupa de copil.

 

Mire-mama de fetita frumoasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut la universitar, este adevarat copilul sta cu mama din prima clipa. Sistemul rooming in este f bun din pacate cei de la spitalul universitar (asistentele) zic merci ca au scapat de o grija si nu-ti mai dau nici o atentie, bineinteles o data pe zi cind iau spaga dupa care nu mai prinzi una pe acolo, te tirasti dupa ele pe culoar sa le intrebi cite ceva .... Eu am stat in aripa veche si acolo asa este.

 

Monica Robert (09.01.01) si Razvan (10.09.05)

http://community.webshots.com/user/frosa2003

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nascut la Giulesti si am stat 3 saptamani in spital cu bebe (am nascut mai devremne decat temenul). Copiii nu sunt adusi la pat pentru ca spatiul nu permite.

 

Dar apropo de sedative m-as cam indoi. In salonul de nou nascuti unde era si gaza mea erau cativa copii abandonati si chiar copii cu probleme grave (spina bifida). Nu erau in nici un caz sedati pentru ca plangeau intr-o veselie. Chiar era un concert super... Iar pe mine venea noaptea sa ma trezeasca asistenta sa vin sa-i dau sa pape gazei. Ca plangea...

 

 

 

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...